Quantcast

Koga su to videli starozavetni Mojsije, Isaija, Jakov, Jov, Mihej...?

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
  • I Gospod govoraše s Mojsijem licem k licu kao što govori čovek s prijateljem svojim.
  • Ali ne usta više prorok u Izrailju kao Mojsije, kog Gospod pozna licem k licu,
  • Ali nije takav moj sluga Mojsije, koji je veran u svem domu mom. Njemu govorim iz usta k ustima, i on me gleda doista, a ne u tami niti u kakvoj prilici Gospodnjoj. Kako se dakle ne pobojaste vikati na slugu mog, na Mojsija?
  • I Jakov nadede ime onom mestu Fanuil; jer, veli, Boga videh licem k licu, i duša se moja izbavi.
  • Potom otide gore Mojsije i Aron, Nadav i Avijud, i sedamdeset starešina Izrailjevih. I videše Boga Izrailjevog, i pod nogama Njegovim kao delo od kamena safira i kao nebo kad je vedro. I ne pruži ruke svoje na izabrane između sinova Izrailjevih, nego videše Boga, pa jedoše i piše.
  • Isaija: Godine koje umre car Ozija videh Gospoda gde sedi na prestolu visokom i izdignutom, i skut Mu ispunjavaše crkvu. Serafimi stajahu više Njega, svaki ih imaše šest krila: dvema zaklanjaše lice svoje i dvema zaklanjaše noge svoje, a dvema leteše. I vikahu jedan drugom govoreći: Svet, svet, svet je Gospod nad vojskama; puna je sva zemlja slave Njegove. I zadrmaše se pragovi na vratima od glasa kojim vikahu, i dom se napuni dima. I rekoh: Jao meni! Pogiboh, jer sam čovek nečistih usana, i živim usred naroda nečistih usana, jer Cara Gospoda nad vojskama videh svojim očima.
  • Jov: Ушима слушах о теби, а сада те око моје види.
  • Mihej: Зато чуј реч Господњу; видех Господа где седи на престолу свом, а сва војска небеска стајаше му с десне и с леве стране

A onda Hristos kaže

• I Otac koji me posla on je i posvjedočio za mene. Niti ste glas njegov ikada čuli, ni lice njegovo vidjeli.
  • Ne da je ko vidio Oca, osim Onoga koji je od Boga: on je vidio Oca.
  • Boga niko nije vidio nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Oca, on ga objavi.
I Pavle za Hrista:
  • Који је обличје Бога што се не види

I da saberemo prethodno i zaključimo, koga su videle i s kim su to starozavetne ličnosti govorile?

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
Nisi cuo za duhovni vid?
ocima vere

tebi je Bibliaj kontradiktorna?

Ako na jednom mestu pise jasno da Boga ne moze niko da vidi to je tako

a kako bi ga video covek ako je Bog duhovno bice
Aha, čuo sam za duhovni vid.
No da se vratimo na pitanje: koga to Jov vidi?

Ko je to pričao s Mojsijem pričao "licem k licu, kao govori čovek s prijateljem svojim"?

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
Ušima slušah o tebi, a sada te oko moje vidi.
Nisi cuo za duhovni vid?
ocima vere
5. Ушима слушах о Теби, а сада Те око моје види.
6. Зато поричем, и кајем се у праху и пепелу.

bas rekoh intexu nema ni 1 koji se pokajao ovde; nego, da ga nije video s 3. okom?

aeternum

Aktivan član
Poruka
1.573
Aha, čuo sam za duhovni vid.
No da se vratimo na pitanje: koga to Jov vidi?

Ko je to pričao s Mojsijem pričao "licem k licu, kao govori čovek s prijateljem svojim"?
da nasla sam fusnota za taj stih je
(Jovan 1:18) Nijedan čovjek nikada nije vidio Boga

Tako je Mojsije pricao sa Bogom

Bog komuniicra sa ljudima preko andjela

a jasno pise
2 Mojsijeva 33]
17 A Jehova je odgovorio Mojsiju: “I ovo što si rekao učinit ću, jer si našao milost u očima mojim i znam te po imenu.” 18 Nato je Mojsije rekao: “Molim te, pokaži mi slavu svoju!” 19 A on mu je odgovorio: “Učinit ću da sva moja dobrota prođe ispred lica tvojega i pred tobom ću obznaniti ime Jehova. Bit ću milostiv kome hoću biti milostiv, i smilovat ću se kome se hoću smilovati.” 20 Zatim je dodao: “Ali ne možeš vidjeti lica mojega, jer ne može čovjek mene vidjeti i ostati živ.”

