Ko spomene genocid u Jasenovcu, ne može u Hrvatsku!

Црна Гора нема ништа с Јасеновцем. Црногорци нису страдали у Јасеновцу у мери да би Црна Гора доносила резолуцију о Јасеновцу, а само да би, по наређењу са Андрићевог венца, покварила своје односе са чланицом ЕУ Хрватском; тај однос се мукотрпно поправљао од деведесетих да би достигао највиши ниво и био за пример током власти ДПС-а. Зато Хрватска сада треба адекватно одговори тако што би хрватски Сабор донео резолуцију о геноциду у Црној Гори почињен током и непосредно након Божићног устанка.
 

1720204379360.png


Predsjednik Crne Gore i opozicija optužili vlast za ugrožavanje evropskog puta


Milatović je održao sastanak na koji su došli samo predstavnici opozicije, dok su lideri partija vladajuće većine odbili razgovor sa šefom države


jakov-milatovic-foto-Predsjednik-Crne-Gore.jpg


05. ЈУЛ 2024.

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović optužio je 5. jula parlamentarnu većinu za neodgovorno ponašanje zbog donošenja odluka koje štete interesima države i njenom evropskom putu.

„Situacija je zabrinjavajuća, apelujem na donosioce odluka da ne umanjuju značaj svojih postupaka donoseći odluke za koje znaju da nanose štetu Crnoj Gori“, rekao je Milatović, aludirajući na usvajanje Rezolucije o genocidu u Jasenovcu na inicijativu prosrpskih i proruskih stranka u Crnoj Gori.

Crna Gora je 26. juna dobila Izvještaj o ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja vladavine prava (IBAR), a dva dana kasnije usvojila Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu, koju je članica Evropske unije (EU) Hrvatska nazvala antievropskim aktom i uputila protestnu notu.

Milatović je 5. jula održao sastanak na koji su došli samo predstavnici opozicije, dok su lideri partija vladajuće većine odbili razgovor sa šefom države.

Lideri opozicije su nakon sastanka saopštili da je vladajuća većina ugrozila put države ka EU i dovela u pitanje njenu dalju evropsku perspektivu.

Rezolucija o Jasenovcu je bila reakcija vladajućih stranaka u Crnoj Gori nakon što je u Ujedinjenim nacijama usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici, za koju prosrpske stranke smatraju da je „uperena protiv Srba“.

Nakon usvajanja Rezolucije o Jasenovcu predsjednik Evropskog savjeta Šarl Mišel (Charles Michel) otkazao je posjetu Podgorici planiranu za početak jula.
Umjesto posjete Crnoj Gori Milatović je posjetio Mišela u Briselu 2. jula.

I Evropski savjet je saopštio da je sastanak u Briselu uslijedio nakon odgađanja posjete predsjednika Mišela Crnoj Gori „zbog nedavnih političkih dešavanja u zemlji“.

Predsjednik Milatović je nakon sastanka sa predstavnicima opozicije ukazao da je upravo Rezolucija o genocidu u Jasenovcu odluka koja šteti interesima države.

„Namjeravao sam da ukažem većini na greške i štetu koju nanose državnom interesu.“

Lider najjače opozicione stranke Demokratske partije socijalista Danijel Živković je nakon sastanka rekao da su se tokom razgovora sa predsjednikom države „čuli detalji koji potvrđuju da je parlamentarna većina dovela u pitanje dalju evropsku perspektivu Crne Gore“.

„I da se sa posebnom pažnjom sa evropskih adresa u Crnoj Gori budno prati ponašanje parlamentarne većine“.

Lider Socijaldemokrata Damir Šehović kazao je nakon sastanka da su poremećeni odnosi Crne Gore sa bliskim susjedima, zbog tuđih interesa.
„Nakon IBAR-a krenuli smo suprotnim putem“.

‘Nedolazak potvrda nezainteresovanosti za EU put’


Sastanku Milatovića nije se odazvao niko od predstavnika parlamentarne većine kojoj pripadaju Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića, stranke nekadašnjeg proruskog Demokratskog fronta, čiji je jedan od lidera predsjednik Skupštine Andrija Mandić, Demokrate i prosrpska Socijalistička narodna partija.

