Korporacija „Koka-kola“ svakodnevno reklamira svoju šećernu vodicu, najmoćniji brend na svetu. Dnevno se konzumira dve milijarde konzervi, boca i bočica u 207 država. Receptura ove popularne šećerne vodice je tajna i niko do sada nije uspeo da kopira formulu. Trenutno samo dva čoveka na svetu znaju formulu, i oni nikad ne putuju istim avionom, tajna se čuva. Smatra se da je „Koka-kola“ osmislila većinu reklamnih kampanja koje danas poznajemo. Datum stvaranja preduzeća, danas jednog od najmoćnijih koncerna, je 8. 05. 1886. kada je farmaceut Džon Pemberton pokušao da napravi lek za glavobolju pomešavši, kao glavne sastojke, ekstrakt iz dve biljke, južnoameričke koke i afričke kole. Ova „medicina“ je prodavana po 5 centi. Ubrzo, lek je postao popularan zbog efekata pomešanog kokaina i kofeina. Nije čudno, jer su tri čaše ondašnje „kole“ imale kokaina u sebi identično jednoj dozi današnjih kokainomana. Pacijenti su se osećali jačim i poletnijim, glavobolja je nestajala.
Pemberton je od 1888. počeo da prodaje biznis različitim partnerima, među njima je bio i biznismen Asa Kandler. On 1891. otkupljuje sva prava za 2300 dolara.
Početkom 1903. kompanija je morala da izbaci kokain, ali su zato pojačali prisustvo kofeina. Napitak u jednoj čaši sadrži 19,6 mg kofeina u 200 ml šećerne vodice. Od tada vodica ima sličnu recepturu, čuva se u tajnosti ali se, shodno savremenim trendovima, menjaju zaslađivači, čisto da kompanija ne bi zavisila od cene šećera na tržištu. Godine 1919. Kandler firmu prodaje Ernestu Vudrufu za 25 miliona dolara. Danas se vrednost koncerna procenjuje na gotovo 200 milijardi dolara, sa godišnjim prihodom od preko 48 milijardi. Zapošljava, širom sveta, 146.000 ljudi. Najprepoznatljiviji je brend (97 posto stanovništva prepoznaje logo) i svake sekunde se popije preko 10.000 konzervi, boca i bočica. Interesantno – da je Koka kola država, bila bi na 76. mestu (od 195 država). Znači, moćnija od 120.
Kućni poslovi
Šećerna kola-vodica, najprepoznatljiviji brend na svetu, izuzetno je korisna; recimo, njom možete da očistite zagoreli lonac. Evo recepta: u zagoreli lonac sipajte napitak tako da pokrije zagorela mesta, ostavite da deluje pola sata i, nakon toga, sunđerom uklonite nečistoće. Istim principom možete od rđe očistiti nakit, stare kovanice ili escajg. Takođe, pomaže pri lakšem odvijanju zarđalih šrafova. Napitak pomaže bujnost vaših biljaka ako im u saksije sipate pola decilitra dnevno. Isto tako, idealna je za uklanjanje masnih mrlja s odeće. Biće dovoljno da natopite mrlju petnaestak minuta i kasnije operete tkaninu na uobičajen način. Isto tako, možete očistiti i slučajno prosuto ulje s poda. Poprskajte pod i ostavite vodicu da deluje neko vreme, pa onda isperite vodom. Sa malo „kole“ skinućete led sa šofer-šajbne ili očistiti prozore. Limunska kiselina iz napitka omogućava brzo i lako odmašćivanje. „Kola“ spada u odlične insekticide. Jednostavno je sipajte u neku posudu i ostavite. Šećer iz napitka će ih privući, a kiselina ubiti.
Provetrenu „kolu“ polijte po kosi i posle par minuta je isperite i vaše kovrdže će izgledati savršeno. Ako vam se, slučajno, žvakaća guma zalepi u kosu, pokvasite to mesto gde je žvaka i rešićete problem. Koka-kola uspešno uklanja mrlje krvi s odeće i tkanine. Zanimljivo, američka policijska patrola, u nekim saveznim državama, nosi po dva galona napitka kako bi uspešno očistila krv sa asfalta, nakon saobraćajnih nezgoda. Znači, upotreba može biti široka, a da li je dobra i za piće, osim što je zarazno ukusna? Šta se događa u našem telu kad popijemo „kolu“? Deset minuta nakon što je ispijemo, uneli smo, otprilike, 10 kafenih kašičica šećera što je preporučena dnevna doza. Kada bi odjednom uneli toliki šećer, bila bi nam muka. To se ne događa, jer dovoljna koncentracija fosfatne kiseline ublažava efekat mučnine. A 20 minuta nakon što popijete „kolu“ količina šećera u krvi naglo skače, izazivajući insulinsku eksploziju. Jetra reaguje tako što sve šećere pretvara u masnoće. Nakon 40 minuta kofein je u potpunosti apsorbovan. Šire vam se zenice, raste pritisak, dok jetra pumpa još više šećera u krvotok. Receptori adenozina u mozgu su blokirani, što sprečava osećaj vrtoglavice. Mozak pojačano proizvodi serotonin, dovodeći vas u blago euforično stanje.
