Које су вам библијске књиге најтеже за читање?

Maki!

Elita
Moderator
Poruka
16.455
Свима нам је јасно да Свето Писмо није лако штиво и да је то веома комплексна збирка текстова разних жанрова и стилова. Толико да и сам апостол Петар каже да у Писму има доста тешко разумљивих мјеста које људи одводе до кривих закључака. Тако да се намеће питање које библијске књиге су вам најзахтјевније за читати и/или схватити или једноставно тешке за читање због садржаја. Мени лично ту спадају дијелови Петокњижја који се баве законима и изградњом шатора састанка. Управо јутрос сам читао Књигу Изласка и једноставно кад дођем до описа градње шатора и свих дијелова и опреме за шатор изгубим концентрацију јер то није ни лако ни занимљиво за читати. Разумијем зашто је то ту али је веома тешко за читање још поготово уз Даничићев архаични српски. Генерално детаљни описи градње објеката које још имамо и у Првој о Царевима и код пророка Језекиља су ми ужасно тешки дијелови.

Исто тако Премудрости Сирахове (које протестанти немају у Библијама) су доста тешке за читати јер су прво веома дуга књига од преко 60 страна и још није најбоље преведено на српски а и сам текст књиге се састоји од моралних поука што је веома поучно али и тешко за читати на преко 60 страна. Срећом то се лако рјешава тако што не читаш све одједном.

Вама?

Свима нам је јасно да Свето Писмо није лако штиво и да је то веома комплексна збирка текстова разних жанрова и стилова. Толико да и сам апостол Петар каже да у Писму има доста тешко разумљивих мјеста које људи одводе до кривих закључака. Тако да се намеће питање које библијске књиге су вам најзахтјевније за читати и/или схватити или једноставно тешке за читање због садржаја. Мени лично ту спадају дијелови Петокњижја који се баве законима и изградњом шатора састанка. Управо јутрос сам читао Књигу Изласка и једноставно кад дођем до описа градње шатора и свих дијелова и опреме за шатор изгубим концентрацију јер то није ни лако ни занимљиво за читати. Разумијем зашто је то ту али је веома тешко за читање још поготово уз Даничићев архаични српски. Генерално детаљни описи градње објеката које још имамо и у Првој о Царевима и код пророка Језекиља су ми ужасно тешки дијелови.

Исто тако Премудрости Сирахове (које протестанти немају у Библијама) су доста тешке за читати јер су прво веома дуга књига од преко 60 страна и још није најбоље преведено на српски а и сам текст књиге се састоји од моралних поука што је веома поучно али и тешко за читати на преко 60 страна. Срећом то се лако рјешава тако што не читаш све одједном.

Вама?
Ako osetis da ti je nesto tesko za citanje ti ga odmah batali jer to ukazuje da si tu literaturu uzeo kako bi se mozda malo opustio ili pripremio za spavanje.
Medjutim ako li se pre citanja Svetog Pisma setis da se Bogu pomolis kako bi pravilno razumeo procitane sadrzine onda ce ti fokus biti na drasticno visem nivou i u svemu sto budes citao moci ces primetiti odredjeni Bozji plan i poruku.
I ono sto je najbitnije - nemoj se nikadforsirati kada citas Bibliju vec nek to bude recimo maksimum dva ili tri poglavlja,bez razlike dali ti stivo mozda probudilo dublji interes pa bi hteo da prosto pretrcis preko stranica.
Sto manje budes citao to vbise ces moci da sve to pravilno procitas i istrazis,ukoliko ti vreme iprilike omogucuju takvu opciju.

Inace sto se kompleksnosti tice mislim da je Otkrivenje knjiga koja trazi zaista dobro poznavanje ostalih knjiga u Pismu kako bi se mogao nadovezivati i praviti paralele tamo gde treba a ruku na srce takvih je potreba tamo zaista dosta...medjutim to sto je kompleksna uopste ne smanjuje njen znacaj i lepotu,narocito kada skontas metodologiju za njeno lakse tumacenje.

Zato sto je samo nekolicini dato da znaju, a ostalima da slusaju i citaju, i vjecno tragaju, a nikad ne saznaju.

Sto se tice institucionalnih rasprava i stiva, vazno je podsjetiti u ovom banditskom franackom demokratskom vremenu gdje ulicne bande vicu sa ulice sta i kako treba, da je crkva carska institucija, i rasprave i nadogradnje su radjene unutuar samostana, carske institucije izmedju carskih duznosnika a ne na ulici, za potrebe unutrasnje politike. Mi nemamo nista s tim, te nadogradnje su interna carska stvar.

Poslednja izmena:
čita se kako ti se čita ako si upoznat sa celim sadržajem.
Ja imam problem što ja jednostavno ne volim prekidati čitanje neke cjeline na pola. I kad sam spremao ispite za fakultet uvijek sam gledao da završim sesiju učenja na kraju poglavlja a ne u sredini. Ali to je teško kod Biblije jer je složen tekst za čitanje i razumijevanje.

