Koji sport za decaka koji ne voli sport a ima visak kilograma

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Padre

Veoma poznat
Poruka
12.199
Kao sto naslov kaze. Moj plavusan od 12 godina je visok 154 i ima 74kg :eek: Nemojte nista da me pitate. Nije da jede puno ali mu se zaista sve lepi. Od januara, kada je presao iz doma za decu bez roditeljskog staranja ugojio se preko 15kg. Danas sam pricao i sa njegovim socijalnim radnikom... Svi se slazemo u jednome - mora da se necim bavi. Jedini je problem sto od sveg sporta on najvise voli krevet i igrice :roll:
 
Pa neki sport mora da ga privlaci... Pa makar to bio i bicikl, roleri, plivanje ili nesto tog tipa. A igrice smanjite. To da ne jede puno a da mu se lepi ne verujem jer deca imaju ubrzan metabolizam i veca je verovatnoca da ce imati problema sa manjkom nego sa viskom kilaze ako normalno jedu. Mozda pije mnogo sokova? U svakom slucaju sem sporta regulisite mu i ishranu-bez vestackih sokova, grickalica, slatkisa itd.
 
Sto se tice samara od tog nema nista... Dosta je zlostavljanja proziveo u detinjstvu - zato je delimicno i zavrsio u domu.
Deca koja izadju iz doma obicno se ugoje u prvih sest meseci. Njegov problem je sto je i u domu bio bucko...
A sportovi ga jednostavno ne zanimaju. Igra on fudbal, odbojku i sl. u skoli ali dzabe kad ocigledno mora mnogo vise od ona 3 zakonom propisana skolska casa.
 
Sto se tice samara od tog nema nista... Dosta je zlostavljanja proziveo u detinjstvu - zato je delimicno i zavrsio u domu.
Deca koja izadju iz doma obicno se ugoje u prvih sest meseci. Njegov problem je sto je i u domu bio bucko...
A sportovi ga jednostavno ne zanimaju. Igra on fudbal, odbojku i sl. u skoli ali dzabe kad ocigledno mora mnogo vise od ona 3 zakonom propisana skolska casa.

samar je bilo metaforicno receno, al prvenstevno zbog njega to trebas da radis..ako treba idite zajedno na trcanje, objasni mu kolko to stetno moze fizicki a i prihicki kasnie jda utice na njega...
ne mroa on nista da trenira da bi usao u formu, mi je cale terao da radim vezbe po nekad uvece, posle mi je to preslo u naviku i zahvalan sam mu na tome..
a igrice mora u kantu...drugacije ne moze veruj mi...
 
Bila bih vrlo zahvalna roditeljima da su me "terali" da se bavim nekim sportom. Nisam imala motiva za tako nesto i sada sa 25 godina sam u situaciji da tek formiram neke misice. Bilo bi mi MNOGO lakse da sam ih formirala kad je trebalo a sada samo da ih odrzavam. Lepo je to sto su mi roditelji dozvolili da sama odlucujem, ali u ovom trenutku mislim da dete ipak vezano za takve stvari (kada je zdravlje u pitanju) ne sme da bude prepusteno svojoj inertnosti. Jeste tesko da vezba, pogotovo ako nema unutrasnjeg "teraca", ali i to je nesto sto se mora nauciti - odgovornost prema svom telu i zdravlju.

Da sam roditelj, upisala bih ga na jedan sport, ako ne ide, na drugi, treci. Vazno je da se nesto radi. Neki ce se naci koji ce odgovarati. Ne mora iz prve da se pogodi.
 
Bila bih vrlo zahvalna roditeljima da su me "terali" da se bavim nekim sportom. Nisam imala motiva za tako nesto i sada sa 25 godina sam u situaciji da tek formiram neke misice. Bilo bi mi MNOGO lakse da sam ih formirala kad je trebalo a sada samo da ih odrzavam. Lepo je to sto su mi roditelji dozvolili da sama odlucujem, ali u ovom trenutku mislim da dete ipak vezano za takve stvari (kada je zdravlje u pitanju) ne sme da bude prepusteno svojoj inertnosti. Jeste tesko da vezba, pogotovo ako nema unutrasnjeg "teraca", ali i to je nesto sto se mora nauciti - odgovornost prema svom telu i zdravlju.

Da sam roditelj, upisala bih ga na jedan sport, ako ne ide, na drugi, treci. Vazno je da se nesto radi. Neki ce se naci koji ce odgovarati. Ne mora iz prve da se pogodi.

Slazem se. Moje jedino pitanje je koji sport je najbolji za takvu decu?
 
