Koji je borilački sport najbolji da se trenira?

Za pocetak napravite razliku izmedu borilackog sporta i vestine.
Koliko god borilacki sportovi izgledali surovo oni su u osnovi namenjeni za takmicenje pod odredenim uslovima.
Iz MMA i BJJ su izbacene poluge na male zglobove itd da bi se dobio atraktivniji i suroviji sport, slicno je i sa udarackim sprtovima koji im smanjuje efikasnost samim time i prakticnu primenu.
Isto vazi kako za hladno tako i vatreno oruzje ko nije obucen da rukuje sa njime i nije spreman da ga primeni bolje da ga "ne poteze" jer ce napraviti samo kontra efekat.
Zaboravite na savladavanje protivnika bez posledica pogotovu sa oruzjem, pri efikasnoj samoodbrani posledice su fatalne ukljucujuci i smrtni ishod.
Svrha borilackih vestina je osposobljavanje za odbranu prvenstveno primenom tehnika za koje vazi
JEDNOSTAVNO
EFIKASNO
SUROVO

Osnova kondicioniranja tela i udova pogotovu saka ne ostavlja lep vizuelni efekat
Treninzi su surovi sa "povredama" vecim od sportskih vestina.
Obuka je dugotrajna, prvi rezultati se kod naprednijih prakticara primecuju tek za desetak godina sto je jedna vrsta zastite istih od zloupotrebe, ljudi skloni nasilju nisu spremni uloziti toliki trud.
Osnovni psiholoski princip je pripremiti borca da ubije i bude ubijen,

Poznajem mali broj osoba kod nas mislim na Evropu, necu ih nazvati uciteljima, ili instruktorima, koji su sposobni da vas obuce.

Posle iznesenog zavrsio bih za opaskom da su pocetkom XX-tog veka rodonacelnici modernih vestina stvorili njihove bicu slobodan napisati blede kopije namenjene odgovarajucem drustvenom sloju pretezno studentima tj. buducim intelektualcima.
Ilustracije radi sam Morihej Uesiba je bio jak po opisu savremenika kao stablo koje nije bilo moguce pomeriti, stiskom ruke je bio sposoban slomiti kost, a onda je nastao put ljubavi poznatiji kao aikido
Kendo je izgubio na efikasnosti tako da su za potrbe Japanske vojske kreirali Batodo.

Prica je kompleksnije i ne moze stati u jedan osvrt u obliku posta, ovo su samo osnovne smernice koje bi trebale razbiti odredene zablude.

Poslednja izmena:
ne znam, dobar je i dzudo al kazu da ide mnogo vise na eksplozivnost dok je bjj mnogo takticniji... sto se tice borbe u parteru bjj u nebesa dizu
Kombat džudo ima daleko opasnije tehnike nego BBJ, vežbaju se i udarci, uglavnom liči na džiju-džicu sa usvojenim Kodokanovim usavršavanjima tehnika. Retko gde se organizuju takmičenja bez ograničenja, npr ima i krajnje opasnih bacanja polugama, poluge za napade na kolena i sl. Sambo je otprilike najbliži tome a da ima i regularnih takmičenja. Kodokan džudo i BJJ (tj kosen džudo) su u odnosu na to kao balet u odnosu na karate.

Na YT i je bilo jednog starog francuskog klipa sa danas zabranjenim tehnikama, kao i onim koje se izvode samo usporeno na demonstracijama, uglavnom je to, plus udarci. Ukoliko nađem klip staviću, repertoar je veoma sličan.

Najbrže se uči, samo imati vreću, uvežbati udaranje i onda trenirati na njoj. Ko baš hoće i da usavršava i aperkat i kombinacije treba mu i kruška.

Inače ne bih rekao da je baš previše pametno (tj uopšte pametno) trenirati boks, a još manje se takmičiti. Za samoodbranu je dovoljno naučiti kako se udara i uvežbavati na miru na vreći.

Zaboravite na savladavanje protivnika bez posledica pogotovu sa oruzjem, pri efikasnoj samoodbrani posledice su fatalne ukljucujuci i smrtni ishod.
Hoces li reci pri neefikasnoj samoodbrani.

