Koje aplikacije prikupljaju najviše podataka od nas?

Ja fb imam samo iz razloga jer određeni ljudi ne koriste viber / whatsapp i ne mogu ih kontaktirati drugačije. Ovako me ne interesuje šta ko piše, kao ni novosti.
Pa to. Kao sto nikada nisam kliknuo na onlajn reklamu da kupim nesto, jer kad god mi nesto zatreba odem i raspitam se sta mi to treba. Ima gomila namenskih foruma za to. Tako mi ne treba ni fb sa sturom soc podrskom za glupe. Sta, kao opisaces sebe u 3 recenice? Volim skembice, putovanja i knjizevnost. Hajde da mi pruza neku mogucnoat bolje socijalizacije u nekoj oblasti.
 
Pa to. Kao sto nikada nisam kliknuo na onlajn reklamu da kupim nesto, jer kad god mi nesto zatreba odem i raspitam se sta mi to treba. Ima gomila namenskih foruma za to. Tako mi ne treba ni fb sa sturom soc podrskom za glupe. Sta, kao opisaces sebe u 3 recenice? Volim skembice, putovanja i knjizevnost. Hajde da mi pruza neku mogucnoat bolje socijalizacije u nekoj oblasti.
Bukvalno ti nude da im odaš sve podatke o sebi ali ne prisilno. Da kažeš nešto o sebi, da dodaješ prijatelje, da dodaješ video sadržaj, fotografije, da navedeš sa kim si usrodstvu, da taguješ sebe gde si bio (lociranje), pretraga onoga što želiš. Mislim, ima li ta lista kraja?
 
Bukvalno ti nude da im odaš sve podatke o sebi ali ne prisilno. Da kažeš nešto o sebi, da dodaješ prijatelje, da dodaješ video sadržaj, fotografije, da navedeš sa kim si usrodstvu, da taguješ sebe gde si bio (lociranje), pretraga onoga što želiš. Mislim, ima li ta lista kraja?
U ostalom zasto? Porke? Sto da imas neki javni profil o sebi? Bolje je da si misticniji, tako si privlacniji ribama.
 
1622911349543.png



Што се тиче разговора само Signal i Matrix имају ЕНКРИПТОВАНЕ ПОЗИВЕ!

1622911879688.png


1622912074073.png
 
Poslednja izmena:
Најбољи приватни месенџер!

ПРИВАТНОСТ!

  1. непрофитан
  2. најбоље да није везан за ниједну земљу
  3. децентрализован
  4. анониман
  5. FOSS
  6. има сопвене нотификације
  7. не чита контакте и SMS
  8. штити од нагледања
  9. E2E
  10. самоуништвачке поруке

Privacy.jpg


Резултат:
1622912237653.png



Сигурност!
1622912538654.png
 
Што се "сигнала" тиче, пре неколико година на њоховом блогу био је један текст у ком су објашњавали колико су у ствари зависни од Гугла и да у сваком моменту постоји шанса да веза преко сигнала не буде шифрована при чему корисник нема никакво упозорење да је шифровање онемогућено...
Проблем су уочили када је Гугл укинуо један сервис на територији Египта усклед чега је аплиакција "сигнал" остала без шифровања...
У том моменту ни сами власници Сигнала нису знали како да реше настали проблем осим да се надају да је то био усамљен случај када је Гугл на позив једне владе угасио неки свој сервис ( у овом случају сервис преко ког Сигнал врши шифровање своје комуникације)...

Искрено, од тада више и нисам пратио развој Сигнала... Чињеница је да све што иде преко Гуглових сервиса јесте отворено за све који имају пара да плате или већ имају одрговарајућа овлашћења...
 
Ајмо да анализарамо популарне апликације које људи промовишу....
  1. Facebook Messenger - нема екрипцију, власништво Facebook-a, prodaje ваше податке на Darknet-у, ЗАУВЕК чува све што се налази на серверим, па макар и обрисали налог! Сад замисли будуће уцене...
  2. WhatsApp - има екрипцију, власништo Facebook-a, чува све податке на Facebook и Google/Apple. Двоструко черечење!
  3. Viber - чува податке на GDrive, iCloud или Huawei Drive, има енкрипцију али има и тону рекламе па из за џабе, такође Google и Apple добија податке на изволте.
  4. Signal - њихови сервери ЧУВАЈУ податке чак и када ви и друга страна обришите. Подаци ће остати на Signal серверима неки пар дана. ПРОМОЦИЈА НА КУБ! Користим Session који чува податке на Signal сервирим и по 3-5 дана када укуцам Recovery Code али је добар месенџер је уклања све метаподатке и ради без Google-a. Некад багује па мораш да пазиш коју верзију инсталираш.
  5. Telegram - чува СВЕ свој клауд, када га енкриптује људски као га енкрипује.НЕГАТИВНА ПРОМОЦИЈА ЈЕР РАБОТИ! Имате да скините чак Uploadgram cloud сервис за Телеграм. :per:

