Koje je,, zlatno doba" na ovim prostorima?

Zamislite nakon Vučića dođu neki koji će da pokrenu ratove i onda ćemo sa setom sećati kako smo ručavali u restoranima u TC Galerija i pili rujno vino.
Ispade ovo zlatno doba.

Не може Србија, Хрватска или Албанија да покреће ратове. НАТО и ЕУ би изгубили смисао.

Ако смо већ под њиховом сфером утицаја...

Po rečima mojih roditelja, ako oduzmemo njihovu žal za mladost sedamdesete najbolji ekonomski period je bio kraj osamdesetih,barem za činovničku porodicu srednje klase a i ja ga se sećam sa nekom dečijem bezbrižnošću. To je onaj period Ante Markovića, neposredno pre sranja.
Meni lično najbolji period u tom ekonomskom smislu je negde od 2007-2020 odnosno do covid krize, tj period kada sam profesionalno napredovao, otvorio svoju firmu, uživao u plodovima svog rada, proputovao dobar deo sveta.
Sada je neka stagnacija uz neko generalno pesimističko stanje ne samo u Srbiji.

Inače ne postoji "tačan odgovor" jer što je meni bilo zlatno doba nekom drugom je možda bio pakao jer je ostao bez posla,razboleo se.....
A besmisleno mi videti ljude da pričaju o srednjem veku :lol:...pa mislim jbt životni vek je bio 45 godina, 95% populacije bili seljaci kmetovi, ljudi kenjali iza kuće i prali se jednom godišnje, a od sveta videli dva susedna sela.... Manite me tih priča, potpuno nebitno kakva je država i kolika bila. Čudan koncept sreće imate.

Kakve bre 70-80-te. Krajem 60-tih i pocetkom 80-tih se iselio enorman broj ljudi iz SFRJ zbog toga sto se u vecini drzave zivelo u nemastini, pa je tako u 6-7 godina na prelazu tih decenija iseljeno 800 hiljada Jugoslovena sirom sveta. Samo u Australiju se pocetkom 70tih iselilo 80 hiljada ljudi, cak 50 hiljada Makedonaca.

Za ilustraciju, moji su od 50-tih godina imali kucu u Gornjem gradu u Zemunu, 800m od centra Zemuna, jedne od 10 centralnih opstina glavnog grada SFRJ. 70-tih godina mi nismo imali kanalizaciju, imali smo septicku jamu, sve dok nije izgradjeno novo naselje Meandri 1976-77. Takodje, telefonski prikljucak je bio misaona imenica do 1982, 3 decenije su deda pa otac podnosili zahteve PTT, u ulici su ih imali clanovi SKJ, SUBNORa, mi ostali smo dosli na red kad sam ja bio u srednjoj skoli.

70-tih i 80-tih si devize kupovao na crno, pogotovo u 80-tim kada si svaki izlazak iz zemlje placao takse, svaki put za 2000din vise. Tih godina inflacija je bila poprilicna pa je dinar stalno gubio vrednost, 70tih je postojao pojam koji kao dete nisam razumeo "stari" i "novi" dinari. "Novi" su uvedeni kada su obrisali 4 nule, neki se mozda secaju da je to uradio i Ante Markovic ( i navodno nas uveo u blagostanje, kako kratkivido kod ljudi koji brane tu 1989-90). Secam se da sam kao klinac na kraju osnovne 1980 poceo da belezim kurs u nekom svom dnevniku i da je za 7-8 godina vrednost dinara desetostruko pala, 1987 je pocelo da divlja.

Da li se neko seca perioda "stabilizacije" za vreme premijera Djuranovica i Planinc? Naime, drzava je bila u tehnickom bankrotu i sacekali su da se jednonogi diktator ohladi da sve zivo prodaju i prestanu sa uvozom da bi dosli do deviza kojima ce otplatcivati dugove. Pa se desio prvi raspad energetskog sistema te godine, odlicno se secam, 8 razred osnovne poslepodnevna smena, zima, odjednom ceo centar Zemuna u mraku, popepi smo se uz baterijsku lampu na Gardos do kule i jeziv pogled, pamtim ga i danas, na stari i Novi Beograd i Zemun u totalnom mraku sa pokojim automobilskim svetlom ( vec su uveli bonove za 40 lit po registrovanom automobilu). Izvezli su svu struju napolje i zato se raspao energetski sistem SFRJ. 5-6 godina smo imali bonove za secer, ulje, kafu, deterdzent, benzin...

