Quantcast

Koji su politicari stvorili Pokrajinu Kosovo?

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Pitanje je na istoriji, koji su sve politicari i sa koje pozicije stvorili Autonomnu pokrajinu Kosovo 1963će godine ,
i koji su nadalje politicari dali naknadna prava Kosovu i Vojvodini 1974te godine na uštrb Srbije.
Da vidimo ko je bio tad na vlasti u Srbiji i Jugoslaviji i ko se sve 'nije usprotivio" .
(molim moderatora da ne brise vec ako nesto nije dobro postavljeno da preformulise)
 

Slaven777

Legenda
Poruka
52.571
Pitanje je na istoriji, koji su sve politicari i sa koje pozicije stvorili Autonomnu pokrajinu Kosovo 1963će godine ,
i koji su nadalje politicari dali naknadna prava Kosovu i Vojvodini 1974te godine na uštrb Srbije.
Da vidimo ko je bio tad na vlasti u Srbiji i Jugoslaviji i ko se sve 'nije usprotivio" .
(molim moderatora da ne brise vec ako nesto nije dobro postavljeno da preformulise)
Kakve 1963....treba ići do 1945.
 

milospv

Iskusan
Poruka
5.037
Pitanje je na istoriji, koji su sve politicari i sa koje pozicije stvorili Autonomnu pokrajinu Kosovo 1963će godine ,
i koji su nadalje politicari dali naknadna prava Kosovu i Vojvodini 1974te godine na uštrb Srbije.
Da vidimo ko je bio tad na vlasti u Srbiji i Jugoslaviji i ko se sve 'nije usprotivio" .
(molim moderatora da ne brise vec ako nesto nije dobro postavljeno da preformulise)
Ovo i mene zanima. Naći imena i prezimena Srba koji su crtali ovo.
 

Scott Isle

Iskusan
Poruka
6.860
Covjece, sve zupe trebaju biti autonomne! Tako je to u Kraljevini Zer Boiia! Problem je sto su uzeli puske, stvorili vojnu granicu, protjeruju stanovnistvo, namecu kriminalne demokratske fiks ideje, odmetli se od matice vojno, to jeste teroristicki! Kao i banovina Hrvatska. To su sve territori in rivolta, zemlje pod pubunom.
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Ustav iz 1946te
ORGANI DRŽAVNE VLASTI AUTONOMNIH POKRAJINA I AUTONOMNIH OBLASTI[uredi]
Član 103


Prava i delokrug autonomije autonomnih pokrajina i autonomnih oblasti određuju se Ustavom republike.

Član 104

Statut autonomne pokrajine odnosno autonomne oblasti donosi u saglasnosti sa Ustavom FNRJ i Ustavom republike najviši organ državne vlasti autonomne pokrajine ili autonomne oblasti, a potvrđuje ga Narodna skupština republike.

Član 105

Najviši organ državne vlasti autonomne pokrajine jeste Narodna skupština autonomne pokrajine, koju biraju građani autonomne pokrajine na vreme od tri godine i koja se sastaje prema odredbama Ustava republike.

Narodna skupština autonomne pokrajine bira Glavni izvršni odbor autonomne pokrajine kao svoj izvršni i upravni organ.

Član 106

Najviši organ državne vlasti autonomne oblasti jeste Oblasni narodni odbor, koji biraju građani autonomne oblasti na vreme od tri godine i koji održava svoje skupštine prema odredbama Ustava republike.

Oblasni narodni odbor bira Oblasni izvršni odbor kao svoj izvršni i upravni organ.
 

903

Ističe se
Poruka
2.188
Jedini koji se bunio za ustav 1974. je Mihailo Đurić ... svi drugi Srbi ćutali,a ćutanje je znak odobravanja.

Medjutim,sa autonomijom Kosova je počelo već 1945.,takođe niko da kaže nešto.
A zna se kako to ide,daš nekom nokat,ode cela ruka.

