Ko je tata smajlija?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Sensei

Master
Moderator
Poruka
91.476
Skot Fahlman (Scott Fahlman) zaslužan je za poreklo prvog smajlijskog emotikona, za koji je mislio da će pomoći ljudima na oglasnoj tabli u Carnegie Mellon-u da razlikuju ozbiljne postove od šala. Predložio je upotrebu :-) i :-( u tu svrhu... nastavak znamo



DKF6OBiW0AAN6C0.jpg
 
Prema izveštaju CNN-a iz 2007. godine, Fahlman je prvi put objavio emotikon u poruci na jednoj od oglasnih tabli Carnegie Mellon-a u 19.44, 19. septembra 1982.

„Predlažem sledeći niz znakova za markere šala: :-)“, napisao je tada Fahlman. „Pročitajte bočno.“
 
„Ovo je bila mala šala koju sam ubacio u raspravu o fizici“, rekao je. „Bilo je to deset minuta mog života. Očekivao sam da bi moja beleška mogla zabaviti nekoliko mojih prijatelja i na tome bi bio kraj. “

Naravno, Fahlmanova jednostavna ideja označila je samo početak duge i „upečatljive“ evolucije emotikona
 
Danas, ne možemo da zamislimo SMS poruke niti četovanje bez njihove upotrebe, ali da li znate pozadinu smajlija i emotikona?

Prvo nasmešeno lice tzv. smajli navodno nastao je 19. septembra 1982. godine. Njega je nacrtao profesor Skot Falman, naučnik sa Univerziteta Karnegi Melon s namerom da korisnicima oglasne table na fakultetu omogući da na taj način označe šaljive oglase.

Međutim, ovaj dan mnogi negiraju kao datum rođendana smajlija. Naime, američki bloger Livaj Stal smatra da ovo nije prva upotreba smajlija u istoriji. Naime, on smatra da je čuveni smeša prvi koristio pesnik Robert Herik u pesmi “The Fortune” još u 17. veku. S druge strane, Njujork tajms je objavio govor Abrahama Linkolna iz 1862. godine u kojem se takođe pojavljuje smajli i to onaj što namiguje. Da li je u pitanju štamparska greška ili je Likoln zaista prvi upotrebio smajlija, ostala je nepoznanica.
 

Emotikoni​

Jezik emotikona je sve zastupljeniji, kako na Internetu, tako i na “pametnim telefonima” i tabletima. Koristi se pri dopisivanju, četovanju, pa čak i prilikom najobičnijeg pisanja po papiru. Ovaj vid komunikacije osmišljen je 1995. godine u Japanu, a prvi emotikon koji je poslat preko SMS poruke bio je srce. Inače, ovaj emotikon je 7. najkorišćeniji na Tviteru, dok je poljubac zauzeo 8. mesto.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top