Koga su to videli starozavetni Mojsije, Isaija, Jakov, Jov, Mihej...?

  1. I Gospod govoraše s Mojsijem licem k licu kao što govori čovek s prijateljem svojim. Potom se vraćaše Mojsije u logor, a sluga njegov Isus sin Navin, momak, ne izlažaše iz šatora. (2. Mojsijeva 33:11)
  2. Licem k licu govorio vam je Gospod na ovoj gori isred ognja; (5. Mojsijeva 5:4)
  3. Ali ne usta više prorok u Izrailju kao Mojsije, kog Gospod pozna licem k licu, (5. Mojsijeva 34:10)


  1. gore sam ti dao jasne stihove KOGA - ČIJE LICE su gledali
    evo ti opet da zapamtiš


    Preko koga je Mojsije komunicirao sa Bogom Jedinim Ocem JHVH?

    Preko posrednika - Anđela.



    -----------------------------------------------------------



    Djela apostolska 7,38

    To je onaj koji za skupa u pustinji bijaše između

    ANĐELA što mu govoraše na brdu Sinaju i otaca naših;

    onaj koji je primio riječi životne da ih nama preda.



    Galaćanima 3,19

    Čemu onda Zakon? Dometnut je poradi prekršaja

    dok ne dođe potomstvo komu je namijenjeno obećanje;

    sastavljen je po ANĐELIMA preko posrednika.



    Hebrejima 2,2

    Jer ako je riječ po ANĐELIMA izrečena bila čvrsta

    te je svaki prijestup i neposluh primio pravednu plaću,
A to o čemu govore NZ tekstovi ima i SZ,gde se sam Bog nazivao anđelom Gospodnjim:

Gedeon videći da beše anđeo Gospodnji, reče: Ah Gospode Bože! Zato li videh anđela Gospodnjeg licem k licu?
A Gospod mu reče: Budi miran, ne boj se, nećeš umreti
sam si dao odgovor

VIDJEL ANĐELA !!!!!!!!!

znači NIJE vidio LICE Boga Oca Jedinoga JHVH
jer bi isti tren UMRO - a NIJE umro
______________________________

Bog Jedini Otac JHVH šalje ljudima svoje glasnike ANGELE
za koje ljudi ponekad misle da su - ANGELI - sam BOG
jer BOG progovara kroz ANGELA
 
Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi (objavi – Čarnić)“ (Jovan 1,18 – Karadžić).


7. Кад бисте мене знали онда бисте знали и Оца мог; и одселе познајете Га, и видесте Га.
to je sve zato sto se ne veruje u jevandjelje, pa treba ovaj stros da vas uci, a lepo kaze ODSELE

ali, ne, vi hocete da vizuelizirate, jos od drveca u raju
edit - nema leba ovde, za dzabe vrtim vodenicu, odo da trazim drugi posao, da ne dangubim
 
Poslednja izmena:
Hm... Pre će biti da su ga ljudi razumeli kao opakog...
"Jer ja, Gospod, ne menjam se"
Ista je osoba koja to kaže kroz proroka Malahiju, kao i ona koja govori Besedu na Gori

Mozda je tu problem sto gledamo na te dogadjaje iz danasnje perspektive, to jeste nakon sto smo prihvatili mnoga Hristova ucenja. Mozda su ti "losi" dogadjaji iz SZ ogroman napredak u odnosi na nacin zivota u to vreme.
 
Hrist bio opak u sz pa onda okrenuo ćurak u nz i hrišćani treba i mi da se promenimo baš kao i bog. Pošto je recimo bilo mrzi neprijatelja sada bi trebalo da voli neprijatelja. A pošto je najveći neprijatelj čoveku đavo...
p.s. đavo je stvarna ličnost za hrišćane
Ti ne mrzis neprijatelja kao osobu nego njegov greh, sto znaci treba da se molis ili nadas da ce se neprijatelj opametiti i okrenuti Bogu. Normalno odreci onog zla koje radi.
Isto tako kada neko kaze moli se za ustase ili turke, to ne znaci da se molis da sto bolje i sto vise zverstava cine vec da se okrenu Bogu i prestanu sa tim svojim zlodelima.
 