Из свега овога можете да видите да најбољи месенџер заснован на серверима Телеграм! Јесте Телеграм до скоро неки underground и никад чуо месенџер у Србији.

А реалност је да је најбољи месенџер са серверима Threema и Matrix с тим што је Matrix сигурнији, непрофитабилан је и ЏАБЕ ЈЕ. Од клијента можете да скините Element или Fluffy који су најбољи клијенти с тим што Елемент увек ће да понуди најновије функције матрикс мреже. Матрикс ради по принципу copy-paste i једном када обришите нешто са вашег клијента брише се на свим сервирма и на свим клијентима за које си везан.


Notepad_202106121930_23106.png
 
Што се "сигнала" тиче, пре неколико година на њоховом блогу био је један текст у ком су објашњавали колико су у ствари зависни од Гугла и да у сваком моменту постоји шанса да веза преко сигнала не буде шифрована при чему корисник нема никакво упозорење да је шифровање онемогућено...

Мислим да Signal и не може да се користи без Google сервиса али има његов форк Session који је бољи, блокчеин је заснован на Monero-у, анониман је и ради супер на мом P40 a користи исту енкрипцију као Signal. Сада су мислим променили Recovery сервер јер се дешавало да враћа податке који су обрисани. ТОЛИКО О ТОМЕ колико је Signal сигуран. Иначе Session користи за слање Loki Protokol и Onion Routing на 3 чвора ради сивурне P2P слања те тако можеш само да се дописујеш и да шаљеш слике, фајлове и видео снимке до 11.5МБ тако некако...

Откад су променили те Recovery сервере сада ради као подмазан.
 
Poslednja izmena:
Pre par dana sam razgovarala sa poznanikom o nekom kursu koji pohađa za veb dizajn. Pričali smo o fotošopu i tako tim stvarima. Sutradan kada sam ušla na fejs, prva reklama koja mi se pojavila jeste neki kurs za veb dizajn!
Inače nisam pretraživala u skorije vreme ništa na tu temu.
Juče sam sam u razgovoru spominjala aparat za merenje pritiska. Danas su mi već dve reklame iskočile od različitih proizvođača za aparat.
Takođe nisam ptetraživala ništa na tu temu prethodno.
Da li i vi imate utisak da vas fb prisluškuje?
 
Ајмо да анализарамо популарне апликације које људи промовишу....
  1. Facebook Messenger - нема екрипцију, власништво Facebook-a, prodaje ваше податке на Darknet-у, ЗАУВЕК чува све што се налази на серверим, па макар и обрисали налог! Сад замисли будуће уцене...
  2. WhatsApp - има екрипцију, власништo Facebook-a, чува све податке на Facebook и Google/Apple. Двоструко черечење!
  3. Viber - чува податке на GDrive, iCloud или Huawei Drive, има енкрипцију али има и тону рекламе па из за џабе, такође Google и Apple добија податке на изволте.
  4. Signal - њихови сервери ЧУВАЈУ податке чак и када ви и друга страна обришите. Подаци ће остати на Signal серверима неки пар дана. ПРОМОЦИЈА НА КУБ! Користим Session који чува податке на Signal сервирим и по 3-5 дана када укуцам Recovery Code али је добар месенџер је уклања све метаподатке и ради без Google-a. Некад багује па мораш да пазиш коју верзију инсталираш.
  5. Telegram - чува СВЕ свој клауд, када га енкриптује људски као га енкрипује.НЕГАТИВНА ПРОМОЦИЈА ЈЕР РАБОТИ! Имате да скините чак Uploadgram cloud сервис за Телеграм. :per:

Из свега овога можете да видите да најбољи месенџер заснован на серверима Телеграм! Јесте Телеграм до скоро неки underground и никад чуо месенџер у Србији.

