Koja je filozofija religije?

brutaLzz

Domaćin
Banovan
Poruka
3.404
Istorijski, misaonoi, logični motiv ?

Logika ne pripada religiji već vera, misao pripada religiji ali nije naučno, religija pripada filozofiji nenaučno......misaono,
religija pripada politici i tu nema više nikakvog smisla o veri...

ili ima ?

Koliko verovanje u boga ima udela u božansko a koliko u logično ?
 
religija koristi ljudske mane i strahove

covek kao drustveno bice zeli da je u drustvu , najbolje slicnih - religija

zelis da se neko brine o tebi , da te nadgleda i pazi na tebe - religija

zelis da voljene osobe ne umru nego da nastave zivot negde gde je mnogo lepo - religija

nadas se dace neko kazniti tvoje neprijatelje - religija

hiljadama godina se uoblicavaju , dosli su do dosta jake konstrukcije religije, pokrivaju vecinu aspekata , skoro sve
 
Istorijski, misaonoi, logični motiv ?

Logika ne pripada religiji već vera, misao pripada religiji ali nije naučno, religija pripada filozofiji nenaučno......misaono,
religija pripada politici i tu nema više nikakvog smisla o veri...

ili ima ?

Koliko verovanje u boga ima udela u božansko a koliko u logično ?

Обично се мисли да је страх од смрти створио религију али то није тачно.
Верници су измислили тог њиховог бога не због страха од смрти него због страха од живота.
Видевши све опасности живота које им прете, а такође видевши да већину њих не могу да контролишу, пројектовали су зато некога ко може. А њима је остало да се сада том "моћном" моле, да га некако умилостиве и тако стекну посредну контролу над опасностима које им прете у животу.
То је шпекулантска психологија. Повлађивати моћном, служити му, бити његов роб, увлачити му се, (овде би било места и за сликовитије описе), све да би се тај умилостивио и пружио им заштиту.
То је психологија религије. Смрт нема ту много утицаја. Као што животиње нису свесне смрти, исто тако она слабо допире до свести тупавих маса. Једино филозофи заправо много размишљају о томе, остали се баве животом.. тј храном и размножавањем, јединим што их покреће.
Страх од живота је створио религију не страх од смрти.

Реч "бог" је толико компромитована тим догмама кроз историју да је потпуно неупотребљива ако желимо некако назвати ту метафизичку суштину изван појавног света а коју нам је разоткрила филозофија.
Јер појам "бог" садржи у својој основи неко антропоморфно, лично биће негде тамо, које нам обећава нека блаженства ако смо добри и казне ако нисмо. Ко у томе не може препознати обичну пројекцију ауторитета.
А колико је таква представа заправо наивна види се када је очистимо од примеса метафизике и презентујемо је у њеној основи. А то се најбоље може видети из овог видео клипа.


пс. Права духовност нема везе са оваквим инфатилним конструкцијама .
Права духовност је нешто сасвим друго.
 
Sama reč Religija znači povezivanje iznova, ali u kom smislu?
Nijedna stvar koju sam primila k'srcu iz Svetog Pisma mi nije odmogla, a pomažu mi mnogo u odlučivanju, čak i u svakodnevnom životu.
Religija je za neke smešna i manipulativna tvorevina, ali za mene, ova moja religijska linija je nešto najbolje što mi se desilo: Najbolji otac, najbolja majka, najbolje podneblje da rastem i sazrim, a da li ću... pa... uz Božiju promisao, kako bude.
 
Istorijski, misaonoi, logični motiv ?

Logika ne pripada religiji već vera, misao pripada religiji ali nije naučno, religija pripada filozofiji nenaučno......misaono,
religija pripada politici i tu nema više nikakvog smisla o veri...

ili ima ?

Koliko verovanje u boga ima udela u božansko a koliko u logično ?
Sam naziv teme je besmislen-filozofija je jedno a religija skroz nesto drugo. I tu je kraj svakoj smislenoj diskusiji...
 
Religija je sgvorena kao rezultat ne poznavanja sveta u kome živomo. Zato što nemamo odgovore na velika životna pitanja. Ko smo mi? Odakle dolazimo? I zašto postojimo? Sve religije imaju svoje verzije tih odgovora i manipulišu ljudima sa našim neznanjem.
Pa... Bog postoji, to mene drži u veri i u mom svetu je izvesno. Nedokazivo je da postoji jer smo slabi u veri, i ne samo u tome nego i u doživljaju tuđe muke, a nedokazivo je da ne postoji jer su slabi u neverovanju. Ljute se, mrze, potiru mržnjom, ali šta kad mržnju ne osećamo kao validan argument?
Da ili Ne?
U ovom slučaju svim srcem idem na Da!
To ''DA!'' me je uključilo u veru zauvek, jer ću uvek biti neko ko navija za ''Da!'', za Isusa, za Boga, za Trojstvo, za Elohim, za celu priču oko moje vere.
Zašto? Zato što je na sva čula koja imam, to ono kako ja mogu da budem neko najbliže onome kako me je Bog zamislio.
Pritom da nikom ne budem gad i zlo u životu.
 
