Koji je borilački sport najbolji da se trenira?

Ufc nije borilački sport već naziv takmičenja u mma... To je kao kad bi rekao da treniraš ligu šampiona a ne fudbal.
To sa sudijama, pravilima je plitak argument kod onih koji se prepucavaju "moja borilačka veština nema sportsku borbu vi je imate vi morate po pravilima mi ne moramo znači mi smo superiorniji a vi ste samo za ring"
Ne znam da li je smešno ili tužno.
Druže, smešno je što tripujes da ste u savremenom dobu gde više jedva da i postoji potreba za BV kreirali nekakvu superiornu veštinu, a narodi koji si se hiljadama godina klali i ratovali i gde ti je od efikasnosti tehnike zavisila glava na ramenima, a ne UFC titula, su kreirali i koristili potpuno neupotrebljive veštine. Ali ok. Kakogod..

To sa sudijama, pravilima je plitak argument kod onih koji se prepucavaju "moja borilačka veština nema sportsku borbu vi je imate vi morate po pravilima mi ne moramo znači mi smo superiorniji a vi ste samo za ring"
Ne znam da li je smešno ili tužno.
Pa tuzno jer je ocigledno da igra postoji kad odredis pravila i imas ljude koji razumiju kako je nesto efektno postici pod tim pravilima. Medjutim smijesno je gledati kako npr vrhunski stilizovani rvac pada kao zrtva nekog jadnika koji koristi joint locker tehniku

Druže, smešno je što tripujes da ste u savremenom dobu gde više jedva da i postoji potreba za BV kreirali nekakvu superiornu veštinu, a narodi koji si se hiljadama godina klali i ratovali i gde ti je od efikasnosti tehnike zavisila glava na ramenima, a UFC titula, su kreirali i koristili potpuno neupotrebljive veštine. Ali ok. Kakogod..
Ne tripujem ništa ja ovde govorim o borilačkim veštinama i evoluciji istih a ti spominješ hiladuhodišnje sukobe i ratove iz priča koje datiraju iz drevnih vremena.
Jedno je trening sa sparing partnerom u sali ili borba u ringu/kavezu a nešto sasvim drugo, daleko bilo, sukob na ulici ili neki rat. Brkaš babe i žabe i udaljavaš se od teme. :dontunderstand:

Druže, smešno je što tripujes da ste u savremenom dobu gde više jedva da i postoji potreba za BV kreirali nekakvu superiornu veštinu, a narodi koji si se hiljadama godina klali i ratovali i gde ti je od efikasnosti tehnike zavisila glava na ramenima, a ne UFC titula, su kreirali i koristili potpuno neupotrebljive veštine. Ali ok. Kakogod..
Opet imas dobar point ali zar nije MMA uzela sve najbolje iz razlicitih borilqckih vjestina?

Ne tripujem ništa ja ovde govorim o borilačkim veštinama i evoluciji istih a ti spominješ hiladuhodišnje sukobe i ratove iz priča koje datiraju iz drevnih vremena.
Jedno je trening sa sparing partnerom u sali ili borba u ringu/kavezu a nešto sasvim drugo, daleko bilo, sukob na ulici ili neki rat. Brkaš babe i žabe i udaljavaš se od teme. :dontunderstand:
Ja ti govorim o realnosti. MMA je sport i treba ga tako posmatrati.

Pa tuzno jer je ocigledno da igra postoji kad odredis pravila i imas ljude koji razumiju kako je nesto efektno postici pod tim pravilima. Medjutim smijesno je gledati kako npr vrhunski stilizovani rvac pada kao zrtva nekog jadnika koji koristi joint locker tehniku
Da baš će ti neki rvač dati ruku na izvolte da mu odradiš tu tehniku uz obrazloženje "to nije po rvačkim pravilima znači ja ne mogu da pružim aktivan otpor izvoli izvuci mi polugu"
Ja ne znam koji si to film gledao.

Opet imas dobar point ali zar nije MMA uzela sve najbolje iz razlicitih borilqckih vjestina?
Ne. Uzela je samo ono što pali u ringu pod pravilima.
Evo glup primer. Pre nekoliko godina sparingujem sa bratancem koji trenira MMA. I tu on pokuša da mi uradi kragnu. Ja ga samo blago zveknem po ja*ima jer su mi jelte u tom položaju na izvolte. I počne da se savija i kuka da to nije dozvoljeno. Rekoh, gde nije? U kavezu? U borbi na život i smrt to je preferirana tehnika.

Ne. Realnost je situacija gde treba da ostaneš živ.
Ako misliš na neku daleko bilo situaciju na ulici ili bilo gde van trening sale, ringa/kaveza ja to na ovoj i sličnim temama sve vreme i pričam da je uvek bolje izbegavati sukob i ne siliti se šta god i koliko god dugo trenirao...
Ali je ako baš situacija da nemaš gde i da si sateran u ćošak više će koristiti znanje iz mma, boksa ili tako neke veštine gde postoji sparing i aktivan otpor u istom nego neke veštine gde sparinga i aktivnog otpora nema.
Ali opet kažem uvek treba gledati da se sukob izbegne,ako se ukaže prilika da može da se ode, pobegne ili da se kroz konverzaciju smiri tenzija i da se na taj način izbegne konflikt da se to i uradi. Dakle bez herojisanja i umišljaja da je realna situacija film.