Sat vremena kasnije, fosforna kiselina veže kalcijum, magnezijum i cink iz creva, ubrzavajući rad organizma. Hemijski, ovo je smesa velikih količina šećera i zaslađivača, pa je u ovom periodu povećano urinarno izlučivanje tečnosti. Sada izbacujete sav magnezijum, cink i kalcijum koji ste prethodno uneli hranom. Uz vrlo važne mikroelemente, što je trebalo da budu apsorbovani, izbacuje se ogromna količina tečnosti. Dolazi do šećernog kolapsa i jednostavno morate popraviti stanje. Ako ste navikli na koka-kolu, to će biti najlakši način, ona baš prija. Da li znate da je možemo svrstati u drogu, vrlo lako se „navući“ na nju, a posledice su višak kilograma i stomak kao kod trudnice. Ali, da saznamo koje sve materije se nalaze u koka-koli…
Na prvom mestu je fenilalalin (phenylalanine), koji utiče na lučenje serotonina (hormona sreće) i izaziva zavisnost. Fosforna kiselina (phosphoric acid, E338) smanjuje gustinu kostiju, vezujući kalcijum i magnezijum, stvarajući soli što se ne apsorbuju, izazivajući bolesti bubrega i stvaranje kamena. Natrijum-ciklamat (sodium cyclamate, E952) je veštački zaslađivač zabranjen još 1969. jer je otkriveno da formira kancerogenu materiju u organizmu. Acesulfam (acesulfame potassium, E950), veštački zaslađivač; za njega se tvrdi da nije dovoljno testiran pre puštanja u upotrebu i sumnja se da je kancerogen. Aspartam (aspartame E951), je štetan za mozak i može izazvati tumor. Kofein (caffeine) izaziva zavisnost, a natrijum-citrat (sodium citrate, trisodium citrate) regulator je ukusa, anestetik (za jezik) i antikoagulant. Natrijum-benzoat (sodium benzoate, E211) konzervans, može reagovati s vitaminom C i formirati benzen, čija su kancerogena svojstva poznata. Takođe, utvrđeno je da ova hemikalija izaziva ćelijska oštećenja, jer utiče na DNK mitohondrije. Zatim, 2007. je otkriveno da natrijum-benzoat izaziva hiperaktivnost i smanjuje inteligenciju kod dece.
Prema ovim istraživanjima, IQ opada i do 5,5 posto. U kartelu „Koka-kola“ su izjavili da će obustaviti upotrebu E211 „čim se pronađe adekvatna zamena”. Naravno, nije koka-kola jedina koja ima ove sastojke u sebi, ali zero koka-kola u sebi nema ništa drugo. Aspartam je jedan od najopasnijih, na žalost i najdostupniji dodatak hrani. Naime, aspartam je veštački zaslađivač 2000 puta slađi od šećera (1 kg aspartama zamenjuje 2 tone šećera), a istovremeno je niskokaloričan. Zbog toga je idealan za sve proizvode bez šećera (sugarfree) kao što su žvakaće gume i mnoge gazirane i negazirane šećerne vodice. Problem nastaje kada se unosi u organizam, jer ovaj zaslađivač na temperaturi ljudskog tela postaje otrovan kao npr. cijanid. Najgore je to što ima zakasnelo delovanje (tj. posledice se osete godinama nakon uzimanja, jer se konstantno taloži u organizmu). Direktni je izazivač multipleks skleroze i lupusa (po nekima i raka).
Novo doba donosi nam GMO šećer.
