Ко је убио Исуса?

Vi ni sami ne znate u šta verujete.
Šta sad to znači? Ili veruješ ili ne veruješ. Što se tiče tumačenja je druga priča. Ja da ne verujem u boga bio bi ateista i kako mi onda kažeš da MI ne znamo u šta verujemo.
Zamisli da je Bog slika
ce9025c6a6848cc3dec330e1802accb7.jpg

Šta ti vidiš na ovoj slici?
A svi se slažemo da slika postoji
 
TKO JE UBIO
SINA od Boga Jedinoga Oca JHVH -
GOSPODINA Jehoshuu?

==========================================


G Jehoshuu su ubili oni koji tvrde:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Božji Sin = BOG.
-----------------------
TKO takove stvari tvrdi?
Svi današnji Kršćani!
NE PRVI Biblijski Kršćani – nego DANAŠNJI nazovi Kršćani.
-----------------------------------------------------------------------------------

Jehoshuini učenici – prvi Kršćani nisu imali takova nauka prema Jehoshi.
Takav krivo nauk imali su Svećenici.

Da li se svi slažemo da je Jehoshua lažno optužen?

Što je bila lažna optužba?



MATEJ 26,



(59) A glavari svećenički i cijelo Vijeće tražili su kakvo LAŽNO SVJEDOČANSTVO PROTIV ISUSA DA BI GA MOGLI POGUBITI. (60) Ali ne nađoše premda pristupiše mnogi lažni svjedoci. Napokon pristupe dvojica (61) i reknu: "Ovaj reče: 'Mogu razvaliti Hram Božji i za tri ga dana sagraditi.'" (62) Usta nato veliki svećenik i reče mu: "Zar ništa ne odgovaraš? Što to ovi protiv tebe svjedoče?"

(63) ISUS JE ŠUTIO. REČE MU VELIKI SVEĆENIK:

"ZAKLINJEM TE BOGOM ŽIVIM:

KAŽI NAM JESI LI TI KRIST, SIN BOŽJI?"


(64) REČE MU ISUS:

"TI KAZA! (= JESAM!)

Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati SINA ČOVJEČJEGA GDJE SJEDI ZDESNA SILE (= ZDESNA BOGU JEDINOME OCU JHVH)
i dolazi na oblacima nebeskim
."

(65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "POHULIO JE! ŠTO NAM JOŠ TREBAJU SVJEDOCI! EVO, SADA STE ČULI HULU!

(66) Što vam se čini?" Oni odgovoriše: "SMRT ZASLUŽUJE!"



,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Svećenik pita G Jehoshuu – DA LI SI TI SIN BOŽJI?

G Jehoshua odgovara – TI KAZA – što znači potvrda - JESAM, ja sam Sin Božji.


Jehoshua sa izrečenim – Ti kaza – potvrđuje da je On Sin Božji.

Svećenik na Jehoshuinu potvrdu da je On Sin Božji,

tvrdi da je Jehoshua pohulio, jer se pravio Sinom Božjim.

Koja je to hula?

Jehoshua je rekao istinu – Sin je Božji.

Jehoshua nije rekao – Ja sam Bog.

Ali svećenik je to tako lažno prikazao,

da je Jehoshua rekao da je On Bog.

Ali Jehoshua to nije rekao.
Jehoshua nije nikada nigdje rekao – ja sam Bog.
Nije – zato jer NE LAŽE.

Jehoshua je lažno optužen.

Svećenik je izjednačio Jehoshuinu izjavu – Ja sam Sin Božji, sa - Ja sam Bog.

Jehoshua je lažno optužen i na temelju lažne optužbe pogubljen.

Svećenik je lažno prikazao da je Jehoshua izjavio da je On Bog.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Današnji Kršćani koji nemaju veze sa vezom sa prvim Kršćanima,
ubili su G Jehoshuu
LAŽNO prikazujući da –

BOŽJI SIN znači isto što i BOG.
 
TKO JE UBIO
SINA od Boga Jedinoga Oca JHVH -
GOSPODINA Jehoshuu?

==========================================



G Jehoshuu su ubili oni koji tvrde:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Božji Sin = BOG.
-----------------------
TKO takove stvari tvrdi?
Svi današnji Kršćani!
NE PRVI Biblijski Kršćani – nego DANAŠNJI nazovi Kršćani.
-----------------------------------------------------------------------------------

Jehoshuini učenici – prvi Kršćani nisu imali takova nauka prema Jehoshi.
Takav krivo nauk imali su Svećenici.

