Quantcast

Koje aplikacije prikupljaju najviše podataka od nas?

Neno

Iskusan
Moderator
Poruka
6.378
Nije tajna, naravno, da većina aplikacija putem oglasa i praćenja naših želja prilikom surfovanja, prikupljaju podatke o nama a da toga nismo ni svesni.
Međutim, do sada se verovalo da su Instagram i Uber najgori po tom pitanju, a nisu.

profimedia-0339763292.jpg

Fejsbuk je taj koji, dok ga koristimo, prikuplja čak 70 posto naših podataka, tvrdi se u Clario istraživanju.

Na drugom mestu je Instagram sa 58,82 posto, a na trećem Tinder sa 55,88 posto prikupljenih ličnih podataka.
Slede Grindr, Uber, Horor, Tesco, Spotify, MyFitnessPal i na 10. mestu – Jet2.

Dakle, ipak se, okreni-obrni, najviše moramo čuvati Fejsbuka i šta objavljujemo i radimo na njemu.

Objektiv.rs
******************************************************************************************************************************
Treba se zapitati da ono što koristimo besplatno - nije tek tako kako izgleda. Gdje i šta kupujete, šta vas zanima, koliko imate godina, jeste li zdravi.. sve te podatke (ne)svjesno ostavljamo u vidu digitalnog traga i tako postajemo "roba koja se prodaje"?
Treba li aplikaciji "Vremenska prognoza" pristup našim fotografijama, mikrofonu, igrama.. ili recimo led lampi kao svjetiljci? ali, treba li toj aplikaciji pristup (odobrenje) našim kontaktima, kalendaru, kameri ili lokacija?.. Baš i ne.

Kako kontrolisati na postavkama privatnosti?
Na iOS-u (Aplle) idete na Settings - Privacy

Na Androidima Settings, App a zatim Permissions.

Isključite dozvole za praćenje podataka kad aplikacija koja to radi kada nije aktivna.
Aplikacija za mapu ne mora znati gdje ste dok je isključena. :roll:
Time ćete ponešto i rasteretiti bateriju.

Aplikacije treba redovno ažurirati i kontrolisati. Nije tako baš sve bezazleno.

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
18.782
a zasto biti paranoik?
sta me briga sta prikuplja od podataka
zabole me sto zna gde sam danas rucao :D

Kako tako nemate siru sliku o svemu tome, budu li ljudi nastavili da tako olako shvataju svoju privatnost na internetu to ce im se ako ne danas onda sutra sigurno obiti o glavu.
Privatnost je osnovno ljudsko pravo, u suprotnom ne bi zakljucavali telefone, internet naloge ... pa i vrata od WC-a.

Prvo niko ne garantuje da su ti prikupljeni podaci 100% bezbedni i da nece pasti u ruke nekom kome ne bi trebalo i ko ih ne bi upotrebio npr. kao ucenu.

Drugo sigurno je da ce neka drzavna institucija zloupotrebiti te podatke za masovnu kontrolu, jer ne postoji ljudsko bice koje nema nesto da sakrije, svesno ili nesvesno .. a sramota je snazan motivator. Postoji brdo psiholoskih eksperimenata u kojima se ljudi pod 24h nadzorom ponasaju totalno drugacije dok su svesni da ih neko "posmatra". Sigurno je i sasvim logicno da ce neka psihopata u buducnosti iskoristiti tu priliku na poprilicno mracan nacin.

Trece, takvi podaci se vrlo lako mogu izvuci iz konteksta ...

Recimo hipoteticki scenario: Npr. imam dosta prijatelja koji vuku poreklo iz bliskoistocnih zemalja, i jednog dana zelim da skuvam neko jelo i shvatim da mi za kuhinju treba ekspres lonac.
Softver antiteroristicke sluzbe pocne da kopa po mojim podacima i njihov algoritam dodje do sledeceg rezona:
1. Povezan sam sa mogucim teroristima
2. Kupio sam ekspres lonac.
Samim tim me stavi na crnu listu i zabrani mi sve letove za odredjene zapadne zemlje iako sam ni kriv ni duzan. Jedan od banalnih ali sasvim mogucih primera kako neka organizacija koja ima pristup ogromnoj kolicini privatnih podataka moze da izvede svakojake povrsne zakljucke na osnovu slabih pretpostavki i nekome upropasti zivot.

tab503

Kralj spama
Administrator
Poruka
67.472
Privatnost je osnovno ljudsko pravo, u suprotnom ne bi zakljucavali telefone, internet naloge ... pa i vrata od WC-a.

Prvo niko ne garantuje da su ti prikupljeni podaci 100% bezbedni i da nece pasti u ruke nekom kome ne bi trebalo i ko ih ne bi upotrebio npr. kao ucenu.
prvo moj telefon nije zakljucan

drugo ne zakljuucavam ni vrata od wc-a

nema ko st da me ucenjuje jer nista ne radim sto bi me plasilo da neko treci sazna.

postoji osetljivost..na primer kad je otkrivena americka tajna vojna baza mislim u avganistanu i rute strazara preko aplikacija za fitnes..ali to su posebne stvari.

prosecan korisnik nema sta da paranoise.. ne radi se o olakom shvatanju prvatnosti..radi se o tome da nista ne krijem i da me zabole za privatnost.

ja recimo i volim sto mi google belezi mapu kretanja..posle je gledam i proucavam gde sam sve bio po mapi..zanimljivo mi je..

Neno

Iskusan
Moderator
Poruka
6.378
Mislim da mnogi od nas nemaju šta da kriju, niti osjećaju niti imaju potrebu da eventualno nešto (sa)kriju.. mnogi, ne baš svi, ali to je druga priča.
Šta je privatnost danas? Ništa.. ip adrese su nam otvorene kao na dlanu, lokacija nam je javna, mada postoji zaštita ip adresa ali..

Ovo gore što je navedeno je "mala maca", mnogo toga se radi sasvim "normalno" nelegalno protiv naše volje i saglasnosti a da toga nismo ni svjesni.
Petparačke priče ili mit, tek svaki pametni telefon otkriva u svakom momentu našu lokaciju, čak i onda ako izvadimo bateriju..
Eho razgovora je "siguran" znak da nas neko prisluškuje. Naravno, ne očekujte da baš vas neko prisluškuje jer i niste mnogo bitni,poznati ali..
Šta se krije u smart tehnologiji, zašto se prekrivaju kamere na tabletima, laptopovima, isključuju web i ostale kamere..? Naravno, ništa..

Aplikacije memorišu svaki naš pisani trag, bombardujući nas reklamama, sve za naše doobro, tte će aplikacije raditi tajno u pozadini telefona trošeći bateriju a istovremeno zaradjujući novac nekom trećem. zato smo mi "roba" a da nismo ni svjesni da je tako.
Kao i u svemu pošten i pristojan čovjek nema čega da se plaši, ali nismo svi pošteni i sa dobrim namjerama.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.