Kocka važnija od krsne slave?

Jasna

Stara legenda
Moderator
Poruka
82.859
Nemam tv pa ne znam ni kakve se reklame vrte, ali sam naišla na jedan tekst
koji opisuje reklamu za kladionicu, pa bih da podelim to sa vama.

Врти се по телевизији мало чудна реклама. Крсна је слава, дошао свештеник
и сад је претпоставка да сви укућани и гости треба да се с њим моле Богу
али они нестрпљиво виркају у мобилне телефоне јер им се јавља апликација
за спортско клађење. Виркају чак и док врте погачу. Излазе домаћини напоље,
не могу да крију узбуђење, срећни, ваљда су добили опкладу. Али онда и
свештеник вади телефон и одушевљен вели "Сунце ти, какав налог!".

Шта види већина гледалаца: комичну рекламу с којом могу да се поистовете,
укућани праве "невину" грешку, желе да дођу до телефона док поп чита, а то
се "не ваља". Хахах, ето и поп се клади!

Шта види верски освешћен хришћанин: Приказ молитве на крсној слави
(продужетка Литургије) као смарајуће обавезе, нејасног обичаја и досадног
ритуала. Са друге стране, као контраст је приказано тобож забавно и еуфорично
спортско клађење које се не може оставити по страни ни док траје молитва
Богу за здравље и напредак породице. Свештеник који се, по обичају, приказује
као карикатура, од свих подложнији свим слабостима, па се итекако клади.
При том још "скида" сунце, што је веома познато да се у православној култури
никад не псује (као ни хлеб, итд.). Домаћинима зарада на кладионици и
спортска забава има превагу над крсном славом, свештеником, па и Богом -
све је приказано као да се Бога то не тиче, па чак ни вере. Само, ето, неки обичај.

Додатна је и одвојена тема колико су спортске кладионице и коцка уопште
огромна пошаст данашњице. Животи бивају уништени због коцке, те ми није
јасно зашто је уопште дозвољено њено рекламирање. У ствари, јесте - због
новца. Данас се све праве вредности потиру и новац представља као једина
вредност. Још ако ти рекламирају колико је забавно стицати га кроз клађење
на спорт - још једну забаву, па уз све то да се смејемо "попу" који то прећутно
одобрава и прати, дакле, опуштено, они то сви раде, нека те вера не спречава.
Верујем да ће многи протумачити да је овај текст пуритански, али није ме
брига. Знам неколико људи које је коцка довела до границе пуцања, а некима
је разорила и породице и животе. А сад покушавају да јефтино манипулишу
идејом како је то проста забава, па још и укључили и њихов карикатурални
приказ Цркве и крсне славе у то.
Не, није у реду и не може бити.

Марко Радаковић

kocka.jpg
 
Не знам чему толико чуђење. Кладионице у Србији и реално на Балкану су постале посебна грана привреде. Ово је само маркетинг да представе да је клађење у ствари забавно. Оно чиме сам ја поражен је што су многе јавне личности, од којих неке треба да имају неки интегритет, учествовале у таквим рекламама. Буквално од Николе Јокића и Бобана Марјановића, преко наших ватерполиста, фудбалера, сада и глумаца. Последњих неколико реклама иду Раде Шербеџија, Северина, Милош Биковић. Ја разумем да је нешто посао и нема ништа лично, али ипак, ако имаш неке паре и ако имаш такав неки статус, постоје производи и услуге које не би требале да се рекламирају.

Иначе пробни балон за овакве рекламе била је поплава реклама за банке. Уз песму "Банка Интеза" која је обрађена "Ти си принцеза" од Чолића, ова банка са осмехом нуди задуживање. Исто тако има и стотине других реклама које су до сада биле, а које и даље трају. Ево, најпопуларнија је она "Може" са Јеленом Гавриловић. Једна веома опасна ствар, као кредит, кроз рекламу се нуди као нешто што треба импулсивно да се изабере уз осмех и након тога улазиш у благостање.

Има још много других случајева за све то. Оно што је и за банке и за клађење заједничко, то је чињеница да (у реалности) у тако нешто улазе пунолетни грађани при здравој памети. Што подразумева да ће све користи и губитке, односно сву одговорност сносити баш ти грађани. И наравно да на тим рекламама неће бити оно "шта се дешава после", када рецимо због неисплаћеног потрошачког кредита изгубиш кућу или целу плату изгубиш у клађењу.
 