Pokret Evropa sad odbio je učešće na sastanku jer, kako je saopšteno iz te stranke, ne žele da svjedoče „prekoračenju ustavnih nadležnosti Milatovića“.
Iz DF je rečeno da sastanku neće prisustvovati „zbog sve naglašenijih razlika sa Milatovićem“, i da se solidarišu sa ostalim kolegama.

Nakon sastanka, vladajuće stranke su podsjetile Milatovića da je na tu poziciju došao zahvaljujući njihovoj podršci.

Iz Evrope sad je poručeno da je neodazivanjem 95 odsto političkih subjekata koji su ga podržali u prvom i drugom krugu predsjedničkih izbora ostalo je jasno da je Jakovu Milatoviću otkazan politički legitimitet koji je stekao na predsjedničkim izborima 2023. godine.

Predsjednik je njihov nedolazak na sastanak vidio kao odnos vladajuće većine prema evropskoj budućnosti države.
„To nije dobra poruka, trebalo bi da budu odgovorni prema građanima.“

Milatović je naročito neodgovornim nazvao ponašanje premijera Milojka Spajića čija je partija podržala Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

„Iako je sam Spajić znao da je štetna po državne interese. Šta su još u narednom periodu određeni politički akteri, uključujući i predsjednika Vlade, spremni da urade na štetu interesa Crne Gore?“

Rezolucija o Jasenovcu samo jedna od tačaka sukoba između premijera Spajića i predsjednika Milatovića, koji su zajedno osnovali Evropa sad.
Milatović je stranku napustio u februaru ove godine, uz obrazloženje da je njen način rada „suprotan obećanjima i vrijednostima“ koje je imao na umu prilikom njegovog stvaranja.
 
Jedini odvratniji od ovih ustaskih stovalaca NDH u vladajucoj garnituri RH su srbijanske ustase u skupstini Srbije na celu sa SNS i Aleksandrom Vucicem cije se izvinjenje jos ceka u parlamentu CG i vascelom srpskom svetu. :lol:
pa jel vidis, a kada im pomenemo komandanta aljeka musliju, onda nas psuju kao neprijateljska emigracija smo
 
Црна Гора нема ништа с Јасеновцем. Црногорци нису страдали у Јасеновцу у мери да би Црна Гора доносила резолуцију о Јасеновцу,
e, aj se samobanuj, potro si logiku!
pa ne donose rezolucije valjda samo osteceni?
srbofobu, samobanuj se bolje
 
Krestić je pošten istoričar. Hrvatska istorija je problematična, puna laži i kriminala.
Krestić je ponajprije četnik. Žalosno je da jeste učen čovjek, ali je znanost podredio četničkoj ideologiji i to ga diskvalificira kao znanstvenika, a umanjuje značaj i onih dobrih stvari koje je pisao. Sličan je po nekim shvaćanjima psudopovjesničaru i cirkusantu Jovanu Deretiću, iako se ujedno i razlikuje od njega.

:lol: Gle, tko kaže. :lol: Srpska historiografija je, od svog nastanka u 19. stoljeću, više znanstvena fantastika, mit i bajka, nego išta blisko istinskoj historiografiji. Početak srpske historiografije s onim luđakom koji je tvrdio da je prva srpska država nastala u Indiji je laž. Kako je nakrivo nastala, tako se nakrivo dalje razvijala. Zato je groteskana.
 
Krestić je ponajprije četnik. Žalosno je da jeste učen čovjek, ali je znanost podredio četničkoj ideologiji i to ga diskvalificira kao znanstvenika, a umanjuje značaj i onih dobrih stvari koje je pisao. Sličan je po nekim shvaćanjima psudopovjesničaru i cirkusantu Jovanu Deretiću, iako se ujedno i razlikuje od njega.

:lol: Gle, tko kaže. :lol: Srpska historiografija je, od svog nastanka u 19. stoljeću, više znanstvena fantastika, mit i bajka, nego išta blisko istinskoj historiografiji. Početak srpske historiografije s onim luđakom koji je tvrdio da je prva srpska država nastala u Indiji je laž. Kako je nakrivo nastala, tako se nakrivo dalje razvijala. Zato je groteskana.
Dabog da ti se obe ćerke udale za srpske patriote "četnike", i da ti unučad nosi šajkače na sahrani.:manikir:
 
Али шта вама смета у овој резолуцији?? Конкретно??
"Prva reakcija Brisela na takav vid osude genocida iz Drugog svetskog rata bila je otkazivanje posete predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela... Potom je obrisana i pohvala Crnoj Gori iz zvanične izjave Evropskog saveta, što je urađeno na predlog Hrvatske.