"Misle da su anđeli sam Bog "....
Pa, onda to i zapišu tako prevareni...
Aha...
Hoće to...
izgleda da ti je ovaj post promakao, ili mozda mislis Osija je mali prorok, pa ne vazi kada kaze с анђелом, a takodje i rec malakh vidi ispod
Осија, глава 12
1. Опколио ме је Јефрем лажју и дом Израиљев преваром; али Јуда још влада с Богом и веран је са светима.
2. Јефрем се храни ветром, и иде за устоком; сваки дан множи лаж и погибао; и хватају веру с Асирцем и носе уље у Мисир.
3. И с Јудом има Господ парбу и походиће Јакова према путевима његовим, платиће му по делима његовим.
4. У утроби ухвати за пету брата свог, и у сили својој бори се с Богом;
5. Бори се с анђелом, и надјача;
плака, и моли Му се; нађе Га у Ветиљу, и онде говори с нама.

Ti u startu moras da konsultujes druge prevode, koja tacno rec je upotrebljena jer to sto mi imamo prevedeno nije original https://en.wikipedia.org/wiki/Jacob_wrestling_with_the_angel
In Hosea 12:4, Jacob's opponent is described as malakh "angel"
 
da li je Mojsije vidio LICE Boga Oca Jedinoga JHVH?
________________________________________________


IZLAZAK 33,20
A ti", doda, "MOGA LICA NE MOŽEŠ VIDJETI,
JER NE MOŽE ČOVJEK MENE VIDJETI I NA ŽIVOTU OSTATI.
IZLAZAK 33,21
Evo mjesta ovdje uza me", nastavi JAHVE. "Stani na pećinu!
IZLAZAK 33,22
Dok moja slava bude prolazila, stavit ću te u pukotinu pećine
i svojom te rukom zakloniti dok ne prođem.
IZLAZAK 33,23
Onda ću ja svoju ruku maknuti,
PA ĆEŠ ME S LEĐA VIDJETI.
ALI SE LICE MOJE NE MOŽE VIDJETI.
---------------------------

LICA LICA LICA Boga JHVH se ne može vidjeti:
..................................................................................
PONOVLJENI ZAKON 4,12
Isred ognja Jahve je govorio vama; čuli ste zvuk riječi,
ALI LIKA NISTE NAZRELI - NIŠTA OSIM GLASA.

PONOVLJENI ZAKON 4,15
Pazite dobro! Onoga dana kad vam je Jahve, Bog vaš,
govorio isred ognja na Horebu,
NISTE VIDJELI NIKAKVA LIKA,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

RAZLOG ZAŠTO SE NE MOŽE VIDJETI LIK BOGA Oca JHVH JE:

PONOVLJENI ZAKON 4,16
da se ne biste pokvarili te da ne biste pravili sebi kakva klesana lika,
kipa muškoga ili ženskoga obličja,
.......
-----------------------------------------------------------

Postavlja se pitanje - pa koga su onda gledali?
Treba pročitati cijelu Bibliju - i sve legne na mjesto!
Ljudi - kada su vidjeli Anđela - mislili su da su vidjeli Boga, a nisu vidjeli Boga, jer Njega se ne može vidjeti - i - živ ostati.
Anđeli su Božji glasnici i govore riječ Božju ili vrše volju Božju.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

-----------------------------------------------------------
Preko koga je Mojsije komunicirao sa Bogom Jedinim Ocem JHVH?
Preko posrednika - Anđela.

-----------------------------------------------------------

Djela apostolska 7,38
To je onaj koji za skupa u pustinji bijaše između
ANĐELA što mu govoraše na brdu Sinaju i otaca naših;
onaj koji je primio riječi životne da ih nama preda.

