Razlog sto ovo pitam je zbog toga sto su drevni Jevreji zapoceli odbrojavanje novog dana na zalasku sunca. Malo mi je to cudno da su racunali dan po suncu a dan ipak pocinje njegovim zalazenjem (ponoc - mrak).
Jos je cudnije da se novi dan broji u ponoc. Zasto ne u zoru ? Sat vremene pre zore ? Zasto ne u podne ?
Zapravo novi dan pocinje - najlogicnije - IZLASKOM SUNCA. Tada krece novi DAN.
To sto smo usvojili da novi dan pocinje u ponoc je vrlo lose i govori da smo dali najtamnijem delu dana najvazniju ulogu. Metafizicki govoreci. Nije to slucajno, ali da ne ulazimo u to.
Inace i godisnja doba su pogresno datirana. Realno, sredina zime bi trebalo da bude najkraci dan u godini, a sredina leta najduzi dan u godini.
Kada se tako datiraju godisnja doba, dobije se da je pocetak proleca (oko) 5. februara, sto je cesto suncano vreme (da li hladno ili manje hladno - ali suncano). Sredina proleca dodje na prolecnu ravnodnevicu. Pocetak leta dodje - vidi cuda - oko 5. maja (a sta se ono bese slavi 1. maja?), i tada priroda buja u svom sjaju, da bi sredina leta bila na letnju dugodnevicu.
Onda jesen pocinje oko 5. avgusta, a sta je 2. avgusta? Pa Sv. Ilija (Gromovnik), i tada stvarno vreme pocinje da se menja, krecu vece kise i oluje, i prakticno krece jesen, zetve...
Jesen zavrsava oko 5. novembra, a sta se slavi 31. oktobra? Cuvena Noc Vestica, ili Samhejn, ili vreme kada je svet mrtvih najblizi svetu zivih. Zapravo, to mu dodje prirodan pocetak zime. I onda dolazi zimska kratkodnevica, kulminacija zime, inace tu je i slava Sv. Nikola, da bi novo prolece i nova godina poceli oko 5. februara.
Eto to je prirodno datiranje godisnjih doba, potkrepljeno desavanjima u prirodi, tj. realnom smenom godisnjih doba koje se ogleda u klimatskim efektima koje i pridruzujemo pojedinim dobima. Prakticno, moze se uzeti da po prirodi:
prolece - feb, mart, apr
leto - maj, jun, jul
jesen - avg, sept, okt
zima - nov, dec, jan
Vidimo da paganski praznici mnogo blize opisuju realne smene ili bitne datume godisnjih doba nego nas vazeci kalendar godisnjih doba.