Usvajanje Rezolucije o genocidu u sistemu logora tri evropske države – Hrvatske, Austrije i Nemačke, jedan je od zadataka sa agende predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a to je i relativizacija Rezolucije Ujedinjenih nacija o Srebrenici, smatra Milica Kovačević, programska direktorka nevladine organizacije Centar za demokratsku tranziciju iz Podgorice."


https://www.dw.com/sr/crnogorska-rezolucija-o-jasenovcu-po-zadatku-vučića/a-69565022
 
Ali moje unuke ne smeju u Hrvatsku jer znaju da je u Jasenovcu počinjen genocid. Ti si se fakat zanital.
ja isto ne smem, a ne da mi brane, samo ana brnaba sme, njoj je djed bio ustasa, pa zato

treba me istranziraju genocidasi kao u jasenovcu, daleko im lepa njihova, genocidna

комшија se na primer ne boji, ali on je cvijece njiovo

 
U Hrvatskoj se ne dodjeljuju titule ustaških vojvoda. U Srbiji i među Srbima je sasvim suprotno.
Titova mantra ustaše - četnici = jasenovac - foča ne pije vodu više. nema diktata njegovog.
znaš ti dobro da je to on uradio radi aboliranja vaše proustaške guze i genocida u fašističkoj fekaliji zvanoj ndh.

jesu li to četnici počinili isto zločina ili bar približno isto kao hrvati ?
pa koga su četnici najvise pobili u drugom sv ratu ? srbe komuniste , partizane.

dakle ? u fašističkoj ndh su bili na nivou statističke greške maltene a ono što je bilo po području bejha je malo i kontrolisano je od nemaca bilo. tu ste vi bili glavni.

tako da je to idiotizam i simetrija koju je tito koristio kako bi vas pogrom i genocid koji je posle holokausta najveci na svetu , zataškao.

slažem se da je kada se kaže da je 500 000 pobijeno u jasenovcu prenapuvano. to se i cini kako bi se obesmililo i podsmevalo.

slažem se da je to nesto oko 100 000 u jasenovcu.
aj necemo pominajti glinu i jadovno, necemo uopste pominjati vise te logore, a jesu li samo tu ustaše počinile nevidjen genocid i pogrom nad srbima ?
pa znaš i sam da je to smešno. treba l ida ti se nabraja širom ndhazije gde su ubijali srbe ?

aj da počnemo samo :

Недавно, хрватски председник Зоран Милановић, у покушају да представи разлоге, због којих је почињен геноцид над Србима у НДХ (конкретно, у систему концентрационих логора „Јасеновац“), предложио је могућност, у форми повода, да је геноцид почињен због отпора локалног становништва усташким злочиначким властима. Заиста, покушавамо да сагледамо слику отпора усташким властима НДХ, коју је пружао малишан, Ратко Стијаковић, стар шест месеци, син Млађена и Јоке Стијаковић, а брат мале Десе, старе три године, који је заклан у наручју мајке, 7. фебруара 1942. године у селу Мотике, поред Бањалуке (уз мајку, сестру и још тридесетак рођака из фамилије Стијаковић, а поред 2315 својих сународника из неколико села у бањалучкој регији, од којих су 551 били деца, узраста до 14 година).