Galaćanima 3,19
Čemu onda Zakon? Dometnut je poradi prekršaja
dok ne dođe potomstvo komu je namijenjeno obećanje;
sastavljen je po ANĐELIMA preko posrednika.

Hebrejima 2,2
Jer ako je riječ po ANĐELIMA izrečena bila čvrsta
te je svaki prijestup i neposluh primio pravednu plaću,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
 
izgleda da ti je ovaj post promakao, ili mozda mislis Osija je mali prorok, pa ne vazi kada kaze с анђелом, a takodje i rec malakh vidi ispod
Ne, uopšte nije "mali prorok", to su tvoje reči.
Ali, nije se Osija rvao, nego Jakov.
A Jakov je rekao šta je rekao.
I nije dobio direktno po ušima za tu svoju "grešku", da je to zaista bila greška
 
Ne, uopšte nije "mali prorok", to su tvoje reči.
Ali, nije se Osija rvao, nego Jakov.
A Jakov je rekao šta je rekao.
I nije dobio direktno po ušima za tu svoju "grešku", da je to zaista bila greška
hm, ...mali ili veliki, sad sam zaboravio, ali je SVETI prorok Bozji;
no, dobro, recimo da razumem, ali znas li zasto se rvao Jakov? i da li te interesuje uopste [ja mislim da znam, ali me vrlo zanimaju drugi sta kazu].
 
hm, ...mali ili veliki, sad sam zaboravio, ali je SVETI prorok Bozji;
no, dobro, recimo da razumem, ali znas li zasto se rvao Jakov? i da li te interesuje uopste [ja mislim da znam, ali me vrlo zanimaju drugi sta kazu].
Nisi ovo iskomentarisao:

Isaija: Godine koje umre car Ozija videh Gospoda gde sedi na prestolu visokom i izdignutom, i skut Mu ispunjavaše crkvu. Serafimi stajahu više Njega, svaki ih imaše šest krila: dvema zaklanjaše lice svoje i dvema zaklanjaše noge svoje, a dvema leteše. I vikahu jedan drugom govoreći: Svet, svet, svet je Gospod nad vojskama; puna je sva zemlja slave Njegove. I zadrmaše se pragovi na vratima od glasa kojim vikahu, i dom se napuni dima. I rekoh: Jao meni! Pogiboh, jer sam čovek nečistih usana, i živim usred naroda nečistih usana, jer Cara Gospoda nad vojskama videh svojim očima.


Je li se i Isaija prevario u proceni, te se, zapravo, zbunio i video samo nekog angela oko kojeg stoje Serafimi, a onda u pogrešno mislio da je video "Cara Gospoda" kako sam tvrdi?
 
jer Cara Gospoda nad vojskama videh svojim očima.


Je li se i Isaija prevario u proceni, te se, zapravo, zbunio i video samo nekog angela oko kojeg stoje Serafimi, a onda u pogrešno mislio da je video "Cara Gospoda" kako sam tvrdi?
pa ko treba da pokori sve neprijatelje da caruje dok ne preda carstvo Ocu - Gospod nas [vidi to rece ap. Pavle za pokoravanje neprijatelja, tako da znamo ko je Car - Hristos, sigurno nije knez kako ga etiketira justin Popovic, zbog nerazumevanja; to mene etiketirajte,a ne Hrista - cara].
A prorok prorokuje, tako da kad kaze videh, to je u buducnosti, a buducnost nam je pokazala Oca gledajuci Sina [tako ja razumem Hristovo kada objasnjava apostolima].
Ne bi trebalo oko ovog da se sporimo, a ono sta ja pitah, je isto, ako ne vise zanimljivo. Nema nista lose u tome da se covek zbuni, a razlog zbunjivanja je da pocne da shvata. Rvanje je idealan primer, nebitno s andjelom ili s Bogom [kad shvatimo - ZASTO], vec je bitno da imamo samo jednog coveka koji se rvao s Njim, za primer.
 
