Quantcast

Koji mobilni modeli imaju pristojan odnos RAM , stvarni RAM

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Da ne bih zbunjivao , jedni zovu jednim imenom drugi drugim, tu vise ne pomaze ni da upotrebljavas strucne izraze NAND RAM nand flash bubble...

Da uprostim, mobilni ima internu memoriju 1 GB npr, od toga 256MB je RADNA i ni gram vise, a moze mu se dodati flash i onda ce imati i flash, koja se ovde i ne racuna, ali je neki racunaju kad prodaju modele..

Mene interesuje model koji ima pristojan odnos izmedju deklarisane interne memorije i stvarne radne postojece memorije, tj one memorije koja ce biti dostupna za applikacije..
Bez Rootovanja bez modovanja( CyanogenMod ).....znaci fabricki koji model zasluzuje paznju ...

I koji je uopste normalan odnos izmedju ogranicenja koje postavljaju proizvodjaci za mobilne....vidjao sam neki koji ima 16GB i samo 1GB stvarno radne, a ostalo mozes da siljis jer ti je nedostupno...

Najmanje sto mi treba je da mi tekst ima reci poput sistemska, radna, brza, interna, RAM, operativna, za aplikacije, ugradjena,

Pa jos kad krenu da objasnjavaju da je jedna RAM a nije, nego je sve flash, samo je designated za ovo ili za ono..

Dakle ako moze na najjasniji moguci nacin bez odredjivanja da li je flash , nand, nor ili eprom ili eeprom nego po funkcionalnosti za rad telefona........deo gde mogu da pisu samo opsys, deo gde mogu da se cuvaju apps i da pisu i apps i ako postoji i spec dodeljen deo za potrebe memorijskog angazmana cpu i apps ili eventualno cache deo...

I koji je pristojan odnos izmedju tih delova kod android op sys mobilnih a koji je bahatost proizvodjaca iz nekog razloga..

Poslednja izmena:

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Ne postoji pristojan odnos niti bahatost , kapitalizam druze, neko ima na telefonu 10 aplikacija a kupuje S20 samo zato sto pravi super fotke ili ima ekran da se usrs..

Pristojno sam odredjujes ako znas kakve su ti navike i sta ocekujes od tog telefona.

Evo ja cu ti reci da je danas pristojno imati telefon koji ima barem 4GB (ram) memorije i 64GB interne (rom) memorije kao i podrsku za externu memoroju , microsd jel... e da , cist android , nikako bloat-ovan-a srnja od oem-a ... znaci da mu pise Android one ili da je Pixel od Googl-a.
E to je neki recept da ce leo da te sluzi ali uvek ces imati neke minor probleme pogotovo ako ga ne restartujes jednom u 2 -3 nedelje.
Ali to nije tesko zar ne ... i ostali sistemi brljaju kada rade non stop pogotovo toliko dugo.
Druge spec te ne zanimaju posto nisu tema tvog posta.

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Znaci trgovci i narod zovu ROM memorijom to sto je odredjeno za opsys kao ekskluzivni pristup, bez obzira na stvarnu karakteristiku, posto ne verujem niti da ima stvarno volatile memoriju u mobilnom niti da ima eprom ili eeprom vec da su obe flash, kao najjeftinije resenje...

Malo me buni recenica da je rom dostupan korisniku , ali to moze biti neki flash rom kao update drivera ili opsys, a onda znaci ima deo roma koji nije dostupan korisniku , a verovatno je isto u flash tehnici ...

Ratio od 16 izmedju ukupne i dostupne memorije korisniku je odlican ako je takav...
Mene sve to buni jer gledano inzenjerski to su sve nebuloze nabacane...
A posto znam o memorijama i unutrasnju strukturu to me tek buni vise , ne manje, nego vise...