Ako misliš na neku daleko bilo situaciju na ulici ili bilo gde van trening sale, ringa/kaveza ja to na ovoj i sličnim temama sve vreme i pričam da je uvek bolje izbegavati sukob i ne siliti se šta god i koliko god dugo trenirao...
Ali je ako baš situacija da nemaš gde i da si sateran u ćošak više će koristiti znanje iz mma, boksa ili tako neke veštine gde postoji sparing i aktivan otpor u istom nego neke veštine gde sparinga i aktivnog otpora nema.
Ali opet kažem uvek treba gledati da se sukob izbegne,ako se ukaže prilika da može da se ode, pobegne ili da se kroz konverzaciju smiri tenzija i da se na taj način izbegne konflikt da se to i uradi. Dakle bez herojisanja i umišljaja da je realna situacija film.
Slažem sa tobom po tom pitanju. Samo kažem da je MMA uzela sve najbolje, ali iz sportskih varijanti BV. I tako je treba i posmatrati. Kao sport
Npr. gledajući MMA borbe čovek stekne iluziju da je realnu borbu najbolje prebaciti u parter, na zemlju. U realnoj situaciji to je katastrofa. Sve ili većina BV u svom sklopu ima tehnike za borbu na zemlji. Ali to je najnužnije zlo. U realnoj situaciji ostani na nogama kako znaš i umeš. Veće su šanse da ćeš preživeti.

Da baš će ti neki rvač dati ruku na izvolte da mu odradiš tu tehniku uz obrazloženje "to nije po rvačkim pravilima znači ja ne mogu da pružim aktivan otpor izvoli izvuci mi polugu"
Ja ne znam koji si to film gledao.
Hahah bogami nijesam gledao film no me jedan mrsavi iznenadio i nekako mi zavrnuo ruku. E posto sam mnogo veci od njega bojao se da me pusti i drzao me bas desetak sekundi da sam od bola vidio sve svete. Ali pogledaj momke i porodice Gracie da vidis kako se zajebavaju sa vrhunskim stilizovanim sportistima

Slažem sa tobom po tom pitanju. Samo kažem da je MMA uzela sve najbolje, ali iz sportskih varijanti BV. I tako je treba i posmatrati. Kao sport
Npr. gledajući MMA borbe čovek stekne iluziju da je realnu borbu najbolje prebaciti u parter, na zemlju. U realnoj situaciji to je katastrofa. Sve ili većina BV u svom sklopu ima tehnike za borbu na zemlju. Ali to je najnužnije zlo. U realnoj situaciji ostani na nogama kako znaš i umeš. Veće su šanse da ćeš preživeti.
Sam mma nudi širok spektar raznih tehnika tako da sve je do samog praktikanta hoće li znati kad, šta i kako da upotrebi u zavisnosti od situacije. Naravno da nećeš sa nekim da se valjaš na ulici sateran u ćošak kao što naravno nećeš u ringu/kavezu da ga držiš u stand up ako prethodno znaš da si od njega bolje potkovaniji u graplingu/parteru. Sve je do samog praktikanta.

Evo glup primer. Pre nekoliko godina sparingujem sa bratancem koji trenira MMA. I tu on pokuša da mi uradi kragnu. Ja ga samo blago zveknem po ja*ima jer su mi jelte u tom položaju na izvolte. I počne da se savija i kuka da to nije dozvoljeno. Rekoh, gde nije? U kavezu? U borbi na život i smrt to je preferirana tehnika.
Pa zapravo sam na to mislio kad sam naveo da je MMA uzela najbolje ali dobro ke receno- sto god radi je dobro.

Hahah bogami nijesam gledao film no me jedan mrsavi iznenadio i nekako mi zavrnuo ruku. E posto sam mnogo veci od njega bojao se da me pusti i drzao me bas desetak sekundi da sam od bola vidio sve svete. Ali pogledaj momke i porodice Gracie da vidis kako se zajebavaju sa vrhunskim stilizovanim sportistima
BJJ je odličan a oni su vrhunski majstori i borci.

To što pali u ringu/kavezu može paliti bilo gde (u situaciji daleko bilo ako se baš ne mmože izbeći sukob) to što si uspeo u datoj situaciji da ga iznenadiš ne znači da je ono što on trenira loše za situaciju van ringa/kaveza već da je on sam bio neoprezan i da se nije nadao.
To dokazuje njegovu trenutnu neopreznost (što bi teško ponovio drugi put) a ne slabu efikasnost van ringa/kaveza i onoga što on trenira.

