"Ko su fanatici?"

Dejan.Jankovic

Zainteresovan član
Poruka
145
Pročitavši presudu sudac reče:

“Osuđene ste na smrt jer ste fanatici!”

Jedna od redovnica nije znala što znači riječ “fanatik”, pa se, prikupivši hrabrosti, stidljivo obrati sucu:

“Časni suče, možete li mi reći što znači “fanatik”?

Sudac reče: “Fanatik je onaj koji je ekscentričan u vašoj zabludjeloj religiji. Onaj koji je lud za Isusom Kristom.”

Redovnica se okrenu svojim kolegicama i svetačkom zadivljenošću reče:

“Pa ovo je sjajno! Ubit će nas jer smo lude za Isusom Kristom! Pa, priznajmo, imaju pravo, mi smo uistinu ludo zaljubljene u Isusa Krista! Ovo je za nas čast!”

Pa da, ni ja se ne bih bunila na tu osudu. Umreti zbog necega u sta verujes, nita znacajnije, da i ja sam fanatik, al tesko da cu u dasnjem vremenu imati priliku i da umrem i da ispoljim, da ispoljim mozda i hocu takva stremljenja.

I Nietzche sam je fanatik, ni on nije bio dovoljno mentalno zdrav ko prouci njegovu bigrafiju. A za Hriscane i ludnicu?? Hm pa u tom smislu pocetnika Hriscana, sve sto je abnormalno donosi napredak. Sta bi trebalo uraditi kamikazama?

I Nietzche sam je fanatik, ni on nije bio dovoljno mentalno zdrav ko prouci njegovu bigrafiju. A za Hriscane i ludnicu?? Hm pa u tom smislu pocetnika Hriscana, sve sto je abnormalno donosi napredak. Sta bi trebalo uraditi kamikazama?

Njemu su inace pripisivali kojekakve bolesti koje on nije imao, samo da se ne bi morali baviti njime. To je ljenost. A kad bi vas ignorisali cio zivot bez obzira sto se vi trudite da napisete, onda bi i vama bilo tesko. Onda bi ste vjerovatno i vi poceli da se izrugujete svima oko sebe.

Sto je covjek mudriji i dublji, to je on neprijateljskiji prema plicacima. I upravo je to put ka nadcovjeku. Necovjestvo je posledica nesposobnosti ostalih da prate onog koji se razvija prebrzo.

Inace, Princess, ne slazem se da nemas problema sa izgledom... ti si izgleda nevina zato sto ne mozes da uhvatis prikljucak sa prosjekom. Ali i ne moram znati pravi odgovor.

Po pitanju nekih stvari sam i ja ondaK fanatik, jer fanatično verujem u ispravnost Istine, ne povrediti, čisto voleti. Mirno spavati. To je ono u šta ja verujem, pa može se reći nezadrživo jako, silno, duboko...to je po nekima patetično a po petima fanatično. :) Ali, mene briga. Ja teraću zauvek po svom. :) Jel sam ja onda neki "fanatik" ? :) E, neka sam. :)

Njemu su inace pripisivali kojekakve bolesti koje on nije imao, samo da se ne bi morali baviti njime. To je ljenost. A kad bi vas ignorisali cio zivot bez obzira sto se vi trudite da napisete, onda bi i vama bilo tesko. Onda bi ste vjerovatno i vi poceli da se izrugujete svima oko sebe.

Sto je covjek mudriji i dublji, to je on neprijateljskiji prema plicacima. I upravo je to put ka nadcovjeku. Necovjestvo je posledica nesposobnosti ostalih da prate onog koji se razvija prebrzo.

Inace, Princess, ne slazem se da nemas problema sa izgledom... ti si izgleda nevina zato sto ne mozes da uhvatis prikljucak sa prosjekom. Ali i ne moram znati pravi odgovor.
Nisi me video u kupacem, zaista nemam problem, jedino sa zubima, a za lice, sminka cuda cini, jesi li gledao na Karikama? Stvarno ih je bilo dosta koji su izgledali i hteli sa mnom, upravo zbog mog izgleda. Nemam problem , zaista. Jel trebalo da bude prozivka? Mislis ne mogu da izgledam kao prosecna devojka?? Hm.. pricaju tako, al im se i dalje dize, pogotovo kad ne dobiju pricaju tako.. Osim sa zubima nemam problem, a telo, ne znam da li si mi video..

