Ko je stvorio Boga ?

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
32.961
Jedno od „neodgovorivih pitanja koje skeptici često postvaljaju je: „Ako Bog postoji, ko je onda stvorio Boga?“
Hrišćani na ovo pitanje mogu dati odgovor, ali da bi smo odgovor bolje razumeli moramo razmotriti sledeće krucijalno pitanje: kakav bi Bog morao biti?
U svetu kompjuterskih programa, sve funkcioniše na osnovu binarnog koda, tj. kombinacije 1 i 0. Ove dve cifre su jedini činilac svog sadržaja na našem kompjuteru. Programer koji stvara nove programe, uslovno govoreći, čini to koristeći se kombinacijama ove dve cifre. Drugim rečima, ništa u svetu kompjuterskih programa ne može da postoji bez određene kombinacije 1 i 0 koje programer odredi.

No, sam programer koji stvara programe uz pomoć ovih kodova se ne sastoji iz jedinica i nula
. Ako bi smo pitali „ko je isprogramirao binarni kod programera?“ odgovor bi logično bio „niko“, jer njegov organizam postoji i bitiše van granica digitalne sfere, te po prirodi svoga bića programer ne podpada pod zakone koji važe u digitalnom svetu.
Pitanje „ko je stvorio Boga?“ po pravilu se postvalja isključivo imajući u vidu fizičke zakone sveta u kome mi živimo. Drugim rečima, oni koji postavljaju ovo pitanje obično ne uzimaju u obzir činjenicu, da Bog-stvoritelj, paralelno programeru iz našeg prethodnog primera, bitiše van sveta koji je on sam stvorio, te njegovo biće ne podpada pod iste fizičke zakone.
Početak je vremenska kategorija, a vreme je jedno od fizičkih svojstava materije, na isti način kao što su to, npr., dužina, širina i visina. Ove kategorije vezane su za materiju i energiju koje postoje unutar univerzuma. Pitati „ko je stvorio Boga?“ je isto kao i pitati „koliko je Bog visok?“, ili „koliko je Bog težak?“ ili „kako Bog miriše?“. Pošto po prirodi svoga bića nije deo univerzuma koji je sam stvorio, on ne može biti meren istim merilima kojima se meri materija (na sličan način na koji se programer iz našeg primera ne može izraziti kroz binarni kod, jer bitiše izvan digitalnog sveta).
Priroda Božijeg bića je takva da ne podpada pod fizičke zakone, i ne može se izraziti kroz vremenske kategorije kao što su početak ili kraj.
Sveto Pismo nam kaže da je Bog duh (Jovan 4,24), što nam potvrđuje da je on biće koje po svojoj prirodi nije deo fizičkog sveta koji nas okružuje.
Odgovor na gore postavljeno pitanje je sledeći: niko nije stvorio Boga, jer Bog ne poseduje fizička svojstva koja poseduju bića i stvari koje je on sam stvorio, te nema vremenski početak.
Biblija nam kazuje da je Bog večan, tj. nema početak i kraj. Nama je, kao bićima koja bitišu unutar stvorenog sveta, teško da u potpunosti razumemo i racionalizujemo ovu kategoriju, no to ne menja na stvari činjenicu da je stvoritelj sveta po prirodi bića drugačiji od nas.
Kada je Mojsije pitao Boga da mu kaže kako se zove, Bog je odgovorio imenom koje je zapisano kao YHWH, a u slobodnom prevodu znači „Ja sam onaj koji jesam“. Ovim imenom Bog je ukazao na činjenicu da je on večno postojeći, onaj koji jeste u kontinuitetu i nije vezan za početak i kraj.
Iz razloga ograničenosti uma mi, kao bića koja postoje unutar fizičkog sveta, ne možemo da u potpunosti razumemo prirodu Boga koji bitiše izvan sfere svega što poznajemo na osnovu naših pet čula.
No, zbog toga što nas je Bog stvorio „u svom liku“, mi smo sposobni da Božiju prirodu, doduše na ograničen način, u nekim stvarima razumemo. On nas je stvorio zarad odnosa sa njim, a odnos je prekinut našom krivicom, tj. voljnim padom u greh. Greh je razlog iz kog je ljudima danas Bogu u velikoj meri nerazumljiv, jer se pri grehu savršen odnos Boga i čoveka prekinuo, a time i naša komunikacija s Bogom. No, svako od nas je sposoban da gledajući prirodu oko nas nasluti da je stvorena od strane inteligentnog bića (Rimljanima 1,20), i to je jedan od razloga iz kog ljudi uopšte i kreću u traženje obnove odnosa sa Bogom

Posli su od Kantove ideje razuma i uma, sta je van vremena i prostora i razradila se u ovom pravcu.
 