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
Boga su videli i Mojsije i Jakov i Isaija i Jov.
Tako piše u Pismu.
Nego, ti ne znaš kako da povežeš ta svedočanstva sa Hristovom rečima.
a sta sa jevandjeljem kad kaze odsele, zar ne misli na objavu

Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi (objavi – Čarnić)“ (Jovan 1,18 – Karadžić).

7. Кад бисте мене знали онда бисте знали и Оца мог; и одселе познајете Га, и видесте Га.

zasto Jov porice i kaje se ?

bice da imamo veliki problem negiranja cinjenica

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
a sta sa jevandjeljem kad kaze odsele, zar ne misli na objavu

Boga niko nije video nikad: Jedinorodni Sin koji je u naručju Očevom, On Ga javi (objavi – Čarnić)“ (Jovan 1,18 – Karadžić).

7. Кад бисте мене знали онда бисте знали и Оца мог; и одселе познајете Га, и видесте Га.

zasto Jov porice i kaje se ?

bice da imamo veliki problem negiranja cinjenica
To da Arijana ne ume / neće da sabere 1 i 1, to sam već znao.
Ali nisam očekivao da i tebi moram da crtam očigledno, tj. koga su ova četvorica videla i s kim pričala :)

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
To da Arijana ne ume / neće da sabere 1 i 1, to sam već znao.
Ali nisam očekivao da i tebi moram da crtam očigledno, tj. koga su ova četvorica videla i s kim pričala :)
prijatelju, nema razloga da se ne razumemo
jevandjelje kaze decidirano
NIKO
nije Ga video dok Ga Sin nije javio; otsele znaci od sada [a ne od Mojsija, Jakova, Isaije]
NIKO
se nije popeo osim ko je sisao, Sin

i ti onda arokanski kazes meni, - nije, ali jeste simbolicno, nevidljivim astralnim putesestvijem, apstraktno, svetlosno, duhovnim okom itd

kako ono south zna da kaze - DA ili NE, NIKO ILI MOZDA PONEKO? neko je vec pitao kada, ili po kojim kritirijumima se odredjuje kada je bukvalno, a kada simbolicno, i ja tom nekom dajem za pravo, - nacrtaj mi, jer i crtanje je deo diskusije

elaboriraj to duhovno oko, jovovo ''poricem i kajem se'' itd, a nemoj da krivimo arianu jadnu i za ono sto nije kriva, ili d se zalecemo da sudimo umesto da rasudjujemo
jel ja ne diskutujem posteno trudeci se da budem jasan, na stranu imputiranje komfuznosti? i ja sam crtao diskutantu jovanu prezviteru, pa baci i ti neki kroki

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
prijatelju, nema razloga da se ne razumemo
jevandjelje kaze decidirano
NIKO
nije Ga video dok Ga Sin nije javio; otsele znaci od sada [a ne od Mojsija, Jakova, Isaije]
NIKO
se nije popeo osim ko je sisao, Sin

i ti onda arokanski kazes meni, - nije, ali jeste simbolicno, nevidljivim astralnim putesestvijem, apstraktno, svetlosno, duhovnim okom itd

kako ono south zna da kaze - DA ili NE, NIKO ILI MOZDA PONEKO? neko je vec pitao kada, ili po kojim kritirijumima se odredjuje kada je bukvalno, a kada simbolicno, i ja tom nekom dajem za pravo, - nacrtaj mi, jer i crtanje je deo diskusije

elaboriraj to duhovno oko, jovovo ''poricem i kajem se'' itd, a nemoj da krivimo arianu jadnu i za ono sto nije kriva, ili d se zalecemo da sudimo umesto da rasudjujemo
jel ja ne diskutujem posteno trudeci se da budem jasan, na stranu imputiranje komfuznosti? i ja sam crtao diskutantu jovanu prezviteru, pa baci i ti neki kroki
Preuredio sam temu da bude kao posebna.
Pogledaj uvodnu poruku

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
ja se nisam susreo licem k licu, ali da vidimo dokle cemo stici, znaci nemam odgovor vec trazim
za jova sam ti vec odgovorio, nema replike na ovo- za sta se kaje i sta porice ako ne da je video okom boga?
5. Ушима слушах о Теби, а сада Те око моје види.
6. Зато поричем, и кајем се у праху и пепелу.