Међутим, посебан степен зверства, зверскији чак и од самог злочина над децом па и од врло јасног покушаја правдања те монструозности, јесте свесни заборав и труд да жртва зверства поготово тако масовног буде заборављена. Предуслов сваког заборава је срамни завет ћутања, а у случају геноцида у Дракулићу, Шарговцу, Мотикама, Пискавици, Ивањској и, уопште бањалучкој регији, који се догодио у само три дана, 5, 7. и 12. фебруара 1941. године, после 1945. године, успостављена је страхотна обавеза ћутања, како би се заборав што пре постигао. Сасвим могуће зато што су злочини у бањалучком региону по интензитету бестијалности, а коју су продуковали усташки крволоци, можда и засенили (ако је то и могуће) све усташке злочине, који су почињени само у 1941. години. Можда и зато што је овај геноцид у потпуно мирним селима, до тада без присуства било којег антифашистичког покрета отпора осовинским, окупаторским и квинслишким силама (што демантује тезу председника демократске и европске Републике Хрватске о „условљеном геноциду“, који се догодио зато што су Срби пружали отпор усташким властима), представљао доказ истинске сврхе и парадигме постојања и историјата злочиначке НДХ. А можда је овај злочин указивао на непремостиву идеолошку провалију између два пола садржаја званичне југокомунистичке догме оличене у потпуно празној крилатици о братству и јединству, али оном „без правде, једнакости, покајања и катарзе“, које је југословенске народе одгурало у крваву и епску катастрофу, приликом расклапања Титове конструкције у ратовима из деведесетих година, претходног столећа. Баш због свести, да би геноцид над Србима у бањалучкој регији представљао опасност за окошталу идеологију без позитивног садржаја, определио је југословенске власти после 1945. године на обавезу ћутње о крвавим догађајима у Дракулићу, Шарговцу и Мотикама, као „залог завету заборава“, детерминишући као врхунски политички принцип. Испред дилеме да ли да неупућене суграђане нове Југославије упознају са размерама зверстава, који су у име хрватског народа почињени над недужним српским становницима (посебно над њиховом децом) у овим селима са једне стране, и потребе да своју власт одбране путем афирмисања постнихилистичке идеологије о братству и јединству, без конкретног позитивног садржаја са друге стране, југословенски комунисти определили су се да 551 на умоболан начин убијено дете остане заборављено, прећутано, да им се ни за имена никада не сазна, само да би та идеологија остала очувана. На тај начин, ниједну идеологију не може нико да спаси од безусловног уништења, што су болна искуства из последње деценије претходног века и показала.

Из тих разлога, мошти данашњих новомученика дракулићких, шарговачких и мотичких, ексхумиране су из разних привремених гробница (углавном смештених у двориштима затртих српских огњишта у овим селима), тек 1964. године, када су у скромној церемонији сахрањене у заједничкој гробници у Дракулићу, над којом је, потом, подигнут безличан споменик (са црвеном петокраком, као симболом апотеозе обавезе ћутње, на врху) и уз плочу са натписом, која садржи, готово, бирократски и стенографски апокриф на лицу споменика где је на латиничном писму исписано да на датом месту леже посмртни остаци жртава фашизма. Тешко је и да поменемо да све до прве деценије овог века није постојало ни такво безодредно обележје или натпис на каквој спомен-табли на згради данашње Основне школе „Ђура Јакшић“ у Шарговцу, где је тог хладног зимског дана 7. фебруара 1942. године од руке фра Мирослава Филиповића, алијас Томислава Мајсторовића и његових дванаест усташа-кољача, поклано 52 деце узраста до 12 година. Изгледа да нове југословенске власти после 1945. године, нису сматрале да малена Радмила Гламочанин, десетогодишња девојчица и прва жртва покоља деце у овој школи није заслужила да макар наредне генерације ђака стекну свест о ономе што се њој и њеним другарицама и друговима догодило у школским клупама, те 1942. године и то док су ти, све до пре коју годину или деценију, безимени, претходни, ђаци-мученици, били једнако на почетку живота, као и поменуте, наредне генерације ученика. Тадашње власти биле су у прилици да оставе, барем и то, безодредно спомен-обележје, макар и уз ону глупу опаску да се тај злочин догодио зато што је био рат. Међутим, ни толико… Тешко можемо да одредимо где би нас све прича о злочину ћутње и заборава над злочином геноцида у овим селима одвела, када бисмо поставили питање српском етничком колективитету, а посебно његовим интелектуалним и политичким елитама из тог доба да ли су било када осетили стид што су били важан фундамент те политике ћутње и заборава и то често, само како би очували своје бедне синекуре у политичком систему Титовог братства и јединства

Према списку из књиге „Рат и дјеца Козаре“ Драгоја Лукића, у Дракулићу је убијено 294 деце, у Мотикама 207, а у Шарговцу 50. Укупно 551 дете у ова три насеља.

