Ko se pridruzuje Bojkotu Windowsa?

Da li koristite windows-isti vas?

• NE

glasova: 2 8,3%
  • Samo kad moram

glasova: 5 20,8%
  • da

glasova: 17 70,8%

• Ukupno glasova
    24

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.240
Mene brine ta internetizacija svega.Sve je zaboga u klaudu, čuvate dokumenta u klaudu, vord eksel radite online direktno sa neta, ma hard disk vam i ne treba, i OS da bude iz klauda.I onda dođe ovakva situacija, kao sa Rusijom,gde ti zbog politike sav klaud ukinu i sve ti obrišu i šta da radiš? Da se rokneš?

Ovo je odlicno pitanje i zasluzuje temu za debatu. U svetlu mogucih globalnih sankcija, ovo se na poslovnom nivou zove upravljanje rizikom. Mala je verovatnoca da se nesto tu menja ali nije nepoznato vreme kad su razne tehnologije bile ogranicene po geografskim lokacijama zbog politickog uticaja ili iz drugih razloga. I sad je donekle tako, ali nije na nivou poslovanja.
Poruka je automatski spojena:

Zapravo ne znam ni jednog iskusnog Linux-asa koji ne koristi Apple za sebe :p
sad znas mene :)

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.240
znam da me ne znas uzivo osim na forumu
ali ako sebe uzmem kao iskusnog linuxasa onda sam izuzetak, koji ne koristi apple :) Ruku na srce jedno vreme jesam, ali su me efektivno oterali... Ne znam da li to vazi za izjavu (mislim na proslo vreme). Ili mozda zato sto ne koristim apple nisam iskusan linuxas :) To je takodje moguce. ili me ne znas pa konsekventno me ne uzimas u datu grupu.

bmaxa

Buduća legenda
Poruka
25.895
znam da me ne znas uzivo osim na forumu
ali ako sebe uzmem kao iskusnog linuxasa onda sam izuzetak, koji ne koristi apple :) Ruku na srce jedno vreme jesam, ali su me efektivno oterali... Ne znam da li to vazi za izjavu (mislim na proslo vreme). Ili mozda zato sto ne koristim apple nisam iskusan linuxas :) To je takodje moguce. ili me ne znas pa konsekventno me ne uzimas u datu grupu.
Pazi kad sam mrzeo Apple bivdi sef je isforsirao svi da radimo na Apple iako nam nije trebao :P
Ja sam za razliku od tebe presao na Apple zbog M1 procesora :P
Ali vidis pre ili kasnije se navuces :P

Dr.Jackson

Domaćin
Moderator
Poruka
3.724
Zasto bi neko koristio abortus projekt kao sto je win 8

У питању је 8.1. То је најбољи Windows који сам користио и још га користим на лаптопу од 2014. Најбрже се пали од свих и јако је стабилан. То што није популаран био зато што је био другачији а то се мени свидело код њега као и све промене чак и Windows Store са Metro апликацијама је имао смисао. Евидентно је да већина корисника не може да се снађе ако нешто мало промениш а камоли да направиш толику радикалну промену од 7-ице до 8-ице, што мени не представља проблем нити ми је икад представљало.

Poslednja izmena:

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Проблем са Windowsom je - не што није стабилан, већ што намерно укину подршку за стари хардвер.
Користим на старој конфигурацији Win 8 да би нарезивао дискове, пошто звучна карта ради лоше (још од Win 7), на старој конфигурацији за свакодневни рад се једино може користити Линукс јер подржава старе уређаје.
Стварно је осмица добра, штета само што слабо подржава стари хардвер.

Cosmopolite

Stara legenda
Poruka
87.923
Čak mi na krstarici nema dovoljno win-hejtera 😁

bill gates jump GIF

ДраганЖ

Ističe se
Poruka
2.855
Svaki operativni sistem je dobar ako korisnik ume da ga koristi. Kad neko hoće - a ne zna, onda nastaje frustracija.
Кад неко хоће а не зна - онда седне и научи...
Проблем су они који не знају шта желе и при том очекују да им све буде баш по њиховој мери...
Обичан корисник је захвална категорија докле год има неко ко ће му одржавати оперативни систем и рачунар тако да они не морају да губе време на учење нечег новог...

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
42.194
Проблем су они који не знају шта желе и при том очекују да им све буде баш по њиховој мери...
Обичан корисник је захвална категорија докле год има неко ко ће му одржавати оперативни систем и рачунар тако да они не морају да губе време на учење нечег новог...
Slažem se sa svim, i naglasio bih da nisu isti svi korisnici. Neki su strpljivi i umeju da uče, a nekima i dlaka smeta.

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
42.194
Ок, ако је тако, како би ти на ХР повезао БТ5.0 или картицу wifi6?
Произвођач није обезбедио драјвере за ХР и како би ти то решио?
Ima BT 5.0 adaptera koji imaju drajvere za XP (naravno i taj XP mora da ima barem SP2 da bi to radilo iole kako treba).