Ja imam problem što ja jednostavno ne volim prekidati čitanje neke cjeline na pola. I kad sam spremao ispite za fakultet uvijek sam gledao da završim sesiju učenja na kraju poglavlja a ne u sredini. Ali to je teško kod Biblije jer je složen tekst za čitanje i razumijevanje.
čitaj jevanđelja tamo ti je sve što ti je potrebno kao hrišćaninu.

U NZ-tu postoji jasan princip kako se propoveda Hristovo jevandjelje - pocevsi od Pisma pa sve do zadnjeg podatka vezan za Isusa Hrista i ono sto je On zapovedio.
Ili jos preciznije - pocinje se sa onim sto imamo u Pismu pa se onda produzava sa svim sto imamo i znamo o Hristu ukljucujuci i sve Njegove zapovesti !
Evo Biblijskog dokaza da je to zaista tako:

Dela 8,32-35;
"...A mjesto iz pisma koje čitaše bješe ovo: kao ovca na zaklanje odvede se, i nijem kao jagnje pred onijem koji ga striže, tako ne otvori usta svojijeh.
U njegovom poniženju ukide se sud njegov. A rod njegov ko će iskazati? Jer se njegov život uzima od zemlje.
Onda uškopljenik odgovori Filipu i reče: molim te, za koga ovo govori prorok? ili za sebe ili za koga drugoga?
A Filip otvorivši usta svoja, i počevši od pisma ovoga, propovjedi mu jevanđelje Isusovo..."

Eto,ja sam dokazao svoj teoloski stav stoga je red na tebe da mi to poreknes / osporis i eventualno dokazes tu svoju tvrdnju...ili priznaj da si ipak pogresio !
Izvoli.

Hristovo jevandjerlje se ne moze propovedati bez Starog Zaveta,tako su to radili apostoli stoga to isto trebaju raditi i hriscani u 21 veku !
Sve je to povezano u jednu logicku versku celinu koja se tako i treba tretirati.
Jehova zapovedio da poštuješ subotu... a ti Jehovu zaboravio...
Hrist subotu nije ni pomenuo.... a Hrista poštuješ...

Zanimljiv si lik Robi.

Jehova zapovedio da poštuješ subotu...
i svetkujem/postujem !
a ti Jehovu zaboravio...
Kako to mislis da sam zaboravio Stvoritelja, Onog koji je izmedju ostalih sebe prestavio kao JAHVE,Onaj koji jest...?
Hrist subotu nije ni pomenuo.... a Hrista poštuješ...
Kako to mislis da je nije pomenuo kada je eksplicitno pojasnio da je subota STVORENA za coveka a ne obrnuto,kao sto su kroz pogresnu versku praksu smatrali tadasnji verski lideri ?
Zanimljiv si lik Robi.
Kako kome,neki kazu tezak za raspravu,neki kazu verski fanatik dok neki mozda smatraju cak i hriscaninom...mozda...valjda...

i svetkujem/postujem !

Kako to mislis da sam zaboravio Stvoritelja, Onog koji je izmedju ostalih sebe prestavio kao JAHVE,Onaj koji jest...?

Kako to mislis da je nije pomenuo kada je eksplicitno pojasnio da je subota STVORENA za coveka a ne obrnuto,kao sto su kroz pogresnu versku praksu smatrali tadasnji verski lideri ?

Kako kome,neki kazu tezak za raspravu,neki kazu verski fanatik dok neki mozda smatraju cak i hriscaninom...mozda...valjda...
Hrist je tu samo uzdigao čoveka iznad subote.
Ne može dan biti iznad čoveka...

PS.
Šalim se ja malo Robi, dobar si ti vernik...

Hrist je tu samo uzdigao čoveka iznad subote.
Ne može dan biti iznad čoveka...

PS.
Šalim se ja malo Robi, dobar si ti vernik...
U redu je brale,mozemo si dopustiti i malo sale,zar ne ? :)
...nego,sto se tice dobrog vernika mogu ti reci da se trudim takav biti ali po nekim mojim kriterijuma zasnivane na Pismu mislim da imam jos puuuno raditi kako bih se priblizio tom opisu.

U redu je brale,mozemo si dopustiti i malo sale,zar ne ? :)
...nego,sto se tice dobrog vernika mogu ti reci da se trudim takav biti ali po nekim mojim kriterijuma zasnivane na Pismu mislim da imam jos puuuno raditi kako bih se priblizio tom opisu.
Svi mi treba mnogo da radimo na sebi.
Bitno je da je čovek svestan duhovnih potreba i da uskladi život sa onim što uči iz Pisma.
Teško jeste i vernim kroz istoriju nikad nije bilo lako, ali nije nemoguće uz Božiju pomoć.

Back