Poslednja izmena:
De_Sisti: vidis, u ovom kontekstu zbunjivanja, je nebitno je li andjeo ili Bog, vec da je se covek sa njim/a rvao. Da ne budes kao south, gde god treba logicki da rezonujes da se hvatas hijerarhije kao pijan plota, jer se bojis da ne budes zbunjen, a onda, sledstveno, ocas posla, i preobracen; pa, ako je hijerarhija, onda je Car, a nikako knez i to ovoga sveta kao sto istumaci jevandjelje avva J.P. iz neznanja ovoga, a i drugoga sto jos nismo ni naceli.
 
De_Sisti: vidis, u ovom kontekstu zbunjivanja, je nebitno je li andjeo ili Bog, vec da je se covek sa njim/a rvao. Da ne budes kao south, gde god treba logicki da rezonujes da se hvatas hijerarhije kao pijan plota, jer se bojis da ne budes zbunjen, a onda, sledstveno, ocas posla, i preobracen; pa, ako je hijerarhija, onda je Car, a nikako knez i to ovoga sveta kao sto istumaci jevandjelje avva J.P. iz neznanja ovoga, a i drugoga sto jos nismo ni naceli.
O čemu ti?

pa ko treba da pokori sve neprijatelje da caruje dok ne preda carstvo Ocu - Gospod nas [vidi to rece ap. Pavle za pokoravanje neprijatelja, tako da znamo ko je Car - Hristos, sigurno nije knez kako ga etiketira justin Popovic, zbog nerazumevanja; to mene etiketirajte,a ne Hrista - cara].
A prorok prorokuje, tako da kad kaze videh, to je u buducnosti, a buducnost nam je pokazala Oca gledajuci Sina [tako ja razumem Hristovo kada objasnjava apostolima].
Ne bi trebalo oko ovog da se sporimo, a ono sta ja pitah, je isto, ako ne vise zanimljivo. Nema nista lose u tome da se covek zbuni, a razlog zbunjivanja je da pocne da shvata. Rvanje je idealan primer, nebitno s andjelom ili s Bogom [kad shvatimo - ZASTO], vec je bitno da imamo samo jednog coveka koji se rvao s Njim, za primer.
Umesto mnogih reči, kažeš kratko jasno: "Videli su Sina". A "ko vidi Mene, vidi i Onoga koji Me posla"
 
ja ne mogu i necu da idem od kraja ka pocetku, da izvrcem vreme, nego ili od poceka, ka kraju, ili nikako, ... znaci, postavljaj mi pitanja, kao sto i ja postavljam npr. sto se tice euharistije - zasto su r-katolici nju vezali za raspece - krv, a mi za tajnu veceru i beskrvnu zrtvu?... nama malo kvasca ukiseli svo testo, a oni bese imaju beskvasne hlebove sa jevrejima... ko je zrtvovao, i kome, secas se kako smo pitali arianu [znam da nije ovde tema, ali opet].
Umesto mnogih reči, kažeš kratko jasno: "Videli su Sina". A "ko vidi Mene, vidi i Onoga koji Me posla"
pa ne mogu da kazem, jer zauzeh ondasnje stanoviste, kada je ISAIJA to prorokovao, ali nama je danas jasno da je rec o Sinu - ja zauzimam stanovista, vojnicki - busije, ako vec govorimo o Gospodu nad vojskama. Tako se ratuje, ides po vremenu iz proslosti u buducnost i zauzimas.
Zato nas oni zapadnjaci raspinju milenijumima jer su zauzeli busiju kod raspeca, a mi busiju kod tajne vecere, pa imamo izdajnika ko sase u istorji nasoj.
 
Poslednja izmena:
A i zanimljivo je primetiti dva slučaja gde ti koji se projaviše kao angeli, nisu hteli da kažu svoje ime.
Zanimljiv je taj poseban angel (molim @vcbccbc vcbcvb da u ovome ne prepozna adventističko i jehovističko poistovećivanje Isus = Mihailo, jer to nema veze, to je teza koja se prvi put javlja u doba Reformacije i to samo kod pojedinih mislilaca bez daljeg razvijanja misli o tome)

Prvi je slučaj Jakovljev
29. А Јаков запита и рече: Кажи ми како је теби име. А Он рече: Што питаш како ми је име? И благослови га онде.
30. И Јаков надеде име оном месту Фануил; јер, вели, Бога видех лицем к лицу, и душа се моја избави.


