Ko je topio tenkove?

Vlasti posle 2000-e je morala da ispuni sve sto je Milosevic potpisao sa NATO-om i Savetom Bezbednosti,a oni su trazili da unistimo svo tesko naoruzanje i PVO odbranu,jer je to bio jedan od uslova da se prekine bombardovanje.Znaci sve jedinice vojske i policija da se povuce sa Kosova i Metohije,a da se tesko naoruzanje unisti.Znaci iako vlas posle 2000-te,nije imala udela u tim politickim potezima,morali su da urade ono sto je ranije potpisano.

Pa niti je unisteno tesko naoruzanje, niti je unistena PVO :)
Mislim, bar nije bila do kraja 2012. godine, dok sam ja radio u vojsci, moze se reci da sam licno video i popisao svu tehniku :)

Ono sto je rashodovano (dakle stavljeno van upotrebe) su stari tenkovi T55, a odluku o njihovom rashodovanju smo doneli mi jos devedesetih, jer su se pokazali izuzetno neefikasnim u ratovima u Hrvatskoj i BiH. Zastareli su (dizajn je iz 1955. godine) i svako lako protivtenkovsko oruzje proizvedeno posle 1970. godine moze da ga onesposobi dok si reko keks. Jednostavno, vojska cije bi se oklopne jedinice bazirale na T55-ici bi bila jako glupa vojska u 21. veku :)

A PVO je netaknut. Radi odlicno, i imamo samo jos vise nego sto smo imali 1999.
 
Pa niti je unisteno tesko naoruzanje, niti je unistena PVO :)
Mislim, bar nije bila do kraja 2012. godine, dok sam ja radio u vojsci, moze se reci da sam licno video i popisao svu tehniku :)

Ono sto je rashodovano (dakle stavljeno van upotrebe) su stari tenkovi T55, a odluku o njihovom rashodovanju smo doneli mi jos devedesetih, jer su se pokazali izuzetno neefikasnim u ratovima u Hrvatskoj i BiH. Zastareli su (dizajn je iz 1955. godine) i svako lako protivtenkovsko oruzje proizvedeno posle 1970. godine moze da ga onesposobi dok si reko keks. Jednostavno, vojska cije bi se oklopne jedinice bazirale na T55-ici bi bila jako glupa vojska u 21. veku :)

A PVO je netaknut. Radi odlicno, i imamo samo jos vise nego sto smo imali 1999.
Ma poznato je da su unisteni samo ti stari tenkovi i haubice i neki PVO koji su bili pogodjeni u bombardovanju.To je istopljeno,cisto da bi se pokazalo zapadu da se ispuni ono sto je potpisno posle bombardovanja.Bilo je tu i nekih samohodki,ali sve nije.Recimo T-84 sigurno nije ni jedan,jer su to izuzetni tenkovi koji su se pokazali kao najbolji u kuvajtskom ratu.Nego sam hteo reci da to nije potpisala vlast posle 2000-te,vec Milosevic.Ono sto je potpisano moralo je da se ispuni (Donekle).
 
Čuo si neki dan Tadića kod Marića . Mada odgovorni su i koji su znali a ne samo drugi.
...........................................................................................................................................
Gledao sam neku emisiju, lovački nož od tenkovske cevi iljadu evrića , a koljko može komada.
A sad se pokazalo po ovim desavanjima i ti pretopljeni su bolji od novijih sto se tiče oklopa.
 
Čuo si neki dan Tadića kod Marića . Mada odgovorni su i koji su znali a ne samo drugi.
...........................................................................................................................................
Gledao sam neku emisiju, lovački nož od tenkovske cevi iljadu evrića , a koljko može komada.
A sad se pokazalo po ovim desavanjima i ti pretopljeni su bolji od novijih sto se tiče oklopa.
Stari čelik je bolji od novoproizvedenog, znači što stariji to bolji, naravno, ako se dobro održava
 
Čuo si neki dan Tadića kod Marića . Mada odgovorni su i koji su znali a ne samo drugi.
...........................................................................................................................................
Gledao sam neku emisiju, lovački nož od tenkovske cevi iljadu evrića , a koljko može komada.
A sad se pokazalo po ovim desavanjima i ti pretopljeni su bolji od novijih sto se tiče oklopa.