Sam mma nudi širok spektar raznih tehnika tako da sve je do samog praktikanta hoće li znati kad, šta i kako da upotrebi u zavisnosti od situacije. Naravno da nećeš sa nekim da se valjaš na ulici sateran u ćošak kao što naravno nećeš u ringu/kavezu da ga držiš u stand up ako prethodno znaš da si od njega bolje potkovaniji u graplingu/parteru. Sve je do samog praktikanta.
Kažem da gomila tehnika koje ti izgledaju neverovatno primenjivo u parteru u ringu pod tim i tim pravilima prosto nisu primenjive u realnoj životnoj situaciji. Iz više razloga. Prvo u parteru distanca do vitalnih tačaka poput mu*a, očiju, ušiju, potiljka, grla, lomljenje prstiju itd...je maltene ravna 0. Ti meni polugu, ja tebi iskopam oko. Drugo, u koliko si 1 na 1 realnih borbi na ulici video, fer fajt? Izuzetna retkost. A dovoljno je 1 na 2. I da ova druga dvojica pojma nemaju. Valjaj se sa jednim na zemlji ovaj drugi će ti zdrobiti lobanju. Nažalost, ovo sam viđao.

Kažem da gomila tehnika koje ti izgledaju neverovatno primenjivo u parteru u ringu pod tim i tim pravilima prosto nisu primenjive u realnoj životnoj situaciji. Iz više razloga. Prvo u parteru distanca do vitalnih tačaka poput mu*a, očiju, ušiju, potiljka, lomljenje prstiju itd...je maltene ravna 0. Ti meni polugu, ja tebi iskopam oko. Drugo, u koliko si 1 na 1 realnih borbi na ulici video, fer fajt? Izuzetna retkost. A dovoljno je 1 na 2. I da ova druga dvojica pojma nemaju. Valjaj se sa jednim na zemlji ovaj drugi će ti zdrobiti lobanju. Nažalost, ovo sam viđao.
Sve se slažem ali mma nije samo parter i ne svodi se sve na borbu na zemlji, daleko je kompleksniji od toga.

Sve se slažem ali mma nije samo parter i ne svodi se sve na borbu na zemlji, daleko je kompleksniji od toga.
Jasno mi je. Ali budimo realni. Najveći broj vežbaca vežba tehnike pod pravilima MMA ili UFC. Ne znam već. Ono što meni ide na živce je što misle da su izmislili toplu vodu. Misliš da borci, ratnici od pre 400, 500, 1000 godina nisu dolazili i situaciju gde padaju na zemlju u moraju da se bore?
Ono što jeste pozitivno kod MMA je vraćanje na miksanje stilova. Ovo raslojavanje na čiste stilove, škole i svađu među njima je novijeg datuma i dešavalo se u zadnjih 100, 200 godina. Posledica velikog ega nekih učitelja. Pre toga si naravno kao ratnik morao biti obučen za svaku situaciju i oružje.

Npr. gledajući MMA borbe čovek stekne iluziju da je realnu borbu najbolje prebaciti u parter, na zemlju. U realnoj situaciji to je katastrofa.
Kako za koga? Za slabijega je svakako imperativ da ostane na nogama . Ili ako te napadnu dvojica. Ali uzmi primjer covjeka od 70 god koji je bas krupan i iskusan. Naravno da sa nekim mladjim ne moze da se bije na nogama. Cekace da te uhvati baci na pod i udavi.

Kako za koga? Za slabijega je svakako imperativ da ostane na nogama . Ili ako te napadnu dvojica. Ali uzmi primjer covjeka od 70 god koji je bas krupan i iskusan. Naravno da sa nekim mladjim ne moze da se bije na nogama. Cekace da te uhvati baci na pod i udavi.
Slažem se. Nekome više odgovara jedan stil borbe, nekome drugi. Samo kažem da gledajući UFC stičes iluziju da je u većini slučajeva dobro prebaciti borbu na zemlju. Ma koliko krupan bio gomila vitalnih tačaka na zemlji je dostupna tvom protivniku ako nema pravila koji zabranjuju udaranje u njih. Nije to nešto novo. To su skapirali i oni koji su stvorili i klesali BV tokom istorije.

Da da ali koliko ljudi u procentima ima mogucnost da obuzda strah i sacuva prisustvo duha od bas krupnog i da zada precizan udarac . Ne bas mnogo.
To je već druga priča. Zato BV i jesu u većini slučajeva prešle u sportske varijante. Realna obuka je nešto drugo. Mi danas nemamo ni puno motiva da vežbamo BV onako kako su zamišljene da se vežbaju i za njihovu pravu namenu. A to je ubi ili se odbrani od ubijanja. Mislim, odeš 3-4x nedeljno po sat i po na trening? To veze nema sa obukom. Kao što reče jedan sagovornik ranije na temi, ti si pre od malena živeo ratnički i trenirao svaki dan. I tek posle 10 god si mogao da kažeš da si relativno spreman. Ali tada si imao jak motiv za takav život. Glavu na ramenima.

Back