I knjige o Sudijama, slučaj Samsonovih roditelja
18. А анђео Господњи одговори му: Што питаш за име моје? Чудно је.
...И рече Маноје жени својој: Зацело ћемо умрети, јер видесмо Бога.
 
A i zanimljivo je primetiti dva slučaja gde ti koji se projaviše kao angeli, nisu hteli da kažu svoje ime.
Zanimljiv je taj poseban angel (molim @vcbccbc vcbcvb da u ovome ne prepozna adventističko i jehovističko poistovećivanje Isus = Mihailo, jer to nema veze, to je teza koja se prvi put javlja u doba Reformacije i to samo kod pojedinih mislilaca bez daljeg razvijanja misli o tome)

Prvi je slučaj Jakovljev
29. А Јаков запита и рече: Кажи ми како је теби име. А Он рече: Што питаш како ми је име? И благослови га онде.
30. И Јаков надеде име оном месту Фануил; јер, вели, Бога видех лицем к лицу, и душа се моја избави.


I knjige o Sudijama, slučaj Samsonovih roditelja
18. А анђео Господњи одговори му: Што питаш за име моје? Чудно је.
...И рече Маноје жени својој: Зацело ћемо умрети, јер видесмо Бога.
na to pitanje sam nasao odgovor koji glasi

ako znas necije ime, ti ga imas u vlasti, na primer za moje kuce njegovo ime mu je i prva komanda [tako se dresiraju], mada se ne odaziva bas uvek, hehe

tako da je to dobar odgovor zasto nisu hteli da kazu ime/na
danas imas odvlacenje tumacena jhvh na potpuno suprotnu stranu, da kazemo antisemitisticku [magijski/okult/kabala diskurs], tako da bih preskocio sad to, izuskuje mnogo vremena da se raspetljava [sajt makova sam vec ostavljao, neko bis e sigurno posluzio da zakopa js jednom za svagda].
Nama odgovara termin Otac.
 
Poslednja izmena:
na to pitanje sam nasao odgovor koji glasi

ako znas necije ime, ti ga imas u vlasti, na primer za moje kuce njegovo ime mu je i prva komanda [tako se dresiraju], mada se ne odaziva bas uvek, hehe

tako da je to dobar odgovor zasto nisu hteli da kazu ime/na
danas imas odvlacenje tumacena jhvh na potpuno suprotnu stranu, da kazemo antisemitisticku [magijski/okult/kabala diskurs], tako da bih preskocio sad to, izuskuje mnogo vremena da se raspetljava [sajt makova sam vec ostavljao, neko bis e sigurno posluzio da zakopa js jednom za svagda].
Nama odgovara termin Otac.
Nije to baš dobro objašnjenje u ovom slučaju.
Tj nije primereno.
Čuo sam da to ima veze u slučajevima egzorcizma.
Kada bi to bilo opštevažeće, onda bi Rafail odbio da se predstavi Tovitu.
 
Nije to baš dobro objašnjenje u ovom slučaju.
Tj nije primereno.
Čuo sam da to ima veze u slučajevima egzorcizma.
Kada bi to bilo opštevažeće, onda bi Rafail odbio da se predstavi Tovitu.
ja im se u posao ne petljam, procesljaj malo, jer sto nama nije primereno, nekima jeste, a ne kaze se da je opstevazece... uostalom Adam je davao imena svakoj zivotinji, na taj nacin ispoljavajuci vlast nad njima [moras da zovnes i kuce da se odazove po imenu i to je prva komanda, a da sedne je druga], a andjeli, naravno da nece automatski da dozvole svakom da im nadeva imena, ili da se svakom odazivaju; Božiji andjeli šalju na služenje onima koji će naslediti spasenje (JEVREJIMA 1,14), tj. Gospod zapoveda andjelu svojem da takve čuva (PSALAM 91,11), čak i ako je čovek privremeno manji od andjela (JEVREJIMA 2,7)...