А реалност је да је најбољи месенџер са серверима Threema и Matrix с тим што је Matrix сигурнији, непрофитабилан је и ЏАБЕ ЈЕ. Од клијента можете да скините Element или Fluffy који су најбољи клијенти с тим што Елемент увек ће да понуди најновије функције матрикс мреже. Матрикс ради по принципу copy-paste i једном када обришите нешто са вашег клијента брише се на свим сервирма и на свим клијентима за које си везан.


Pogledajte prilog 945759
Чињеница је да се има програма за комуникацију преко интернета који нуде већи степен "анонимности" од Телеграма, али је чињеница и да је Телеграм обичном кориснику најудобнији за коришћење, а при томе нуди и сасвим добру заштиту за оне разговоре за које нам треба приватност.
Често се чује као мана да у јавне групе може свако да приступи - да, али то и јесу групе које је администратор означио као - "јавне" тј доступне свима....
Кад групу/ канал означите као "приватна" ући ће само онај коме пошаљете позивницу.
С друге стране синхронизација између различитих уређаја са истим налогом ( када су у питању обични, јавни разговори) је перфектна са могућношћу дељења података до величине 2ГБ - управо захваљујући облаку. С друге стране у сваком моменту можете да обришете све податке из разговора који се чувају на облаку како за вас тако и за све остале учеснике.

Наравно, треба имати у виду да су јавне групе и канали исто што и градски трг - јавно место ком свако има приступ и да важе иста правила понашања - што многи заборављају те се после чуде кад им дођу пријаве због "непримереног понашања".
Телеграм ће тек бити у проблемима баш због својих могућности и корисника који злоупотребљавају те могућности у разне криминалне сврхе а који су довољно непажљиви те своје криминалне радње промовишу по јавним група и каналима или пак неселективно шаљу позивнице за своје приватне групе и канале.. Да не помињем већ покренуту акцију дискредитовања Телеграма као платформу за "ширење руског утицаја на друге земље кроз ширење дезинформација" што треба да утиче на све оне који из различитих побуда објављују разне политичке и економске и историјске садржаје а који не одговарају владајућим структурама у многим земљама.

Иначе, Телеграм активно користим од 2016. године као платформу за комуникацију у оквиру групе за вежбање а први пут сам је инсталирао негде 2013 /2014.године тако да није баш потпуно непознат на овим просторима ;)
 
Чињеница је да се има програма за комуникацију преко интернета који нуде већи степен "анонимности" од Телеграма, али је чињеница и да је Телеграм обичном кориснику најудобнији за коришћење, а при томе нуди и сасвим добру заштиту за оне разговоре за које нам треба приватност.
Често се чује као мана да у јавне групе може свако да приступи - да, али то и јесу групе које је администратор означио као - "јавне" тј доступне свима....
Кад групу/ канал означите као "приватна" ући ће само онај коме пошаљете позивницу.
С друге стране синхронизација између различитих уређаја са истим налогом ( када су у питању обични, јавни разговори) је перфектна са могућношћу дељења података до величине 2ГБ - управо захваљујући облаку. С друге стране у сваком моменту можете да обришете све податке из разговора који се чувају на облаку како за вас тако и за све остале учеснике.

Телеграм нема шифровање групног чета зато што је изузетно тешко спровести шифровање а да не изгубиш велику количину људи. Удобан је јер јед јер је једноставан зато што све чува на свој клауд и зато што га не занима шта пишеш осим ако то не нареди Google и Apple. Зато је Дуров за Андроид кориснике направио посебан клијент који није ограничен Google-овом политиком па ако већ ниси скини APK фајл са официјалног сајта.

Иначе Телеграм канали и Матрикс собе могу лако да се споје у један СУПЕР чет преко t2 бриџ бота. Te тако оно што пишем на Матриксу пишем и на Телеграму и обратно. Мана Матрикса је та што је изузетно затворен и компликован за просеченог корисника јер пази сада, када желиш да се пријавиш на нов клијент чак и да знам шифру ништа што је шифровано не може да се види и све мора да се потврди укључујући и сесију, такође можеш да забраниш да четујеш са свим људима који ниси верикификовао да се раде о стварном човеку преко QR код скенирања (најбоље)! И да ни случајно немојте да бришите неки Матрикс клијент са телефона па поново да га инсталирате ако немате Recovery Key или ако нисте пријављени на неку другу сесију јер када обришите па поново инсталирате постајте нова сесија (имате нови код, нове кључеве, све ново а исти телефон јер НЕ сакупља дијагностику и ништа није на мајкеми) а Матрикса не занима СМС или електронска пошта.
 
Poslednja izmena:

Back
Top