Koga su to videli starozavetni Mojsije, Isaija, Jakov, Jov, Mihej...?

Ok, kad već ČITAŠ, zašto mesto tog rvanja Jakov naziva Fanuil a ne Fanumeleh?
Imaš i objašnjenje: " jer, veli, Boga videh licem k licu"
da nismo mi i jevreji mnobosci?
bukvalno el znaci bog, a u bibliji je elohim - bogovi, a jednina je eloh
adonai je isto mnozina, a jednina je adon, ali se radi o rangu andjela - gospodstva [hijerarhiju sam naceo kod smemana, pa smo stali]
pa kada kaze Gospod nad vojskama, ili kada nas prevod kaze Gospod Gospod - zasto duplira ako je jedan Gospod

analogiju primeni na jova kada kaze da slusa sa 2 uha - usima, pa onda da vidi sa 1 okom, moras da znas je li jednina ili mnozina, jer jedan je samo nas Otac nebeski
drugu stvar koju preskaces je VREME, ako lepo kaze odsele, a ne od pocetka, secas kad smo raspravljali, - tada ste tvrdili da kaze od pocetka propovedi, a ne da je Pocetak, a sada teras kontru

zasto ovo zasto ono? ovo mi je na pameti
neki rastegljuju istinu da vide dokle mogu,a neki samo domastaju
ova tema otvara vise pitanja nego sto nudi odgovora, verovatno bi jeroh mogao da doprinese
moje osnovno, bazicno stanoviste je da ne smemo da natezemo istinu jevandjelja, i stvarno nemam nista protiv da ti budes u pravu ovde, jer se naziru praslike, praobrasci iz staroga zaveta, praforme i praprisustva... samo kazem da ne mozemo da idemo linearno i prepravljamo prevod kako bi mi zeleli... ne kazem da su jevreji bili u pravu, da su znali, vec da mi necemo saznati prepeglavanjem prevoda, zasto Gospod nad vojskama, a zasto Jahve nad vojskama

i mini zakljucak
u ovom procesu ucenja, ako polazimo od hriscanskog stanovista daj da normiramo da se istina ne rastegljuje, ako je niko onda je niko do Isusa Hrista video Boga, pa bi posle shvatili zasto oni kazu ''bog'', a u stvari je andjeo sa Jakovom
slicnu situaciju imamo i sa SVETIM TROJSTVOM, i poslanicom JOVANOVOM gde se lepo vidi da je polivina prevodioca dodala ili je ona druga polovina oduzela celu versu o nebeskom svedocenju, a pitanje je - kome bi Sveta Trojica svedocila na nebu, bukvalno, i zasto bi se ubacivala simbolika vode, krvi i duha za zemaljsko svedocenje
 
Poslednja izmena:
kome bi Sveta Trojica svedocila na nebu, bukvalno, i zasto bi se ubacivala simbolika vode, krvi i duha za zemaljsko svedocenje
u stvari je obrnuto, nedostaje prevod bukvalnog navodjenja svete Trojice za nebesko svedocenje, a voda, krv i duh su zemaljako, postoje u svim prevodima.
to nebesko Trojedino svedocenje iz posl. Jovanove obesmisljava Hristovo, idem i poslacu vam Utesitelja, jer ako ne odem On nece doci.
 
adonai je isto mnozina, a jednina je adon, ali se radi o rangu andjela - gospodstva [hijerarhiju sam naceo kod smemana, pa smo stali]
De_Sisti
molim te da kod hijerarhije i eona na temi SMEMAN, nastavimo jer ako sam ja u pravu da je ona vremenska, a ne prostorna, onda bi se vratili na nebesku vojsku ovde i pitanje mnozine i jednine, jer kao sto je Crkva ziv organizam u koju se mnogi ugradise i tek trebaju da se ugrade, tako je i Nebesko carstvo, jer ce mnogi prvi biti poslednji i poslednji prvi. Od mene ovakav kakav sam ovo ti je maksimum koji mozes da dobijes, pa ili ceni ili gazi, kao i svako drugi .
 
са Христом.
Tako je.

Čini mi se da se u tom smislu i ovo može tumačiti (ne samo mesijanski)

37. I Otac koji me posla on je i posvjedočio za mene. Niti ste glas njegov ikada čuli, ni lice njegovo vidjeli.

38. I riječ njegovu nemate da obitava u vama; zato što vi ne vjerujete Onome koga On posla.

39. Istražujete Pisma, jer vi mislite da u njima imate život vječni; a baš ona svjedoče o meni;

40. I nećete da dođete k meni da imate život.

41. Slavu od ljudi ne primam,

42. Nego vas poznajem da ljubavi Božije nemate u sebi.

43. Ja sam došao u ime Oca svojega i ne primate me; ako drugi dođe u ime svoje, njega ćete primiti.

44. Kako vi možete vjerovati kada primate slavu jedan od drugoga, a slavu koja je od jedinoga Boga ne tražite?

45. Ne mislite da ću vas ja tužiti Ocu; ima koji vas optužuje, Mojsej, u koga se vi uzdate.

46. Jer da vjerovaste Mojseju, vjerovali biste i me ni; jer on pisa o meni.

47. A kad njegovim Pismi ma ne vjerujete, kako ćete vjerovati mojim riječima?
 
Tako je.