I onda kada bolidi kazu da se tad zivelo dobro, jeste zato sto su sad bakutaneri koji su sad bolesni i pred smrt tad imali 20-30 godina a mora se priznati da retko ko ne zali za svojom mladoscu ili bar delom nje.

Iako sam se iselio iz Srbije pre 16 godina mogu reci da se danas tu najbolje zivi od onoga sto ja pamtim, od te neke prve polovine 70tih. Relativno je stabilno za one koji imaju posao ( a nije nezaposlenost kao 70-80-tih), prosecna plata bar u BG je relativno OK, jeste skuplje za zivot (ali i sirom sveta je isto), infrastruktura je bolja, savremenija, imate interMet kao i neko u San Franciscu, snabdeveni ste svime zivim ( ah, da u 70-80-tim niste mogli svaki mesec kupiti iste proizvode, nema ih vise), putujete po Evropi vise nego ikada u istoriji, mozete kupiti stan ili kucu a ne cekati da vam odobri radnicki savet ako se ponasate u duhu socijalistickog samoupravljanja...

Bukvalno izadji na ulicu, pa vidi broj automobila na ulici; pa onda uzmi vremeplov, i idi unazad u vreme da vidis da li je nekad bio bolji standard.
Ako iti je poenta da je standard bio bolji u doba SFRJ- nisi u pravu.
Mogu taksativno da ti navodim kome je bio bolji standard u SFRJ, ali vas smoriti ovde, a i mrzi me trenutno, iskreno.

Tvrditi da je danas standard visi u odnosu na bivsu Jugu moze samo neiskusan covjek. Postoji naravno iluzija u kojem ti se nudi masa jeftinih proizvoda koji naivnom daju predstavu obilja i daju mu“argumentaciju” da je standard visi ali je i smijesno i pomisliti da zemlju u kojoj si vrlo lako od jedne fabricke plate mogao da izvedes na put viseclanu porodicu
poredis sa zemljom gdje se studentice sufinansiraju putem tindera i sl.

Iako sam se iselio iz Srbije pre 16 godina mogu reci da se danas tu najbolje zivi od onoga sto ja pamtim, od te neke prve polovine 70tih. Relativno je stabilno za one koji imaju posao ( a nije nezaposlenost kao 70-80-tih), prosecna plata bar u BG je relativno OK, jeste skuplje za zivot (ali i sirom sveta je isto), infrastruktura je bolja, savremenija, imate interMet kao i neko u San Franciscu, snabdeveni ste svime zivim ( ah, da u 70-80-tim niste mogli svaki mesec kupiti iste proizvode, nema ih vise), putujete po Evropi vise nego ikada u istoriji, mozete kupiti stan ili kucu a ne cekati da vam odobri radnicki savet ako se ponasate u duhu socijalistickog
Ti si jedan od retkih, možda i jedini, forumaš koji živi negde daleko izvan Srbije a ne pljucka po sistemu, narodu, Srbiji.
Deluješ prizemno i realno.

Tvrditi da je danas standard visi u odnosu na bivsu Jugu moze samo neiskusan covjek.
Zaista bi bilo dobro ako neko ima nekih poredbenih podataka u vezi standarda danas i nekad . Na primer koliko su iznosile plate danas i osamdesetih u Srbiji merene po paritetu kupovne moći u bilo kojim jednicama. Razume se ono što je iznosio Mađar treba odmah odbaciti on je najobičniji falsifikator, lažov a njegov direktni produkt jeste Mlađan Dinkić.