Ja sam kao klinka isla na folklor - tri meseca (!!) bilo mi je lepo, ali ne znam zasto nisam nastavila. Oni koji jesu stalno su negde putovali. Bilo je i decaka buca koji su isli i nista im nije falilo. Sa 18 godina sam se navratila na 1,5 godinu. Pre dve godine sam trcala i to po prvi put u zivotu. I bilo je super, ali sve po dva tri meseca i posle prestajem, jer nemam naviku da se bavim sportom. Prvo sam izdrzala 15 minuta jedva, ali za mesec dana sam vec mogla da trcim po 40 minuta. Kada je leto vozim biciklu, odredim sebi neku rutu i to bude kao trening. Kada mogu odem na plivanje. Sada idem na aerobik, stoni tenis. Za decaka, fudbal, basket, odbojka, trcanje, bicikl, plivanje. Tri poslednja pod obavezno, kad nije nesto drugo u planu. Stoni tenis, nije tezak, ali se umoris posle sat vremena. Mozete zajedno da ga igrate :)
 
Kao sto naslov kaze. Moj plavusan od 12 godina je visok 154 i ima 74kg :eek: Nemojte nista da me pitate. Nije da jede puno ali mu se zaista sve lepi. Od januara, kada je presao iz doma za decu bez roditeljskog staranja ugojio se preko 15kg. Danas sam pricao i sa njegovim socijalnim radnikom... Svi se slazemo u jednome - mora da se necim bavi. Jedini je problem sto od sveg sporta on najvise voli krevet i igrice :roll:

Shvatam problem.
Moras zaista dosta da se potrudis ako zelis rezultate da vidis kod njega - tj moras dosta raditi sa njim (i ne mislim samo fizicki, vec razgoravati).

Problem kod ljudi zasto su gojazni, nije zato sto ne rade vezbe, vec zato sto nisu svesni kako da otklone gojaznost niti sta je prouzrokuje.
Dakle, postoji jedan princip sto se tice mrsavljenja (da li kod dece, odraslih ili matoraca - musko/zensko) i jednom kada "ubodes" i uradis kao sto princip nalaze, kilogrami se gube i nikad vise se ne vracaju.

Problem zasto ljudi krenu na razne dijete i vezbe i nikad ne skinu kilograme (ili skinu pa im se vrati), jeste zato sto nikad nisu razvili tu "svest" tj nisu postali svesni problema/ uzroka gojaznosti.

Ne mora da jede puno da bi se ugojio. To je jedna od zabluda ljudi. Jako je vazan kvalitet hrane. I sam znas da smo mi ljudi prirodna bica (da poticemo iz prirode) i sto se vise opredeljujemo da zivimo u prirodi, jedemo prirodnu hranu - sto se vise priblizavamo prirodi nama je bolje. U cemu je caka gojaznosti?

Jednostavno, glavni uzrok gojaznosti su sledece stvari:

1. Rafinisan beli secer. Rafinisan secer je vec dosta vremena kod nas, ali danas ga konzumiramo vise nego ikad u istoriji. Problem kod rafinisanog secera jeste sto nema nutricije (sadrzi prazne kalorije). Zasto je ovo vazno?
Zato sto organizam trosi energiju za varenje hrane i ta energija je zamena za nutricije koje treba da pruza zauzvrat (vari hranu, dobije nutricije). Nutricije (minerali, vitamini - enzimi, proteini itd) su veoma vazni za nas organizam i igraju veoma vaznu ulogu u nama.
Jednom kada pojedes rafinisan secer (to malo parce cokolade, torte, kasikicu uz kafu, to malo parce salame, virsle) organizam mu prilazi tako sto crpi svoje nutricije, svoju energiju a zauzvrat dobije - samo kalorije. I ovo je glavni uzrok zasto nam se kvare zubi, a veruj mi zubi su skladista vitamina i minerala (naravno kalcijuma najvaznijeg) i povezani su sa kostima. Dakle, rafinisan secer moras da mu eliminises.
Cisto da se razumemo. Seceri kao sto su laktoza (iz mleka), fruktoza (iz voca), glukoza (iz krvi) nisu isti kao rafinisan secer (saharoza). Svi ti seceri dolaze iz prirode i lako su varljivi (i naravno imaju nutricije sa sobom). Saharoza je rafinisan, vestacki secer.

2. Rafinisano brasno. Hleb, peciva, kiflice, paste (od rafinisanog brasna), bilo kakvu vrstu testenine, rezanca (sta god da je od rafinisanog brasna) treba takodje da se eliminise.

3. Rafinisana ulja + trans masnoce. Suncokretovo ulje je rafinisano, izbegavaj ga. Margarin takodje izbegava. Peci na maslinovo hladno cedjeno.