Isto kao sto me buni kad mi prodavac naglasava podrsku za eksternu memoriju.....
Sta bi znacio mobilni sa najnovijim androidom koji nema podrsku za eksternu memoriju?
Tako da se osecam kao kad udjem u prodavnicu i prodavac mi prodaje SD memoriju koja nema napisanu brzinsku oznaku , sto automatski znaci ili neispravna ili 2x....ili cak i 1x...a kaze kako ima 64GB na njoj...i automatski me ukopa....kao u onoj seriji Konak kod Hilmije, kad racuna 5 puta 10 je 45 minus 10 dodjes mi 6 godina besplatnog rada...

Poslednja izmena:

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Da uzmem primer LG l3 G400
Pise u spec 1 gb interne 384 rama
A ja gledam taj telefon u ruci i pise sledece..
sistem memory 140 free 157MB
Internal memory 31MB free 0.97GB

A nijedna app ne moze da se instalira jer nema dovoljno memorije, mahom traze oko 80MB a onda se umesa google store i on prvo za svoj update pojede 120 mb itd itd...

Dakle 1 GB internal mi je cisto bacanje ili mozda swap
Ovo 157MB je ono mem za apps ako je sve dostupno...

I sad negde je nesporazum.....Koliko to pojedu moderni android sys i moderni drajveri za mobilni interfejs...? 16GB od kojih ja nemam nista kao korisnik
A samo ovih 4GB ako je sve dostupno je ono sa cim ja mogu da radim bilo da su podaci, storage za apps ili RAM kao RAM stvarno znaci cisto potrebna memorija za aktivan rad apps i mozda i cache za te apps...

Onda ispada ako je isti naziv da ja imam odnos 16:4 GB nedozvoljeno dozvoljeno koriscenje...ovi od 10GB mogu da se obese...a jos zanimljivije je zasto ne postoje oni koji prave 16GB 16GB RAM......

Totalno zbunjen bivam, tj kao da neko zeli da od korisnika mobilnih napravi majmune i to ne male majmune nego bas velike majmune....i svima ugodno..
Kapitalizam konkurencija, dza bu bu dza...

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Interna , tj kao hard disk, koji nije otvoren za apps ni za data od apps. Za sta je otvoren?

Koja je verovatnoca da tri telefona koja sam drzao u ruci svi budu pokvareni na tom delu koji angazuje internu memoriju pa ne mogu da je koriste za instalaciju apps....?
Ako nema mesta za instalaciju novih aplikacija ili su već instalirane napravile tj kesirale podatke to ne znači da su telefoni neispravni, to znači da moraš da napraviš mesta.
Swap se koristio tj microsd kartice se koristile kako bi internu memoriju proširili na externu a sistem bi to video kao jednu celinu, druga metoda je bila da se aplikacije instaliraju direktno na kartici ..
Naime problem su loše specifikacije, i ne može imati 16 GB Rom i 16gb RAM memoriju 😆 to još niko nije pravio, ram memorija je skupa za razliku od Rom nand čipova.

Bilo bi lakše kada bi postavljao jedno po jedno pitanje, delujes i previše zbunjeno.

Poruka
4.039
Da ne bih zbunjivao , jedni zovu jednim imenom drugi drugim, tu vise ne pomaze ni da upotrebljavas strucne izraze NAND RAM nand flash bubble...

Da uprostim, mobilni ima internu memoriju 1 GB npr, od toga 256MB je RADNA i ni gram vise, a moze mu se dodati flash i onda ce imati i flash, koja se ovde i ne racuna, ali je neki racunaju kad prodaju modele..

Mene interesuje model koji ima pristojan odnos izmedju deklarisane interne memorije i stvarne radne postojece memorije, tj one memorije koja ce biti dostupna za applikacije..
Bez Rootovanja bez modovanja( CyanogenMod ).....znaci fabricki koji model zasluzuje paznju ...

I koji je uopste normalan odnos izmedju ogranicenja koje postavljaju proizvodjaci za mobilne....vidjao sam neki koji ima 16GB i samo 1GB stvarno radne, a ostalo mozes da siljis jer ti je nedostupno...