Istorijski, misaonoi, logični motiv ?

Logika ne pripada religiji već vera, misao pripada religiji ali nije naučno, religija pripada filozofiji nenaučno......misaono,
religija pripada politici i tu nema više nikakvog smisla o veri...

ili ima ?

Koliko verovanje u boga ima udela u božansko a koliko u logično ?
Koliko vidim, ti se referiras na hriscanstvo. Kod mene su to vikanja iz potsvesti...
 
Pa... Bog postoji, to mene drži u veri i u mom svetu je izvesno. Nedokazivo je da postoji jer smo slabi u veri, i ne samo u tome nego i u doživljaju tuđe muke, a nedokazivo je da ne postoji jer su slabi u neverovanju. Ljute se, mrze, potiru mržnjom, ali šta kad mržnju ne osećamo kao validan argument?
Da ili Ne?
U ovom slučaju svim srcem idem na Da!
To ''DA!'' me je uključilo u veru zauvek, jer ću uvek biti neko ko navija za ''Da!'', za Isusa, za Boga, za Trojstvo, za Elohim, za celu priču oko moje vere.
Zašto? Zato što je na sva čula koja imam, to ono kako ja mogu da budem neko najbliže onome kako me je Bog zamislio.
Pritom da nikom ne budem gad i zlo u životu.
Bog ne postoji to je ljudska izmišljotina.
 
Bog ne postoji to je ljudska izmišljotina.
U tvom svetu ne postoji Bog.
U mom svetu postoji.
Hoćeš li do kraja svog života da mi se suprotstavljaš na tu temu?
Nećeš, naravno, ne bi bilo normalno. Jednom mi kažeš da ne postoji, drugi put kažeš da ne postoji..
Treći put... sve nešto ti bude glupo.
Nema konektivne niti, negde se ideje sretnu ali beže jedna od druge znajući da ono što jedni drugima hoćemo da nametnemo je od vrlo lošeg, smrtonosnog uticaja.
 
Tako materijalisti tvrde. Odlepio si kada pomislis da si napoleon ili putinov sin ili da te neko progoni ili zeli da te otruje... kada ides ulicom
pricas sam sa sobom i deres se na ljude.. ne i kad ti se javi neko bozanstvo... doduse to moze da te otera u ludilo ako si nestabilna
licnost...
Svako ko čuje bilo kakve glasove u glavi je odlepio. Može da čuje glas Boga, đavola i glas od bilo koje izmišljene sandžame to nije normalna osoba.
 
Svako ko čuje bilo kakve glasove u glavi je odlepio. Može da čuje glas Boga, đavola i glas od bilo koje izmišljene sandžame to nije normalna osoba.
To je zato sto ne znas sta je normalnost... materijalisti naravno zele da kazu da su to halucinacije, ali fakat je da tako mozes
saznati za Boga... voleo bih samo naucno objasnjenje za halucinacije kada vec tvrde da smo roboti i koja im je svrha...
otkud tako nesto u evolucionom lancu?
 
To je zato sto ne znas sta je normalnost... materijalisti naravno zele da kazu da su to halucinacije, ali fakat je da tako mozes
saznati za Boga... voleo bih samo naucno objasnjenje za halucinacije kada vec tvrde da smo roboti i koja im je svrha...
otkud tako nesto u evolucionom lancu?
Naravno da su halucinacije. Kao onaj ludi Avram iz Biblije koji umalo da zakolje svog sina zbog toga.
 
Naravno da su halucinacije. Kao onaj ludi Avram iz Biblije koji umalo da zakolje svog sina zbog toga.
Pusti sad Bibliju. Ako dodjes do nekih sazanjanja i ako je ono sto cujes vrlo smisleno... moze poticati od tebe ili spolja...
nista smisleno ne moze od pokvarene masine doci... halucinacije su jeftin materijalisticki trik da se dodir sa duhovnim
svetom proglasi nepostojecim. No AI je njihov kraj...
 
Dokazano je da je AI nemoguc. Dakle nasa inteligencija dolazi spolja, van materijalnog sveta, sledeca stepenica je dokaz da dolazi od Boga...
svi naucnici koji tvrde da je AI nemoguc, proglaseni su ludim, nije bez razloga, jer to potkopava materijalizam...
 

Back
Top