Ko u Srbiji moze da pojaca benzinski atmosferski motor?

Poruka
3.775
1.6 naturally aspired

iz prepiski sa par servisa u Nisu, rekli su mi da ima vise metoda.

1. prosirenje otvora i ugradnja vecih klipova, znaci veca i potrosnja
2. ugradnja turbine koja je malo komplikovana i zahteva trud i vreme, skupo
3. neka vesta spustanja glave motora i povecavanje kompresije
4. ugradnja boljeg sistema ubrzigavanja i debljeg auspuha

(na razne pecurka filtere i ventilatore zaboravite, jer sam sve probao vec i ne vredi ni 1%)

Ako nema u Nisu, zna li neko ima li u nekom drugom gradu, ali da nije predaleko. Leskovac, Krusevac, Kragujevac, Pirot?

Treci serviser mi je rekao da ima metoda direktno preko chipa, bez fizickih izmena, ali da ne moze da garantuje za rezultate i da ljudi nisu bas narocito zadovoljni tom metodom. I jos mi rekao da NE moze da mi izmeri konje i KW pre i posle modifikacije. Pa sta mi nudis onda, macku u dzaku?

Literatura na engleskom potvrdjuje da postoji metoda direkno sa chipom ili zamena chipa, ali pitanje je koliko vredi to.

Hvala unapred.

1.6 naturally aspired

iz prepiski sa par servisa u Nisu, rekli su mi da ima vise metoda.

1. prosirenje otvora i ugradnja vecih klipova, znaci veca i potrosnja
2. ugradnja turbine koja je malo komplikovana i zahteva trud i vreme, skupo
3. neka vesta spustanja glave motora i povecavanje kompresije
4. ugradnja boljeg sistema ubrzigavanja i debljeg auspuha

(na razne pecurka filtere i ventilatore zaboravite, jer sam sve probao vec i ne vredi ni 1%)

Ako nema u Nisu, zna li neko ima li u nekom drugom gradu, ali da nije predaleko. Leskovac, Krusevac, Kragujevac, Pirot?

Treci serviser mi je rekao da ima metoda direktno preko chipa, bez fizickih izmena, ali da ne moze da garantuje za rezultate i da ljudi nisu bas narocito zadovoljni tom metodom. I jos mi rekao da NE moze da mi izmeri konje i KW pre i posle modifikacije. Pa sta mi nudis onda, macku u dzaku?

Literatura na engleskom potvrdjuje da postoji metoda direkno sa chipom ili zamena chipa, ali pitanje je koliko vredi to.

Hvala unapred.
Све зависи од тога који је ауто у питању.

Код старих кола, појачавање мотора се врши готово искључиво заменом делова:

- повећање радне запремине мотора тако што се шире цилиндри и убацују нови клипови и клипњаче, карике, лежајеви;
- уграђивањем друге брегасте;
- уграђивањем двогрлог, четворогрлог карбуратора или трубица;
- уграђивањем јаче пумпе за гориво;
- уграђивањем друге усисне гране;
- уграђивање другог издувног система;

итд.

Код новијих модела, могуће је појачање мотора преко "чиповања". Ако се снага превише појача, онда мора да се мења црево, шелна и још неки делови. То тјунери називају стејџ 1, 2 или 3 у зависности од појачања.

Да би неко измерио коњске снаге, мора да отера ауто на "ваљке".

Мораш да нађеш "ваљке" у Нишу и да тамо тестираш ауто након "буџења".

Све зависи од тога који је ауто у питању.

Код старих кола, појачавање мотора се врши готово искључиво заменом делова:

- повећање радне запремине мотора тако што се шире цилиндри и убацују нови клипови и клипњаче, карике, лежајеви;
- уграђивањем друге усисне гране;
- уграђивање другог издувног система;

итд.

Код новијих модела, могуће је појачање мотора преко "чиповања". Ако се снага превише појача, онда мора да се мења црево, шелна и још неки делови. То тјунери називају стејџ 1, 2 или 3 у зависности од појачања.

Да би неко измерио коњске снаге, мора да отера ауто на "ваљке".

Мораш да нађеш "ваљке" у Нишу и да тамо тестираш ауто након "буџења".

Tako je. Za Audi a4 b7, traze 500-600 eur za to. Ne isplati se jer ionako troshi taj motor malo vishe, jos kad bi prosirili klipove, jos gore bi bilo.
ovo su jedine opcije koje dolaze u obzir, narocito neki jaci sistem ubrizgavanja goriva.

- уграђивањем друге усисне гране:

- уграђивањем друге усисне гране:

ovo mi jedino nije jasno. stavio sam mu turbinu kabine, sve lepo izolovano i na islu tera vazduh u motor. medjutim, bas nikakvu razliku nisam primetio. o cemu se tu radi, ne znam. jedino logicno objasnjenje je da motor zeli da taj vazduh bude hladan, jer sam primetio da uvece kad je hladan vazduh dobijem nekih 5-6ks, i to sigurno. ide dosta bolje uvece. mozda bih i sam uspeo da spetljam neku opciju sa interkulerom ili da mu prosto izbusim rupu u kutiji gde se nalaze rebra klime i odatle jedno crevo prikacim direkno na usisnu granu, ali sto blize motoru, odmah ispod vetrobrana mu je taj glavni ulaz za vazduh. kad otvorim haubu posle bukvalno 2 kilometra voznje, kao da sam otvorio neku rernu. moracu da uklonim u donjem delu maske sa prednje strane gde su svetla za maglu. tu je fabricki plastika zatvorena, nema otvor, nema rupice. to cu da maknem, da bi bolje hladio. i sto neko spomenu, nije lose skrge sa obe strane blatobrana neko da mi uradi. e pitanje je gde to da nadjem i ko to ume lepo da napravi da sto bolje uvlaci vazduh. razumem da je to auto iz 2005 godine, ali Nemci inzinjeri su se zajebali debelo. apsolutno nigde nema prostora i otvora sa prednje strane da lepo i prirodno uvlaci vazduh i da hladi sve sto se nalazi ispod haube. jeste da on ima ovu masku lepu i veliku od napred, ali dzaba kad se tu nalazi dupli radijator za hladnjenje motora, koji opet blokira vazduh. i cini mi se cak da ima jos jedan manji radijator, ne znam za cega sluzi.

Prilozi

• AUDI A4.JPG
    AUDI A4.JPG
    130 KB · Pregleda: 3
Moj Punto Sporting je fabricki imao 89 ks ali je doaradjen na 100 ks i ja sam se trkao sa 2.0 benzincima i isli smo isto.
Punto je dosta laksi pa je mogao da se potrka.
Ali je izbaceno kuciste filtera i stsvljen je filter sa podesavanjem koliko vazduha da daje a to se radilo preko potenciometra.
Verovatno su stavljene ostrije bregaste.
A karburator je odavno prevazidjen i ne mozes da ga ubacujes jer je ubrizgavanje vec decenijama na motorima.
To si mogao samo jos na Yugu koji se pravio do 2005 ili jos koju godinu.

Moj Punto Sporting je fabricki imao 89 ks ali je doaradjen na 100 ks i ja sam se trkao sa 2.0 benzincima i isli smo isto.
Ali je izbaceno kuciste filtera i stsvljen je filter sa podesavanjem koliko vazduha da daje a to se radilo preko potenciometra.
A karburator je odavno prevazidjen i ne mozes da ga ubacujes jer je ubrizgavanje vec decenijama na motorima.

drugim recima, dzaba ubacujem topao vazduh pod pritiskom? ali ako bih ubacio hladni, mozda bi skroz druga prica bila? :)

Југо се производио до 2008. године.

Back