za ovo drugo, evo ti istrazuj sam https://www.henrymakow.com/lucifers_chosen_people.html
ako se secam imali smo temu bozija imena ili titule, odakle od ONOG KOJI JESTE, kasnija zavrzlama
za egzorcizam ne znam, isto citam kao i ti sta se desava po manastirima; pametnije je spreciti, nego leciti, znaci kako su dosli ti ljudi u situaciju da budu zaposednuti, to je valjda vaznije svima ostalima, a njima naravno da se oslobode napasti, tako da u tom kontekstu
I u taj ću dan, govori Gospod nad vojskama, istrebiti iz zemlje imena idolima da se više ne spominju, i proroke i nečisti duh ukloniću iz zemlje.
zaharija http://geocities.ws/svetopismo/prokletstvo.htm#topic3
 
Poslednja izmena:
VIDJETI LIKA – LICA -
BOGA OCA JEDINOGA JAHVE
JE NEMOGUĆE – GRIJEŠNICIMA!
===============================





Bog Otac Jedini YHWH -
sam kaže da je Njegov Lik nemoguće vidjeti ljudima


----------------------------------------------------------------------------------------



IZLAZAK 33,23

Onda ću ja svoju ruku maknuti, pa ćeš me s leđa vidjeti.

ALI SE LICE MOJE NE MOŽE VIDJETI.
--------------------------------------------


PONOVLJENI ZAKON 4,12

Isred ognja Jahve je govorio vama; čuli ste zvuk riječi,

ALI LIKA NISTE NAZRELI - ništa osim glasa.
-------------------------------------------------

PONOVLJENI ZAKON 4,15

Pazite dobro! Onoga dana kad vam je Jahve, Bog vaš,

govorio isred ognja na Horebu, NISTE VIDJELI NIKAKVA LIKA,

----------------------------------------------



Da li Bog Jahve laže?

=======================
 
VIDJETI LIKA – LICA -
BOGA OCA JEDINOGA JAHVE
JE NEMOGUĆE – GRIJEŠNICIMA!
===============================





Bog Otac Jedini YHWH -
sam kaže da je Njegov Lik nemoguće vidjeti ljudima


----------------------------------------------------------------------------------------



IZLAZAK 33,23

Onda ću ja svoju ruku maknuti, pa ćeš me s leđa vidjeti.

ALI SE LICE MOJE NE MOŽE VIDJETI.
--------------------------------------------


PONOVLJENI ZAKON 4,12

Isred ognja Jahve je govorio vama; čuli ste zvuk riječi,

ALI LIKA NISTE NAZRELI - ništa osim glasa.
-------------------------------------------------

PONOVLJENI ZAKON 4,15

Pazite dobro! Onoga dana kad vam je Jahve, Bog vaš,

govorio isred ognja na Horebu, NISTE VIDJELI NIKAKVA LIKA,

----------------------------------------------



Da li Bog Jahve laže?

=======================
neizvodljivo jer smo.mi u njemu..glavudzu da gurne nije valjda tolko lud
 
SIN od Boga Jedinoga Oca JHVH
G Yehošua
sam kaže da Boga nitko nije vidio:


IVAN 5,37
Pa i Otac koji me posla sam je svjedočio za mene.
Niti ste glasa njegova ikada čuli

IVAN 6,46
NE DA BI TKO VIDIO OCA, doli onaj koji je kod Boga;
on je vidio Oca
.

Da li SIN G Yehošua laže kad TO kaže?

SIN od Boga Jedinog Oca JHVH kaže
da je SAMO on od ljudi vidio Boga Oca - JHVH!
Dal je vidio samoga sebe?

=============================
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top