Najmanje sto mi treba je da mi tekst ima reci poput sistemska, radna, brza, interna, RAM, operativna, za aplikacije, ugradjena,

Pa jos kad krenu da objasnjavaju da je jedna RAM a nije, nego je sve flash, samo je designated za ovo ili za ono..

Dakle ako moze na najjasniji moguci nacin bez odredjivanja da li je flash , nand, nor ili eprom ili eeprom nego po funkcionalnosti za rad telefona........deo gde mogu da pisu samo opsys, deo gde mogu da se cuvaju apps i da pisu i apps i ako postoji i spec dodeljen deo za potrebe memorijskog angazmana cpu i apps ili eventualno cache deo...

I koji je pristojan odnos izmedju tih delova kod android op sys mobilnih a koji je bahatost proizvodjaca iz nekog razloga..
Ka dovako srocis poruku-a na drugom mestu se hvalis "ja inzinjer". zapitam se...Brkas ROM i RAM memoriju. Dalje pricas o 1 Gb radne? Cak ni najslabiji modeli nemaju danas toliko. Znaci ja imam XIaomi Mi A 1 prastari-4 gb RAM i 64 Gb ROM-ili u prevodu 4 Gb RADNE memorije i 64 skladisne. I mislim da je to danas neki minimum. Kad imate telefone od 12 Gb RAMA i 256 pai 512 storage. A prosek je 6/8 RAM + 64/128 ROM

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Ma nije skupa sta god glumi ram memoriju......mada ne znam sta zoves nand cipovima, nand moze biti i memorija ram a koliko se secam , i kod flash memorije se pojavljuje nand kao tip flash logike upisa...

Sto se tice rom i ram , to je izgleda neka deklaracija kod mobilnih proizvodjaca, to nema veze sa tipom memorije...verovatno koriste oznaku rom za onu memoriju koja je odredjena samo za redovno citanje, a ram i za citanje i za pisanje...

Nesto tu nije u redu sa svom tom mobilnom terminologijom...a niko i pored toga od vas da jasno definise, ja kazem sta citam sa mobilnog aparata, sa ekrana...tako pise bukvalno....znaci ne izmsiljam nista od termina...

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Ako nema mesta za instalaciju novih aplikacija ili su već instalirane napravile tj kesirale podatke to ne znači da su telefoni neispravni, to znači da moraš da napraviš mesta.
Swap se koristio tj microsd kartice se koristile kako bi internu memoriju proširili na externu a sistem bi to video kao jednu celinu, druga metoda je bila da se aplikacije instaliraju direktno na kartici ..
Naime problem su loše specifikacije, i ne može imati 16 GB Rom i 16gb RAM memoriju 😆 to još niko nije pravio, ram memorija je skupa za razliku od Rom nand čipova.

Bilo bi lakše kada bi postavljao jedno po jedno pitanje, delujes i previše zbunjeno.
Da uzmem primer LG l3 G400
Pise u spec 1 gb interne 384 rama
A ja gledam taj telefon u ruci i pise sledece..
sistem memory 140 free 157MB
Internal memory 31MB free 0.97GB

Poruka
4.039
Ma nije skupa sta god glumi ram memoriju......mada ne znam sta zoves nand cipovima, nand moze biti i memorija ram a koliko se secam , i kod flash memorije se pojavljuje nand kao tip flash logike upisa...

Sto se tice rom i ram , to je izgleda neka deklaracija kod mobilnih proizvodjaca, to nema veze sa tipom memorije...verovatno koriste oznaku rom za onu memoriju koja je odredjena samo za redovno citanje, a ram i za citanje i za pisanje...

Nesto tu nije u redu sa svom tom mobilnom terminologijom...a niko i pored toga od vas da jasno definise, ja kazem sta citam sa mobilnog aparata, sa ekrana...tako pise bukvalno....znaci ne izmsiljam nista od termina...
Jel stvarno ne mozes da shvatis? Razliku izmedju RAM i ROM? Svojstva, namena sve nije ni blizu. Jedna je operativna, radna, privremena_RAM memorija koja sluzi jedino dok programi rade a u drugu se TRAJNO smestaju podaci-zato se i zove STORAGE-skladiste. Sve je tako prosto i logicno.