Znači,ćutali smo 45 godina i onda se setili da je to sveta srpska zemlja.
Za 78 godina, koliko je Kosovo bilo faktički oslobođeno,nismo bili u stanju da izvedemo ozbiljnija arheološka istraživanja.Da istrazimo dvore srpski kraljeva i careva......i jbg posle nam drugi kriv.
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Председници Савезног извршног већа
Јосип Броз Тито - од 14. јануара 1953. до 29. јануара 1963.
Петар Стамболић - од 29. јануара 1963. до 16. маја 1967.
Мика Шпиљак - од 16. маја 1967. до 18. маја 1969.
Митја Рибичич - од 18. маја 1969. - до 30. јула 1971.
Џемал Биједић - од 30. јула 1971. до 18. јануара 1977.
Веселин Ђурановић - од 14. фебруара 1977. до 16. маја 1982.
Милка Планинц - од 16. маја 1982. до 15. маја 1986.
Бранко Микулић - од 15. маја 1986. до 16. марта 1989.
Анте Марковић - од 16. марта 1989. до 20. децембра 1991.
Александар Митровић - од 20. децембра 1991. до 28. априла 1992.
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Председници Савезне скупштине СФРЈ


Председник Савезне скупштине Уставотворне скупштине
др Владимир Симић 1945 - 1946.
Председник Савезног већа Народне скупштине Федеративне Народне Републике Југославије
Владимир Симић - од 1946. до 1953.
Председник Савезне народне скупштине
Милован Ђилас - од 1953. до 1954.
Моша Пијаде - од 1954. до 1957.
Петар Стамболић - од 1957. до 1963.
Председник Савезне скупштине
Едвард Кардељ - од 1963. до 1967.
Милентије Поповић - од 1967. до 1971
Мијалко Тодоровић - од 1971. до 1974.
Председник Скупштине Социјалистичке Федеративне Републике Југославије
Киро Глигоров - од 1974. до 1978.
Дража Марковић - од 1978. до 1982.
Раиф Диздаревић - од 1982. до 1984.
Душан Алимпић - од 1984. до 1986.
Марјан Рожич - од 1986. до 1988.
Слободан Глигоријевић - од 1988. до 1992.
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Predsednici Narodne skupštine
" Srbije "
Ustavnim zakonom NR Srbije od 5.2.1953. ukinut je Prezidijum. Po ustavu od 9. aprila 1963. naziv republike je promenjen u Socijalistička Republika Srbija.

Petar Stambolić (dec. 1953 - april 1957.)
Jovan Veselinov (april 1957 - 26. jun 1963.)
Dušan Petrović (26. jun 1963. - 6. maj 1967.)
Miloš Minić (6. maj 1967. - 6. maj 1969.)
Dragoslav Marković (6. maj 1969. - 19. april 1974.)
Živan Vasiljević (19. april 1974. - 6. maj 1974.)
Predsednici Predsedništva
Ustavom SR Srbije od 25. februara 1974. uvedeno je kolektivno Predsedništvo.

Dragoslav Marković (6. maj 1974. - 5. maj 1978.)
Dobrivoje Vidić (5. maj 1978. - 5. maj 1982.) (Tito umro 4.5.1980.)
Nikola Ljubičić (5. maj 1982. - 5. maj 1984.)
Dušan Čkrebić (5. maj 1984. - 5. maj 1985.)
Ivan Stambolić (5. maj 1985. - 14. dec. 1987.) (Osma sednica održana sept. 1987.)
Petar Gračanin (14. dec. 1987. - 20. mart 1989.)
Ljubiša Igić (v.d.) (20. mart - 8. maj 1989.)
Slobodan Milošević (8. maj 1989. - 11.1. 1991.)
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Jovan Veselinov
Датум рођења 20. јануар 1906.
Место рођења Кумане, код Бечкерека
Аустроугарска
Датум смрти 8. фебруар 1982. (76 год.)
Место смрти Београд, СР Србија
СФР Југославија
Супруга Станка Веселинов
Професија друштвено-политички радник
Члан КПЈ од 1923.
Учешће у ратовима Народноослободилачка борба
Служба НОВ и ПО Југославије
Чин генерал-мајор у резерви


Председник Извршног већа
НР Србије



Период децембар 1953 – април 1957.
Претходник Петар Стамболић
Наследник Милош Минић