Истог дана, усташе су у данашњој Основној школи „Ђура Јакшић“, у насељу Шарговац заклале 52 српска ученика. Учитељица, Добрила Мартиновић, после рата је дала драгоцену изјаву Лазару Лукајићу, која је записана на следећи начин:

У учионицу је изненада за вријеме часа ушао фратар Мирослав Филиповић са 12 својих усташа, опонашајући Исуса Христа и 12 његових апостола. Њега сам одраније добро познавала. Познавала су га и дјеца, јер је фратар често пролазио кроз Дракулић, Шарговац и Мотике. Био је обучен у нову усташку униформу. Усташе су стале поред катедре и школске табле, окренути према клупама и дјеци… Затим је фра Филиповић замолио учитељицу да изведе из клупе једно српско дјете. Учитељица, не слутећи шта ће бити, извела је љепушкаст и уредну девојчицу Радојку Гламочанин, ћерку угледног домаћина Ђуре Гламочанина, који је тада био у заробљеништву у Њемачкој и на тај начин преживио рат. Фратар је њежно прихватио дијете, подигао га на катедру и онда почео полако, натенане, да га коље пред осталом дјецом, учитељицом и усташама. У учионици је настала вриска и паника. Ужаснута дјеца су вриштала и скакала. А Филиповић се смирено и језуитски достојанствено обратио својим усташама: ‘Усташе, ово ја у име Бога покрштавам ове изроде, а ви слиједите мој пут. Ја први примам сав гријех на моју душу, а вас ћу да исповједим и разрјешити свих греха.’ Онда је фра Филиповић наредио учитељици да сву српску дјецу изведе у двориште. Потом је отишао у другу учионицу, па је и учитељици Мари Туњић наредио да изведе сву српску дјецу. У дворишту је, на утабаном снијегу, укруг поставио усташе, па наредио дјеци да трче поред њих. Како које дјете налети, усташа га прикоље и измрцвари. И све тако док сва дјеца нису поклана“.

Мирославу Филиповићу је суђено 1946. године. Осуђен је на смрт и обешен. Виктор Гутић је после рата побегао у Италију. Препознат је и изручен властима у Југославији. Осуђен је на смрт и погубљен у Бањалуци, 20. фебруара 1947. године.
 
@MOST6
У Бихаћу су усташке власти 24. јуна 1941. године између 4 и 5 часова изјутра зашле по српским кућама, и наредиле да сви са најпотребнијим стварима у року од пола сата дођу на спортско игралиште, где ће предати кључеве од кућа. Одатле су их послали у Кулен-Вакуф, затим их премештали у друга места, а неки су најзад успели да стигну у Србију. Поред ових многобројних наведених примера још је огроман број српских породица разних срезова и места која су ушла у састав НДХ, насилно отеран из својих домова и одмах или пошто се дуже времена потуцао по разним логорима, пребачен у Србију. Пљачкањем, уцењивањем и насилним прогањањем српски народ је оштећен од Хрвата-усташа за преко 40 милијарди и предратних златних динара. Процењивало се да је из НДХ протерано око 340.000 Срба.

Да би лакше дошли до плена, усташе су приликом гоњења становника из кућа обично говорили да понесу са собом све драгоцености и новац и да им се ништа неће одузети, што није било истина. Када су у Бихаћу на игралишту, по наредби усташа скупио велики број људи, жена и деце, наређено је да свако преда сав новац и ствари од вредности за себе и задржи само 500 динара. Поред тога сви су морали да предају и кључеве од кућа. "Људима и женама су чак скидали и бурме и трзали сурово минђуше са ушију". Том приликом одузето је 1.500.000 динара у новцу, 15 кг. сребра, и 7 килограма злата у златницима и накиту. Све ово усташе су одмах међу собом поделиле. "Када смо тражили да нам издају признанице на одузети новац и реверсе на одузети накит и друге вредности, усташе су нас најгрубљим тоном одбиле, говорећи да ми сами прибележимо, у својим нотесима колико нам је ствари и новца одузето". Само имање Божице Ђукић у Бихаћу и њене ствари које су усташе узели за себе вределе су 1.500.000 динара. Јосип Клеменчић, месар и општински комесар из Вргинмоста, за време покоља становништва и паљења села у бихаћком срезу опљачкао је од Срба "велику суму папирног новца и и више килограма сребрног новца".