Da li se svi slažemo da je Jehoshua lažno optužen?

Što je bila lažna optužba?



MATEJ 26,



(59) A glavari svećenički i cijelo Vijeće tražili su kakvo LAŽNO SVJEDOČANSTVO PROTIV ISUSA DA BI GA MOGLI POGUBITI. (60) Ali ne nađoše premda pristupiše mnogi lažni svjedoci. Napokon pristupe dvojica (61) i reknu: "Ovaj reče: 'Mogu razvaliti Hram Božji i za tri ga dana sagraditi.'" (62) Usta nato veliki svećenik i reče mu: "Zar ništa ne odgovaraš? Što to ovi protiv tebe svjedoče?"

(63) ISUS JE ŠUTIO. REČE MU VELIKI SVEĆENIK:

"ZAKLINJEM TE BOGOM ŽIVIM:

KAŽI NAM JESI LI TI KRIST, SIN BOŽJI?"


(64) REČE MU ISUS:

"TI KAZA! (= JESAM!)

Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati SINA ČOVJEČJEGA GDJE SJEDI ZDESNA SILE (= ZDESNA BOGU JEDINOME OCU JHVH)
i dolazi na oblacima nebeskim
."

(65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "POHULIO JE! ŠTO NAM JOŠ TREBAJU SVJEDOCI! EVO, SADA STE ČULI HULU!

(66) Što vam se čini?" Oni odgovoriše: "SMRT ZASLUŽUJE!"



,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Svećenik pita G Jehoshuu – DA LI SI TI SIN BOŽJI?

G Jehoshua odgovara – TI KAZA – što znači potvrda - JESAM, ja sam Sin Božji.


Jehoshua sa izrečenim – Ti kaza – potvrđuje da je On Sin Božji.

Svećenik na Jehoshuinu potvrdu da je On Sin Božji,

tvrdi da je Jehoshua pohulio, jer se pravio Sinom Božjim.

Koja je to hula?

Jehoshua je rekao istinu – Sin je Božji.

Jehoshua nije rekao – Ja sam Bog.

Ali svećenik je to tako lažno prikazao,

da je Jehoshua rekao da je On Bog.

Ali Jehoshua to nije rekao.
Jehoshua nije nikada nigdje rekao – ja sam Bog.
Nije – zato jer NE LAŽE.

Jehoshua je lažno optužen.

Svećenik je izjednačio Jehoshuinu izjavu – Ja sam Sin Božji, sa - Ja sam Bog.

Jehoshua je lažno optužen i na temelju lažne optužbe pogubljen.

Svećenik je lažno prikazao da je Jehoshua izjavio da je On Bog.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Današnji Kršćani koji nemaju veze sa vezom sa prvim Kršćanima,
ubili su G Jehoshuu
LAŽNO prikazujući da –

BOŽJI SIN znači isto što i BOG.
pa ko kaza pobogu isus ili tuzilac..onaj koji kaza taj je i mislio kao ti i na osnovu toga ga je osudio na smrt a po jevrejskom zakonu da je reko da jesam zakonski bi imali pravo da ga ubiju..dal je isus postovao jevrejski zakon ili nije...naravno da jeste jer nije reko jesam i zato su jevreji krivi
 
TKO JE UBIO
SINA od Boga Jedinoga Oca JHVH -
GOSPODINA Jehoshuu?

==========================================



G Jehoshuu su ubili oni koji tvrde:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Božji Sin = BOG.
-----------------------
TKO takove stvari tvrdi?
Svi današnji Kršćani!
NE PRVI Biblijski Kršćani – nego DANAŠNJI nazovi Kršćani.
-----------------------------------------------------------------------------------

Jehoshuini učenici – prvi Kršćani nisu imali takova nauka prema Jehoshi.
Takav krivo nauk imali su Svećenici.

Da li se svi slažemo da je Jehoshua lažno optužen?

Što je bila lažna optužba?



MATEJ 26,



(59) A glavari svećenički i cijelo Vijeće tražili su kakvo LAŽNO SVJEDOČANSTVO PROTIV ISUSA DA BI GA MOGLI POGUBITI. (60) Ali ne nađoše premda pristupiše mnogi lažni svjedoci. Napokon pristupe dvojica (61) i reknu: "Ovaj reče: 'Mogu razvaliti Hram Božji i za tri ga dana sagraditi.'" (62) Usta nato veliki svećenik i reče mu: "Zar ništa ne odgovaraš? Što to ovi protiv tebe svjedoče?"