U praksi se daleko češće sreće obrnut problem - da korisnik ima noviji Windows i da hoće da koristi neki stari program ili uređaj za koji više ne postoji podrška. Mnogo je lakše staviti noviji Windows nego naći noviju verziju programa kojih više nema (recimo skoro sam drugu pomagao da napravi auto-dijagnostiku da radi na novom PC-ju, iako je drajver bio samo za XP.) Kako god okreneš neki kompromis mora da se pravi, ako baš hoćeš verziju Windowsa i baš uređaj koji nema drajver, onda ti jedino ostaje da zavrneš rukave, upališ Visual Studio i sam pišeš drajver, ili da angažuješ nekoga da ti to uradi.

Sve se može rešiti ako si dovoljno uporan, ali je nekad pametnije naći alternativno rešenje koje ima zadovoljavajuću funkcionalnost.

Poruka
17.472
Проблем са Windowsom je - не што није стабилан, већ што намерно укину подршку за стари хардвер.
Користим на старој конфигурацији Win 8 да би нарезивао дискове, пошто звучна карта ради лоше (још од Win 7), на старој конфигурацији за свакодневни рад се једино може користити Линукс јер подржава старе уређаје.
Стварно је осмица добра, штета само што слабо подржава стари хардвер.
Произвођач хардвера прави драјвере за свој производ и логично је да за звучну картицу из sredine 2000-тих неће правити драјвер за windows 10.
У питању је 8.1. То је најбољи Windows који сам користио и још га користим на лаптопу од 2014. Најбрже се пали од свих и јако је стабилан. То што није популаран био зато што је био другачији а то се мени свидело код њега као и све промене чак и Windows Store са Metro апликацијама је имао смисао. Евидентно је да већина корисника не може да се снађе ако нешто мало промениш а камоли да направиш толику радикалну промену од 7-ице до 8-ице, што мени не представља проблем нити ми је икад представљало.
Vista, 7-ица и 8-ица су практично исти систем Windows NT 6x, а разлике су само козметичке.И Windows 10 је првобитно био Windows NT 6.4.

Poslednja izmena:

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Произвођач хардвера прави драјвере за свој производ и логично је да за звучну картицу из sredine 2000-тих неће правити драјвер за windows 10.
Слажем се. Елем, у чему је проблем. Имам Sound Blaster SE звучну карту. За њега је ограничена подршка већ од Windows 7. даље да не говоримо.
Имам wifi картицу TP Link, екстерну, види је апсолутно сваки Линукс, али не и Win 8 jeр драјвери не раде.
Картицу сам купио 2014 године и намењена је за Win 7. Последњи званични драјвер за ту картицу је изашао 2013 и не ради на Windowsu 8.
И wifi eкстерна картица и SB Audigy без проблема раде на Линуксу.
Дакле - ако произвођач напусти одређену картицу, у Линуксу могу да је подрже, а Мајкрософт - то је већ релативно.
Зато и бирам Линукс, да сам на Виндоусу, на десктоп конфигурацији не бих имао ни звук ни интернет.

Poruka
17.472
Слажем се. Елем, у чему је проблем. Имам Sound Blaster SE звучну карту. За њега је ограничена подршка већ од Windows 7. даље да не говоримо.
Имам wifi картицу TP Link, екстерну, види је апсолутно сваки Линукс, али не и Win 8 jeр драјвери не раде.
Картицу сам купио 2014 године и намењена је за Win 7. Последњи званични драјвер за ту картицу је изашао 2013 и не ради на Windowsu 8.
И wifi eкстерна картица и SB Audigy без проблема раде на Линуксу.
Дакле - ако произвођач напусти одређену картицу, у Линуксу могу да је подрже, а Мајкрософт - то је већ релативно.
Зато и бирам Линукс, да сам на Виндоусу, на десктоп конфигурацији не бих имао ни звук ни интернет.
Ти си изузетак, јер су проблеми са драјверима за специфичан хардвер чешћи на Линуксу него Windows-у.

Poruka
17.472
Линукс подржава мноштво драјвера, а код Win чекаш да ти неко даје подршку за драјвер.
Не подржава линукс сам по себи те уређаје, неко је морао да напише те драјвере, да би се они убацили у линукс кернел.Често то раде сами произвођачи хардвера.

RIA77

Iskusan
Poruka
5.601
Не подржава линукс сам по себи те уређаје, неко је морао да напише те драјвере, да би се они убацили у линукс кернел.Често то раде сами произвођачи хардвера.
Слажем се, зато и ценим Линукс, када драјвери за екстерну wifi картицу никада не прораде за Windows a раде нормално на Линуксу, у томе је проблем.
Не желим да зависим од подршке Мајкрософта и произвођача драјвера.
Крајња резултанта је да ми је на десктопу Windows полу употребљив - нема звука ни интернета, док Линукс ради одлично.

ljgww

Aktivan član
Poruka
1.240
posle svih godina i resursa OS bi trebao da se sam održava

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.