Kolika je maksimalna dozvoljena brzina na putevima u Evropi?

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.101
Info

Kolika je maksimalna dozvoljena brzina na putevima u Evropi?

Maksimalna brzina kojom se automobili mogu kretati na auto-putevima u Srbiji ograničena je na 130 km/h.

Na putevima koji nisu auto-put ili moto-put, a nalaze se izvan naseljenog mesta ograničenje brzine iznosi 80km/h, dok je u naseljenim mestima maksimalan dozvoljena brzina 50.


Danas piše da se ove brojke razlikuju u zemljama Evrope i u različitim državama postoje različita ograničenja.

U zemljama regiona, ipak, nema puno razlike u maksimalnoj dozvoljenoj brzini na putevima, kada su u pitanju putnički automobili.

Tako, prema podacima Auto-moto saveza Srbije, u Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji važe ista pravila kao i u Srbiji, dok su u Hrvatskoj, Mađarskoj i Sloveniji ograničenja na putu van naseljenog mesta nešto viša, odnosno
dozvoljena brzina iznosi 90 km/h.

Razlika postoji i u Crnoj Gori, koja je nedavno dobila svoj prvi auto-put, gde je najveća dozvoljena brzina 100 km/h, dok su ostala ograničenja ista kao u Srbiji.

Bugarska se razlikuje po tome što je maksimalna dozvoljena brzina na auto-putevima nešto veća nego kod nas, a to je 140, dok je na putu van naselja dozvoljeno kretanje brzinom do 90 km/h.

Austrija ima, takođe, slične parametre kao i Srbija, osim što je maksimalna dozvoljena brzina na putevima koji su izvan naselja 100 km/h.

U Italiji su ograničenja ista kao i u Hrvatskoj, s tim što postoji izuzetak na auto-putevima sa tri trake, u slučaju lepog vremena, dozvoljena je brzina od 150 km/h, osim ako saobraćajnim znakom nije posebno naznačeno drugačije. U slučaju
lošeg vremena brzina na autoputevima ograničena je na 110 km/h.

Grčka takođe ima ista ograničenja kao i Hrvatska i Italija, sa izuzetnom za motoriste. Ograničenje brzine za njih na auto-putevima je 90 km/h, a na putevima van naseljenih mesta je 70 km/h.

Nešto niže ograničenje od proseka jeste u Turskoj, gde je na auto-putevima dozvoljeno voziti brzinom do 120 km/h, u naseljenom mestu ograničenje je, takođe, 50, dok je van naselja 90 km/h.

U Španiji se, prema podacima sa sajta Evropske komisije, maksimalna dozvoljena brzina na auto-putevima kreće od 90 do 120 km/h, na putevima u nenaseljenim mestima ograničenje je od 80 do 90 km/h, dok je u naseljima maksimalna brzina 50 km/h.

U Nemačkoj se na auto-putevima preporučuje maksimalna brzina od 130 km/h, iako gornja granica za brzinu ne postoji, ali zato postoje malo drugačiji saobraćajni propisi koji služe da spreče da dođe do većih udesa izazvanih tom brzinom.

Izuzetak je i Velika Britanija koja nema "okrugle" brojeve za ograničenje brzine, pa je tako najveća moguća brzina koja je dozvoljena na auto-putevima svega 112 km/h. Ograničenje na putevima van naselja je na 96, dok je u naseljima dozvoljeno voziti do 46 km/h.
 
