- Poruka
- 388.205
U toku je Božićni post i traje 40 dana, do Badnjeg dana - 6. januara.
Pod postom se podrazumeva uzdržavanje od izvesne hrane, pretežno mrsne, i pića na izvesno vreme. Postoji nekoliko stepeni posta, piše Eparhija.com.
Kada jedanput u toku dana uzimamo hranu bez ulja i vina, i to pretežno nekuvanu, suvu – tzv. suhojedenje;
Kada uzimamo hranu, takođe bez ulja i vina, više puta na dan, ali kuvanu u vodi – tzv. post na vodi;
Kada uzimamo hranu koja je spremana sa uljem, više puta u toku dana. Kod ovakvog načina posta možemo koristiti vino i alkoholna pića, u određenim količinama, rakove, lignje, školjke i ostale reptilije – ovo je tzv. post na ulju i vinu;
Kada uzimamo hranu koja je spremana sa ribom, takođe više puta u toku dana – tzv. post na ribi.
Za vreme posta se uzdržavamo od upotrebe mesa i mesnih prerađevina, mleka i proizvoda od mleka i jaja, na za to određeno vreme.
Neki vernici se odlučuju na post na vodi svih 40 dana koliko traje ili parcijalno, određenim danima ili poslednju nedelju posta.
Jedno od pravila Božićnog posta je to da su ulje i vino dozvoljeni svim danima osim srede i petka koji se poste na vodi.
Kada se posti na vodi, podrazumeva se konzumiranje hrana koja je posna i nije pripremljena na ulju. Post na vodi isključuje i ribu pored ulja i podrazumeva konzumiranje kuvane hrane na vodi.
Post na vodi nije lak, jer osim što se izbegavaju sve namirnice životinjskog porekla (meso, mleko, jaja), zabranjene su i namirnice koje imaju ulje u sebi, kao i priprema jela na ulju. Ovo ne znači da osoba treba da gladuje, štaviše posna jela na vodi su bogata hranljivim i korisnim namirnicama.
Post na vodi se obično ne preporučuje osteljivoj grupi ljudi kao što su trudnice, dojilje, deca i osobe sa manjkom kilograma, lošim imunitetom i anemičnima.
link