Koji laptop?

Tarantus 45

Zainteresovan član
Poruka
141
Planiram kupiti laptop pomoću kojeg bih se bavio web dizajnom. Molio bih oko izbora a cijenovni budžet je do 1.300 Evra.
Preferiram ekran od 16 inča. Kakva su vaša mišlenja o OLED displejima? Da li su bolji od LCD-a? Čitao sam dosta o njihovim razlikama ali evo da pitam i ovdje.
Šta mislite o ovome modelu?
https://www.instar-informatika.hr/u...09-16-uhd-oled-amd-ryzen-5-66/206799/product/

Da li vrijedi tu cijenu?

Hvala na savjetima

Planiram kupiti laptop pomoću kojeg bih se bavio web dizajnom. Molio bih oko izbora a cijenovni budžet je do 1.300 Evra.
Preferiram ekran od 16 inča. Kakva su vaša mišlenja o OLED displejima? Da li su bolji od LCD-a? Čitao sam dosta o njihovim razlikama ali evo da pitam i ovdje.
https://www.instar-informatika.hr/u...09-16-uhd-oled-amd-ryzen-5-66/206799/product/

Da li vrijedi tu cijenu?

Hvala na savjetima
Poslužiće. Po meni mala mu je pohrana.

Cena je tržište. Nisi u EU?

I treće, sad ti je crni petak ako bi da uštediš.

Da li vrijedi tu cijenu?

Hvala na savjetima
Избегавај олед. Боље купи неки квалитетан IPS, на пример Ideapad 5 pro.

Ne, nisam u EU. Mada bih možda preko prijatelja mogao i iz EU da nabavim. Pokušao bih nešto kupiti za Black Friday ako bi bio popust.
Zbog čega izbjegavati OLED ekrane?
Ako imate još neke savjete i prjedloge slobodno pišite, rado ću porazmisliti o njima.

Ne, nisam u EU. Mada bih možda preko prijatelja mogao i iz EU da nabavim. Pokušao bih nešto kupiti za Black Friday ako bi bio popust.
Imam ja u firmi nekoliko Asus Vivobook laptopa sa OLED ekranom. Savršeni su, boje su neuporedive sa IPS ekranom. Traju već dugo vremena. Nema razloga za izbegavanje, već naprotiv. Ko voli da ima lepe i žive boje, i zaista crnu boju kad treba da bude crna, OLED je odličan izbor.

Što se ostalog tiče, nemam zamerki. Veći disk ti treba samo ako ćeš raditi obradu videa ili igrati nove igrice, u šta sumnjam. A svakako imaš neki backup u vidu Google Drive, i sl. Višak podataka je lako skloniti.

Da li vrijedi tu cijenu?

Hvala na savjetima
Ne. Bez diskretne karte ne treba ti 16GiB... bolje uzmi sa 8, a vecim SSD.

Gledaj, diskretna karta sluzi da igras igre. integrusa na procesoru nije za to...
Dakle nisu gaming laptopovi. E sad, ako ti ne trebaju igre mozes za bar 300 evra jeftinije da prodjes...

I inače za dugotrajnije gledanje u ekran da li su lakši IPS ili OLED. Često sam nailazio na netu tvrdje da je IPS lakši a posljednjih dana naiđoh na tvrdje da je to danas manje/više isto.

Imam ja u firmi nekoliko Asus Vivobook laptopa sa OLED ekranom. Savršeni su, boje su neuporedive sa IPS ekranom. Traju već dugo vremena. Nema razloga za izbegavanje, već naprotiv. Ko voli da ima lepe i žive boje, i zaista crnu boju kad treba da bude crna, OLED je odličan izbor.