Протеране су и све српске породице из села Сокоца. Исто тако из села: Лугова, Покоја, Кастеле и Србњака која се налазе од Бихаћа до Острожачког моста долином реке Уне "са десне и лијеве стране усташе су протерале све становнике православне вере из њихових кућа".




Пошто су из Бихаћа истеране српске породице, хрватске власти су истакле крупним словима штампане плакате по бихаћким улицама, на којима је стајало и ово: „Власи (тзв. Срби) и Жидови, да би се очувао хрватски карактер, хрватског града Бихаћа, не смеју се задржавати у околини Бишћа на 15 км. Не смеју више долазити ни на недељне ни на годишње вашаре“.

У Бихаћу је по наредби великог жупана Виктора Кватерника на Видовдан 1941. године почело рушење православне цркве, првог дана је скинут крст, срушено кубе и скинут кров, а сутрадан пошто је била од тврдог материјала цркву су морали да руше минама.[8]

У Костајници су поубијани скоро сви мушкарци који нису успели побећи. У животу је остао Јоца Божанић, који је "неурачунљив човек" и Перо Пузавац кафеџија ожењен Немицом. Њега су спасили пасторци. Тачан број поубијаних Срба у овом масовном покољу у вароши Костајници и срезу не може поуздано да се утврди, али се зна да је само 31. августа стрељано око 1.160. У Босанској Костајници нису мрцварени, злостављани и убијани само Срби из вароши и ближе околине, већ и из удаљенијих места Босне. У раздобљу од 30. јула до 12. августа у Босанској Костајници је дотеран већи број Срба "из разних крајева па чак и од Сарајева, Добоја, Зенице и других места у Босни". Жртве су поубијане више католичког гробља. Прво су свучене до гола, затим избодене ножевима или приклане, и многе још полуживе бачене у јаму. По одласку кољача Марија Грубљешић, сва у крви огрезла извукла се испод лешева, довукла до прве куће где су је превили и одвезли њеној кући. Међутим она је после два месеца од задобијених рана умрла. "На том месту заклано је и у три јаме бачено око 200-300 српских глава". Па и доцније су у Босанксу Костајницу довођене групе Срба и ту убијане. Тако су у недељу 31. августа 1941. године усташе довеле 867 Срба, како се тада говорило из јасеновачког логора, и затвориле у стари зрињски град крај Уне. "Ту су их мучили и одатле у групама одводили на брег код римокатоличког гробља и клали их бајонетима говорећи да је штета потрошити и један фишек за Влаха. Сви ови Срби Били су из Добоја


Босанска Крупа​

У Босанској Крупи покољ је почео нешто раније 26. јула 1941. године и трајао до 4. августа. Прво су убијани само мушкарци, а затим свако живо српско биће на које су усташе наишле тих дана. Неке су убијали секирама и бацали у Уну, неки из пушака над ископаним јамама, а неке живе бацали у реке као становнике села Варошана где су "преко 300 жена и деце везали по седам заједно и тако везане бацили их у реку Глиницу у којој су се сви подавили".

Поред грађана по причању самих усташа у срезу Босанска Крупа убијено је и око 5.000 сељака. Да наведемо овде још три случаја масовног покоља Срба, у неким селима среза Босанске Крупе, извршене у исто време када и у самој Крупи. 30. јула 1941. године муслимани усташе упале су у село Језерско и "почели да пале куће, кољу и убијају нејако и слабо". Том приликом учињена су највећа зверства над незаштићеним становништвом. "Мучење је било ужасно! Хватали су жене, децу девојке и мушкарце и просто измишљали са највећим задовољством на какве ће их муке ставити. Неке су убијали из пушке, другима су вадили очи, секли уши, нос, кидали нокте са прстију, парали мајчину утробу и унутра стављали дете, па их тако све оставили да у највећим мукама умру. Друге су затварали у куће по 50-100 заједно, и у кућама спаљивали. Зликовцима је и то било мало, па су људима вадили срце и црева и са њима се извесно време са највећим задовољством играли"

