Koji srpski specijalitet najviše volite

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.372
Razmišljao sam šta bih nekom Kinezu koji pita šta jedu Srbi ponudio:
  1. Ćevapi - Mala, rolovana kobasica od mesa, često mešavina svinjetine, junećeg i jagnjećeg mesa, pečena na roštilju.
  2. Pljeskavica - Slično ćevapima, pljeskavica je mesni burger obično napravljen od mešavine svinjetine, junećeg i jagnjećeg mesa.
  3. Gibanica - Tradicionalna pita od sira, jaja i filo testa, pečena u slojevima.
  4. Prebranac - Jelo od pasulja, sa lukom, paprikom, šargarepom i začinima, kuvano u pećnici.
  5. Sarma - Kuvani rolati od kiselog kupusa punjeni sa mešavinom mesa i pirinča, začinjeni sa lukom, belim lukom i paprikom.
  6. Karađorđeva šnicla - Rolovana šnicla, punjena sirom i šunkom, uvaljana u prezle i pržena. Smislio ju je Mića Stojanović, Zemunac.
  7. Kajmak - Kiselkasto-mlečni proizvod, sličan pavlaci ili kremastom siru, često se koristi kao dodatak raznim jelima.
  8. Ajvar - Gusti sos od pečene crvene paprike, belog luka, maslinovog ulja i začina.
  9. Proja - Vrsta kukuruznog hleba, napravljena od kukuruznog brašna, sira, jogurta i jaja.
  10. Vanilice - Mekani kolačići sa džemom od kajsija ili šljiva, posuti šećerom u prahu.
Ima li još nešto što sam zaboravio, ili nešto što treba izbaciti?

948d68c7-6560-4cec-9d80-2193d97fb16a.jpg
 
Izgleda da nije nista nase da su varijacije i modifikacije tudjih recepata
Негде сам читала да је наше јело дивљач са шљивама. Као неки гулаш. Што ми и јесте логично.
А од посластица, увијано као цигарета, у луст купуса шљиве, па то сушено, као неки суви ролат.
 
Razmišljao sam šta bih nekom Kinezu koji pita šta jedu Srbi ponudio:
  1. Ćevapi - Mala, rolovana kobasica od mesa, često mešavina svinjetine, junećeg i jagnjećeg mesa, pečena na roštilju.
  2. Pljeskavica - Slično ćevapima, pljeskavica je mesni burger obično napravljen od mešavine svinjetine, junećeg i jagnjećeg mesa.
  3. Gibanica - Tradicionalna pita od sira, jaja i filo testa, pečena u slojevima.
  4. Prebranac - Jelo od pasulja, sa lukom, paprikom, šargarepom i začinima, kuvano u pećnici.
  5. Sarma - Kuvani rolati od kiselog kupusa punjeni sa mešavinom mesa i pirinča, začinjeni sa lukom, belim lukom i paprikom.
  6. Karađorđeva šnicla - Rolovana šnicla, punjena sirom i šunkom, uvaljana u prezle i pržena. Smislio ju je Mića Stojanović, Zemunac.
  7. Kajmak - Kiselkasto-mlečni proizvod, sličan pavlaci ili kremastom siru, često se koristi kao dodatak raznim jelima.
  8. Ajvar - Gusti sos od pečene crvene paprike, belog luka, maslinovog ulja i začina.
  9. Proja - Vrsta kukuruznog hleba, napravljena od kukuruznog brašna, sira, jogurta i jaja.
  10. Vanilice - Mekani kolačići sa džemom od kajsija ili šljiva, posuti šećerom u prahu.
Ima li još nešto što sam zaboravio, ili nešto što treba izbaciti?

Pogledajte prilog 1317156

postavljač teme, vrlo bistar i pametan....da li on NAMERNO navodi sve sama jela koja su sve samo ne srbska. NIJEDNO od navedenih jela, nije IZVORNO srbsko, a pogotovo ne pasulj i kukuruz.
ako da, zašto on to radi?
Da li da bi svesnim uvodjenjem u zabludu, zamlaćivao i zaludjivao Srbe, i da bi posle one koji prihvate
ovu gornju priču mogao ismejavati, kako to ništa nije srbsko.

proso, bob, sočivo, mesa razna, kupusi razni, lukovi razni, voće, MED....SIR, a ne kajmak!
su namirnice od kojih možete napraviti izvorna srbska jela.

med sa mesom i voćem, je bila osobina srbske kuhinje, nešto što danas ne postoji ni u najavi.
kajmak je bugarska izmišljotina, i već južno od lima i zapadno od drine ne postoji
tamo se siri sir, bez skidanja vrhnja.

Негде сам читала да је наше јело дивљач са шљивама. Као неки гулаш. Што ми и јесте логично.
А од посластица, увијано као цигарета, у луст купуса шљиве, па то сушено, као неки суви ролат.

evvo, upravo sam o tome i ja pisao....meso, obilato, MED, voće!
sa prosom, i bobom, ili sočivo, i kupusnjačama raznim i likovima i hrenom.
i to je to...to se vrtelo ceo život.
 
postavljač teme, vrlo bistar i pametan....da li on NAMERNO navodi sve sama jela koja su sve samo ne srbska. NIJEDNO od navedenih jela, nije IZVORNO srbsko, a pogotovo ne pasulj i kukuruz.
ako da, zašto on to radi?
Da li da bi svesnim uvodjenjem u zabludu, zamlaćivao i zaludjivao Srbe, i da bi posle one koji prihvate
ovu gornju priču mogao ismejavati, kako to ništa nije srbsko.

