"Ko zna zasto je to dobro"

I ja mislim da nije losa izreka i da pomocu nje mozemo osetiti "nesto vise".. I to nekima [pa i meni] ume da da sigurnost da je sve sto mi se desi ustvari dobro zbog necega..
Eto, na primer, neki dan sam izgubila patike za fizicko. Iznervirala sam se jer ih imam od-jako-davno i nisam zelela da mi tata sada trosi pare jos i na moje nove patike. Medjutim, ispalo je da sam pronasla neke patike koje sam od-jako-davno zelela da imam i ispalo je da su bas jeftine. [dodushe, nashla sam ih kod Kineza:]] ... Ja sam presrecna, tata isto. Eto, ko zna zasto je to dobro. ;)
 
Moze biti uteha, ali nije to "smisljeno" radi utehe.

Upravo zbog ogranicenosti nase svesti, mi zapravo ne znamo da one stvari koje nam se cine kao crne mogu nas zapravo uputiti ka onim boljim.

Sigurno su preci u proslosti hiljadu puta videli ljude kako padaju u depresiju zbog nekog razloga, a kasnije videli da je taj razlog upravo proizveo dobru stvar.

Nema zivota bez nade, pa makar ona bila i u sitnim stvarima kao sto je ova.
 
Od mnogih besmislenih izreka iz (naseg) naroda, ova mi se cini najbesmislenijom. Ako nesto izgubis, polomis, upropastis, sje*es - sta tu ima da je dobro?
Ili neko od vas ima drugo objasnjenje/iskustvo?

Pa to ti je ustvari projekcija optimistickog pogleda na svet . Sve stvari i dogadjaje pokusavas da visdis kao poucne ili dobre .

Ako sam ja slomio lampu , na prvi pogled to je lose , jer su ljudi standardizovali takve pojave kao sto su dobro ili lose - za taj slucaj lampe , to je lose jer je lampu neko morao napraviti , ona kosta . Ali sa druge strane mozes reci , da tu lampu nisam razbio , moja majka bi pokusala da namesti sijalicu i zbog kvara na lampi nju bi udarila struja i mozda bi poginula . Primer je los , ali je sustina tu , po mom mishljenju .

Ono sto je za tebe danas dobro , sutra moze biti lose . npr. neke zelje koje si imao kao mali su tada za tebe bile jako lepe i dobre i radovao si se njihovim ispunjenjima , danas ti to verovatno nista ne predstavlja cak i kada bi ti se ostvarili , verovatno bi ti i stetile , jer se verovatno kose sa sadasnjim mnogo ozbiljnijim zeljama . I obrnuto naravno .

Najbolji primer za ovu poslovicu je : Imao sam vazan poslovan sastanak u New Yorku i na zalost sam zakasnio na let i tako niste otisli na zakazani poslovni sastanak . Vi se nervirate i na TVu vidite vest da je bas taj avion pao i da su putnici poginuli . Sta je zaista bilo dobro za putnika koji je zaksnio na avion ?
 
Poslednja izmena:
yoy, kakve veze ima poucno sa dobrim/losim? :neutral:

Ako bih ja bio putnik koji bi se nervirao i zlopatio zbog toga sto sam zakasnio na avion i koji nikad ne bi pomislio "ko zna zasto je to dobro" i ako ne bih saznao da se taj avion srusio , nikada iz toga ne bih izvukao pouku . Osim one koju sam vec imao - da je lose zakasniti na avion (bilo koji).

Ako bih ja bio putnik koji je zakasnio na avion i nakon toga zasnao da je taj avion pao u okean i da su svi putnici poginuli i tekako bih svatio relativnost reci dobro/lose . Izvukao bih pouku da ne treba da se nerviram i gubim zivce zbog toga sto sam zakasnio na avion , vec da treba da se radujem zbog toga sto sam zakasnio bas na taj avion . Nije li takva situacija poucna , situacija gde ce osoba shvatiti da nesto sto je na prvi pogled veoma lose ustvari i nije lose , nije li to optimistican pogled cak i ako ne saznam da je avion pao ?
 

Back
Top