I Jakov nadede ime onom mestu Fanuil; jer, veli, Boga videh licem k licu, i duša se moja izbavi.
Осија, глава 12
1. Опколио ме је Јефрем лажју и дом Израиљев преваром; али Јуда још влада с Богом и веран је са светима.
2. Јефрем се храни ветром, и иде за устоком; сваки дан множи лаж и погибао; и хватају веру с Асирцем и носе уље у Мисир.
3. И с Јудом има Господ парбу и походиће Јакова према путевима његовим, платиће му по делима његовим.
4. У утроби ухвати за пету брата свог, и у сили својој бори се с Богом;
5. Бори се с анђелом, и надјача;
плака, и моли Му се; нађе Га у Ветиљу, и онде говори с нама.

Ti u startu moras da konsultujes druge prevode, koja tacno rec je upotrebljena jer to sto mi imamo prevedeno nije original https://en.wikipedia.org/wiki/Jacob_wrestling_with_the_angel
In Hosea 12:4, Jacob's opponent is described as malakh "angel"

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
za jova sam ti vec odgovorio, nema replike na ovo- za sta sekaje i sta porice
Ako ti Jovovo "zato poričem" primenjuješ na prethodno "sada te moje oko vidi"*, onda je tvoj odgovor nezadovoljavajući.
Jer, nelogičan je.
Тvrdiš da se Jov kaje zato što je video Boga ili zato što je umislio da je video Boga?

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
zato što je umislio da je video Boga?
da, a mozda mu se otvorilo trece oko, ti mislis da se zafrkavam, ali ne
koji je drugi razlog [zato] poricanja? a za 3. oko i treba da se kaje [objasni tamo unutrasnje oko, jedno, a uha dva pominje].
istu situaciju imamo kod propovednika kada kaze da se vraca duh k bogu, pa u sledecem redu - tastina; to je takav manir jezicki, dinamika
p.s. za ovo ostalo mi treba vremena, mogao si da mi ostavis tacna mesta, moram da trazim

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
da, a mozda mu se otvorilo trece oko, ti mislis da se zafrkavam, ali ne
koji je drugi razlog [zato] poricanja? a za 3. oko i treba da se kaje [objasni tamo unutrasnje oko, jedno, a uha dva pominje].
Nema tu trećeg oka.
Ima jedino onog tavorskog doživljaja, kad se Bog otkrije ljudima u sili onoliko koliko su sposobni da podnesu (kao što se i peva u troparu Preobraženja) ;)

za ovo ostalo mi treba vremena, mogao si da mi ostavis tacna mesta, moram da trazim
Ma, doslovni citati su u pitanju ;)

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
I Pavle:
  • Који је обличје Бога што се не види

I da saberemo prethodno i zaključimo, s kim su to starozavetne ličnosti govorile?
pa zar ti nije logicno da bi Pavle rekao NIKO osim
analogno jevandjelju
niko se ne pope osim ko sidje?
lepo ti pise koji se NE VIDI
OBLICJE
imas andjeo prisustva, i to je bogojavljanje, teofanija
pa kod pokajanja, andjeo pokajanja, a znamo da je pokajanje namenjeno samo nama ljudima
...prevodi koje dajes nisu validni, ne koegzistiraju sa istinom jevandjelja kada kaze odsele
Isaija: Godine koje umre car Ozija videh Gospoda gde sedi na prestolu visokom i izdignutom, i skut Mu ispunjavaše crkvu. Serafimi stajahu više Njega, svaki ih imaše šest krila: dvema zaklanjaše lice
sta mislis
ZASTO serafimi zaklanjaju lice
da li ISAIJA prorokuje o buducnosti - ODSELE

... ja priznajem da moram da doucim, ali mislim da moras i ti - ovo je najteze pitanje koje sam ovde sreo, ova tema komplet, tebi se samo cini da je lako, samo ispovezujes

Poslednja izmena:

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
Nema tu trećeg oka.
Ima jedino onog tavorskog doživljaja, kad se Bog otkrije ljudima u sili onoliko koliko su sposobni da podnesu (kao što se i peva u troparu Preobraženja) ;)

Ma, doslovni citati su u pitanju ;)
i ja te doslovno pitam koje je to unutrasnje jedno oko, a pominje oba uha?
ili je jedno simbolicno da bolje nacilja viziju/glednje, sta je u pitanju fizicko oko ili duhovno i gde je to duhovno, ako nije trece?
jov bio nesposobn za vise pa se ZATO kaje i porice? Ti si stvarno naivan ne pravis se.