Tvrditi da je danas standard visi u odnosu na bivsu Jugu moze samo neiskusan covjek. Postoji naravno iluzija u kojem ti se nudi masa jeftinih proizvoda koji naivnom daju predstavu obilja i daju mu“argumentaciju” da je standard visi ali je i smijesno i pomisliti da zemlju u kojoj si vrlo lako od jedne fabricke plate mogao da izvedes na put viseclanu porodicu
poredis sa zemljom gdje se studentice sufinansiraju putem tindera i sl.
Ne, tvoja percepcija je ocigledno iskrivljena, verovatno zbog subjektivnog zala za mladoscu.

Sto je i razumljivo, kao sto rekoh, to je jedan od glavnih ljudskih motiva kroz istoriju covecanstva.

Sad, mozes da pricas o nekim moralnim subjektivnim stvarima, ali o faktickim materijalnim stvarima, sto potpada pod pojam 'standard', reci da je u doba SFRJ standard bio visi nego danas je- neozbiljno.

Da ne ulazim sada u to sto je direktan razlog za inflaciju direktno odgovoran takav etatisticki sistem koga navodis kao nesto pozitivno.

Znaci cak i sva inflacija svih roba i usluga koje imas danas, sto je kao komparativna slabost u odnosu na SFRJ doba, je direktno prouzrokovana tim etatistickim sistemom koga se i dalje nismo otarasili.

Nije to doduse cisto SFRJ model i karakteristicna stvar, sirom sveta zal za mladoscu je glavni motivator tvrdnji da je cekati u redu na pumpama u USA 70ih veci standard nego danas placati skuplje sve.

Ne postoji niti jedan elemenat materijalnog stanja danas koji je nizi u odnosu na SFRJ. Cak i broj stanova, i broj lekova na A listi obaveznog zdravstvenog fonda, i kolicina letovanja u proseku na jednu osobu. Za neke druge stvari necu ni da pocinjem.

Kakve bre 70-80-te. Krajem 60-tih i pocetkom 80-tih se iselio enorman broj ljudi iz SFRJ zbog toga sto se u vecini drzave zivelo u nemastini, pa je tako u 6-7 godina na prelazu tih decenija iseljeno 800 hiljada Jugoslovena sirom sveta. Samo u Australiju se pocetkom 70tih iselilo 80 hiljada ljudi, cak 50 hiljada Makedonaca.

Za ilustraciju, moji su od 50-tih godina imali kucu u Gornjem gradu u Zemunu, 800m od centra Zemuna, jedne od 10 centralnih opstina glavnog grada SFRJ. 70-tih godina mi nismo imali kanalizaciju, imali smo septicku jamu, sve dok nije izgradjeno novo naselje Meandri 1976-77. Takodje, telefonski prikljucak je bio misaona imenica do 1982, 3 decenije su deda pa otac podnosili zahteve PTT, u ulici su ih imali clanovi SKJ, SUBNORa, mi ostali smo dosli na red kad sam ja bio u srednjoj skoli.

70-tih i 80-tih si devize kupovao na crno, pogotovo u 80-tim kada si svaki izlazak iz zemlje placao takse, svaki put za 2000din vise. Tih godina inflacija je bila poprilicna pa je dinar stalno gubio vrednost, 70tih je postojao pojam koji kao dete nisam razumeo "stari" i "novi" dinari. "Novi" su uvedeni kada su obrisali 4 nule, neki se mozda secaju da je to uradio i Ante Markovic ( i navodno nas uveo u blagostanje, kako kratkivido kod ljudi koji brane tu 1989-90). Secam se da sam kao klinac na kraju osnovne 1980 poceo da belezim kurs u nekom svom dnevniku i da je za 7-8 godina vrednost dinara desetostruko pala, 1987 je pocelo da divlja.

Da li se neko seca perioda "stabilizacije" za vreme premijera Djuranovica i Planinc? Naime, drzava je bila u tehnickom bankrotu i sacekali su da se jednonogi diktator ohladi da sve zivo prodaju i prestanu sa uvozom da bi dosli do deviza kojima ce otplatcivati dugove. Pa se desio prvi raspad energetskog sistema te godine, odlicno se secam, 8 razred osnovne poslepodnevna smena, zima, odjednom ceo centar Zemuna u mraku, popepi smo se uz baterijsku lampu na Gardos do kule i jeziv pogled, pamtim ga i danas, na stari i Novi Beograd i Zemun u totalnom mraku sa pokojim automobilskim svetlom ( vec su uveli bonove za 40 lit po registrovanom automobilu). Izvezli su svu struju napolje i zato se raspao energetski sistem SFRJ. 5-6 godina smo imali bonove za secer, ulje, kafu, deterdzent, benzin...