Što se ostalog tiče, nemam zamerki. Veći disk ti treba samo ako ćeš raditi obradu videa ili igrati nove igrice, u šta sumnjam. A svakako imaš neki backup u vidu Google Drive, i sl. Višak podataka je lako skloniti.
sa ovim smećem od integrisane grafike?

jedino ako uživa u igrama fluidnosti od 25 frejmova

Ne, ne igram igice. Bilo bi mi zadovoljstvo samo odigrati FIFA fudbalsku simulaciju ukoliko laptop to može da podrži bez opterećenja a druge igre ne praktikujem. Web dizajn i multimedija je primarno. I sobzirom da mi je to investicija za duži vremenski period volio bih da je dovoljno dobar. Planiram ga sigurno koristiti 6+ godina. Ekran mi je od bitnog značaja. Da je što manja pikselizacija i da displej nije naporan za duže gledanje u njega.

Запамти ову реч - burn in.
Tи екрани немају репутацију да трају баш дуго, посебно ако користиш статичке ствари, куцање текста и тако то.
Ако узмеш добру серију IPS може да ти траје минимум 6 година па да га поклониш неком и да траје и дуже.
Ako imate još neke savjete i prjedloge slobodno pišite, rado ću porazmisliti o njima.
Ideapad 5 pro Lenovo.

https://www.amazon.de/-/en/Extremely-Octa-Core-Backlit-Fingerprint-Windows/dp/B0BVMDMH9Y/ref=sr_1_11?crid=14VZ4CK2M0ONB&keywords=Acer+Swift+Edge+Ultrathin/Laptop+16+Display&qid=1700219429&s=computers&sprefix=acer+swift+edge+ultrathin/laptop+16+display,computers,250&sr=1-11&th=1

Nadjoh ovaj model. Jači procesor, više SDD memorije... Kod ovih Acer-a mi se dopada što su laganiji za prenositi i rukovati.
Zna li neko da li se za poručivanje preko amazon.de u Hrvatsku naplaćuju dodatni troškovi poput PDV-a? Koliko može doći skuplja dostava u HR u odnosu na cijenu na sajtu?
Битно ти је колико је конфорна тастатура и колико је добар екран, као и квалитет израде лаптопа.
На процесор заборави јер не верујем да ћеш приметити разлику за твоје потребе.
Ако планираш да имаш 6 година, заборави на надоградњу. Неће ти требати јер ћеш купити нешто ново.

Web dizajn, povremeno FIFA-a i generelno multimedija. Volio bih da displej ima što bolju rezoluciju.
Teшко се налазе са 2.2k ако мислиш на то. Већина лаптопова је FHD.
Проблем је што је 2.2к изузетно ситно, не бих препоручио ту величину на лаптопу.

I inače za dugotrajnije gledanje u ekran da li su lakši IPS ili OLED. Često sam nailazio na netu tvrdje da je IPS lakši a posljednjih dana naiđoh na tvrdje da je to danas manje/više isto.
Какво гледање ? Филмова или Word документа ?

Poslednja izmena:
Запамти ову реч - burn in.
Tи екрани немају репутацију да трају баш дуго, посебно ако користиш статичке ствари, куцање текста и тако то.
Ако узмеш добру серију IPS може да ти траје минимум 6 година па да га поклониш неком и да траје и дуже.

Ideapad 5 pro Lenovo.

Битно ти је колико је конфорна тастатура и колико је добар екран, као и квалитет израде лаптопа.
На процесор заборави јер не верујем да ћеш приметити разлику за твоје потребе.
Ако планираш да имаш 6 година, заборави на надоградњу. Неће ти требати јер ћеш купити нешто ново.

Teшко се налазе са 2.2k ако мислиш на то. Већина лаптопова је FHD.
Проблем је што је 2.2к изузетно ситно, не бих препоручио ту величину на лаптопу.

Какво гледање ? Филмова или Word документа ?

Какво гледање ? Филмова или Word документа ? - Gledanje teksta, bilo u Wordu, PDF-u , web tekst... Filmovi izuzetno rijetko (pogledam ih na TV-u), čak ću moža prije zaigrati FIFA-u :D Youtube takođe praktikujem pogledati.

Back