Ko sa Slovencima tikve sadi...

Karlito Brigante

Poznat
Banovan
Poruka
9.306
SLOVENAČKA ulaganja u Srbiju, po broju investicija na prvom su mestu, dok su po vrednosti u samom vrhu, odmah posle investitora u oblasti duvanske i pivarske industrije, kao i cementara. Prema statističkim podacima, slovenačke investicije u Srbiji iznose 500 miliona evra, zaključno sa 2006. godinom. Ali, ova ulaganja su znatno veća zbog ugovorenih investicionih obaveza preduzeća i orijentaciono premašuju 700 miliona evra, ocenjuje Mitar Pržulj, samostalni savetnik Biroa za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije.
Dosada je u Srbiji otvoreno više od 300 slovenačkih firmi i predstavništava. Alpski privrednici dosta ulažu u trgovinu, prehrambenu i metaloprerađivačku industriju, grade nova postrojenja i hipermarkete, učestvuju u “grin fild” investicijama... Istovremeno, samo dva srpska preduzeća uspela su da u Sloveniji otvore svoja predstavništva - JAT i “Dalas”.
Bolji poznavaoci prilika ističu da je bilo izuzetno teško napraviti proboj na ovo tržište i zbog specifične vlasničke strukture firmi, odnosno snažne veze kapitala između države i politike. Ulaskom Slovenije u EU, međutim, tržište će morati da bude daleko otvorenije, a akcije pojedinih preduzeća neće moći da se u toj meri drže pod kontrolom.
I dok je Slovenija u Srbiju uložila milione i milione evra, u obrnutom smeru - gotovo ni dinar. Domaće firme se žale da im je daleko teže da plasiraju svoju robu u Sloveniju, nego u Hrvatsku ili Bosnu i Hercegovinu. Činjenica je da na slovenačkom tržištu nema srpskog kapitala, i nije ostvarena nijedna transakcija, a vrste proizvoda, mahom konditora i pića, koje se nađu u rafovima, mogu da se prebroje na prstima jedne ruke.
Proteklih godina bilo je bezuspešnih pokušaja da firme iz Srbije uđu na slovenačko tržište. Propao je pokušaj “Delte” da preuzme “Merkator”, kao i engleskog “Salforda” da preuzme “Ljubljansku mlekaru”, jer su slovenački mediji tvrdili da iza toga stoji kapital srpskih tajkuna.
- Saradnja između Slovenije i Srbije poslednjih godina beleži intenzivan rast, jer su ove dve privrede bile komplementarne, ali još je jednosmerna, jer i dalje na slovenačko tržište izvozimo sirovine i nismo dovoljno konkurentni - ističe Pržulj. - Naš veliki problem je, dakle, velika konkurencija i nedostatak standarda, zato je sada i naš cilj da se iskoristi pozicija Slovenije koja je sada u EU, i da nam pruži pomoć u primeni standarda. Sve to pomaže otvaranju naše privrede prema investitorima sa zapada.
Naš sagovornik se nada da će ubuduće više srpskih firmi poslovati na slovenačkom tržištu i dodaje da značajnu ulogu u tom podsticaju imaju privredne komore i Slovenije i Srbije, koje putem klastera organizuju česte prezentacije obe privrede.
Statistika, inače, pokazuje da kao spoljnotrgovinski partner u ukupnom srpskom izvozu u 2006. godini Slovenija zauzima 8. mesto, a u uvozu je na 11. mestu.
Ukupna robna razmena Srbije i Slovenije 2006. godine iznosila je 562,4 miliona dolara, što je za 16,8 odsto više nego u prethodnoj godini. Izvoz Slovenije u Srbiju iznosio je 255,2 miliona dolara i veći je za 30,1 odsto. Uvoz Srbije iz Slovenije je veći za 7,7 odsto u odnosu na 2005. i iznosio je 307,2 miliona. Lane je tako srpska privreda ostvarila deficit od 52 miliona dolara, koji je u odnosu na 2005. smanjen za 40,6 odsto.
Robna razmena za prvih šest meseci ove godine povećana je 52,6 odsto u odnosu na isti period lane i iznosi 368 miliona dolara. Naš izvoz povećan je 82 odsto i iznosi 187 miliona dolara, dok je uvoz povećan 30,7 odsto i iznosi 181 milion dolara. Ostvaren je suficit od šest miliona dolara.