(63) ISUS JE ŠUTIO. REČE MU VELIKI SVEĆENIK:

"ZAKLINJEM TE BOGOM ŽIVIM:

KAŽI NAM JESI LI TI KRIST, SIN BOŽJI?"


(64) REČE MU ISUS:

"TI KAZA! (= JESAM!)

Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati SINA ČOVJEČJEGA GDJE SJEDI ZDESNA SILE (= ZDESNA BOGU JEDINOME OCU JHVH)
i dolazi na oblacima nebeskim
."

(65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "POHULIO JE! ŠTO NAM JOŠ TREBAJU SVJEDOCI! EVO, SADA STE ČULI HULU!

(66) Što vam se čini?" Oni odgovoriše: "SMRT ZASLUŽUJE!"



,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Svećenik pita G Jehoshuu – DA LI SI TI SIN BOŽJI?

G Jehoshua odgovara – TI KAZA – što znači potvrda - JESAM, ja sam Sin Božji.


Jehoshua sa izrečenim – Ti kaza – potvrđuje da je On Sin Božji.

Svećenik na Jehoshuinu potvrdu da je On Sin Božji,

tvrdi da je Jehoshua pohulio, jer se pravio Sinom Božjim.

Koja je to hula?

Jehoshua je rekao istinu – Sin je Božji.

Jehoshua nije rekao – Ja sam Bog.

Ali svećenik je to tako lažno prikazao,

da je Jehoshua rekao da je On Bog.

Ali Jehoshua to nije rekao.
Jehoshua nije nikada nigdje rekao – ja sam Bog.
Nije – zato jer NE LAŽE.

Jehoshua je lažno optužen.

Svećenik je izjednačio Jehoshuinu izjavu – Ja sam Sin Božji, sa - Ja sam Bog.

Jehoshua je lažno optužen i na temelju lažne optužbe pogubljen.

Svećenik je lažno prikazao da je Jehoshua izjavio da je On Bog.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Današnji Kršćani koji nemaju veze sa vezom sa prvim Kršćanima,
ubili su G Jehoshuu
LAŽNO prikazujući da –

BOŽJI SIN znači isto što i BOG.
Zemaljski gledano ubili su ga Rimljani uz izdaju jevreja. A ovako ga je ubio Bog jer je to bio deo njegovog genijalnog plana.
 
Zemaljski gledano ubili su ga Rimljani uz izdaju jevreja. A ovako ga je ubio Bog jer je to bio deo njegovog genijalnog plana.
Smrt SINA -
od Boga Jedinoga Oca JHVH,
Gospodina Yehoshue Pomazanika:


===========================================

TO je bio PLAN Boga Oca JHVH, kako spasiti Zemljane!

---------------------------------------------------------------------------

Zato se NIJE žrtvovao BOG Otac JHVH,

nego je Bog Otac JHVH

DAO svoga Sina Yehoshuu kao žrtvu pomirnicu

---------------------------------------------------



IVAN 3,16

Uistinu, BOG je tako ljubio svijet te je

DAO SVOGA SINA Jedinorođenca

da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne,

nego da ima život vječni.

……………………………………………………………………..

1. IVANOVA 4,10

U ovom je ljubav: ne da smo mi ljubili Boga,

nego - on je ljubio nas i

POSLAO SINA SVOGA KAO POMIRNICU ZA GRIJEHE naše.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Bog je Otac JHVH

Bog Otac JHVH je POSLAO Gospodina Yehoshuu na Zemlju.

Bog Otac JHVH je DAO svog Sina Yehoshuu kao ŽRTVU pomirnicu.

------------------------------------------------------------------------------------------



1. IVANOVA 2,2

ON je POMIRNICA za grijeha naše,

i ne samo naše, nego i svega svijeta.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
IZAIJA 53,10
Al` se JHVH SVIDJE DA GA PRITISNE BOLIMA.

Žrtvuje li život svoj za NAKNADNICU,

vidjet će potomstvo, produžit` sebi dane i

JHVH će se volja po njemu ispuniti.
-----------------------------------------------------------
EFEŽANIMA 5,2

i hodite u ljubavi kao što je i Krist ljubio vas i sebe predao za nas

KAO PRINOS I ŽRTVU BOGU NA UGODAN MIRIS.

-----------------------------------------------------------

RIMLJANIMA 3,25

Njega = SINA G JEHOSHUU -
je Bog = OTAC JEDINI JHVH -
IZLOŽIO DA KRVLJU SVOJOM BUDE POMIRILIŠTE PO VJERI.