Razumem. Svaka je reklama prevara za sebe. Al ipak, prikazivati sveštenika
kako psuje i učestvuje u kockanju i to na slavi, načisto je previše.

Разумем како се осећаш, али у маркетингу изгледа да нема граница. Најопасније ствари које постоје имају рекламе где се приказује да је све безазлено, па чак и благотворно. Није само код нас тако. У САД је тренутно незапамћена опиоидска епидемија, где људи последњих неколико година умиру у великим бројевима због злоупотребе таблета против болова које су им преписали доктори а који су на бази морфијума и изазивају страшну зависност. Фирме које су дистрибутери тих лекова (не толико произвођачи, јер ти лекови имају своју сврху када се паметно користе), имали су тако агресивне кампање где су користили угледне докторе и људе од поверења да рекламирају те производе. Имали су такве тактике маркетинга, од реклама, преко директних контаката са докторима, па све до стручних часописа, где су угледни стручњаци писали како су ти лекови безазлени. Због тога они данас имају прави и потпуни хаос.

Дакле један опасан производ, који је намењен само малом броју људи, највише оних који су у терминалним фазама рака и који се сусрећу са страшним боловима, што значи да имају мали број потенцијалних купаца. Али они су онда те исте лекове рекламирали као безопасне за много ширу популацију, за све од најмање врсте болова до лечења неких повреда. Тако су добили тржиште од малтене 300 милиона Американаца. А оно што су сви или прећутали или су умањили значај, је чињеница да ти лекови за кракто време изазивају страшну зависност. И да је следећа, јефтнија опција хероин, када човек који се навукао више не може да добије рецепт или да купи на црном тржишту.
 
Овај концепт рекламе ме је подсетио на једну рекламу за погребно предузеће која се вртела на локалној радио станици у мом граду, у једном тренутку изговара лик ,,Ваше је само да умрете, све остало је наша брига".
Убрзо је реклама склоњена из етра, али у том смислу може се повући аналогија - где је граница и шта се може сматрати линијом доброг укуса и рекламне доскочице, а шта је просто лоше и неприхватљиво.
 
Razumem. Svaka je reklama prevara za sebe. Al ipak, prikazivati sveštenika
kako psuje i učestvuje u kockanju i to na slavi, načisto je previše.

Али њихова срца и јесу искрено са листићем из кладионице, а не са Крсном Славом.
Што би се онда лагали и глумели нешто?

Цела обредна Православна култура је накриво насађена и накалемљена на Левис 501 Беко Ли Купер покољење, које сада има обавезу да нешто као поштује што ниси осећа нити жели, искрено речено, него мора...због тихог притиска околине.

Што се мене лично тиче, мене то не дотиче. Јер баш као што нам се сад намећу ЕУ вредности, тако су нам наметнуте и Римске, тј Хришћанске вредности.

Да, реклама јесте безвезе, али су безвезе исто тако ти исти ликови који иду по тим кладионицама и убијају брата свога због шала других боја...
 
Razumem. Svaka je reklama prevara za sebe. Al ipak, prikazivati sveštenika
kako psuje i učestvuje u kockanju i to na slavi, načisto je previše.
Naravno, ali kladionice su prešle sve granice bezobrazluka i nikakav red i zakoni ih više ne zanimaju. Da li je zatvorena neka kladionica zato što su u njoj bili maloletnici ili zato što u njima niko ne nosi masku ili zato što su blizu škola ... ? NIje naravno jer se vrte velike pare i dobar procenat kapne nekom važnom.

Sad je pravo pitanje zašto SPC ne digne glas protiv te očigledno uvredljive reklame za nju?
 
provokativna, probuđujuća, stanje u društvu... ko će znati šta je u suštini autor reklame hteo da poruči.
meni se lično ne dopada.
kocka je inače zavist, tako da i ne treba toliko da se trude za nekvu reklamu. cigarete se uopšte ne reklamiraju a najprodavaniji proizvod.
takođe coca cola pravi reklame sa nekom porukom, mada mi ova aktuelna nije jasna.
 