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Ok sada trolujes sopstvenu temu.
Objasnio sam ti već. Ni auto nema istu težinu kada udjesh u njega i kada mu čitaš koliko ima po specifikaciji kg...
Dakle a ko po specifikaciji piše da ima 2GB ili 4GB od toga moraš razumeti da sistem i GPU uzimaju za sebe deo ram memorije.
Isto tako sistem koji je na rom memoriji Rom nand ako ti je lakše isto zauzima jedan deo te memorije obično ga odvoje kao patriciu pa imaš situaciju kada uzmeš telefon koji ima 64GB interne memorije po specifikaciji a korisniku dostupno recimo 50.

Evo ti prikaz ram memorije , zauzeće.
Konkretno na mom telefonu.

Screenshot_20201109-154418.png

Screenshot_20201109-154445.png

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Jel stvarno ne mozes da shvatis? Razliku izmedju RAM i ROM? Svojstva, namena sve nije ni blizu. Jedna je operativna, radna, privremena_RAM memorija koja sluzi jedino dok programi rade a u drugu se TRAJNO smestaju podaci-zato se i zove STORAGE-skladiste. Sve je tako prosto i logicno.
Dobro , pravicu se da ne znam da se i jedna i druga prave od slicnih flash memorijskih cipova....
Znaci RAM cu uzeti onu koja nece pamtiti oznaku zauzeca memorijske celije posle dealokacije , a to moze biti gasenje mobilnog ili izlazak iz apps.
A ROM cu uzeti da je deo memorije gde po nekom algoritmu mobilni smesta podatke za trajno cuvanje a zove se ROM read only memory, samo za citanje ne za smestanje memorija
Jel to ono sto ti kazes?

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
@Commie taj deo je logican , i tako bi trebalo da bude......to je logicno i da se zove ROM memorija koja nije dostupna korisniku , useru....
Deo te ROM memorije moze biti swap particija, linuxu to godi, ili moze biti cache particija i to bi donelo ubrzanje i slicno...

Sta cemo sa memorijom koja je trajna a tu smestamo aplikacije?
Jel to zovete RAM? To bi bio onda non volatile memory....?
Sta cemo sa memorijom koja nije oznacena kao trajna , da li deo podvodimo pod ovu ROM cache memoriju , a deo pod ROM swap memorijsku particiju ili ima jos neka....?

Poruka
4.039
Dobro , pravicu se da ne znam da se i jedna i druga prave od slicnih flash memorijskih cipova....
Znaci RAM cu uzeti onu koja nece pamtiti oznaku zauzeca memorijske celije posle dealokacije , a to moze biti gasenje mobilnog ili izlazak iz apps.
A ROM cu uzeti da je deo memorije gde po nekom algoritmu mobilni smesta podatke za trajno cuvanje a zove se ROM read only memory, samo za citanje ne za smestanje memorija
Jel to ono sto ti kazes?
Brate napisao sam ti kao malom detetu da objasnjavam. I dalje ti nije jasno?LOL
Over and out.

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Jel to ono sto ti kazes?
Ok idemo dalje mada lično mislim da se praviš lud.
Pošto je Rom čip sam kao celina, jedna patricija je za sistem a druga za user-a na kojoj su moguće piši briši operacije.
Telefon koji nema otključan file system ili u narodu root, kod njega ne postoji mogućnost da mu cackas podatke u vezi sistema niti da menjaš / dodajes sam ili brises fajlove na toj particiji.

Commie

Legenda
Poruka
56.768
@Commie taj deo je logican , i tako bi trebalo da bude......to je logicno i da se zove ROM memorija koja nije dostupna korisniku , useru....
Deo te ROM memorije moze biti swap particija, linuxu to godi, ili moze biti cache particija i to bi donelo ubrzanje i slicno...

