Бојкотујте НИН-ову награду
Култура | 29. децембар 2010. | 19:49
Књижевник и директор Народне библиотеке Србије, Сретен Угричић, повукао је кандидатуру свог романа „Незнаном јунаку“, коју је без његове сагласности на конкурс за НИН-ову награду послао његов издавач „Лагуна“, јер, према његовим речима, та награда пресудно утиче на канонизацију савременог домаћег романескног стваралаштва и на артикулацију укупне представе књижевности и њеног статуса на културној и јавној сцени.
У писму које је доставио главном и одговорном уреднику НИН-а и директору ИП „Лагуна“, Угричић каже да је НИН-ова награда функционално усађена у социосимболички поредак којим се он бави у свом роману „Незнаном јунаку“.
– То је поредак који је мутирао до гротескних форми и размера – како вулгарних и болно очигледних, тако и самозатајних и наизглед безазлених – те мора бити демаскиран, детабуизиран и десакрализован, темељно искритикован и објашњен, чак и деци у основној школи, иначе ће нас сатрти, а већ нам је нанео ненадокнадиву штету – каже Угричић.
Он даље у писму наводи да је тај поредак идеолошки обојен национализмом, да је традиционалистички, патријархалан, популистички, аутистичан и антипросветитељски, да подстиче конформизам и самосажаљење уместо истинољубивости, самосвести и одговорности.
– Тај поредак није у стању да продукује смисао већ га немилице троши, улизује се предрасудама, ниском укусу, малограђанштини, медиокритетству, затуцаности, ксенофобији. У том и таквом поретку био је могућ и стваран Слободан Милошевић и његов режим. То је поредак нашег пораза и безизлаза. Владајуће мерило гласи: што српскије – то боље, а требало би да буде управо обрнуто: што боље – то српскије. Што је реторика такозваних патриота драматичнија и гласнија, то је супстанца празнија и тривијалнија – истиче Угричић.
Настављајући причу о том поретку, он тврди да књижевност не сме да служи таквом поретку, као што ни главна књижевна награда не сме да му служи.
– Релевантна књижевност и уметност одувек износе на видело претпоставке и последице таквих поредака. Уметност предочава шта такав поредак значи и шта чини човеку, непосредно и чулно обистињено указује да могућност другачијег, слободнијег и људскијег живота, зависи само од нас. Живот је иностранство, уметност је отаџбина – истиче Угричић.
Тај поредак је толико уврежен, напомиње писац, да се прима и одржава као богомдан, као да се подразумева и као да нам одговара.
– Е, зато одбијам да се придружим том поретку. Оваква НИН-ова награда, каквом се углавном показала у последњих двадесет година, не даје легитимитет писцу, него писац даје легитимитет оваквој награди, ако пристане да учествује. Позивам и друге писце из овогодишње продукције романа да се придруже, да покажу да разумеју зашто је важно и неопходно одбити учешће у конкуренцији за НИН-ову награду. Немам илузија да један гест може да битније утиче на такав поредак и било шта озбиљније да промени, јер НИН-ова награда је само куглагер у тој свеприсутној машини којом смо оковани – закључио је Угричић.
Један од некадашњих чланова НИН-овог жирија, др Драшко Ређеп у изјави за „Правду“ каже да његово искуство у НИН-овом жирију (лауреати Милош Црњански и Данило Киш) не говори у прилог „мање више незнаног аутора о незнаном јунаку“.
– Увредљиво је, свакако за Црњанског и Киша, дакле ауторе које сам ја оверио, да им се за „Роман о Лондону“ и „Пешчаник“ приписују националистичке ауре. Немам разумевања за разочаране. Уосталом, што Угричић није сачекао да види да ли ће добити НИН-ову награду. Па, ако је добије, могао је да награду одбије, што би оставило много значајнији утисак – истакао је Ређеп.
Такође, он каже да, колико је њему познато, издавач има права да на основу своје процене, без консултације са аутором, пошаље неко дело жирију које те године одлучује о главној награди. Ређеп напомиње да је апсурдно говорити о спровођењу неке националистичке политике ако се зна да су својевремено у НИН-овом жирију били и Мидхад Бегић, Игор Мандић, Ели Финци.
С друге стране, директор ИП „Лагуна“ Дејан Папић потврдио је Угричићеве тврдње да му је писац у једном разговору нагласио да не би желео да буде кандидован за НИН-ову награду.
– Ипак, у најбољој намери, наши уредници су одлучили да и роман „Незнаном јунаку“ пошаљу жирију на увид. Моја је кривица, очигледно, у томе да им нисам пренео категоричност Угричићевог става и на томе му се извињавам. Моје мишљење је да НИН-ова награда има далеко највећу репутацију међу домаћим књижевним наградама, толико снажну да чак и многе, готово скандалозне одлуке њеног жирија, каквих није било мало у последњих двадесетак година, нису успели озбиљније да уздрмају поверење које она ужива међу читаоцима –истиче Папић.
„Незнаном јунаку“ (ни)је био на листи
Поводом целог случаја, недељник НИН је издао саопштење у коме се, између осталог, напомиње да жири, у свој списак од 30 романа није ни уврстио Угричићево дело. С друге стране, Угричић тврди да је да се његов роман налази на листи кандидата које жири разматра сазнао из НИН-овог броја од 23. децембра 2010.