Najobicnijom "zoljom" (RBR 64mm) ces staru T55-icu da unistis i da 99% pobijes posadu jednim direktnim pogotkom.
T84, sa druge strane, preko 50% je sansa da ce da prodje sa malim oprljotinama, i nastavice da bude operativan, dok je posada 100% bezbedna.

Otkazi na T55 su mnogo cesti (sto kod naoruzanja, sto kod voznih karakteristika) - jednom smo izveli 5 vozila na vezbu, i 3 su imala otkaz i to u toku vezbanja jurisa pesadije uz tenkovsku podrsku (tenk se lagano probija napred a pesadija koristi tenk kao stit). Da se to desilo u realnoj situaciji, ne samo da bi juris propao, nego bismo skoro svi izginuli i neprijatelj bi zarobio sredstva.

Milion je stvari zasto je odavno trebalo rashodovati T55.
 
Najobicnijom "zoljom" (RBR 64mm) ces staru T55-icu da unistis i da 99% pobijes posadu jednim direktnim pogotkom.
T84, sa druge strane, preko 50% je sansa da ce da prodje sa malim oprljotinama, i nastavice da bude operativan, dok je posada 100% bezbedna.

Otkazi na T55 su mnogo cesti (sto kod naoruzanja, sto kod voznih karakteristika) - jednom smo izveli 5 vozila na vezbu, i 3 su imala otkaz i to u toku vezbanja jurisa pesadije uz tenkovsku podrsku (tenk se lagano probija napred a pesadija koristi tenk kao stit). Da se to desilo u realnoj situaciji, ne samo da bi juris propao, nego bismo skoro svi izginuli i neprijatelj bi zarobio sredstva.

Milion je stvari zasto je odavno trebalo rashodovati T55.
Izvinjavam se nisi me razumeo, te tenkove je trebalo preurediti na daljinske komande , bez posade i eventualnih žrtava.
Kolko postignu , postingu, jednostavno da budu prethodnica da se suparnik istroši i otkrije lokaciju u dejstvu.
 
😁😁😁😁😁

Manje gledaj Marvelove filmove

😁😁😁😁

Uspeh Amerike , Rusije i Kine je inovacija , svi geniji su to rekli. Inovacija nije patent , ako se razumes u patentne osnove .
...........................................................................................................................................................................
Uživajte u sopstvenoj gluposti naspram razvijenog sveta. :p
 
Da li ti mislis da Srbija ima kapacitet da od T55 tenka napravi bezposadno vozilo?
Da li si čuo da ijedna zemlja ima tenk koji operiše bez posade u operativnoj upotrebi?
Da li si svestan uopste ozbiljnosti kreiranja jednog takvog sistema?

Informacija jedna za tebe: vec 15 godina se na VTI-u u Zarkovu razvija sistem upravljanja vatrom na daljinski bezicno (za upravljanje bacacem granata postavljenim na krov borbenog oklopnog vozila iz samog vozila). Sistem jos nije usao u operativnu upotrebu.
Dakle, nesto tako, naizgled prosto, ne moze deceniju i po da se razvije, a ne da automatizujes Tenk - hiljadu put ozbiljniji i kompleksniji problem.

Uspeh svake drzave je inovacija (ne znam odakle ti na tom spisku Rusija koja nema nijednu inovaciju, a nije ni uspesna, jer skoro sav prihod zasniva na prirodnim resursima a ne na inovacijama - sto rece prof. Zec, ne umeju da naprave pegu, ali umeju tenk).
 
Da li ti mislis da Srbija ima kapacitet da od T55 tenka napravi bezposadno vozilo?
Da li si čuo da ijedna zemlja ima tenk koji operiše bez posade u operativnoj upotrebi?
Da li si svestan uopste ozbiljnosti kreiranja jednog takvog sistema?

