Koje religije pomazu u poboljsanju memorije?

bmaxa

Legenda
Poruka
70.815
Osim 4. puta Gurdjijeva i Ouspenskog, nigde nisam nasao.
Ako govorimo o visem stanju svesti, svakako da govorimo i o
dobrom secanju. U praksi, sam uceci od Ouspenskog
shvatio da mala distrakcija moze dovesti do toga
da postanemo nesvesni i izgubimo samim tim
pamcenje. No u praksi sam jos zakljucio
da tada radimo veliko naprezanje mozga.
To se moze odrzati samo u visem stanju svesti,
ali cena je nesanica i zamor mozga usled
pojacane aktivnosti.

Priroda je optimizovala nas mozak da preskacemo poneko procesiranje. Problem je u tome sto je mozak veliki potrosac energije, i ako se koristi vise nego uobicajeno onda nastaje ekonomski energetski problem - zapadamo u energetski dug na liniji mozak - telo (odnosno energetske potrebe mozga i tela u suprotnosti). Zato nam je priroda smanjila mozak u poslednjih 20000 godina. Izmedju ostalog, zato priroda i ne preferira veci mozak od energetski isplativog. I ne samo to, nego kao sto je pomenuto na pocetku sam mozak optimizuje sta ce da vam kaze a sta ne, pogotovo ako smatra isporuku informacije nebitnom. To sto hocemo da budemo pametniji, a ne mozemo, samo pospesuje da se bavimo sa vestackom inteligencijom. E sad moze religiozno bojadisanje u razne boje religije.

pojacane aktivnosti.
Šta variš? Nešto jako izgleda.

Priroda je optimizovala nas mozak da preskacemo poneko procesiranje. Problem je u tome sto je mozak veliki potrosac energije, i ako se koristi vise nego uobicajeno onda nastaje ekonomski energetski problem - zapadamo u energetski dug na liniji mozak - telo (odnosno energetske potrebe mozga i tela u suprotnosti). Zato nam je priroda smanjila mozak u poslednjih 20000 godina. Izmedju ostalog, zato priroda i ne preferira veci mozak od energetski isplativog. I ne samo to, nego kao sto je pomenuto na pocetku sam mozak optimizuje sta ce da vam kaze a sta ne, pogotovo ako smatra isporuku informacije nebitnom. To sto hocemo da budemo pametniji, a ne mozemo, samo pospesuje da se bavimo sa vestackom inteligencijom. E sad moze religiozno bojadisanje u razne boje religije.
Znas kako, nas mozak ima mnogo vece mogucnosti, nego sto se misli. Razlika izmedju toga da se vratimo na nivo majmuna,
ili da pravimo korake u evoluciji, zavisi upravo od toga o cemu pricam...

Vede su se hiljadama godina prenosile usmeno dok nisu zapisane. Zamisli koja je to memorija. Takođe i Tipitaka koja grubo ima oko 20000 strana. I danas se uče napamet tekstovi iz Pali kanona sa sve pevanjem.
Kada sam bio na meditacijama u manastiru u Cortanovcima prvo se pevaju tekstovi iz kanona. Interesantno za vežbanje memorije.
Verovatno ima i ljudi koji i Bibliju znaju napamet.

ne velicina, vec broj veza medju neuronima.. ;) gustina neuronske mreze. :)

pojacane aktivnosti.
Pamćenje je vrlo korisno, ali je još veći fazon da naučiš kako da informacije
ne držiš u sebi nego da im pristupiš po potrebi.

Pamćenje sebe, o kojem govori 4. put, nema veze sa memorijskim mogućnostima, ima veze sa stepenom budnosti.
Da, što si prisutniji, to su ti situacije jasnije i bolje upamtiš.

I meditacija može da pomogne u koncentraciji i boljem pamćenju, ali joj
to nije svrha i cilj. Postoje razne tehnike za vežbanje pamćenja, ali ne
znam čemu to tačno služi.

Recimo, vrtis misao u glavi,pokusavas da se koncentrises na detalje oko sebe. Onog momenta kada izgubis koncentraciju,
pocnes da radis stvari automatski i to zaboravis. E sad lakse je u alter state-u. Najgora stvar je tu, distrakcija
koja povlaci mehanicke asocijacije pa se pogubis. Recimo, Ouspenski navodi, kad je na ulici pripalio
cigaretu, sve je zaboravio do kuce kad je stigao, ali je zapamtio do te cigare.

Recimo, vrtis misao u glavi,pokusavas da se koncentrises na detalje oko sebe. Onog momenta kada izgubis koncentraciju,
pocnes da radis stvari automatski i to zaboravis. E sad lakse je u alter state-u. Najgora stvar je tu, distrakcija
koja povlaci mehanicke asocijacije pa se pogubis. Recimo, Ouspenski navodi, kad je na ulici pripalio
cigaretu, sve je zaboravio do kuce kad je stigao, ali je zapamtio do te cigare.
i jos jedno pitanje sta je koncentracija, mislim znam ali opsirnije i lepse i sta kaze Ouspenski

Back