Koje je,, zlatno doba" na ovim prostorima?

Al crveni pasoš , al Hajdučka česma , Brega i Bebek kad zapevaše, al stojadin na kredit , pa na more u Kuparima, al Oliver osvojio Ružu Montrea , Jugorok misija , al koncert Marmelad ... pretvorih se u komšu :mrgreen:
Tako je.

Energoprojekt u Libiji, Iraku i Keniji više keša nego nego neki bednici danas koji rade za Microsoft, Teamviewer ili Ubisoft u srcu Beograda 🤬

Inace, jos ovo. Te fore Branka Milanovica, Tome Pikatija i Jove Bakica za merenje standarda su ultra falicne.

Jer te fore kazu da je voziti Golfa dvojku i voziti Golfa peticu isto, da je ziveti u stanu u gradu danas isto kao ziveti u stanu u gradu pre 50 godina.

Umesto toga, treba nam podaci koliko bi danasnji automobil kostao pre 50 godina, pa onda uporediti te podatke.

Znaci kazes cenu najnovijeg Iphona, koliko bi takva tehnika kostala pre 50 godina, pa izracunas koliko stotine hiljada mesecnih plata ti je potrebno 70ih za nesto tako.

To uporedjivanje 'koliko plata ti je potrebno za stan i automobil' u razlicitim vremenskim periodima su fore ekonomista sa dna kaze, da bi izlupetali sveje glupave analfabetske poente, i da bi pokupili pare od Svetske Banke.

Poslednja izmena:
Ne, tvoja percepcija je ocigledno iskrivljena, verovatno zbog subjektivnog zala za mladoscu.

Sto je i razumljivo, kao sto rekoh, to je jedan od glavnih ljudskih motiva kroz istoriju covecanstva.

Sad, mozes da pricas o nekim moralnim subjektivnim stvarima, ali o faktickim materijalnim stvarima, sto potpada pod pojam 'standard', reci da je u doba SFRJ standard bio visi nego danas je- neozbiljno.

Da ne ulazim sada u to sto je direktan razlog za inflaciju direktno odgovoran takav etatisticki sistem koga navodis kao nesto pozitivno.

Znaci cak i sva inflacija svih roba i usluga koje imas danas, sto je kao komparativna slabost u odnosu na SFRJ doba, je direktno prouzrokovana tim etatistickim sistemom koga se i dalje nismo otarasili.

Nije to doduse cisto SFRJ model i karakteristicna stvar, sirom sveta zal za mladoscu je glavni motivator tvrdnji da je cekati u redu na pumpama u USA 70ih veci standard nego danas placati skuplje sve.

Ne postoji niti jedan elemenat materijalnog stanja danas koji je nizi u odnosu na SFRJ. Cak i broj stanova, i broj lekova na A listi obaveznog zdravstvenog fonda, i kolicina letovanja u proseku na jednu osobu. Za neke druge stvari necu ni da pocinjem.
Ti si potpuno lud ja da ti kažem, nov auto se kupovao za 6 plata da ne pominjem stanarinu koja je bila na nivou kao danas 10 evra sve zajedno komunalije, telefon, voda itd. Hrana bila džabe uopšte se nije jelo đubre koje se danas prodaje. Da napomenem odeš kod doktora i primi te isti dan a danas završiš na nekoj listi i čekaš pola godine do godinu dana. Ne razumem zašto pišete te gluposti po internetu? Zašto lažete toliko? Jel stvarno mislite da ćete izbrisati prošlost?