proso, bob, sočivo, mesa razna, kupusi razni, lukovi razni, voće, MED....SIR, a ne kajmak!
su namirnice od kojih možete napraviti izvorna srbska jela.

med sa mesom i voćem, je bila osobina srbske kuhinje, nešto što danas ne postoji ni u najavi.
kajmak je bugarska izmišljotina, i već južno od lima i zapadno od drine ne postoji
tamo se siri sir, bez skidanja vrhnja.



evvo, upravo sam o tome i ja pisao....meso, obilato, MED, voće!
sa prosom, i bobom, ili sočivo, i kupusnjačama raznim i likovima i hrenom.
i to je to...to se vrtelo ceo život.
Od svih jela sa liste, najsrpskije srpsko jelo je čorbast (vojnički) pasulj. To niko na svetu ne pravi kako mi pravimo, a Nemci ga čak zovu "Serbische Bohnensuppe".

Med i proso su "niđe veze", jer ih ima svaka zemlja na svetu oduvek. Kupus je takođe svetski univerzalno povrće. Ne znam šta je s tobom, jesi li jeo salatu od srpske bunike danas?
 
Od svih jela sa liste, najsrpskije srpsko jelo je čorbast (vojnički) pasulj. To niko na svetu ne pravi kako mi pravimo, a Nemci ga čak zovu "Serbische Bohnensuppe".

Med i proso su "niđe veze", jer ih ima svaka zemlja na svetu oduvek. Kupus je takođe svetski univerzalno povrće. Ne znam šta je s tobom, jesi li jeo salatu od srpske bunike danas?

proso je inače i reč od koje i nastala reč proja
med je bio jedna od osnovnih namirnica srednjeg veka.
da, kupus raste svuda, a pasulj ne raste?
 
Негде сам читала да је наше јело дивљач са шљивама. Као неки гулаш. Што ми и јесте логично.
А од посластица, увијано као цигарета, у луст купуса шљиве, па то сушено, као неки суви ролат.
Ја сам негде давно прочитао стари рецепт са, наводно, српског двора. Суве шљиве напуњене орахом па умотане у сланиницу и запечене у рерни.
Правио сам их много пута а Руси се одушевили.
Интересантна комбинација укуса и одлично предјело или мрзе.
Још ако је сланиница димљена, мрак!
 
Ја сам негде давно прочитао стари рецепт са, наводно, српског двора. Суве шљиве напуњене орахом па умотане у сланиницу и запечене у рерни.
Правио сам их много пута а Руси се одушевили.
Интересантна комбинација укуса и одлично предјело или мрзе.
Још ако је сланиница димљена, мрак!
Jа то стално правим, али уместо ораха ставим козји сир.
 
По питању пасуља? Пропутовао сам доста и пасуљ нигде није, слободно речено, број 1 у кухињи као у Србији. Зато га слободно можемо назвати српским јелом јер га нико не спрема као ми и још на толико варијанти.
Давних година, на НБгд, била ми је комшиница тетка Зага, Лесковчана и она је правила пасуљ по рецепту своје баке.
Скуваним пасуљем је пунила сушену црвену паприку, која је омекшала у топлој води, и онда је те напуњене паприке ређала на сува ребра у великој гиненој тепсији. Додавала је неке зачине и онда све то у рерну. Леле бате, да умреш и да ти није жао.
Пробао сам више пута ја да то правим али није то тај укус. Укусно је али не тај укус. Негде грешим с она је давно умрла па остадох без тајне?
 
proso je inače i reč od koje i nastala reč proja
med je bio jedna od osnovnih namirnica srednjeg veka.
da, kupus raste svuda, a pasulj ne raste?
Opet se praviš blesav... priča je o srpskim specijalitetima danas. Niko ne govori ovde o poreklu životnih namirnica i o tome šta je jeo Marko Kraljević.

Znači danas u Srbiji se prave ova gore jela sa liste, i nudimo ih strancima kao primer srpske kuhinje. Sarme recimo prave mnogi, sa nekim varijacijama, ali ćevapčići, pasulj prebranac i pasulj čorbast, Karađorđeva šnicla, ajvar, kajmak, to su neki primeri naših jela danas.
 
krompir je stigao u ove krajeve negde pocetkom 19 veka, paprika, paradajz, pasulj, pirinac, kukuruz... sve je to stizalo 18 vek naovamo. Za neku deceniju ce srpski specijaliteti biti spagete, burito pica susi....
Нема везе како је шта стизало, поента је да Инке нису од пасуља правиле војнички чорбаст пасуљ. Ако и јесу, рецепт није сачуван, па се може рећи да је јело наше.
 
Opet se praviš blesav... priča je o srpskim specijalitetima danas. Niko ne govori ovde o poreklu životnih namirnica i o tome šta je jeo Marko Kraljević.

Znači danas u Srbiji se prave ova gore jela sa liste, i nudimo ih strancima kao primer srpske kuhinje. Sarme recimo prave mnogi, sa nekim varijacijama, ali ćevapčići, pasulj prebranac i pasulj čorbast, Karađorđeva šnicla, ajvar, kajmak, to su neki primeri naših jela danas.

pa ne možeš da LAŽEŠ te strance!
da je nešto srbsko kad nije?!
Ni jednačenje suglasnika po zvučnosti nisi savladao, a praviš se pametan oko srpske kuhinje.

Mada me čudi da pišeš latinicom... SRBSKI se obično piše ћирилицом.

bitno da se švedski ne jednači nikako!
xaxaxaxx!
 

Back
Top