Poslednja izmena:

De_Sisti

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.946
pa zar ti nije logicno da bi Pavle rekao NIKO osim
analogno jevandjelju
niko se ne pope osim ko sidje?
lepo ti pise koji se NE VIDI
OBLICJE
imas andjeo prisustva, i to je bogojavljanje, teofanija
pa kod pokajanja, andjeo pokajanja, a znamo da je pokajanje namenjeno samo nama ljudima
...prevodi koje dajes nisu validni, ne koegzistiraju sa istinom jevandjelja kada kaze odsele

sta mislis
ZASTO serafimi zaklanjaju lice
da li ISAIJA prorokuje o buducnosti - ODSELE

... ja priznajem da moram da doucim, ali mislim da moras i ti - ovo je najteze pitanje koje sam ovde sreo, ova tema komplet,tei se samo cini da je lako, samo ispovezujes
Sin je to obličje Boga nevidljivoga. Pavle upravo to i kaže za Hrista.
Sin je ikona Očeva.
U tom ključu kad razmisliš biće ti logičan odgovor koji uvezuje i činjenicu da su Mojsije, Isaija, Jakov, Jov i Mihej zaista videli Boga i činjenicu da Oca niko nije video direktno, nego kroz Sina ("ko je video Mene, video je Oca").

Jesi li primetio slova na krstolikoj aureoli Hristovih ikona ('O ON)?
Šta misliš zašto je to?
Pa, opet, poveži sa onim mestima iz Starog Zaveta?
Zaključi ;)

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
Pa, opet, poveži sa onim mestima iz Starog Zaveta?
pa jel razumes ti da si prevodioci svuda stavljali Gospod ili Jehova, zasto ni u jednom slucaju ne mgu da se usaglase, a u starom zavetu pisu druge titule/nazivi/... - imali smo vec temu
ne mozes ti Gospoda da zamenjujes sa andjelom Gospodnjim ili nekim drugom andjelom koji se takodje ubraja u bogojavljanje/teofaniju kao npr kada se Jakov rvao sa andjelom malakh. U SZ imas Elohim. Za Mojsija moram jos da proverim, neki prevodi kazu prisustvo forme/oblicja.
Ako bi sledili tvojom logikom dosli bi u situaciju da zamenimo arhandjela Mihaila sa Hristom [bese JS, ili ko zamenjuje]

Mihej, kako znas da ne prorokuje, jer Boga niko nije video dok ga Hristos nije objavio svojom ovozemaljskom misijom, to je jevandjeoska teza kako je ja shvatam, pa ga je prorok onda video u buducnosti.

vcbccbc vcbcvb

Ističe se
Poruka
2.881
Pa, nije se Jov raskajao zato što je video Boga. To tumačenje nema nikakvog smisla
pa daj ono koje za tebe ima smisla,
ZATO sto bi tako diskutovao

vidi boga, pa se
ZATO POKAJ

eto vidis da ima smisla
ti ne citas, JAKOV se borio ne sa BOGOM, vec sa andjelom, kontas razliku
U judaizmu se termin ''bogovi'' koristi za andjele, ali ti ces reci za Svetu Trojicu, ali onda bi se valjda setili da koristimo originalnu rec, zar ne?
Why is Elohim plural?
And there he built an altar and called the place El-bethel, because there God had revealed [plural verb] himself to him when he fled from his brother. Here the Hebrew verb "revealed" is plural, hence: "the gods were revealed"

Poslednja izmena:

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.589
da nasla sam fusnota za taj stih je
(Jovan 1:18) Nijedan čovjek nikada nije vidio Boga

Tako je Mojsije pricao sa Bogom

Bog komuniicra sa ljudima preko andjela

a jasno pise
2 Mojsijeva 33]
17 A Jehova je odgovorio Mojsiju: “I ovo što si rekao učinit ću, jer si našao milost u očima mojim i znam te po imenu.” 18 Nato je Mojsije rekao: “Molim te, pokaži mi slavu svoju!” 19 A on mu je odgovorio: “Učinit ću da sva moja dobrota prođe ispred lica tvojega i pred tobom ću obznaniti ime Jehova. Bit ću milostiv kome hoću biti milostiv, i smilovat ću se kome se hoću smilovati.” 20 Zatim je dodao: “Ali ne možeš vidjeti lica mojega, jer ne može čovjek mene vidjeti i ostati živ.”
Mogu zamisliti kakav mu je taj grotesni lik, kad ga niko ne sme videti, i ostati živ ?
Strašno ?

Bog je dakle nešto poput MEDUZE ?