Čini mi se da se u tom smislu i ovo može tumačiti (ne samo mesijanski)

37. I Otac koji me posla on je i posvjedočio za mene. Niti ste glas njegov ikada čuli, ni lice njegovo vidjeli.

38. I riječ njegovu nemate da obitava u vama; zato što vi ne vjerujete Onome koga On posla.

39. Istražujete Pisma, jer vi mislite da u njima imate život vječni; a baš ona svjedoče o meni;

40. I nećete da dođete k meni da imate život.

41. Slavu od ljudi ne primam,

42. Nego vas poznajem da ljubavi Božije nemate u sebi.

43. Ja sam došao u ime Oca svojega i ne primate me; ako drugi dođe u ime svoje, njega ćete primiti.

44. Kako vi možete vjerovati kada primate slavu jedan od drugoga, a slavu koja je od jedinoga Boga ne tražite?

45. Ne mislite da ću vas ja tužiti Ocu; ima koji vas optužuje, Mojsej, u koga se vi uzdate.

46. Jer da vjerovaste Mojseju, vjerovali biste i me ni; jer on pisa o meni.

47. A kad njegovim Pismi ma ne vjerujete, kako ćete vjerovati mojim riječima?
Znači Hrist je potopio svet?
 
Da pogledamo koga je i Isaija video:
Is.6. 1. 1. Године које умре цар Озија видех Господа где седи на престолу високом и издигнутом, и скут Му испуњаваше цркву.

On je takodje cuo od Njega:
Is.6. 10. Учини да одебља срце том народу и уши да им отежају, и очи им затвори, да не виде очима својим и ушима својим да не чују и срцем својим да не разумеју и не обрате се и не исцеле.

Koga je to dakle Isaija video? Apostol Jovan nam jasno kaze i koga je video i ko mu je rekao one reci:

Jovan.12.
40. Заслијепио је очи њихове и окаменио срца њихова, да не виде очима ни срцем разумију, и не обрате се да их исцијелим.
41. Ово рече Исаија када видје славу његову и говораше о њему.
42. Али и од старјешина многи вјероваше у њега; но због фарисеја не признаваху, да не буду искључени из синагоге;
 
Ma da. I Hristu su ugodno mirisale žrvtve paljenice. I Hrist je naređivao
genocidne ratove.

Starozavetni bog je nekakvo naopako, sujetno i agresivno jevrejsko božanstvo.
To su i gnostici tvrdili i nazivaše ga budalom,mislim SZ Boga i realno postoji dramatična razlika u karakterima Boga u SZ i Isusa u NZ mada recimo u priči o talantima opet provejava ta surovost pa i u Otkrivenju gde je Isus sav u krvi od gaženja neznabožaca i satanista.
 
Ma da. I Hristu su ugodno mirisale žrvtve paljenice. I Hrist je naređivao
genocidne ratove.

Starozavetni bog je nekakvo naopako, sujetno i agresivno jevrejsko božanstvo.
Ima tu dosta toga što su Jevreji pogrešno shvatili kao da je od Boga ili pogrešno shvatili način postupanja.
Pogledaj primer žene uhvaćene u preljubi.

Takođe, imaj u vidu i kulturološki kontekst u kojem su starozavetne knjige nastajale. To nije bilo vreme u kojem su vladala udruženja ljubitelja holandskih lala.
To je bilo vreme u kojem su Jevreji živeli okruženi narodima koji su imali izgrađene kultove poštovanja prema "bogovima" koji se i sada i tada mogu slobodno nazivati vrlo gadnima.
Gotovo sve zapovesti koje Jahve daje Jevrejima imaju za cilj da ih sačuvaju od uticaja tog i takvog takvog versko-kulturološkog okruženja
 
Starozavetni bog je nekakvo naopako, sujetno i agresivno jevrejsko božanstvo.

Nije tako. Ja razumem bratiju ateiste kojima je nekako lako na dusi da koriste te izraze i da se na neki nacin osecaju ``nadmocno`` kad ovo pocnu da frljaju iz rukava ne shvatajuci da su u obicnoj zabludi. Medjutim ti sama koja se sigurno tako ne izjasnjavas, mozes malo drugacije sagledavati te stvari i dogadjaje opisane u S-Zavetu.

Evo na primer, uzmimo Hristove reci iz Jevandjelja po Mateju 19.
7. Рекоше му: Што онда Мојсеј заповједи да се даде књига отпусна и да се она отпусти?
8. Рече им: Вама је Мојсеј допустио по окорјелости срца вашега да отпуштате жене своје; а из почетка није било тако.

Dakle Mojsej je znao volju Boziju po ovom pitanju ali im daje dozvolu da otpustaju zene svoje, po okorelosti srca. Razumi ovo. To se moze uporediti i sa lecenjem kod lekara. Sto je bolest veca to je veci i zahvat lekara. Mora da sece, krpi, vadi organe, spaljuje rane.... da bi sacuvao zivot pacijentu. Iako se pacijent moze i gneviti lekaru, sto mu se, recimo sece noga, ipak mu je na kraju zahvalan zbog spasenog zivota.

Tako je i tu okorelost srca, koja je izazvala cak i promenu volje Bozije, On sam lecio najidealnijim lekovima. Kao sto je sprecavao da se neznabozacka vera zacari u Izrailju tako je kaznjavao sam Izrael kada se odmetao. Kao sto bi ti ubila vuka koji se prikrada tvom detetu, tako bi i izudarala dete koje stalno trci u sumu gde su vukovi.
 
Svako delo Boga je trojično.
Otac sve radi kroz Sina, u Duhu Svetome.
Hrist bio opak u sz pa onda okrenuo ćurak u nz i hrišćani treba i mi da se promenimo baš kao i bog. Pošto je recimo bilo mrzi neprijatelja sada bi trebalo da voli neprijatelja. A pošto je najveći neprijatelj čoveku đavo...
p.s. đavo je stvarna ličnost za hrišćane
 

Back
Top