Naslov je odbojan, pa zamalo da obidjem dobru temu, koja ima vise da kazem rukavaca, sta znam posao bih binarnim 0,1, no buduci da apostoli nisu znali programiranje sluzili su se dualizmima, narocito imajuci u vidu tzv. duhovno jevandjelje, po Jovanu, pa imamo svetlost - tama, istina - laz i sl., tako da imamo imputiranje gnosticizma tamo gde voljeni ucenik korespondira sa istim ... mene licno ako bi gadjali, probajte sa https://en.wikipedia.org/wiki/Realized_eschatology

inace, svetlost-tama, istina-laz su sasvim dovoljna dva dualizma, 4 pojma da se isprogramira sve sto je Bog Otac isprogramirao, i vi programeri ako se razumemo oko binarnog, ne bi bio provblem ni ovde da se sporazumemo, ali ovaj put bez JS, samo sertifikovani programeri, nista psiholozi.
 
Poslednja izmena:
Greh jeste udaljio coveka od Boga ali i dalje Bog daje mogucnost coveku da se priblizi Bogu
i da mu bude prijatelj.

Mozemo komunicirati i danas sa Bogom putem molitve.
Takodje Biblija kao Bozja pisana rec je nacin komunikacije sa Bogom.

kada je citamo postaje ziva
 
Programiranje

1. Istina je da svetlost svetli u tami, a tama je ne obuze [Jovan 1,5]
....osnovni duazam, nista drugo jos ne postoji, samo svetlost u tami, ali tama je neobuzima, to je binarno ISTINITO programiranje
....zasto kazem istinito - zato sto LAZ jos uvek ne postoji, jer ''zivot bese svetlost ljudima'' [Jovan 1,4], i jos negde kaze ''put, istina i zivot''
....znaci programiramo bez uljeza, nema obuzimanja, nema lazi, jos uvek
2. e, sad smo u raju, adam i eva su ti ljudi, i drvece, i...odjednom zivotinje, i ljudi pricaju sa zivotinjama... ANTIVIRUS ALERT, odakle ljudi znaju da komuniciraju sa zivotinjama, zar im nije dovoljno sto su ''pricali'' izmedju sebe, da nije mozda Mimus polyglottos prevodila sto je mockingbird's Latin name ---uaaaa, golaci
 
Poslednja izmena:
Kada već postavljaš tako temu onda i navedi link odakle si sve to prekopirao.
Tekst je identičan osim poslednje rečenice koju si dodao pozivajući se na Kanta a u stvari piše ovo ...

Bog je ponudio obnovu ovog odnosa kroz žrtvu Isusa Hrista i to je dostupno svima koji verom prihvate Isusa kao Gospoda i Spasitelja. O tome možete više videti u članku EVANĐELJE. Kroz obnovu tog odnosa, mi možemo, kroz obnovljenje uma, dobiti veći stepen razumevanja Božije prirode.
 
Kada već postavljaš tako temu onda i navedi link odakle si sve to prekopirao.
Tekst je identičan osim poslednje rečenice koju si dodao pozivajući se na Kanta a u stvari piše ovo ...