Pa zar i to nije fanatizam? I ja mislim da sam Nice kao filozof nije bas postigao, mada je imao dobre textove, vise literarno nego filozofski. Ne slazem se ja sa Niceom nikako. Treba biti dubok i promisljen, a skroman i pruziti ruku svakom, ma koliko ne moze do da se tako glupo izrazim tvog nivoa. A veruj mi Kant, HEGEL, Hejdeberg, Nice nije puno postigao za tu nemacku klasicnu filozofiju.

Sto se izgleda tice ... meni ne licis na Evropljanku. A karakter: tablete, psiholog, budizam ... zao mi je.

Nietzsche: on je radikalni aristokrata. Zene su egalitarci. Tu je razlika bioloska. Bilo bi postenije kad bi svi oni koji protestuju poceli se pitati kako je dosao na svoje ideje. Ali ne, inferiornost zahtijeva da se izrekne najprihvacenija laz. Inferiornost koja povlaci liniju razgranicenja za sva vremena. Jer onaj ko smatra da je za nesto sposoban on ide korak po korak i uzima u obzir i drugu stranu, a Nietzschea jos niko nikad nije uzimao u obzir. On se uvijek tuzio da ga ignorisu i najblizi prijatelji.

Zato je on pisao za ljude iz buducnosti. Pretpostavio je da ce vrijednosti da se poremete jos vise i da ce zbog toga covjek morati da se trgne dok ne bude prekasno, jer rijec covjek na njemackom ima znacenje "onaj koji vrednuje". Mi smo prestali vrednovati i zato nestajemo. Ja sam se trgnuo, ali sam i dalje samo pojedinac. Nikog ne zanima vrednovanje.

Pa ovde sam iskrena, mogu da pisem ko sam, hvala na komplimentu. Svasta sam ja prosla sve ima svoj razlog.. Probaj da shvatis, neko ko zna da je iznad, oseca i zna, da vise zna da je sposobniji, bilo sta, i da se postavi skromno, prema sebi i prema drugima, i ako treba bas to, da da pokaze inferiornost, iako je on sam svestan da nije inferiorian, to mu je dovoljno ne treba mu potvrda. To je ono o cemu govorim, da poniznost i sluzenje nije ponizenje. Kada je Faust isporbao sva zadovoljstva , recimo djavolova, sve sto je pozeleo je da bude nekome koristan, tada je ostio srecu. Koristan masi, inferiornima. O tome pokusavam da ti govorim, da nemamo prava na podele da svako ima svoju vrednost, razlicitu, nije IQ nadmocnost. I bih bas volela da vidim sta si mi odgovorio, ali vec kasnim, izlazim veceras, pozdrav.

Ne pricam o pretvaranju, nego svako zivo bice zasluzuje da mu pruzis jednakost iako znas da si u necumu superiorniji, veruj mi nisi u svemu, lako je naci ti mane, slabosti svima, a pogotovo onaj koji reaguje.. Ne pretvaras se, nego, prihvatis ljude. Ne moraju svi da citaju filozofiju, (a i oni sto citaju, provereno znam da nije Nice vrhunac), da idu u operu, ili pak resavaju integrale (e, te volim), ukazes im dostojno postovanje zato sto disu, imaju svoju muku, tesko je i disati. Mislim da je krajnje i nebitno ko je gde superioran i inferioran

Ne pricam o pretvaranju, nego svako zivo bice zasluzuje da mu pruzis jednakost iako znas da si u necumu superiorniji, veruj mi nisi u svemu, lako je naci ti mane, slabosti svima, a pogotovo onaj koji reaguje.. Ne pretvaras se, nego, prihvatis ljude. Ne moraju svi da citaju filozofiju, (a i oni sto citaju, provereno znam da nije Nice vrhunac), da idu u operu, ili pak resavaju integrale (e, te volim), ukazes im dostojno postovanje zato sto disu, imaju svoju muku, tesko je i disati. Mislim da je krajnje i nebitno ko je gde superioran i inferioran

Budimo iskreni i recimo da kad biramo partnera/ku onda razlikujemo ko je od koga superiorniji. A pjesmice o jednakosti mozemo kad bude bilo vrijeme za budalestine ili matematiku.

Back