Obuka je dugotrajna, prvi rezultati se kod naprednijih prakticara primecuju tek za desetak godina sto je jedna vrsta zastite istih od zloupotrebe, ljudi skloni nasilju nisu spremni uloziti toliki trud.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za svaki trening i naucenu vjestinu rezultati dolaze vec i za minut. Naravno, za veci raspon vremena vece je i znanje.

Poslednja izmena:
Hoces li reci pri neefikasnoj samoodbrani.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Za svaki trening i naucenu vjestinu rezultati dolaze vec i za minut. Naravno, za veci raspon vremena vece je i znanje.
Od sredine 70-tih sam vezbao, vazio sam za one koji su lomili makivare, bio sam medu retkima koji su imali tu cast ukljucujuci i bokserski dak uz to sam vezbao sa dizacima tegova sto sam nastavio praktikovati do danasnjih dana, normalno prilagodeno prilikama.
Moj udarac moj zivot nices nikada primeniti bez kondicioniranih delova tela koji sam opisao.
Tehnike sam brzo usvajao ukljucujuci obe forme borenja da ih tako nazovem, ali oni su ipak samo prosek koji te dovodi na nivo tvog kolege koji vezba rukomet, ili spomenutih dizaca tegova.
Mozes savladati samo jednu vestinu tokom zivota ako je vezbas pravilno, a voda je najbistrija na izvoru tako da sam trazeci efikasan nacin "samoodbrane" naisao na skolu izvorne vestine.

Za spomenuti minut svaki prakticar ce ti pokazati tehniku koju mozes ponoviti, ali treba uzeti u obzir i lazno samopouzdanje.
Znam da zivimo i XXI-om veku, minimum za savladavanje neke vestine bi bio spomenuti period u koji pored tehnickog usavrsavanja spada spomenuto kondicioniranje delova tela kao i psihicka priprema.

Borilacke vestine su nastale kao potreba za prezivljavanjem, to im je bila i ostala jedina namena, Kodokan institut je stvoren da bi se one sacuvale mada ni u njemu nisu bile najoriginalnije posto je Dzigoro Kano stvarajuci Judo spojio tehnike starih i novih skola, tako da on ne predstavlja ni jednu originalnu Ju Jicu skolu.

Namojte dopustiti da vas lazu istant borilacke vestine su mozda efikasne do odredene granice sa protivnikom koji nije takode pripremljen kod ulicnih fajtera retko ko ih moze primeniti da se vratim opet na rukometase i dizace tegova, ali oni su utrenirani ljudi jos ako su prirodni talenti... .
Najveca mana im je propust tretiranja druge ruke, ako te neko napadne nozem ne branis se samo od ruke u kojoj je noz.
Ne uce na YouTube i slicnim kanalima.

Poslednja izmena:
Koliko god borilacki sportovi izgledali surovo oni su u osnovi namenjeni za takmicenje pod odredenim uslovima.
Iz MMA i BJJ su izbacene poluge na male zglobove itd da bi se dobio atraktivniji i suroviji sport, slicno je i sa udarackim sprtovima koji im smanjuje efikasnost samim time i prakticnu primenu.
Isto vazi kako za hladno tako i vatreno oruzje ko nije obucen da rukuje sa njime i nije spreman da ga primeni bolje da ga "ne poteze" jer ce napraviti samo kontra efekat.
Svrha borilackih vestina je osposobljavanje za odbranu prvenstveno primenom tehnika za koje vazi
JEDNOSTAVNO
EFIKASNO
SUROVO

Osnova kondicioniranja tela i udova pogotovu saka ne ostavlja lep vizuelni efekat

Poznajem mali broj osoba kod nas mislim na Evropu, necu ih nazvati uciteljima, ili instruktorima, koji su sposobni da vas obuce.

Posle iznesenog zavrsio bih za opaskom da su pocetkom XX-tog veka rodonacelnici modernih vestina stvorili njihove bicu slobodan napisati blede kopije namenjene odgovarajucem drustvenom sloju pretezno studentima tj. buducim intelektualcima.
Ilustracije radi sam Morihej Uesiba je bio jak po opisu savremenika kao stablo koje nije bilo moguce pomeriti, stiskom ruke je bio sposoban slomiti kost, a onda je nastao put ljubavi poznatiji kao aikido
Kendo je izgubio na efikasnosti tako da su za potrbe Japanske vojske kreirali Batodo.