Ведро Поље - Госпић​

Крајем јула 1941. У село Ведро Поље, срез Госпић дошли су Јаков Блажевић адвокатски приправник, Миле Почуча столар, Јуре Наглић студент - сви из Госпића и Дане Вујановић студент из Дивосела сазвали су скуп и на њему предложили да се сав народ склони у шуму пошто ради општег покоља, предстоји напад усташа на село. Млађе људе су позвали да одмах пођу са њима у Дивосело и тамо побију усташе, који су становали у школи. Већина присутних је послушала. Људи су повели своје фамилије, стоку и узели храну колико су могли и склонили се у шуму да би спасили голи живот. Скупили су се сви на пропланку званом Крушковача и улогорили се. Ту је било окупљено око 3.000 душа из Ведрог Поља, Дивосела, Орница и Читлука. Блажевић са тројицом својих другова и још тридесетак млађих сељака навали на усташки стан у Дивоселу, тројицу усташа убију, а остали њих 7-8 побегну у Госпић. Народ је искупљен на Крушковачи логоровао десетак дана. Међутим једног јутра, у зору усташе су опколиле читав логор и отвориле на њих жестоку ватру из пушака и митраљеза. Настала је страховита паника. Са свих страна чуо се лелек и кукњава рањеника. „Људи, жене и деца избезумљени бежали су на све стране, а усташе су кога су год стигле клале и убијале“. Ту је страдало око 1.500 људи, жена и деце, а остатак око 1.000 душа спасао се бекством. „Сви смо бежали према Метку“, каже један учесник. „Међу нама је било много рањеника“. Бежећи тако незнано куд, многи су уз пут у појединим селима остајали код својих познаника и пријатеља, а италијански војници који су их сретали, прихватали су рањенике и камионима слали у разне болнице по Далмацији
 
da nastavimo

@MOST6


Вељун - Слуњ​

Тако су усташе из Загреба и Слуња, 7. маја 1941. дошле у Вељун, срез Слуњ и похватале око 600 Срба, 500 су исте вечери одвели у Хрватски Благај и тамо убили.

Војнић​

У срезу Војнић приређено је неколико масовних покоља. Из самог Војнића више од 100 Срба убијено је само једног дана 29. јула 1941. на месту званом "Змијин јарак" и то ударцима чекића. У овом срезу нарочито је много страдала општина Крњак, где је било неколико масовни покоља. Само крајем јула 1941. поубијано је око 530 Срба из ове општине. Једног дана у лето 1941. године у Војнићу усташе су похапсиле око 400 људи, стрпале у камионе и одвели до шуме зване "Лоскуња", на путу Војнић - Тушиловић. Пошто су их избацили из камиона, наредили су боље обученима да се свуку, па су их затим побили ударајући их чекићем и крампом-будаком у главу. "Немогуће је описати пером или изрећи људским језиком грозоте и патње тих мученика. Спасење је било за онога ко је добио јачи ударац у главу од кога је одмах умро". Најтеже је било за оне који су били теже рањени, јер су неколико дана страшно мучени, а били су чувани да не би ко покушао да их ослободи. После неколико дана неке су поубијали, а неке оставили да остану у најтежим мукама. Тада су успели да се спасу свештеник Јанко Ђ. Малобабић парох у оближњој Рјеци и још два земљорадника, који су побегли у оближњу шуму.

Велики број људи, жена и деце убијено је из среза Војнић, Вргинмост, Глина убијени су у селу Мехино Стијење, код Велике Кладуше у срезу Цазин. По неким извештајима тамо је убијено између 10.000 и 12.000 Срба

Дивосело - Госпић​

У Дивоселу срез Госпић 2. августа 1941. године убијено је око 1.200 људи међу којима и жене и деца.