Komsinica otisla u austriju 1972 a tamo plata manja nego u jugi
Dok mi je gomila raznovrsnih osoba pricalo o * primi pola plate, odem sa porodicom na more, ne mogu da potrosim sve, vratim se -
ceka druga polovina plate*
Pravile se kuce po celoj jugi, dobijali se stanovi, do posla se dolazilo i suvise lako ....
Nije bilo savrseno ali je za vecinu to bilo odlicno vreme
Onda ti govoris iz druge ruke o tome, nisi to doziveo. Moj otac je od 1967-71 radio u toj Austriji, Vienni, bili smo majka i ja sa njim tamo pa smo se vratili pred rodjenje mog mladjeg brata. Otac je za te 4 godine zaradio kintu i za tu lovu su digli potkrovlje na dedinoj kuci, opremili je i on je uvezao VW bubu. To nije mogao zaraditi u YU ni za 10 god ali je zaradio od inzenjerske plate u Austriji. Tako da komsinicina prica nema veze sa mozgom jer je Austrija uvek bila bogatija zemlja od YU, zemlja sa boljim standardom, platama i zivotom. YU a ni njene naslednice nikada nisu bile niti ce biti u rangu Austrije. Tako da je to cista komsijska laz, laz nekoga ko sebe tako tesi zato sto nije "uspeo" u Austriji.

Prosecna plata u SFRJ je bila najveca u istoriji 1989-90 i iznosila je 700dem (postoje zvanicne statistike za to a ne minhauzen price). Te su i ti kenjaci koji sa pola plate (350dem) isli sa porodicom na more i nisu mogli da potrose sve samo to, kenjaci. Jer ako nisi isao u firmino odmaraliste morao si za porodicu za 10 dana samo za smestaj da das 250dem, bez prevoza, klope i opreme i odece za more.

Do posla se nije dolazilo lako, zvanicno je bilo 15% nezaposlenih a prikriveno jos toliko. Zato se islo napolje.
Itd.

SFRJ, nakon što je Najveći Sin otpilio sovjetski Mordor i približio se veličanstvenom Zapadu, pa skroz do njegove smrti.
i to samo jedan period od 1970 do 1980. Realno najvece plate,kasnije iako je porasla proizvodnja plate nisu rasle cak su opadale? Bio je jos jedan uzlet za vreme Ante Markovica ali kratkotrajan. I ovaj sad ,sto se tice plata ali ima milion drugih minusa .

i to samo jedan period od 1970 do 1980. Realno najvece plate,kasnije iako je porasla proizvodnja plate nisu rasle cak su opadale? Bio je jos jedan uzlet za vreme Ante Markovica ali kratkotrajan. I ovaj sad ,sto se tice plata ali ima milion drugih minusa .
Ma meni se ne radi o plaćama...
OK, daleko od toga da ne bi bio sretniji to doba proživjeti u USA, ali to su bili zadnji trzaji zapadne civilizacije kao takve.

Ti si potpuno lud ja da ti kažem, nov auto se kupovao za 6 plata da ne pominjem stanarinu koja je bila na nivou kao danas 10 evra sve zajedno komunalije, telefon, voda itd. Hrana bila džabe uopšte se nije jelo đubre koje se danas prodaje. Da napomenem odeš kod doktora i primi te isti dan a danas završiš na nekoj listi i čekaš pola godine do godinu dana. Ne razumem zašto pišete te gluposti po internetu? Zašto lažete toliko? Jel stvarno mislite da ćete izbrisati prošlost?
Tvoje percepcija je potpuno pomahnitala.

Dobar si da te Branko Milanovic unajmi za spoljneg saradnika. Uporedjivati auto pre 50 godina sa automobilom danas je- pomahnitalo.

I sta si radio kada odes doktoru 70-ih? Je li nisi imao liste cekanja za MRI, hm? :cepanje:

Naravno da imas liste danas, kada je tvoja voljena Drzava potpuno, ali potpuno unistila trziste medicinskih usluga, ali to je vec mnogo kompleksnija tema, i nije za Krstu sa jeftinijim ulaznicama.

Inace, fore sa kreditima koje proguta inflacija su ti jedan od glavnih razloga kako je SFRJ unistavala domace banke. Drugi glavni razlog su politicki nalozi po kojima su banke davale kredite industrijskim gubitasima koji nikada nisu vracani.

Da, SFRJ (i SLoba posle) su vam unistili domace banke, ne Dinkic.

Išli po farmerke u Trst. Kupovali detedžent u Mađarskoj.
Kad pogledaš slike tih ljudi svi su ko štiglići, a ovamo pričate da se živelo u izobilju, jelo i pilo i nije se znalo kad je dosta.
Aj mi objasni kako je moguće da su svi ovako bili mršavi?