Prica je kompleksnije i ne moze stati u jedan osvrt u obliku posta, ovo su samo osnovne smernice koje bi trebale razbiti odredene zablude.
Zaboravio sam spomenuti zakonske konsekvence koje ce primeniti prema vama ne racunajuci da vam je zivot bio ugrozen, mozda samo kao olaksavajucu okolnost.

Najbrže se uči, samo imati vreću, uvežbati udaranje i onda trenirati na njoj. Ko baš hoće i da usavršava i aperkat i kombinacije treba mu i kruška.

Inače ne bih rekao da je baš previše pametno (tj uopšte pametno) trenirati boks, a još manje se takmičiti. Za samoodbranu je dovoljno naučiti kako se udara i uvežbavati na miru na vreći.
Odlican nacin stvaranja laznog samopouzdanje koje dovodi do batina na ulici.
Ne mozes nauciti da plivas na suvom.

Ne mislim se udarati na ulici, radis to da bi dobio kondiciju a i mozes jako udariti iako nemas iskustva. Boks je naopasniji od svih borilackih sportova za zdravlje, dobijes milion udaraca u glavu np MMA je daleko bolji za zdravlje iako izgleda opasno.
Davno su me zamolili za uslugu, kolegi bokseru je falio sparing partner moje konstitucije, pristao sam od tada sam ih s' vremena na vreme posecivao.
Nisam primetio spomenute efekte, inace za mene je bilo nezamenljivo iskustvo kao uostalom i sa prakticarima ostalih vestina.
Kada govorim o iskustvima mislim kako na pozitivna tako i negativna, da se razumemo sa bokserima su pozitivna.
Moguce je da boks nekome smeta tako da se ogradujem od preporuke ljudima sa tim "karakteristikama", ili bolje receno kome smeta nema potrebe da ga vezba rizikujuci zdravlje.

Davno su me zamolili za uslugu, kolegi bokseru je falio sparing partner moje konstitucije, pristao sam od tada sam ih s' vremena na vreme posecivao.
Nisam primetio spomenute efekte, inace za mene je bilo nezamenljivo iskustvo kao uostalom i sa prakticarima ostalih vestina.
Kada govorim o iskustvima mislim kako na pozitivna tako i negativna, da se razumemo sa bokserima su pozitivna.
Moguce je da boks nekome smeta tako da se ogradujem od preporuke ljudima sa tim "karakteristikama", ili bolje receno kome smeta nema potrebe da ga vezba rizikujuci zdravlje.
Pogledaj Muhamed Alija, u Holandiji sam isto vidio boksera sa 50 godina kojem se zabraniti da dolazi u bokserski klub zbog zdravlja, dosao u kickboks klub da li bi ga oni pustili da trenira i sparuje, ako konstantno u glavu dobijas udarce ne moze to biti dobro.

JEDNOSTAVNO
EFIKASNO
SUROVO

Lepo objašnjeno šta je borilački sport, a šta borilačka veština i koja im je namena. A ljudi to često brkaju.

Pogledaj Muhamed Alija, u Holandiji sam isto vidio boksera sa 50 godina kojem se zabraniti da dolazi u bokserski klub zbog zdravlja, dosao u kickboks klub da li bi ga oni pustili da trenira i sparuje, ako konstantno u glavu dobijas udarce ne moze to biti dobro.
U kick boksu su zbog prirode borenja udarci u glavu pogotovu rukom manji u odnosu na boks.
Svaki profesionalni sport nosi svoj rizik, Holifild je zadnji mec sa Tajsonom obavio na svoj rizik, lekari su mu bili zabranili.

Svrha mog pisanja je stavljanje akcenta na razliku izmedu vestine i sporta kao i njihovu zloupotrebu prvenstveno u komercijalne svrhe.

ma da

ima jedan problem u tome sta pricas.

vreca ne uzvraca udarac.

ma da

ima jedan problem u tome sta pricas.

vreca ne uzvraca udarac.

IMG_20240610_110827.jpg

😁

Back