Koje je boje univerzum?

Lada

Legenda
Poruka
52.215
Da li ste se ikada zapitali koje su boje Sunce, univerzum, galaksije, zvezde, planete?
colour-universe_600.png

https://www.sciencealert.com/images/articles/processed/colour-universe_600.png
 
Kada smo svi bili deca, imali smo tendenciju da crtamo Sunce. Suštinski deo svake pejzažne skice, ponekad su to bili samo jednostavni krugovi, ponekad smo imali velike zrake koji su izlazili iz Sunca. I u zavisnosti od toga gde ste odrasli, verovatno ste obojili Sunce žutom ili možda narandžastom, a ako je vaša tema zalazak sunca, onda biste ga ofarbali crvenom bojom ako ste rođeni u Japanu. Sunce nije te boje, kaže Joe Hanson. To nisu baš boje, u stvari, to je samo obična stara bela. Pa zašto nam izgleda žuto, narandžasto ili crvenkasto?
 
Kako Džo objašnjava, plave i ljubičaste talasne dužine na Suncu su se raspršile daleko od Zemljine atmosfere, što znači da je boja Sunca, kako je vidimo, potpuno izobličena. Neverovatne slike Sunca koje dobijamo od NASA-e su zapravo slike na kojima je Sunce obojeno narandžasto jer je većina nas upoznata sa tom bojom. Dakle, koje je boje svemir, ako je naše Sunce belo? Džo objašnjava kako različite zvezde širom univerzuma emituju različite mešavine svetlosti. Imamo hladne zvezde koje daju crvenu svetlost, a najtoplije zvezde daju plavo. Kada su naučnici u proseku uzeli sve ove boje, postavlja se pitanje koju boju su tada dobili? Ukoliko ste zainteresovani, možete ga pogledati u priloženom videu.
 
Iz kog pravca ovde na snimku dolazi svetlost i zašto mu se u jedom kratkom delu snimka mrdaju rukavice kao da nisu skroz stegnute?
Ono što mi nije jasno a tema je za neki pdf , kako su svemirski brodovi i astronauti koji izađu van u space osvetljeni skoro sa svih strana , bez oštrih senki
kada znamo da svetlost ( od Sunca) putuje pravolinijski od izvora u sve strane ali ne može u "rikverc " .
 
kao i crna, uostalom?
Gde je početak svih boja-u crnoj, ili u beloj boji?
Pa, logikom... crno nikad ne postaje druga boja dok ne dobije neko svetlo? Dakle, bela je početak svih boja, a crna izvorište i kraj, a kraja suštinski nema?
Šta sam sad rekla? :roll:
Sama sebi prvi da prevedem... Wait a moment! :zcepanje:
ček da te citiram pre nego obrišeš, jer ti znaš i to da uradiš :)
 
ček da te citiram pre nego obrišeš, jer ti znaš i to da uradiš :)
Razmišljala sam i o tome.:mrgreen:
Ne, ako je mrak neka baza, a javljaju se svetla... Bilo bi logično da je crna boja nešto kao imperativ da bi se bilo koja druga boja napravila, a imperativ je i bela jer mešati crno sa crnim ne daje nikakve promene.
Dakle...
i crno i belo moraju biti u osnovi, a sve ostalo su varijacije.
Obzirom da je prema ovima iz začelja hladna boja crvena, a topla plava... evo, više ne znam ni kako se zovem! :rida:
Ili je samo obratno od onoga što smo mislili, ali moramo svoje zadržati u postupku razumevanja toga šta hoće da kažu.
 
Razmišljala sam i o tome.:mrgreen:
Ne, ako je mrak neka baza, a javljaju se svetla... Bilo bi logično da je crna boja nešto kao imperativ da bi se bilo koja druga boja napravila, a imperativ je i bela jer mešati crno sa crnim ne daje nikakve promene.
Dakle...
i crno i belo moraju biti u osnovi, a sve ostalo su varijacije.
Obzirom da je prema ovima iz začelja hladna boja crvena, a topla plava... evo, više ne znam ni kako se zovem! :rida:
Ili je samo obratno od onoga što smo mislili, ali moramo svoje zadržati u postupku razumevanja toga šta hoće da kažu.
crno je odsustvo svetlosti, belo je previše svetlosti. To se može lako demonstrirati na fotografijama. Slikaj noću i biće (skoro sve) crno a pod jakim svetlom ili blicem neki delovi su čisto beli iako je scena sama po sebi šarenolika.
 
crno je odsustvo svetlosti, belo je previše svetlosti. To se može lako demonstrirati na fotografijama. Slikaj noću i biće (skoro sve) crno a pod jakim svetlom ili blicem neki delovi su čisto beli iako je scena sama po sebi šarenolika.
Ali ćemo se složiti da crno teško možemo da shvatimo jer i u najcrnjoj noći ima svetlosti, dok nam je belo jasnije. Kad sklopim oči-vidim tamno crveno ako spolja dolazi svetlost.
Veliki deo svog života provodimo u tami, mada to nije potpuna tama... ali ipak, naš um ima mehanizam da se izbori protiv tame tokom spavanja-čak ni tad mu nije zanimljivo da ćuti i sedi, poklanja se tami-on stvara ono što zovemo snovima! Mi se sve vreme opiremo mraku, samo naše postojanje traži svetlost i jedino tako je moguće da postojimo, a sad... univerzum... Koga realno i briga za univerzum? Da li je univerzum tu zbog nas? Možda i jeste, ali dok nismo u stanju da razumemo, najbolje je da nas se takve stvari mnogo i ne tiču.
 

Back
Top