Ko je u raju? Da li raj zvrji prazan?

Ko je u raju?

  • samo svetitelji

    glasova: 3 7,9%
  • skoro svi

    glasova: 4 10,5%
  • praktično niko

    glasova: 2 5,3%
  • raj ne postoji. raj i pakao su izmišljeni kao štap i šargarepa za vernike

    glasova: 19 50,0%
  • raj je stanje svesti

    glasova: 6 15,8%
  • raj je na zemlji

    glasova: 4 10,5%

  • Ukupno glasova
    38

hm337

Elita
Poruka
16.408
Znamo iz Novog Zaveta da je puno zvanih a malo izabranih, kao i to da uski put vodi u carstvo, a široki kojim skoro svi idu vodi u propast. Ko uopšte uspe da dođe u raj? Da li je moguće raj zaslužiti ispravnim životom i dobrim delima ili se tamo ulazi po milosti Božijoj? Da li je Bog dobar i pravedan prema onima koji idu u pakao?

Ako kao konačno ishodište postoje samo raj i pakao, onda se na kontinuumu ljudske vrednosti (određene nivoom greha i nivoom vrlina i vere) negde mora povući granica između dobrih koji idu u raj i loših koji idu u pakao. E sad ako pogledamo onog koji je najbliži granici sa one strane gde je raj i onog koji je najbliži granici sa one strane gde je pakao razlika između njih je minimalna. Da li je pravedno da jedan od njih dvojice bude nagrađen a drugi kažnjen za vek vekova?

Ili možda u raj ulaze samo savršeni ljudi? Ako je tako, ko je od ljudi zaslužio da uđe u raj? Da li raj zvrji prazan?
 
...raj se ne zasluzuje samomucenjem
niti mucenjem
pred vratima Raj-a
Rajska se vrata otvaraju ili ne...

P.S.
...kad je konstruktor rakete za ulazak u Kosmos testirao kosmonaute
jer ih je imalo zaista vise
samo je Gagarin napravio gest koji ga je i 'kosta' Istorije,
pred ulaz je skinuo cipele i usao u Raketu.../ ...to ne znaci da i pred Raj_em treba tako... :D /
 
Ukoliko ima zaslužnih tog raja, za njih je raj gde su svi dragi i voljeni zajedno, zdravi i srećni.
Svako ko ima drage i voljene, tj. svako ljudsko biće bi želelo da raj bude takav, a svako je bar od nekoga voljen.
Logično je da se vernik moli za svoje drage i želi im mesto u raju, a ne da brine prvenstveno da li će on tamo da stigne jer u tome nema ni ljubavi, ni razloga da se stvarno veruje. Dakle, ne može i ne treba da bude ''svako za sebe''.

Znam odlično da nisam dostojna Isusovog raja, pa ako čudom pokajanja, molitve i ispravljanja, i Njegove milosti ne bude drugačije, želja mi je da nikoga svog ne vidim na onoj drugoj strani.
I dalje mi je negde Dante slikopisac pakla, da se osetiti, a Raj nisam još čitala.
Ne verujem da je raj tu, na zemlji, kao pojedini...
Da bi raj bio na zemlji, Bog bi morao da je u svakom ljudskom srcu ne samo uvek dobrodošao sa svim obeležjima koje ima, nego i potreban, pažen, čuvan, slušan, poštovan i oponašan.
Mi jednostavno nismo takvi, i onda je nemoguće da u ovim životima pojmimo raj čak i da jeste moguć.
 
Otac Joil : Da vi samo mozete da pogledate sa visine nasu planetu i da vidite milijarde Muslimana u paklu, milijarde Hindusa I Kineza u paklu, milijarde Amerikanaca u paklu, Zapad citav u paklu, osim one pravoslavne srpske i ruske oaze !
Zato i ne postoji čovek koji bi bio kao jedini, najčistiji i najsvetliji Isus Hrist, da se pomoli i za svoje zlotvore na umoru, pa da kaže: ''Oprosti im, Oče, ne znaju šta čine!'', nego čak i sveštena lica javno pozivaju da se sladimo i radujemo jer će neko da gori u paklu, pa još i da likujemo ''da li ima dovoljno drva da mu bolje gori vatra''.
Ko nam kaže: ''Osveta je moja.''?

''Izgibe narod moj jer je bez znanja.'' :rida:
 
Zato i ne postoji čovek koji bi bio kao jedini, najčistiji i najsvetliji Isus Hrist, da se pomoli i za svoje zlotvore na umoru, pa da kaže: ''Oprosti im, Oče, ne znaju šta čine!'', nego čak i sveštena lica javno pozivaju da se sladimo i radujemo jer će neko da gori u paklu, pa još i da likujemo ''da li ima dovoljno drva da mu bolje gori vatra''.
Ko nam kaže: ''Osveta je moja.''?