I onda kada bolidi kazu da se tad zivelo dobro, jeste zato sto su sad bakutaneri koji su sad bolesni i pred smrt tad imali 20-30 godina a mora se priznati da retko ko ne zali za svojom mladoscu ili bar delom nje.

Iako sam se iselio iz Srbije pre 16 godina mogu reci da se danas tu najbolje zivi od onoga sto ja pamtim, od te neke prve polovine 70tih. Relativno je stabilno za one koji imaju posao ( a nije nezaposlenost kao 70-80-tih), prosecna plata bar u BG je relativno OK, jeste skuplje za zivot (ali i sirom sveta je isto), infrastruktura je bolja, savremenija, imate interMet kao i neko u San Franciscu, snabdeveni ste svime zivim ( ah, da u 70-80-tim niste mogli svaki mesec kupiti iste proizvode, nema ih vise), putujete po Evropi vise nego ikada u istoriji, mozete kupiti stan ili kucu a ne cekati da vam odobri radnicki savet ako se ponasate u duhu socijalistickog samoupravljanja...
Komsinica otisla u austriju 1972 a tamo plata manja nego u jugi
Dok mi je gomila raznovrsnih osoba pricalo o * primi pola plate, odem sa porodicom na more, ne mogu da potrosim sve, vratim se -
ceka druga polovina plate*
Pravile se kuce po celoj jugi, dobijali se stanovi, do posla se dolazilo i suvise lako ....
Nije bilo savrseno ali je za vecinu to bilo odlicno vreme

Zaista bi bilo dobro ako neko ima nekih poredbenih podataka u vezi standarda danas i nekad . Na primer koliko su iznosile plate danas i osamdesetih u Srbiji merene po paritetu kupovne moći u bilo kojim jednicama. Razume se ono što je iznosio Mađar treba odmah odbaciti on je najobičniji falsifikator, lažov a njegov direktni produkt jeste Mlađan Dinkić.
Moze.

Evo moj prvi predlog- potrazite A listu lekova zdravstenog fonda 70-ih, i danas.

Eto, to je cak i 'opipljiva formalna' stvar, cak i da ne ulazimo u neke subjektivne zdravstvene stvari, tipa, svinjski insulin je kvalitetniji od insulina danas, a MRI tada je bio sta, SF?

Najbolje doba za živjeti na ovim prostorima jest ovo danas i bit će sve bolje. Međutim, kad se ovi prostori usporede sa zemljama civilizacije kojoj pripadamo, onda smo ispodprosječni.
Ali, kad idemo odgovoriti na to kada se i gdje relativno najbolje živjelo na ovim prostorima, odgovor je vrlo lagan: Dubrovačka republika (od Stona do Konavala) u 16. i 17.stoljeću: uređena republika sa mjesečnom rotacijom vlasti koja je ometala korupciju, uređeno zakonodavstvo, strahovito bogatstvo stečeno pomorskom trgovinom, sigurnost od bilo kakvog rata, obrazovano stanovništvo, higijena (kanalizacija, karantena, ljekarništvo...),... I napredni djelovi zapadne civilizacije su mogli samo sanjati o ovim uvjetima.

Ratove su ti namestili nacifašisti koji su trenutno na vlasti u svim ex ju republikama. Dok ih narod ne pobije ponovo kao 45e.

Сви ти тзв.наци су пореклом деришта комунизма. А тајкуни су деца самоуправног социјализма.

Ти нећеш да видиш те друш. девијације и патологије.

Зато се и вртиш у круг као бесан пас који гризе свој реп

Ако је веровати народној усменој традицији која превазилази стриктно БиХ просторе, то је период владавине Кулина бана у тада маленој средњевековној Босни. Не знам да је народно предање о тако добрим временима ("од Кулина бана и добријех дана") преживело толико векова било где.

Мистериозан лик, дефинитивно.

Back