Htio je tako očitovati svoju pravednost kojom je u svojoj božanskoj

strpljivosti propuštao dotadašnje grijehe;

-----------------------------------------------------------
RIMLJANIMA 8,32

TA ON NI SVOJEGA SINA NIJE POŠTEDIO,

NEGO GA JE ZA SVE NAS PREDAO!

Kako nam onda s njime neće sve darovati?
 
TKO JE UBIO
SINA od Boga Jedinoga Oca JHVH -
GOSPODINA Jehoshuu?

==========================================


G Jehoshuu su ubili oni koji tvrde:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Božji Sin = BOG.
-----------------------
TKO takove stvari tvrdi?
Svi današnji Kršćani!
NE PRVI Biblijski Kršćani – nego DANAŠNJI nazovi Kršćani.
-----------------------------------------------------------------------------------

Jehoshuini učenici – prvi Kršćani nisu imali takova nauka prema Jehoshi.
Takav krivo nauk imali su Svećenici.

Da li se svi slažemo da je Jehoshua lažno optužen?

Što je bila lažna optužba?



MATEJ 26,



(59) A glavari svećenički i cijelo Vijeće tražili su kakvo LAŽNO SVJEDOČANSTVO PROTIV ISUSA DA BI GA MOGLI POGUBITI. (60) Ali ne nađoše premda pristupiše mnogi lažni svjedoci. Napokon pristupe dvojica (61) i reknu: "Ovaj reče: 'Mogu razvaliti Hram Božji i za tri ga dana sagraditi.'" (62) Usta nato veliki svećenik i reče mu: "Zar ništa ne odgovaraš? Što to ovi protiv tebe svjedoče?"

(63) ISUS JE ŠUTIO. REČE MU VELIKI SVEĆENIK:

"ZAKLINJEM TE BOGOM ŽIVIM:

KAŽI NAM JESI LI TI KRIST, SIN BOŽJI?"


(64) REČE MU ISUS:

"TI KAZA! (= JESAM!)

Štoviše, kažem vam: Odsada ćete gledati SINA ČOVJEČJEGA GDJE SJEDI ZDESNA SILE (= ZDESNA BOGU JEDINOME OCU JHVH)
i dolazi na oblacima nebeskim
."

(65) Nato veliki svećenik razdrije haljine govoreći: "POHULIO JE! ŠTO NAM JOŠ TREBAJU SVJEDOCI! EVO, SADA STE ČULI HULU!

(66) Što vam se čini?" Oni odgovoriše: "SMRT ZASLUŽUJE!"



,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,



Svećenik pita G Jehoshuu – DA LI SI TI SIN BOŽJI?

G Jehoshua odgovara – TI KAZA – što znači potvrda - JESAM, ja sam Sin Božji.


Jehoshua sa izrečenim – Ti kaza – potvrđuje da je On Sin Božji.

Svećenik na Jehoshuinu potvrdu da je On Sin Božji,

tvrdi da je Jehoshua pohulio, jer se pravio Sinom Božjim.

Koja je to hula?

Jehoshua je rekao istinu – Sin je Božji.

Jehoshua nije rekao – Ja sam Bog.

Ali svećenik je to tako lažno prikazao,

da je Jehoshua rekao da je On Bog.

Ali Jehoshua to nije rekao.
Jehoshua nije nikada nigdje rekao – ja sam Bog.
Nije – zato jer NE LAŽE.

Jehoshua je lažno optužen.

Svećenik je izjednačio Jehoshuinu izjavu – Ja sam Sin Božji, sa - Ja sam Bog.

Jehoshua je lažno optužen i na temelju lažne optužbe pogubljen.

Svećenik je lažno prikazao da je Jehoshua izjavio da je On Bog.



-----------------------------------------------------------------------------------------------------


Današnji Kršćani koji nemaju veze sa vezom sa prvim Kršćanima,
ubili su G Jehoshuu
LAŽNO prikazujući da –

BOŽJI SIN znači isto što i BOG.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Zemaljski gledano ubili su ga Rimljani uz izdaju jevreja. A ovako ga je ubio Bog jer je to bio deo njegovog genijalnog plana.
Историјски гледано прогонили су га, мучили и распели на крст Италијани уз саучесништво свештеника и монаха Јудаистичке цркве.

Јеврејски народ пак обожавао га је: он је био исцелитељ, филозоф, Месија, инфлуенсер..., док је за Зилоте који су били јеврејски покрет отпора против Италијанских нациста, био је Че Гевара.