''Izgibe narod moj jer je bez znanja.'' :rida:
Joil je specifičan...dao je sebi za pravo da priča svašta iako je samo monah a nije studirao teologiju...bio je čini mi se nastavnik hemije pre nego što se zamonašio...
 
Joil je specifičan...dao je sebi za pravo da priča svašta iako je samo monah a nije studirao teologiju...bio je čini mi se nastavnik hemije pre nego što se zamonašio...
Pa, nisam ni ja studirala teologiju, a ne bi mi palo na pamet da se nadam da pojedini narodi i nacije izgaraju u paklu ''kad bih mogla da pogledam odozgo''. Odozgo gleda Bog, Isus Hrist, a ne sveštenici ili ovde neki koji doživljavaju astralne projekcije, halicinacije ili šta već...
Pogano oko i pogan jezik svakako nisu od Boga.
Svet jeste u rasulu, ali navijati da bilo ko gori nije stvar kojom treba da se bavimo.
Hrišćanski, i uopšte u duhu vernika je kad sretnemo nekog zlobnog i naopakog da nas to rastuži, da te mučene duše žalimo i molimo se da se izleče jer pate od jedine prave smrtne bolesti.
 
Znamo iz Novog Zaveta da je puno zvanih a malo izabranih, kao i to da uski put vodi u carstvo, a široki kojim skoro svi idu vodi u propast. Ko uopšte uspe da dođe u raj? Da li je moguće raj zaslužiti ispravnim životom i dobrim delima ili se tamo ulazi po milosti Božijoj? Da li je Bog dobar i pravedan prema onima koji idu u pakao?

Ako kao konačno ishodište postoje samo raj i pakao, onda se na kontinuumu ljudske vrednosti (određene nivoom greha i nivoom vrlina i vere) negde mora povući granica između dobrih koji idu u raj i loših koji idu u pakao. E sad ako pogledamo onog koji je najbliži granici sa one strane gde je raj i onog koji je najbliži granici sa one strane gde je pakao razlika između njih je minimalna. Da li je pravedno da jedan od njih dvojice bude nagrađen a drugi kažnjen za vek vekova?

Ili možda u raj ulaze samo savršeni ljudi? Ako je tako, ko je od ljudi zaslužio da uđe u raj? Da li raj zvrji prazan?

Raj je stanje svesti. Da bi na zemlji bio raj, većina ljudi bi trebala da boravi u tom stanju svesti.
Trenutno je na zemlji pakao.
 
Зашто би Бог направио рај да буде празан ?
Otkud ja znam zašto. Možda nije ni stvorio raj. Možda ga je stvorio samo za savršene na putu Hristovom. Možda je bila potrebna šargarepa za narodne mase. Možda Bog nije dobar nego želi da ljudi pate trudeći se da dohvate nedohvatno. Možda svi idu raj. Možda je raj samo prolazna stanica pre ponovnog rađanja.
Mi možemo samo da se pitamo da li je nešto ovako ili onako, a znaćemo tek kad umremo kako je.
Ако си читао Нови Завет видећеш да ни светитељи нису савршени људи.
Nisu bili, ali jesu postali.prilično savršeni u veri i u ljubavi.
 
Бити хришћанин не значи постати савршен, јер за човека савршеност није циљ који се може достићи, већ бити на путу.
Погледај светитеље, очигледно да је Бог добар, јер се може достићи циљ.
Одакле ти идеја да Бог није добар. Ко би онда био добар ако Бог није добар ?
 
Бити хришћанин не значи постати савршен, јер за човека савршеност није циљ који се може достићи, већ бити на путу.
na putu je i neko ko je bio veliki grešnik pa se pokajao i neko ko nije grešio. Ali samo Bog zna koji od te dvojice ima čistije srce. Cilj hrišćanina treba da bude ogromna i bezuslovna ljubav prema Bogu, sebi i bližnjima. A većina hrišćana nije na tom putu pa opet očekuju raj.
Погледај светитеље, очигледно да је Бог добар, јер се може достићи циљ.
A da li cilj treba da nam bude raj? Ako nam je to cilj onda su sva naša vrlina i dobrota nastale iz koristoljublja i nisu istinske.
Одакле ти идеја да Бог није добар. Ко би онда био добар ако Бог није добар ?
Verujem da je Bog dobar, ali ne mogu znati da li je stvarno dobar. Mnoge stvari koje u SZ čini bog nisu dobre. Pitanje je da li je starozavetno bog pravi Bog a ne samo plod mašte jevrejskog kolektivnog nesvesnog.
 

Back
Top