Ma meni se ne radi se o plaćama, daleko od toga da ne bi bio sretniji to doba proživjeti u USA, ali to su bili zadnji trzaji zapadne civilizacije kao takve.
taj period 1970 do 1980 je zlatni period Jugoslavije. USA jos uvek crni momak ne moze da udje u restoran za belce a zene u pola Evrope nemaju pola prava kao nase zene. Velika Britanija u vreme Haralda Vilsona ostaje bez kolonija i priblizava se BDP Jugoslavije koja ima rast od 10% a Vucic je jedva dobacio do 7% sto je odlicno ali Juga je to imala 10 godina zaredom.
Medjutim pocinje borba sa liberalima ,tj sposobnim privrednicima i sve staje i krece sunovrat. Evropa se dize jer stvara EU.

Naravno, da nije bilo 5-og oktobra, i da sada nemamo makar koliko-toliko 20+ godina veceg strujanja privatnog kapitala (i dalje krac u odnosu na ste bi trebalo da bude, ali makar bolje ista nego nista, broj firmi danas je abnormalno mnogo veci nego ranije), danas bi se zivelo gore nego 70-ih; da, to jeste tacno, onako hipoteticki gledano.

Sve ako ne treba da slusamo vas sto ste za nacionalizacije, zatvaranje trzista, i ostale Che Gevare.

Kad pogledaš slike tih ljudi svi su ko štiglići, a ovamo pričate da se živelo u izobilju, jelo i pilo i nije se znalo kad je dosta.

Živelo se u izobilju i bilo je ekstremno debelih ljudi. Danas to ne postoji jer je hrana duplo skuplja u srbiji nego u eu. Tek danas se isplati švercocati.

Ne znam gde si ti video mršave ljude?!??

Za razliku od tebe ja sam živeo u to vreme.

Živelo se u izobilju i bilo je ekstremno debelih ljudi. Danas to ne postoji jer je hrana duplo skuplja u srbiji nego u eu. Tek danas se isplati švercocati.

Ne znam gde si ti video mršave ljude?!??

Za razliku od tebe ja sam živeo u to vreme.
To u vezi mrsavih ljudi sigurno nije zbog toga sto nije imalo sta da se jede- to ovde nikada nije bio problem. Jelo se zdravo a kult lepote je bila TVIGI manekenka suva kao grana. Nacin zivota je zahtevao vise kretanja a imao si i ozbiljno fizicko vaspitanje sa 3~4 casa nedeljno .Nisi mogao da budes dobar djak sa slabom ocenom iz fizickog. Banalni primer ,telefon sa zicom moras da odes do telefona ,obicno jedan u kuci ,cesto sa bravicom zbog preteranog razgovora omladine.
Kako god to vreme je proslo ali kada govorimo o najboljim godinama ,da kazemo da je ubedljivo najgore bilo za vreme Milosevica i Seselja kad nije bilo nicega. Drugi los period je onaj za vreme SEKE oko 2008 i vladavine Borisa Tadica. Sto je uzrok dolaska na vlast Naprednjaka.

Ovo je već lupanje, nije SFRJ bila kao Severna Koreja , jelo se dobro i iće i piće . Što se tiče države bila je ozbiljnija , bolje organizovana , postojale su neke vrednosti, sigurno je bilo manje korupcije i krađe, te viši stepen organizovanosti. Možda se u tome preteralo no po meni bolje je funkcionisala nego današnji kokošinjac. To sve pišem znajući za bezbroj mana, nestašice i koješa lošega, pišem kao neko ko je uvek bio protiv tog sistema a ne obožavalac lika i dela Tite i Juge. Što se tiče standarda ne bih se oslanjao na lične utiske niti utiske drugih više bih voleo da da vidim statistiku ; na primer prosečnu platu merenu prema paritetu kupovne moći . Na kraju treba imati u vidu i tehnološki napredak te akumulaciju kapitala , teško je tačno izmeriti vremenski udaljene situacije.

Back