Ko tu gubi?

Appel

Iskusan
Poruka
5.689
U sivoj ekonomiji godišnje izgubimo četiri milijarde evra
Autor: Jelena Aleksić | Foto:g. srdanov | 31.08.2009. - 08:00

Recesija koja hara ne samo srpskom ekonomijom već i velikim tržištima, na kolena je bacila većinu domaće privrede, ali ne i sivu ekonomiju. Prelazak firmi u ilegalu sve je češća pojava u domaćoj privredi koja je, prema procenama Svetske banke, do izbijanja svetske krize sa oko 33,3 odsto crnog tržišta uveliko prevazilazila svetski prosek od oko 15 odsto. To je oko 12 milijardi evra koje se okrenu na tržištu bez ikakve kontrole zbog čega je državna kasa na godišnjem gubitku od oko četiri milijarde evra.

Udeo sive ekonomije u privredi povećan je od jula prošle do istog meseca ove godine na 40,38 odsto, dok će bruto društveni proizvod biti za oko 11 odsto manji nego lani.
U ovom trenutku tekstilna industrija nalazi se u samrtnom zagrljaju crnog tržišta budući da se oko 2,5 milijardi evra prometa proturi crnim kanalima, a budžet ošteti za oko 700 miliona evra godišnje. Uz to, trećina radnika je već završila na ulici, a ukoliko se lošoj praksi ne stane na put, procenjuje se da bi u aprilu sledeće godine u regularnim poslovima moglo opstati svega sedam odsto firmi. Sektor tekstila i ranije je bio najugroženija privredna grana zbog masovne prodaje kineske robe na koju se ne plaća PDV, kao i zbog buvljaka i komisiona koji postoje još samo u Srbiji.

...............................................................................................................................................

Znači, realni BDP nam je mnogo mnogo veći (+ 12 milijardi). Ja ipak više osećam da smo na dobitku. A ovi državni paraziti bi i "u pustinji napravili nestašicu peska", te se ne brinem za njih.
 
pa ako znamo da vecina budzetskih prihoda ide na parazitske plate onda si u pravu da uglavnom i nije neka steta zbog sive zone
mada opet sa druge strane zbog izrazito parazitskog karaktera drzave ti gubici se ne nadohnadjuju recimo rezanjem plata i administracije uopste kao sto bi bio red , nego se stedi na ulaganjima u infratsrukturu i ostalim opste korisnim stvarima , a paraziti ionako primaju svoje nezasluzene plate
 
pa ako znamo da vecina budzetskih prihoda ide na parazitske plate onda si u pravu da uglavnom i nije neka steta zbog sive zone
mada opet sa druge strane zbog izrazito parazitskog karaktera drzave ti gubici se ne nadohnadjuju recimo rezanjem plata i administracije uopste kao sto bi bio red , nego se stedi na ulaganjima u infratsrukturu i ostalim opste korisnim stvarima , a paraziti ionako primaju svoje nezasluzene plate

Da, ali legalizacija tih tokova samo bi im omogućila još bolji parazitski položaj.
Uostalom, lepo kaže Tihi, oni to ne mogu tačno da znaju. Što znači da svaki realni gubitak (odn. deficit u budžetu) nije time prouzrokovan, već neracionalnom potrošnjom, koja bi postojala i sa tim i bez toga.

U budžetu se siva ekonomija ne računa kao rashodna stavka ili kao storno među prihodima, recimo. Zato, mogu samo da trtljaju da su na gubitku, prilikom donošenja budžeta siva ekonomija se ne razmatra, već se planiraju prihodi na osnovu legalne sfere.
 
to je cista glupost.

jos jedna mantra blica i demokrata.

ne postoji nacin da se izmeri velicina sive ekonomije upravo zato je i ona siva.

Naravno, ali ako su je dobro procenili, ja sam jako zadovoljan. Imamo 12 milijardi evra veći promet nego što računamo.

P.S. Pogrešio sam gore, nije to za toliko veći BDP, ima tu i odbitnih stavki, ali u sv. slučaju, veći je bar za 5, 6 milijardi evra.
 
pa naravno da imamo ogroman deficit zbog neracionalne potrosnje pljacke i kradje budzeta.

nije tu krivac siva ekonomija vec je tu krivac vlast .

inace siva ekonomija postoji u svakoj zemlji na svetu u vecoj ili manjoj meri. direktan uzrocnik povecanja i smanjenaj sive ekonomije je vlast.

svako voli da posluje cisto na belo i da mirno spava. ljudi idu u sivu zonu samo zato sto u beloj ne mogu da prezive i zato sto nemaju izbora. odlaze tamo jer su porezi drzave preveliki a situacija na trzistu ocajno losa i oni na drugaciji nacin ne mogu ekonomski opstati. tako je kod vecine barem....
 
