Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

Ko se i kada odvojio od Srpske Pravoslavne Crkve

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.740
Znam da se 1967. godine takozvana Makedonska Pravoslavna crkva odvojila od Srpske, sada to isto pokušava takozvana Crnogorska pravoslavna crkva. Interesuje me da li je još neka crkva na taj način postala samostalna - tako što se odvojila i dobila autokefalnost od srpske pravoslavne crkve..Šta je sa Rumunskom? Da li je ona spadala pod juresdikciju Rusije ili?

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
Znam da se 1967. godine takozvana Makedonska Pravoslavna crkva odvojila od Srpske, sada to isto pokušava takozvana Crnogorska pravoslavna crkva. Interesuje me da li je još neka crkva na taj način postala samostalna - tako što se odvojila i dobila autokefalnost od srpske pravoslavne crkve..Šta je sa Rumunskom? Da li je ona spadala pod juresdikciju Rusije ili?
Православна црква у Влашкој и Молдавији је била под јурисдикцијом Васељенске патријаршије. Што се тиче цркве у Трансилванији, она се кратко одвојила 1864. године (Сибињска епископија), али је ова епископија фактички пропала 1874, када је њен епископ Прокопије Ивачковић постао карловачки митрополит (патријарх). Карловачка митрополија је тако доживела крај Првог светског рата.

Gledston

Primećen član
Poruka
1.000
Од кога?

Svaka veštački stvorena nacija želi da svoje novonacionalno ime istakne u svim segmentima i institucijama a da zatre ono staro.
Које су то природно створене нације?

Holy1

Aktivan član
Poruka
1.740
Од кога?

Које су то природно створене нације?
Ne postoje prirodno stvorene nacije. Nacionalnost je moderan termin, iz 18. veka, narodnost je opšti pojam (mnogi ljudi mesaju narodnost i nacionalnost a to su razliciti pojmovi).. Kad kazem veštačke nacije mislim nanacije koje su otpale grane od srpskog narodnog stabla.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.