INVESTICIJE
NAJZNAČAJNIJE investicije slovenačkih preduzeća u Srbiji u 2002. godini ostvario je “Impol”, kupio je Valjaonicu bakra u Sevojnu za sedam miliona evra, zatim “Kolinska” kupuje “Palanački kiseljak” za 2,5 miliona evra, iste godine “Merkator” ulaže 40 miliona evra za izgradnju Tržnog centra u Novom Beogradu. Jedna od većih investicija u 2005. svakako je potez “Kolinske” i “Droge”, koje su tada poslovale kao jedinstveno preduzeće, da kupe 75 odsto akcija “Grand proma” za 52,5 miliona evra. “Merkator” je lane, uzmeđu ostalog, postao većinski vlasnik Holding “Rodić” MB za 150 miliona evra.

ŠTA SE NAJVIŠE UVOZI
IZ Slovenije Srbija najviše uvozi novinsku hartiju, mašine za veš, frižidere, zamrzivače, zatim lekove, predivo od najlona, pa šporete, kobasice, a izvozi sirovine i polufabrikate: aluminijumske profile, delove za sedišta i motore, šipke od bakra i cinka, liveno gvožđe, ulje od soje, polietan ...
Novosti
 
ŠTA SE NAJVIŠE UVOZI
IZ Slovenije Srbija najviše uvozi novinsku hartiju, mašine za veš, frižidere, zamrzivače, zatim lekove, predivo od najlona, pa šporete, kobasice, a izvozi sirovine i polufabrikate: aluminijumske profile, delove za sedišta i motore, šipke od bakra i cinka, liveno gvožđe, ulje od soje, polietan ...

uvek je tako bilo, uzimaju polufabriikate, pa vam posle prodaju gotov proizvod "made in slovenija" koji je duplo skuplji, i ruku na srce, kvalitetniji od vasih
 
- Saradnja između Slovenije i Srbije poslednjih godina beleži intenzivan rast, jer su ove dve privrede bile komplementarne, ali još je jednosmerna, jer i dalje na slovenačko tržište izvozimo sirovine i nismo dovoljno konkurentni - ističe Pržulj. - Naš veliki problem je, dakle, velika konkurencija i nedostatak standarda, zato je sada i naš cilj da se iskoristi pozicija Slovenije koja je sada u EU, i da nam pruži pomoć u primeni standarda. Sve to pomaže otvaranju naše privrede prema investitorima sa zapada.
Naš sagovornik se nada da će ubuduće više srpskih firmi poslovati na slovenačkom tržištu i dodaje da značajnu ulogu u tom podsticaju imaju privredne komore i Slovenije i Srbije, koje putem klastera organizuju česte prezentacije obe privrede.
Statistika, inače, pokazuje da kao spoljnotrgovinski partner u ukupnom srpskom izvozu u 2006. godini Slovenija zauzima 8. mesto, a u uvozu je na 11. mestu.
Ukupna robna razmena Srbije i Slovenije 2006. godine iznosila je 562,4 miliona dolara, što je za 16,8 odsto više nego u prethodnoj godini. Izvoz Slovenije u Srbiju iznosio je 255,2 miliona dolara i veći je za 30,1 odsto. Uvoz Srbije iz Slovenije je veći za 7,7 odsto u odnosu na 2005. i iznosio je 307,2 miliona. Lane je tako srpska privreda ostvarila deficit od 52 miliona dolara, koji je u odnosu na 2005. smanjen za 40,6 odsto.
Robna razmena za prvih šest meseci ove godine povećana je 52,6 odsto u odnosu na isti period lane i iznosi 368 miliona dolara. Naš izvoz povećan je 82 odsto i iznosi 187 miliona dolara, dok je uvoz povećan 30,7 odsto i iznosi 181 milion dolara. Ostvaren je suficit od šest miliona dolara.

i treba slovenci su nam ortaci
 
ne znam kako merkator izgleda, sem spolja....ja sam od onih koji svaki proizvod prevrnu i pogledaju proizvodjača pre nego ga kupe....npr. moj omiljeni slatkiš- kokos čokoladice i kesten čokolacice- domaća radinost...sa Janezima neću da imam posla, sem ako se neki naučni kongesi budu tamo odršavali...nauka je jel'te nadnacionalna stvar...
 
Kupio sam nedavno kokos ,kesten i sve te old school slatkise posle 100 godina i nisu nesto ,mozda sam odrastao pa mi nije isti ukus :?mada su i dalje jaffa ,muncmelow ,euro blok i cipireipi na nivou ,kao i najlepse zele i galeb ,samo ne smem vise da pricam o cokoladi a nisam ni primeto da ima Slovencackih niti sam ih kupovao ,kupim to i tamo Kras ili one fency belgjske sa 70% cokolade i sa narandzom ili bademom mmm :-D sad sam u zikri posle ovog posta :-(
 

Back
Top