Naravno, ali ako su je dobro procenili, ja sam jako zadovoljan. Imamo 12 milijardi evra veći promet nego što računamo.

P.S. Pogrešio sam gore, nije to za toliko veći BDP, ima tu i odbitnih stavki, ali u sv. slučaju, veći je bar za 5, 6 milijardi evra.

i sta imas ti od toga da je eto veci BDP za tih 5-6 milijardi?

da je veci za 50 to ne menja cinjenicu da se sve u drzavi raspada ....
 
Кад би нас држава мање крала и ми имали фиксне пореске обавезе и рачуницу куда иду паре пореских обвезника,сива економија би била драстично смањена.Овако,му*оње на власти купују од наших пара себи кола,станове и путују а очекују да сви буду глупи и плаћају све њихове порезе од којих немамо никакве користи.
 
o kakvoj ti privredi pricas? pa 2/3 srpske privrede je u bankrotu?

procitaj temu o 925 najvecih preduzeca u srbiji sto sam postavio - nema te tamo da napises nesto

Nisam ni video, daj link.

Inače, naravno da je situacija loša, ali kada privreda ne bi bila toliko opterećena, drugačije bi bilo. Suviše si pesimističan. Problem (njegov izvor) je u državi, ne u privredi.
 
Kod nas privreda moze da radi samo ako strane proverene kompanije otvore kod nas predstavnistva, a za to je uslov da nam je jeftina radna snaga, a u odnosu na Kineze smo skupi tako da...
 
to je isto onako nerealno kao sto su i optuzbe na sudjenjima za pirateriju gde se pominje kao glavni porblem..tzv "izgubljena prodaja"
a ja se pitam..kako neko moze da zna unapred koliko ce necega da proda..:think:
piraterija inace ne steti autorima jer su isti iplaceni za svoj rad i kreativnost od strane izdavackih kuca..izdavacke kuce i dalje pored sve piraterije posluju sa extra profitom..

ovo je isto..postoje dve vrste tzv sive ekonomije..prva vrsta je prinudjena da ide u sivu zonu jer poslujuci legalno nista ne dobija..a druga ide u sivilo zbog nedostatka zelja za placanjem poreza na extra profit..

od teoretske 4 milijarde izgubljenog poreza bar 3 milijarde spadaju u te "ne zelim da placam porez na extra profit" firme..tj klasincna utaja poreza..
i onda nam sad neko zeli predstaviti..carovanje sive ekonomije..oj zivote:(
 
Posle upravo uspesnog usvajanja novih zakona,

mora se i zakonskom regulativom regulisati poslovanje u sivoj zoni.

....mislim da je i zakonsko regulisanje sive zone, vazan faktor na mapi puta.
 
Poslednja izmena:
Pa to...
A Miskovica i ostale monopoliste i profitere ne znam zasto vec sad ne ukinu. Oni "drze" cene, drugi ne mogu da rade i propadaju. I to je gubitak, skriveni.

jedan od razloga zsto se u USA gone monopolisti zesce nego masovne ubice..
jer su mnogi u nezvidnom polozaju ako u drzavi postoji monopol..u srbiji zvanicno ne postoji monopol..
ali postoji mafijaska podela posla tj "teritorija" i "rejona" znas ja cu da radim ovo i ovo a ti ces to i to..tako da ne ugrozavamo jedni druge..samo deljemo pare
 
na koju granu privrede konkretno misliš

Ne mislim ni na jednu granu konkretno. Priče o granama su bajke. Niko ne može da zna u čemu smo najbolji i koja grana treba da se razvija (i koja će se razvijati), ako ne pustimo ljude da rade. A siva ekonomija pokazuje da ljudi hoće da rade, samo ih neko guši...

Još malo o granama. Zabluda je da država ili bilo koji stručnjak može da zna koje grane Srbija treba ili može da razvija. O tome određuje tržište. Sve što treba je definisati normalna i izdrživa pravila igre.
 

Back
Top