Председник Народне скупштине

НР Србије
Период април 1957 – јун 1963.
Претходник Петар Стамболић
Наследник Душан Петровић Шане
Председник ЦК СК Србије
Период март 1957 – март 1967.
Претходник Петар Стамболић
Наследник Добривоје Радосављевић
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
1974ta
Dragoslav Draza Marrkovic
ДРАЖА МАРКОВИЋ
Dragoslav Draža Marković.jpg
Драгослав Марковић
Датум рођења 28. јун 1920.
Место рођења Поповић, код Сопота
Краљевство СХС
Датум смрти 20. април 2005. (84 год.)
Место смрти Београд, Србија Србија
Србија и Црна Гора
Супруга Божидарка Дамњановић
Професија друштвено-политички радник
Члан КПЈ од 1939.
Учешће у ратовима Народноослободилачка борба
председник Скупштине
СР Србије
Период 1969. — 1974.
Наследник Живан Васиљевић
председник Председништва
СР Србије
Период 1974 — 1978.
Наследник Добривоје Видић
председник Скупштине СФРЈ
Период 1978 — 1982.
Претходник Киро Глигоров
Наследник Раиф Диздаревић
председник Председништва
ЦК СКЈ
Период 1983 — 1984.
Претходник Митја Рибичич
Наследник Али Шукрија
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Potpredsednik SFRJ (Zamenik Tita ) Vas Leka
АЛЕКСАНДАР РАНКОВИЋ
Aleksandar Ranković (1).jpg
Александар Лека Ранковић
Датум рођења 28. новембар 1909.
Место рођења Дражевац, код Обреновца
Краљевина Србија
Датум смрти 19. август 1983. (73 год.)
Место смрти Дубровник,
СР Хрватска
СФР Југославија
Супруга Анђа Ранковић;
Славка Ранковић
Деца Миливоје и Слободан
Професија друштвено-политички радник
Члан КПЈ од 1928.
Учешће у ратовима Народноослободилачка борба
Служба НОВ и ПО Југославије
1941—1945.
Чин генерал-пуковник у резерви
У току НОБ-а члан Врховног штаба НОВ и ПОЈ и начелник ОЗНЕ за Југославију
Секретар Покрајинског комитета
КПЈ за Србију
Период 1937—1941.
Претходник Функција обновљена
Наследник Благоје Нешковић
Министар унутрашњих
послова ФНРЈ
Период 1946—1953.
Претходник Влада Зечевић
Наследник Светислав Стефановић
Председник СУБНОР Југославије
Период 1951—1966.
Претходник Јосип Броз Тито
Наследник Ђуро Пуцар Стари
Потпредседник СФРЈ
Период 1963—1966.

Претходник Функција установљена
Наследник Коча Поповић
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Sluzba drzavne bezbednosti , to jest ona sluzba sto je "cuvala" bezbednost Republike Srbije

Сава Радојчић
Сава Радојчић
(1913-1985)
начелник Управе државне безбедности РСУП-а СР Србије од 15. јула 1961. до 22. маја 1964. године


Милорад Бисић
Милорад Бисић
(1923 - 2005)
начелник Службе државне безбедности – подсекретар РСУП СР Србије од 16. фебруара 1971. до 17. јула 1974. године

Ne vidim da nose albanska prezimena !
 

Meklaud

Domaćin
Poruka
4.741
Da, Kosovu je prisajedinio danasnji "severni deo" ono djubre od Aleksandra Rankovica toga se secam.A Dusan Mugosa posle '45 kada se sastala skupstina Srbije, pa joj je u posetu dosla "delegacije skupstine Kosova", se obratio skupstini Srbije recima, parafraziram da mu je drago da je pozvan i da prisustvuje vasoj skupstini (ko da je bogati u poseti drugoj drzavi) i da ce dalja saradnja i razvoj uticati na boljitak njegovog naroda (znaci on je imao svoj narod, Kosovare,poseban narod)
 

gost 420053

Domaćin
Poruka
4.956
Da, Kosovu je prisajedinio danasnji "severni deo" ono djubre od Aleksandra Rankovica toga se secam.A Dusan Mugosa posle '45 kada se sastala skupstina Srbije, pa joj je u posetu dosla "delegacije skupstine Kosova", se obratio skupstini Srbije recima, parafraziram da mu je drago da je pozvan i da prisustvuje vasoj skupstini (ko da je bogati u poseti drugoj drzavi) i da ce dalja saradnja i razvoj uticati na boljitak njegovog naroda (znaci on je imao svoj narod, Kosovare,poseban narod)
A-u .
 

Top
  Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.