Sta cemo sa memorijom koja je trajna a tu smestamo aplikacije?
Jel to zovete RAM? To bi bio onda non volatile memory....?
Sta cemo sa memorijom koja nije oznacena kao trajna , da li deo podvodimo pod ovu ROM cache memoriju , a deo pod ROM swap memorijsku particiju ili ima jos neka....?
Ja sam menjao atribute particiji čim sam rootovao telefon ..davno bilo 👍

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Ok idemo dalje mada lično mislim da se praviš lud.
Pošto je Rom čip sam kao celina, jedna patricija je za sistem a druga za user-a na kojoj su moguće piši briši operacije.
Telefon koji nema otključan file system ili u narodu root, kod njega ne postoji mogućnost da mu cackas podatke u vezi sistema niti da menjaš / dodajes sam ili brises fajlove na toj particiji.
Dobro , ...za neotkljucan telefon....bez root pristupnih privilegija...ta memorija se zove ROM sa ili bez potpadanja pod internal da ili ne?

Umri_muski

Buduća legenda
Poruka
29.464
Ja sam menjao atribute particiji čim sam rootovao telefon ..davno bilo 👍
Ja malo ovo gledam kao linux sistem, zato imam cudna pitanja jer android je cisti linux...

Mene buni sledece kod ovih telefona koje gledam...
Imaju prazno internal memory, racunam nek to bude ROM, ne znam sta drugo moze da bude...jer nema dovoljno memorije..
Nemaju puno sistemske memorije, to bi valjda bio RAM, ali onda mobilni ocekuje da u to malo RAMa smestis i same apps i sve ono sto treba tim apps
Ali kad bih razmisljao logikom sistemsko znaci ROM ili internal, onda bih postavio pitanje ima 1GB slobodno za programe a ne moze da tu instalira nijednu app..
To je samo zato sto kad pravim nesto i nesto nazovem sistemski deo , to znaci da je podredjeno i posveceno samo sistemu , tu korisnik nema sta da trazi..
To je tako suprotno od ovoga, sistemska memorija je data korisniku da je koristi a zove se sistemska....

Poslednja izmena:

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Dobro , ...za neotkljucan telefon....bez root pristupnih privilegija...ta memorija se zove ROM sa ili bez potpadanja pod internal da ili ne?
Da , interna memorija aka rom nand.

Znaš to su npr u ipodu drugačije radili kao i pre na telefonima.
Imao si npr kod ipod-a mali nand Rom za sistem i za skladište fajlova neki mali HDD ili SD memoriju.

Posle se setili da to sve može biti kao i na kompu i zašto komplikovati...sve na jednom čipu sistem i fajlovi od korisnika samo na različitim parcelama 😆
Rikne taj rom čip i ostane korisnik bez sistema i fajlova.
Zato kažem, jbs telefon ako nema podršku za externu memoriju Aka microsd.

Commie

Legenda
Poruka
56.768
Ja malo ovo gledam kao linux sistem, zato imam cudna pitanja jer android je cisti linux...

Mene buni sledece kod ovih telefona koje gledam...
Imaju prazno internal memory, racunam nek to bude ROM, ne znam sta drugo moze da bude...jer nema dovoljno memorije..
Nemaju puno sistemske memorije, to bi valjda bio RAM, ali onda mobilni ocekuje da u to malo RAMa smestis i same apps i sve ono sto treba tim apps
Ali kad bih razmisljao logikom sistemsko znaci ROM ili internal, onda bih postavio pitanje ima 1GB slobodno za programe a ne moze da tu instalira nijednu app..
To je samo zato sto kad pravim nesto i nesto nazovem sistemski deo , to znaci da je podredjeno i posveceno samo sistemu , tu korisnik nema sta da trazi..
To je tako suprotno od ovoga, sistemska memorija je data korisniku da je koristi a zove se sistemska....
Drugo je gde se aplikacije instaliraju a gde se emuliraju kroz ram memoriju..da bi otvorio aplikaciju na androidu onda mora biti instalirana negde zar ne....princip je isti kao na kompu.
I nije Android isto što i Linux niti je čist.
Možeš da Guglas o tome.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.