Kolika je ubojita moć metka ukoliko se puca u vazuh, prilikom povratka na zemlju?

Holy1

Ističe se
Poruka
2.632
Kada god sam bio prisutan nekoj pucnjavi bila to svadba ili neko slavlje, bilo iz obicnog vatrenog oružja ili automatdke puške..Toliko sam puta čuo onu rečenicu..

"Taj metak mora da padne negde.."

Naravno da mora da padne negde, ali kad to neko ovako kaze prvo sto pomislis "pasce negde i bas ubiti nekoga."

Koliko je bezbezdno pucati u vazduh? U šumi npr ili u nekoj skupini ljudi..Nije mi jasno ako pucas u vazduh da li taj metak ima svoju ubojitu moć samo do putanje koje je ispaljen (ukoliko je to pucanje u vis) ili istu ubojitu moć ima i prilikom pada na zemlju..?

Zamislim samo situaciju da smo u nekoj velikoj bitci iz 2 sv rata..Na hiljade pušaka puca u jednom i drugom pravcu, lete meci gube se glave..Pravo čudo kako neko u tom metezu ostane živ..
 
Има много мању убојиту моћ. Замисли да пустиш зрно са крова солитера од 100 спратова. Неће да убрзава све време, већ ће у једном тренутку постићи максималну могућу брзину условљену отпором ваздуха. Има довољно енергије да озбиљно повреди некога ако га погоди у лобању. Опет, има разлике да ли погоди Валујева или дете од 5 година. Овом првом вероватно не би било ништа 😁


А има и разлике да ли лети оштрим врхом на доле или је заобљен. Сигурно је разлика да ли те погоди прво или друго зрно:

220px-Five301906govtBullets.png




Има овде сликовито, са све спиновима и угловима:

 
Poslednja izmena:
Има много мању убојиту моћ. Замисли да пустиш зрно са крова солитера од 100 спратова. Неће да убрзава све време, већ ће у једном тренутку постићи максималну могућу брзину условљену отпором ваздуха.


odakle ti ovo?
telo pri slobodnom padu zbog sile zemljine teze konstantno ubrzava sa predjenim putem..tacnije dobijas ravnomerno ubrzanje...brzina raste sa visinom pada
postoji cak i formula za izracunavanje brzine pri slobodnom padu..sad davno sam ucio mehaniku na fakultetu ali se secam da ima koren i da se mnozi sila zemljine teze i visina sa koje pada .. tako nesto...tako da u svakoj tacki pada telo ima drugaciju brzinu koja zavisi od puta koji je preslo pri padu..najveca brzina je trenutak pre udara u tlo kad postaje nula.
 

Сва физика је само апроксимација стварности. У основној школи се учи један модел, у средњој се додају ствари, на факултету се опет додаје ново, све у саклду са знањем математике која мора да испрати задати модел.

То о чему ти причаш је модел из основне школе где се уче слободан пад и коси хитац, али сигурно не могу тада деци да додају и отпор ваздуха. Замисли тек коси хитац у који улази географска ширина и правац у односу на брзину ротације планете. Ако испалиш по метак на исток и на запад неће имати исти домет.

Ово горе је једноставна логика. Са једне стране имаш силу гравитације која убрзава метак, са друге стране силу отпора ваздуха, која зависи (рецимо) од квадрата тренутне брзине. Када се те две силе изједначе, нема више убрзавања и брзина је константна. Е сад, логика је проста, али се користи виша математика за добијање резулатата и мислим да се ово ради тек на факултету.
 