Јер неко снимио, нема је више на јутјубу ?

Sad je pravo pitanje zašto SPC ne digne glas protiv te očigledno uvredljive reklame za nju?
СПЦ није уређена тако да реагује саопштењима на све што је увредљиво за Цркву као такву. Кад би СПЦ реаговала на све што је увредљиво, затрпала би јавност саопштењима па се више не би знало која новина је шта писала и ко је какву рекламу снимио.
 
nije pop psovao

*sunce ti * NIJE PSOVKA

kao drugo , slava je obicaj nevezan za hriscanstvo

kao i nosenje korpi po grobljima ona je pokazatelj imovinske karte onoga ko slavi

cak mislim da se u bibliji kockanje nigde ne kudi , kocka je vid ulaganja
 
Крсна слава није обичај, већ нешто што је везано за православље.
У оквиру славе постоје обичаји, али слава није обичај већ део вере.
Коцка, као што јој само име каже, је лутрија, или срећа, стога не представља улагање, већ губљење новца.
Коцка (пошто асоцира на бацање коцке) нема никакве везе са улагањем. Улаже се у пројекат који може а и не мора да пропадне, коцка зависи од среће.
 
Јер неко снимио, нема је више на јутјубу ?


СПЦ није уређена тако да реагује саопштењима на све што је увредљиво за Цркву као такву. Кад би СПЦ реаговала на све што је увредљиво, затрпала би јавност саопштењима па се више не би знало која новина је шта писала и ко је какву рекламу снимио.
Ni ja ne mogu da je pronađem. Izgleda da su se postideli pa su reklamu sklonili.
 
Naravno, ali kladionice su prešle sve granice bezobrazluka i nikakav red i zakoni ih više ne zanimaju. Da li je zatvorena neka kladionica zato što su u njoj bili maloletnici ili zato što u njima niko ne nosi masku ili zato što su blizu škola ... ? NIje naravno jer se vrte velike pare i dobar procenat kapne nekom važnom.

Sad je pravo pitanje zašto SPC ne digne glas protiv te očigledno uvredljive reklame za nju?
Gde su pare tu su i sveštenici.
 
nije pop psovao

*sunce ti * NIJE PSOVKA

kao drugo , slava je obicaj nevezan za hriscanstvo

kao i nosenje korpi po grobljima ona je pokazatelj imovinske karte onoga ko slavi

cak mislim da se u bibliji kockanje nigde ne kudi , kocka je vid ulaganja
jeste psovka, Sunce je Bog, psovanje Sunca meni je jednako psovanju mi BOGA. Drugo ni narkomanija se ne pominje
u Bibliji pa je sve jedno *kriminal*.
 
Nego da se vratimo na temu. Ne znam kada je legalizovana kocka, ali je ona ranije
bila kriminal, bash kao i narkomanija.
И дан данас постоји једна установа у Београду која се бави лечењем од коцке. Коцка је већ дуго времена легална, само деведесетих смо били сиромашно друштво, а последњих двадесет година смо у мало другачијој позицији, па поред коцкарница имамо и коцкање преко интернета, апликације и сл.
sunce ti ... poljubim

sunce ti ... volim
To je као кад неко каже "иди у .... першун". Зна се шта је то, а израз "сунце ти ... волим" не постоји. "Сунце ти пољубим" је замена за псовку, као "иди у першун", уместо у нешто друго да се помене.
 
И дан данас постоји једна установа у Београду која се бави лечењем од коцке. Коцка је већ дуго времена легална, само деведесетих смо били сиромашно друштво, а последњих двадесет година смо у мало другачијој позицији, па поред коцкарница имамо и коцкање преко интернета, апликације и сл.

To je као кад неко каже "иди у .... першун". Зна се шта је то, а израз "сунце ти ... волим" не постоји. "Сунце ти пољубим" је замена за псовку, као "иди у першун", уместо у нешто друго да се помене.
ne nego jedna grupa , poveca grupa , jedva ceka da nadje razlog za svadju

pa sve tumaci kako joj odgovara

ako ti ja kazem * .... ti poljubim* TO ZNACI POLJUBIM

NISTA VISE
 

Back
Top