Koje greske radimo kada smo bolesni

To je izuzetak, a ne pravilo.
U 19. veku je svako trece dete umiralo od zaraznih bolesti. Zato su ljudi i pravili gomilu dece, kako bi sto vise preteklo.
Zene umirale na porodjajima ko 2 i 2.
Kada je takokao sto pisek,kako je onda posle I sv.rata,uspelo da se povrati i poveca broj stanovnisva.kako ti pises,ne bi ostao niko u 20 veku.Sa oceve strane je bilo 6-oro dece,a sa majcine 8-oro.po dvoje je umrlo posle rodjenja.Znaci kod jedne strane od osmoro,ostalo sestoro,a sa druge od desetoro,ostalo osmoro.U mom kraju i okolini je skoro svaka kuca imala preko 6-oro dece.Bilo je umiiranja,ali sve u mladom dobu.Tetka,rodjena oceva sestra je umrla u 95-oj godini.
 
Nije samo do medicine,zivotni standard je porastao,higijena,nacin cuvanja namirnica itd.
Govorim iskljucivo o medicinskim uzrocima, tipa smrt na porodjajima zbog neadekvatne medicinske nege koja tada nije postojala i koja nije mogla da pokrije mnoge teze slucajeve porodjaja i trudnoce, smrt dece zbog nepostojanja vakcina protiv zaraznih bolesti, smrt od raznoraznih sitnih infekcija usled nepostojanja antibiotika.....
 
Ako ne verujete statistici UN-a o zivotnom veku kroz poslednjih 70-tak godina, onda jbg, sta da vam kazem, verujte baba Vangi :D
Ako ne verujete onome sto se uci na medicinskom fakultetu, i nasim istoricarima, onda ne znam sta da vam kazem. Suvisno je raspravljati kad iznosite argumente "moja baba zivela toliko" i "pogledaj istorijske licnosti".
Istorijska licnost je jedna u milion. Nema mnogo uticaja na prosecan zivotni vek :D
Baba je, isto, pojedinacan primer.

Dajte, ljudi, jel ucio neko matematiku, statistiku, jel ucio neko istoriju, jel slusao neko na casovima? Ili verujete ovim Dereticevcima da nam je sve podmetnuto, te da se istorija nije ni dogodila, i slicne budalastine? :D :D :D

Stvarno ne kapiram logiku verovanja u rekla-kazala umesto u cvrste naucne cinjenice.
Doduse, ta logika objasnjava zasto je ceo Balkan jedna raspala rupcaga :D
 
Ako ne verujete statistici UN-a o zivotnom veku kroz poslednjih 70-tak godina, onda jbg, sta da vam kazem, verujte baba Vangi :D
Ako ne verujete onome sto se uci na medicinskom fakultetu, i nasim istoricarima, onda ne znam sta da vam kazem. Suvisno je raspravljati kad iznosite argumente "moja baba zivela toliko" i "pogledaj istorijske licnosti".
Istorijska licnost je jedna u milion. Nema mnogo uticaja na prosecan zivotni vek :D
Baba je, isto, pojedinacan primer.

Dajte, ljudi, jel ucio neko matematiku, statistiku, jel ucio neko istoriju, jel slusao neko na casovima? Ili verujete ovim Dereticevcima da nam je sve podmetnuto, te da se istorija nije ni dogodila, i slicne budalastine? :D :D :D

Stvarno ne kapiram logiku verovanja u rekla-kazala umesto u cvrste naucne cinjenice.
Doduse, ta logika objasnjava zasto je ceo Balkan jedna raspala rupcaga :D
Ne verujemo mi ni da rusi bombarduju sami sebe ali ko nas pita ako UN tako kazu.
 
Ako ne verujete statistici UN-a o zivotnom veku kroz poslednjih 70-tak godina, onda jbg, sta da vam kazem, verujte baba Vangi :D
Ako ne verujete onome sto se uci na medicinskom fakultetu, i nasim istoricarima, onda ne znam sta da vam kazem. Suvisno je raspravljati kad iznosite argumente "moja baba zivela toliko" i "pogledaj istorijske licnosti".
Istorijska licnost je jedna u milion. Nema mnogo uticaja na prosecan zivotni vek :D
Baba je, isto, pojedinacan primer.

Dajte, ljudi, jel ucio neko matematiku, statistiku, jel ucio neko istoriju, jel slusao neko na casovima? Ili verujete ovim Dereticevcima da nam je sve podmetnuto, te da se istorija nije ni dogodila, i slicne budalastine? :D :D :D

Stvarno ne kapiram logiku verovanja u rekla-kazala umesto u cvrste naucne cinjenice.
Doduse, ta logika objasnjava zasto je ceo Balkan jedna raspala rupcaga :D
Ja ti pricam zivotnu pricu.Licno sam se rodio kod kuce iza vrata,nije bilo nikoga.Otac u trecoj smeni,a baba u drugoj kuci.Jeste ispao veliki problem jer je majka umrla zbog velikog krvarenja u Lipovici dok smo s konjima i sankama putovali za Beograd.Da je nekim slucajem bio iko kod kuce da joj pomogne,ne bi bilo tako.I a ja sam se skoro smrazao,ali sam pretekao.Inace sam trece dete.Mislis da danas ne umiru majke,ili deca na porodjaju,pogotovo kada je prvo dete.Koliko toga se desilo ni sam nisam zapamtio,ali mnogo.Uz svu medicinu i lekarsku pomoc.Prvo takve stvari i ne mogu da se porede,kako je bilo ranije,a kako je sada.
 
Ako majka i otac imaju gene koji se ne podudaraju sva deca ce im umirati. Neka na rodjenju, neka kasnije. Poznavala sam muza i zenu kojima je tako troje dece umrlo. Lekari su im rekli da zajedno ne mogu imati zdravo potomstvo i da je bolje da nadju druge partnere. Bili su albanci katolici, divni i pametni ljudi ali nisu hteli da se razvedu i stalno su pokusavali iznova. Kod nane i dede su dolazili u Beograd. Kada je jedno dete ipak preguralo nekoliko meseci oni su bili presrecni a lekar je mom dedi rekao da bi bilo bolje da je umrlo, bice im teze kasnije. Devojcica je umrla u pubertetu. Kad cujem kako su J.J. Zmaju, koji je uz to bio i lekar sva deca poumirala, navodno od tuberkoloze, setim se ovoga. Iskoristili su tu decu da zastrasuju ljude tuberkolozom.
 

Back
Top