I veoma je vazno da se ova tri tipa hrane izbegava, da se ELIMINISE ukoliko zelis trajne rezultate. Znaci nema "jedno parce nije puno" ili "jedna kasikica nece napraviti razliku", upravo kasikica, najmanje zrno pravi najvecu razliku. Problem je sto mi to ne vidimo ODMAH, ali nase razumevanje i znanje nam govori.
Ne znam odakle si ali kada bi naprimer isao od Subotice do Beograda (i zamisli da postoji samo jedan pravi put koji diketno ide za bg), jel znas da ukoliko 1 cm pomeris volan u desno, zavrsices u Subotici?
Poenta: Druga zabluda ljudi je sto uvek misle da VELIKE stvari cine promene, kad su u pitanju male obicne stvari, ali radjene na odredjen nacin - svaki dan.

Sto se tice hrane, moras da mu pripremas svaki put pristojne hrane ukoliko zelis rezultate. Veruj mi, pristojna hrana je mnogo ukusnija od junka. Dakle, mnogo voca (voce moze jesti ceo dan ako zeli - jer NE GOJI). Lako je varljivo, brzo prolazi kroz varljivi trakt (ima enzime za varenje) plus vecina voce je voda. Dosta ribe i mesa (bareno ako moze) ali kombinuj sa maslinovim uljem. Mleko, voce itd. Ne mora da bude "MORAS JESTI OVO!!" vec pripremi mu vocnu salatu (koju bi svako dete pozelelo) pripremi hranu u obliku smeska.

Jos nekoliko stvari koje mogu da pomognu:
Ne mozes ga terati da nesto radi ukoliko ti to ne radis. I deca za ovo veoma, veoma dobro znaju da procene. Kazes mu npr "ustani sa racunara, pokvarices oci" i posle toga ti sednes ili govoris "pusenje je lose" a ti pusis. Takodje ako govoris "sport je dobar" i nista ne radis, on pocinje da realizuje neke stvari.
Deci je vazno da se druze sa drugim decama. Naime, ukoliko se dete druzi sa sportasima (koji uglavnom pricaju o sportu) i on ce poceti da razmislja u tom pravcu.
Sto vise govoris o sportu, o treningu, o pravilnim stvarima (naravno i ti bi morao onda necim da se bavis) - on ce poceti da veruje. I mora EMOCIONALNO da se poveze sa sportom, da mu to bude STRAST - ukoliko zelis da "ne oseti" gubitak kila i da bude zadovoljan sa sobom. Drugo je naprimer, kad neko voli da trci i da dize tegove, da radi jogu, da radi intervalne treninge (kad mu je to strast - kao meni) nego kada neko MORA da radi to (a ne voli). Velika, velika razlika.

Moras se dogovarati sa njim. Izvadi hard iz racunara i reci da se kompjuter pokvario, nemas para da ga popravis (sta da ti kazem, dramaticna vremena zahtevaju dramaticne mere).
Ne znam da li sam vec rekao ali nije u pitanju "ODREDJENI" sport, vec nesto sto on voli.
I evo cisto da znas, treba da izracunas njegov unos kalorija i imaj u obzir da 7000 kalorija = 1 kg sala. Odbojka, fudbal, i ostale aktivnosti radjene 1 sat oduzimaju negde oko 300 - 700 kalorija (sad zavisi od osobe i od intenziteta). I fora je u tome da jede rafinisano (brasno, secer, ulja) jer time on nadoknadi sve potroseno i odrzava svoje salo. Ako bude jeo voce, povrce, meso, ribe, sira (itd) i radio neke aktivnosti (pa cak i setnja) verovatno bi se i ti sokirao kako bi brzo napredovao.

U sustini, nista te ne kosta da isprobas moje savete. Znas kako se kaze "Ukoliko pokusavas i tvoji saveti neuspevaju, zasto ne probas tudje?".(ali postaraj se da pitas eksperta, a ne debelog coveka).

Mozda ces se pridrzavati ovoga, mozda ne ali uglavnom kako vreme prolazi i budes se pridrzavao hrane ovakve, fizicke aktivnosti shvatices da ce ti decak sve lepse i lepse izgledati. Ukoliko jedna strana tvoj uma naleti na neku drugu teoriju (npr "sve se moze resiti pilulom" ili "treba prihvatiti stvari kakve JESU") jednostavno, jednog dana ta debljina ce uticati na decakovo "JA".(za zdravlje da ne spominjem) Nacin na koji ce sebe videti, i verovatno kao ostala debela deca koja budu ismevana - imace svoja organicenja. Tvoj posao je da se postaras, da se to ne dogodi.

P.S. Tema ide pod kljuc, ukoliko imas neki zahtev za jos neko pitanje ili slicno, slobodno otvori sledecu temu ili me kontaktiraj na PP da otkljucam ovu :bye:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top