Ево како су се догађаји стварно одиграли:

„... и онда је ловац убио вука, распорио му стомак и извукао баку и Црвенкапицу“.

Ето, да не би храброг ловца, остадосмо без баке и Црвенкапице. Хвала ти храбри ловче.

И у следећој бајци има пуно нереалних елемената, а овом приликом задржаћемо се на делу о зачећу главног јунака.

У другом делу Библије истиче се чудесно зачеће Џонатаново, где је Марији која је у то време била virgo intacta, тј. девица, речено да ће затруднети директно од стране Светог Духа. Шта је тачно Свети Дух не зна се, али можемо претпоставити да је у питању једна врста божанског бића – свести. Иначе, овај део о безгрешном зачећу свештеници вековима користе, како би верницима наметнули комплекс кривице и тако их држали у ропству.

Истина о Џонатановом зачећу је пак много једноставнија и у питању је прича која се дешава широм планете, где се Марија на први поглед заљубила у путујућег трговца Џонатана, који јој је обећао да ће је венчати и остати да живи са њом у селу. Чекајући његову породицу да дође на заказано венчање постали су љубавници, након чега је Марија остала трудна, а убрзо након тога он је нестао из села.

У то време спавати са мушкарцем пре брака било је незамисливо, а уколико би девојка остала и трудна, имала је три избора:

  • да изврши самоубиство
  • да постане анимир-дама
  • да се уда за удовца
Марија је изабрала треће решење, удавши се за постаријег удовца Јосифа. Када се породила, дечаку је дала очево име како би је подсећао на њега, јер га је читавог живота искрена волела и поред тога што је напустио.

Након што је хришћанство постало званична религија Римског царства, све друге религије забрањене су, а њихови храмови порушени, па су противници хришћанства чињеницу да је Џонатан био ванбрачно дете користили у међусобним свађама.

Зато је хришћанска црква измислила причу о његовом небеском оцу и безгрешном зачећу.



line-transparent2.png


Многа деца рођења из љубави на први поглед лепша су, паметнија и добродушнија од својих вршњака, што је био случај и са Џонатаном. Због ових особина читаво село га је волело, због чега није осећао бол услед недостатка оца. Џонатана су волели и јудаистички свештеници, јер је врло рано показао завидно знање у проучавању светих књига њихове религије, но, интелигентном дечаку религијски списи нису могли дати одговоре на питања за којима је трагао. Зато је у својој 16 години закуцао на врата манастира у коме су живели Есени. Есени су били трећа секта унутар јудаизма и за разлику од Рабина и Фарисеја, нису деловали унутар цркве, већ су живели у издвојеним манастирима бавећи се медитацијом, траварством и духовним исцељењем. Вести о Џонатану и раније су стизале до њих, па су на његову молбу за пријем у есенску заједницу одговорили потврдно.

Џонатан је у есенском манастиру провео следећих 16 година током којих је досегао Просветљење, да би извесно време након тога, поверио свом духовнику како осећа потребу да своја духовна искуства подели са народом, након чега му је одобрено да напусти манастир. Манастир је напустио онако како је у њега и ушао - само у одећи коју је имао на себи. Његов повратак кући донео је пуно радости Марији, која је донекле била умањена његовом одлуком да се не жени, но, након толико година њен вољени син се вратио кући, чиме њеној срећи није било краја.

Многи у селу сећали су се омиљеног дечака Џонатана и били су заинтересовани да чују шта се то дешавало са њим током протеклих година. Џонатан им је испричао где је провео године, говорећи им при том о својим духовним искуствима и спознајама. Многима - нарочито млађима, свидела се његова појава и духовна искуства о којима је говорио, мада их нису у потпуности разумели, јер су се разликовала од учења јудаистичке цркве. Једна од заинтересованих била је и девојка која се звала попут његове мајке - Марија, и једном приликом након завршеног окупљања на тргу, замолила га је да је отпрати до куће и успут јој објасни неке делове духовних спознаја који јој нису били јасни. Џонатан је радо пристао и у причи су дошли до њене куће, након чега га је позвала у свој дом, како би наставили разговор о духовности. Послужила је закуску и вино разблажено водом, у које је додала одређену количину афродизијака. Пријатна и опуштена атмосфера, уз укусну храну, вино зачињено афродизијаком и блискост лепе Марије, учинили су да постану љубавници. Извесно време након тога Марија га је обавестила да је остала трудна, након чега је он одлучио да је ожени.