Mene više interesuje kolika je maksimalna nedozvoljena brzina kojom ste vozili u navedenim zemljama. :mrgreen:

1670578390161.png
 
U Nemačkoj se na auto-putevima preporučuje maksimalna brzina od 130 km/h, iako gornja granica za brzinu ne postoji, ali zato postoje malo drugačiji saobraćajni propisi koji služe da spreče da dođe do većih udesa izazvanih tom brzinom.
ovo nije (potpuno) tacno.
na vecini autoputeva postoji jasno ogranicenje i ono je najcesce 120 ili 130 km/h, a cesto se i svetlosnim znakovima ogranicenje u zavisnosti od trenutne guzve 60 ili 80 km/h. na nekim deonicama nema ogranicenja, ali ne na mnogo i ne na dugim deonicama, mozda max 5-6 km.... bar tamo kuda sam ja vozio.
 
ovo nije (potpuno) tacno.
na vecini autoputeva postoji jasno ogranicenje i ono je najcesce 120 ili 130 km/h, a cesto se i svetlosnim znakovima ogranicenje u zavisnosti od trenutne guzve 60 ili 80 km/h. na nekim deonicama nema ogranicenja, ali ne na mnogo i ne na dugim deonicama, mozda max 5-6 km.... bar tamo kuda sam ja vozio.
tako je..u nemackoj na autoputevima postoje deonice gde moze da se vozi neograniceno i gde postoje ogranicenja.
 
Tako nekako ispada :)
Dobio sam par opomena i sva sreca pa je bio pravilan razmak da ne dobijem kaznu i samo dvije novcane kazne koje mi je bolnicka iskaznica pomogla da ih umanjim :mrgreen:
Kod nas u Srbiji je 50 u naseljenom .....gde je skola tj.u podrucju skole 30 ....ali 40 u naseljenom je stvarno preterivanje ...pogotovo ako covek mora duze da vozi tu relaciju.
 
Kod nas u Srbiji je 50 u naseljenom .....gde je skola tj.u podrucju skole 30 ....ali 40 u naseljenom je stvarno preterivanje ...pogotovo ako covek mora duze da vozi tu relaciju.
A da ne pricamo o za znakovima oprez divljac koje su nastancali u zadnjih par godina i nisam 100% siguran ali ako udaris divljac blizu znaka sam placas troskove, a u slucaju da znaka nema placa drzava ili lovacko drustvo koje je nadlezno za to podrucje ako se nevaram.

Mene je jednom bolnicka iskaznica koju nosim u voznji spasila. Zaustavio me policajac u selu i pita me koja je dozvoljena brzina u naselju i ja nadobudno odgovaram 50, kaze on meni nije nego je 40. Vozacku i prometnu molim kaze on meni u nastavku. Kada je vidio bolnicku iskaznicu pitao me gdje radim i kada sam mu odgovorio vratio mi je dokumente i usmeno me upozorio. Odonda kada prolazim tim putem vozim toliko.
 
A da ne pricamo o za znakovima oprez divljac koje su nastancali u zadnjih par godina i nisam 100% siguran ali ako udaris divljac blizu znaka sam placas troskove, a u slucaju da znaka nema placa drzava ili lovacko drustvo koje je nadlezno za to podrucje ako se nevaram.

Mene je jednom bolnicka iskaznica koju nosim u voznji spasila. Zaustavio me policajac u selu i pita me koja je dozvoljena brzina u naselju i ja nadobudno odgovaram 50, kaze on meni nije nego je 40. Vozacku i prometnu molim kaze on meni u nastavku. Kada je vidio bolnicku iskaznicu pitao me gdje radim i kada sam mu odgovorio vratio mi je dokumente i usmeno me upozorio. Odonda kada prolazim tim putem vozim toliko.
Ima tih znakova i kod nas za divljac e sad sta i kako u slucaju neszgode ne znam ....ne dao Bog da dodje do toga, uglavnom kad vozim i vidim kuce ili macku ne gazim kao pojedini sto rade nego usporim i zaobidjem lagano.
 
preterano kazes!?

pogledaj sta se desava sa odralim covekom i 40 km/h!

a da ne pricamo o detetu i vecim brzinama! :rtfm:
jeste , preterano je i 5km/h

mnogi su isli peske i pali pa poginuli

ajde da ogranicimo na 3km/h

50 je sasvim dovoljno za savesnog vozaca, moze lako da ukoci po potrebi

za nesavesnog nije bitno ogranicenje , vozice nebezbedno i izazvace problem


DOKLE KAZNJAVANJE SAVESNIH?
 

Back
Top