Интересантно је навести причање Јелене Почуче из Дивосела о пљачкању у њеном крају. Она каже како су усташе покупиле све што је по кућама било вредно: "новац, сатове, тамбуре, мушка вреднија одела, обућу, а нарочито су односили спремљена девојачка руха и одећу младих жена. Све су то износили из моје куће". Да би спасила живот, она је побегла у шуму, а када се после неког времена вратила кући, имала је шта да види. "Гледала сам како хрватски сељаци износе и последње ствари из наших кућа, товаре их на наша кола и односе у Трновац,

Сремска Каменица​

У Сремској Каменици усташе су одмах отпочеле пљачкање и развлачење покућства из официрских и подофицирских станова. Жандармеријске школе, из Енглеско-југословенске болнице за децу туберкулозних костију, из многобројних вила и станова Срба, Новосађана, расејаних по каменичким виноградима, затим из Домаћичке школе Краљевског фонда и то у корист тамошње римокатоличке жупне цркве. Усташе су отимале и оно мало понеких ствари, стоке и другог, српским изгнаницима из бачких колонија, који су се непрегледним масама пешице преко Фрушке горе, повлачиле у правцу својих некадашњих огњишта, остављајући за собом, гробове деце, стараца и старица, помрлих од умора и глади и злостављања. Одузимало се одело, обућа, и све до доњег рубља војницима Србима који су се враћали својим кућама у Бачку и обратно из Бачке у Србију.

У Сремској Каменици прописују се драконске казне за оне који у одређеном року не скину ћириличне натписе са радњи и кућа". Премазани су сви натписи писани ћирилицом на приватним и јавним зградама. Такође се уништавају и све књиге писане ћирилицом. "Трговачки натписи ћирилски на кућама одмах скинути". На "граду" деспота српског светог Стевана Штиљановића усташе су са дечурлијом полупале национални и верски грб. Све националне слике а на многим местима и иконе покупљене су из надлештва и кућа и спаљене у општинском дворишту.

Сремска Митровица​

У лето 1942. извршен је општи покољ Срба у Срему. У свим варошима Срема вршена су масовна убијања грађана и сељака из околних места. Али је нарочито гнусно и свирепо извршено опште и масовно убијање Срба у Сремској Митровици, куда су довођени и Срби из других сремских срезова: вуковарског, шидског, илочког, румског, иришког, сремскокарловачког и старопазовачког. Из Шида је само једног дана одведено у Сремску Митровицу 300 Срба и тамо на гробљу поубијано. Крајем месеца августа 1942. године 3000 Срба из Сремских Карловаца и околине утоварено је у теретне вагоне и одведено у непознатом правцу. Из Бешке, Крчедина и неких других села „поред Дунава“ покупили су Србе и натерали су их у Дунав, који се нису у води удавили из пушака су их убили“. Из села „Гргетега, Ремете, Буковице покупили су све Србе, без разлике на старост и пол, отерали их у једну шуму и побили“. У то време само у Сремској Митровици убијено је више хиљада Срба

У Чапљини и околини само у јунском покољу убијено је 526 мушкараца, жена и деце. У ноћи између 25. и 26. јуна код Опузена су убијена 294 лица. Из села око Чапљине у злогласни „Силос“ код села Тасовчића затворено је око 300 Срба који су одведени на разна стратишта и ликвидирани. Од 22. до 26. јуна у суседној Габели похапшено је 170 Срба, који су на ретко свиреп начин ликвидирани на стратиштима код Крижа и Опузена. Од 1.760 до сада евидентираних жртава међу српским становништвом у Чапљини и околини, од хрватских усташа страдало је 1.649 лица, а то је 15 пута више него што су их убили Италијани, Немци и четници.


Ovo je samo deo... delić...
dakle i budali je jasno da je tri put više poubijano srba sirom fasiticke tvorevine ndh nego u tim logorima koj ise stalno pominju.

genocid je cinjen na citavom fasistickom tvorevinom ndh.

tih 100 000 po logorima su cetvorostruko nadmaseni sirom ndh.

to mora da se osudi,


ma koliko negirali. time samo potvrdjujete da ste faisticka potomcad koja isto razmislja.

mi moramo sa tim nacisto biti i sve to isterati na cistac.

taj pogrom vam pokrivaju englezi titovi saradnici , i vase fasiticke gazde nemci.
blokiracete nas da ne idemo u eu ? pa tamo nas ni nece niti mi to istinski zelimo.

od ovoga pobjeci necete, i cg je ucinila samo pravicnu stvar koja kad tad mora da se ovekoveci i zavrsi.
tito je sve to lepo vodio kao zrtve fasizma.

lepo smisljeno. vecih fasista i krvoloka od hrvata nije bilo na ovim prostorima tako da to nece vise biti zrtve fasizma nego zrtve hrvatskog genocida i pogroma nad srbima.
 

Back
Top