Informacija jedna za tebe: vec 15 godina se na VTI-u u Zarkovu razvija sistem upravljanja vatrom na daljinski bezicno (za upravljanje bacacem granata postavljenim na krov borbenog oklopnog vozila iz samog vozila). Sistem jos nije usao u operativnu upotrebu.
Dakle, nesto tako, naizgled prosto, ne moze deceniju i po da se razvije, a ne da automatizujes Tenk - hiljadu put ozbiljniji i kompleksniji problem.

Uspeh svake drzave je inovacija (ne znam odakle ti na tom spisku Rusija koja nema nijednu inovaciju, a nije ni uspesna, jer skoro sav prihod zasniva na prirodnim resursima a ne na inovacijama - sto rece prof. Zec, ne umeju da naprave pegu, ali umeju tenk).
Šta je problem , nišan.
....................................
E ljudi otišli na Mesec, Azeri preradili migove i motorce na daljinski , Israel napravio jedan od najboljih protiv vazdusnih gradskih sistema sa polulacijom kao Srbija , Turska napravila bolji dron od Amerike sklopljen od delova sa svih krajeva sveta.
.............................................................................................................................................................................................
Niko ništa Srbiji neće pomoći jer vi oružije gledate kao izvozni potencijal a ne kao odbrambenu tajnu.
 
Jesi li ikada ucestvovao u R&D-u nekog tehnicnog proizvoda koji sadrzi elektro-mehanicke elemente? 🙂

Retoricko pitanje - da jesi, ne bi pricao tako kako pricas.

Ukratko, da je Srbija u stanju da napravi bezposadni tenk, bili bismo tehnoloski (a samim tim i ekonomski) na nivou Nemacke, ako ne i iznad.

Rekoh ti, manje gledaj Marvelove filmove :)
 
Другосрбијанци су радили нетранспарентно, нису демонтирали штетан систем, па се сада љуте на Вучића који то исто ради.

Жути су такве политичке штете направили, да ја више не верујем да се овај разваљени систем може решити мирним путем

Je li u to računaš i kad su te za direktora postavili?
 
Srbija je odlučila nakon modernizacije i povećanog obima tehničkog zavoda Čačak da remontuje tenkove T-55 i stavi ih u rezervu Vojske Srbije.

Tenkovi T-54/55 do sada su bili najmasovniji u operativnoj i borbenoj upotrebi. Oni su veoma slični, bez većih međusobnih razlika. Tokom vremena, retroaktivno, većina T-54 prepravljeno je u standard T-55.

Iako je ranije vladalo mišljenje da ti tenkovi više neće imati nikakvu upotrebu, Vojska Srbije iskorištiće svaki komad naoružanja koji joj je na raspolaganju.

https://www.alo.rs/vesti/drustvo/61...-modernizuje-glavne-borbene-masine-video/vest
 
Poslednja izmena:
Bez posade, daljinske komande?

Šta, bre? :lol:
Neki majstori bez skole naprave u Srbiji sto ne mogu fabrike.
Eto Vam vaš sistem školovanja.
...........................................................................................................
Ili problem rikverca kod fiće rešavan 20 godina na mašinskom.
...............................................................................................................
Pacifista sam mene to ne interesuje , ali takvi dovode do propasti.
 
Када су тенкови у питању, једно је број тенкова, друго колико је у опетативној употреби, колико може своју намјену испунити, Зато је за тенкове важна пратећа инфраструктура, попуњеност резервним дијеловима, ремонтни капацитети (ТРЗ Чачак је вршио ремонт тенкова Т-55) и још подоста тога. А о овој теми од испразне мантре и реторике политичара коју одликује демагогија, баналност, непознавање материје и неразумијевање проблематике, сврсисходни је послушати генерала у пензији, Божидара Делића који и познаје материју и разумије проблематику.
 

Back
Top