Da bi vodice bile jeftinije, umesto šećera se koristi visokofruktozni kukuruzni sirup (high fructose corn syrup, HFCS) dobijen od genetski modifikovanog kukuruza. Kad-tad, šećerne vodice se moraju etiketirati kao GMO. Aspartam je još jedan GMO zaslađivač, jer se proizvodi pomoću GMO bakterije. Mnoge studije HFCS dovode u vezu sa teškim oboljenjem, dijabetesom tipa 2. Istraživači sa Univerziteta Oksford su došli do zaključka da je dijabetes tipa 2 za 20 posto zastupljeniji u zemljama gde se koristi HFCS u hrani i piću. Veštačka boja metilimidazol (4-MEI) je u Kaliforniji stavljena na listu kancerogenih proizvoda, tako da će „Koka-kola“ i „Pepsi“ morati da menjaju recept, odnosno da uklone sastojak 4-MEI; pored ovih pića, nalazi se u soja-sosevima i nekim popularnim vrstama piva.
Kampanja protiv šećerne vodice
Testiranja na životinjama su pokazala da ovo sredstvo može potencijalno biti kancerogeno i izazvati teška oboljenja, kao što su rak pluća, rak jetre, leukemija… Najveći svetski proizvođač gaziranih napitaka, podupire novo, „naučno utemeljeno” rešenje: „Da biste održali telo zdravim i normalne težine, vežbajte više i ne brinite o smanjivanju kalorija“.
„Koncern se udružio s uticajnim naučnicima, oni promovišu ovu poruku u medicinskim časopisima, na konferencijama i putem društvenih medija. Ne bi li im pomogla da šire tu ideju, „Koka-kola“ im je osigurala finansijsku i logističku podršku putem nove neprofitne organizacije nazvane „Globalna mreža energetskog balansa“ (Global Energy Bilance Network); ona tvrdi kako se Amerikanci preterano bave time šta jedu i piju, a ne posvećuju dovoljno pažnje vežbanju“, piše „Njujork tajms“.
„Fokus većine popularnih medija i stručne štampe je na brzoj hrani i slatkim napicima, okrivljujući ih za debljanje ljudi, tvrdeći da jedu previše”, kazao je potpredsednik organizacije Stiven N. Bler, naučnik koji je na kanalu Jutjub predstavio ovu organizaciju. „Zaista nema uverljivih dokaza da je ishrana uzrok toga”, citirao je „Njujork tajms“ Stivena Blera, potpredsednika ove neprofitne organizacije. On je rekao da su mediji i naučni časopisi previše naglasili količinu konzumiranih namirnica okrivljujući „brzu hranu“, slatka pića, itd, dok istovremeno Amerikanci ne posvećuju dovoljno pažnje fizičkim vežbama.
Koncern „Koka-kola“ je pokrenuo istraživanja zbog sve intenzivnije kampanje protiv njihovog slatkog napitka, čija potrošnja je smanjena za 25 posto u poslednjih dvadeset godina, navode mediji. „Prodaja koka-kole opada i postoji nedoumica, politička i javna, zbog štetnosti gaziranih napitaka”, rekla je Mišel Simon, ombudsman u slučajevima koji se odnose na javno zdravlje, nazivajući inicijativu „Koka-kole“ „direktnim odgovorom” na ove gubitke. Predstavnici „Globalne mreže energetskog balansa“ objavili su da je „Koka-kola“ prošle godine uložila dva miliona dolara da pokrene ovu istragu. Isti izvori kažu da je od 2008. gigant uložio skoro četiri miliona dolara za razne projekte dvojice osnivača koncerna: Blera i Gregorija Henda. Zdravstveni stručnjaci kažu da ova poruka dovodi ljude u zabludu i da je deo nastojanja kompanije da umanji kritike zbog uloge zaslađenih pića u širenju gojaznosti i dijabetesa tipa 2. Oni tvrde da koriste novu organizaciju ne bi li uverili javnost da se fizičkom aktivnošću može kompenzovati loša ishrana, uprkos dokazima da vežbanje ima minimalan uticaj na težinu u poređenju s onim šta ljudi konzumiraju.
„Prodajni rezultati „Koka-kole“ su u padu, a svedoci smo i velikog političkog i javnog zaziranja od slatkih gaziranih pića; svaki veći grad pokušava da učini nešto da obuzda njihovu potrošnju”, rekla je Mišel Simon, javni zaštitnik građana za zdravstvo. „Ovo je direktan odgovor preduzeća na gubitke koje trpi. Očajni su i žele to da zaustave”, dodaje. Telesna aktivnost je važna i svakako pomaže, kažu stručnjaci. Ali, studije ukazuju na to da vežbanje povećava apetit, pa ljudi konzumiraju još više kalorija. Takođe, vežbanjem trošimo daleko manje kalorija nego što većina ljudi misli.
Limenka koka-kole, na primer, sadrži 140 kalorija ili oko 10 kašičica šećera. Da bismo ih potrošili, trebalo bi da hodamo skoro pet kilometara.