Иако непланиране, Џонатан је женидбу и очекивано рођење детета прихватио филозофски, сматрајући да његове супружничко-родитељске обавезе неће негативно утицати на мисију проближавања духовности људима. Ово се показало тачним, али су његови јавни семинари о духовности почели да сметају свештеницима јудаистичке цркве. Како је у то време Јудеја била окупирана од стране тадашњег Нацистичког Светског Поретка оличеног у Римском Царству и Италијанима, Јевреји су покушавали да се ослободе њихове окупације. Власт је била у рукама јудаистичких свештеника подељених на садукеје и рабине, који су представљали религијске, државничке, судске, полицијске... и сваке друге вође. Били су потчињени Италијанима, што значи да су били део окупационог режима. Но, међу Јеврејима су деловали и Зилоти, који су организовали побуне против Италијана. Џонатан који је тада почео да исцељује народ привлачио је не само њихову, већ и пажњу Италијана и јудаистичких свештеника, али и Зилота. Зилоти су схватили да га могу искористити као иницијалну капислу која ће дићи народ на побуну, јер је својом појавом и духовним даровима које је испољавао одговарао опису Месије-спаситеља, најављиваног у њиховим светим књигама.

Како би пак спречили побуну, Италијани су јудаистичким свештеницима рекли: „Џонатана морамо што пре уклонити, јер спрема нараод на побуну, зато нађите му било какву кривицу како бисмо имали повода да га ухапсимо и погубимо“.

Рабини којима је Џонатан као духовника само сметао, пронашли су му кривицу да се представљао као божији син, што је по јудаистичком закону био смртни грех. Зато су тражили од Италијана да га ухапсе и осуде.

Италијани су то учинили и осудили су га на смрт, иако је јеврејски народ захтевао да га ослободе, а да уместо њега казне Барабу који је починио бројне крађе и убиства, но, Пилат је остао неумољив – побуњеници морају бити заплашени његовом смрћу. Зато је јавно бичеван, „крунисан“ трновом круном, огрнут прљавим комадом тканине уместо плашта и присиљен да улицама вуче крст на коме ће бити распет, како би народ видео да од „месије“ нема помоћи. Док је пролазио улицама вукући крст, Јевреји су пљували и вређали италијанске војнике, али су њихове војне снаге биле толико јаке, да се његово ослобађање није могло спровести, те је под јакоим обезбеђењем одведен на брдо Голгота, где је разапет на крст на коме је доспео у стање привидне смрти.

Наиме, како су знали да је због јаких војних снага његово ослобађање немогуће, Зилоти су током његовог спровођења ка брду Голгота направили инцидент, током кога се једна њихова чланица пробила до Џонатана дајући му да попије чашу „воде“. Међутим, уместо воде, у чаши је био напитак који особу доводи у стање привидне смрти, те су чувари који су обезбеђивали крст са распетим Џонатаном сматрали да је преминуо. Зато су га скинули и однели у једну врсту гроба-капеле исклесанe у стени, у коју су преминули осуђеници смештани док породица не би дошла да преузме њихово тело. Капела је имала вентилациони отвор (заштићен трњем како кроз њега не би улазиле ситне животиње) кроз који су Зилоти ушли и однели омамљеног Џонатана, a убрзо након тога раширили су причу да се „узнео на Небо“, како Италијани не би организовали потрагу за њим. Они су га пак неговали у свом склоништу, што су и јавили обема Маријама, а оне су то поверили малој Сари, јер је била потресена очевом смрћу. Сара се поверила једној другарици, што су Италијани сазнали и њихову кућу ставили под присмотру, због чега су их Зилоти заједно са Џонатаном бродом послали за Француску.

У Француској породица је живела тих и повучен живот на своме имању у околини данашњег Дижона, не дружећи се превише са мештанима. Након доласка у Француску, однос између супруге Марије и Џонатана на његов захтев постао је пријатељски, што значи да више нису делили заједничку постељу и Џонатан је одбијао да учествује у зачињању деце. У прво време Марији ово није било право, али када је видела да је упоран, прихватила је такав начин живота. Џонатан је време проводио бавећи се медитацијом и размишљањима о проживљеном, и није покушавао да своја духовна сазнања пренесе локалним житељима. Умро је у 92-ој години, супруга Марија 8 година пре њега, а мајка Марија 20 година пре ње. Ћерка Сара се удала, имала је велики број потомака и била веома омиљена у крају.
(Допуњено августа 14 године ере Водолије - Београд/Србија)
 
Poslednja izmena:

Back
Top