ne nosi vojnik dzabe slem na glavi, ne od direktnog pogotka puscanog metka jer ce on probiti i slem sa obe strane i glavu nego od raznih rikosete, zalutalih zrna i kosuljica je jako opasna kad pogodi blizu u nesto tvrdo rasprsne se i kosuljica moze gadno da isece.
slobodno padajuce zrno ima moc u zavisnosti od ugla kojim pada i od tezine zrna tj kalibra. navecu kineticku energiju ima ispaljeno pod malim uglom pa tada i ne moze da se nazove slobodno padajuce nego zalutalo zrno. u ratu se ne puca u nebo kao na svadbi nego pod malim uglom ka protivniku. ja sam nasao na zemlji zrno od automatske puske 7.62x39 skroz slucajno. ispaljeno sa utisnutim kanalima od zljebova cevi a i neosteceno to znaci da je bilo zalutalo ili slobodno padajuce
 
ne nosi vojnik dzabe slem na glavi, ne od direktnog pogotka puscanog metka jer ce on probiti i slem sa obe strane i glavu nego od raznih rikosete, zalutalih zrna i kosuljica je jako opasna kad pogodi blizu u nesto tvrdo rasprsne se i kosuljica moze gadno da isece.
slobodno padajuce zrno ima moc u zavisnosti od ugla kojim pada i od tezine zrna tj kalibra. navecu kineticku energiju ima ispaljeno pod malim uglom pa tada i ne moze da se nazove slobodno padajuce nego zalutalo zrno. u ratu se ne puca u nebo kao na svadbi nego pod malim uglom ka protivniku. ja sam nasao na zemlji zrno od automatske puske 7.62x39 skroz slucajno. ispaljeno sa utisnutim kanalima od zljebova cevi a i neosteceno to znaci da je bilo zalutalo ili slobodno padajuce
Mozes li mi objasniti šta je to košuljica? Čuo sam i obmotana je oko zrna metka ali čemu služi, da se zrno nerasprši?
 
Mozes li mi objasniti šta je to košuljica? Čuo sam i obmotana je oko zrna metka ali čemu služi, da se zrno nerasprši?
pa da, bakarna kosuljica oko olova. vojna zrna obavezno imaju punu kosuljicu zbog konvencija jer cisto olovo pravi teske rane na ljudima. a lovna zrna obicno imaju polukosuljicu. ali zato zrno sa punom kosuljicom je probojnije. mi smo se zezali pucali iz automatske puske 7.62 u pancir sa pancirnom plocom i to sa pancirnim zrnom ono je ofarbano crveno crno. nije uspelo da probije plocu ali je ploca napukla i tek tad sam video da kod tog zrna nije pancirna kosuljica nego je isto od bakra, nego u sredini zrna u olovu ima celicna igla koja busi.
 
Kada god sam bio prisutan nekoj pucnjavi bila to svadba ili neko slavlje, bilo iz obicnog vatrenog oružja ili automatdke puške..Toliko sam puta čuo onu rečenicu..

"Taj metak mora da padne negde.."

Naravno da mora da padne negde, ali kad to neko ovako kaze prvo sto pomislis "pasce negde i bas ubiti nekoga."

Koliko je bezbezdno pucati u vazduh? U šumi npr ili u nekoj skupini ljudi..Nije mi jasno ako pucas u vazduh da li taj metak ima svoju ubojitu moć samo do putanje koje je ispaljen (ukoliko je to pucanje u vis) ili istu ubojitu moć ima i prilikom pada na zemlju..?

Zamislim samo situaciju da smo u nekoj velikoj bitci iz 2 sv rata..Na hiljade pušaka puca u jednom i drugom pravcu, lete meci gube se glave..Pravo čudo kako neko u tom metezu ostane živ..
zacudo, procjene govore, da u stvarnom ratnom sukobu, treba ispaliti hiljade i hiljade metaka, da bi JEDAN vojnik bio ubijen....zaboravio sam tacan broj metaka, ali znam da sam bio bas iznenadjen tim brojem...mozda se radi o broju koji premasuje 10 000...
 
zacudo, procjene govore, da u stvarnom ratnom sukobu, treba ispaliti hiljade i hiljade metaka, da bi JEDAN vojnik bio ubijen....zaboravio sam tacan broj metaka, ali znam da sam bio bas iznenadjen tim brojem...mozda se radi o broju koji premasuje 10 000...
kakvu je nesrecu imala zena iz okoline Pozarevca, radila je na njivi i pogodi je jedan jedini zalutali metak sa vojnog strelista udaljenog 3-4km
 

Back
Top