Bog je ponudio obnovu ovog odnosa kroz žrtvu Isusa Hrista i to je dostupno svima koji verom prihvate Isusa kao Gospoda i Spasitelja. O tome možete više videti u članku EVANĐELJE. Kroz obnovu tog odnosa, mi možemo, kroz obnovljenje uma, dobiti veći stepen razumevanja Božije prirode.
mislis da ima neke zadnje misli ovaj ukrajinac/latinicar... jel iz Jukrejn ovaj ovan-ovic evangelicar, auto-kefalo....ccc, sve je moguce, ali ja bih prodiskutovao, oprezan kao i uvek da ne iskoci opet ona sa kolacima sto psuje Jevropu, kako se zvase, viki nu-lend
 
... i to je kraj diskusije.
a sta cemo sa zajonizmom [sionizam], pa hriscanskim sionistima - kakav crni kraj, to moze samo da bude pocetak, ali ako vi mislite da su oni to za dz uradili ili da cete ateizmom da ih/nas obrisete, kao da ne postojimo, pa onda vi zaista verujete u bajke ili sanjate, a ja se bojim da ce vam budjenje i suocavanje sa realnoscu biti bolno, npr. da li je tramp u cabad kultu, da li je dzered njihov mesaja, da li su upregli hrisc. fundamentaliste u armagedon, ko ako ne jevreji na celu sa trampom ima instrument da ceo svet otera u bankrot, i sta cete onda, znate li?
 
Poslednja izmena:
a sta cemo sa zajonizmom [sionizam], pa hriscanskim sionistima - kakav crni kraj, to moze samo da bude pocetak, ali ako vi mislite da su oni to za dz uradili ili da cete ateizmom da ih/nas obrisete, kao da ne postojimo, pa onda vi zaista verujete u bajke ili sanjate, a ja se bojim da ce vam budjenje i suocavanje sa realnoscu biti bolno
ја нисам атеиста
 
i - jel imas neki odgovor na nastavak moje replike [editovao sam, dok si me citirao]?
Шта има ту још да се каже?
Тог Бога који се овде помиње су измислили=створили јевреји. Прича се разгранала у више варијанти али се све своди на исто. Хришћанство је ХХХ луд збуњеног; почиње од Бога из Старог Завета који се после прерушио у свог сина да би га Римљани убили? Наравно да је то само шоу за замлаћене масе јер Бога не мож нико да убије. Не мож ни његовог сина јер је то уствари Бог у другом обличју. Не знам колики коефицијент интелигенције је потребан да се сабере један плус један.
 
Jedno od „neodgovorivih pitanja koje skeptici često postvaljaju je: „Ako Bog postoji, ko je onda stvorio Boga?“

5143636_0.jpg
 
a sta cemo sa zajonizmom [sionizam], pa hriscanskim sionistima - kakav crni kraj, to moze samo da bude pocetak, ali ako vi mislite da su oni to za dz uradili ili da cete ateizmom da ih/nas obrisete, kao da ne postojimo, pa onda vi zaista verujete u bajke ili sanjate, a ja se bojim da ce vam budjenje i suocavanje sa realnoscu biti bolno, npr. da li je tramp u cabad kultu, da li je dzered njihov mesaja, da li su upregli hrisc. fundamentaliste u armagedon, ko ako ne jevreji na celu sa trampom ima instrument da ceo svet otera u bankrot, i sta cete onda, znate li?
Ništa ja tebe ne razumem.Kakve veze ima cionizam sa tim da deda mraz Jahve ne postoji? Ludaci neki veruju u njega pa šta s'tim? Kakve veze ima Tramp i Evangelistički sektaši koji veruju da moraju da podrže državu Izrael po svaku cenu i da će svi Jevreji da pređu u hrišćanstvo kad se desi Armagedon tj.smak sveta i drugi dolazak Isusa Mesije itd. Šta to tebi govori? I ti veruješ u te gluposti,pa šta onda?
 
E zanimljive li teme.
Taj primer sa programerom je super za docaravanje toga kako program ne moze da bude svestan programera.

Jel se podrazumeva da je programera stvorio bog? Ili je programer oduvek postojeci i sveprisutan?

Posto, ako sam dobro razumeo, u ovoj metafori program smo mi, programer je bog. A programera je isto neko stvorio.
 
mislis da ima neke zadnje misli ovaj ukrajinac/latinicar... jel iz Jukrejn ovaj ovan-ovic evangelicar, auto-kefalo....ccc, sve je moguce, ali ja bih prodiskutovao, oprezan kao i uvek da ne iskoci opet ona sa kolacima sto psuje Jevropu, kako se zvase, viki nu-lend
Prethodni nick Utah na kome je izigravao ženu a možda jeste žensko a sada izigrava muškarca.
Tada je bio/bila mormonka iz dna duše mrzeo/la Srbe i promovisao/la bombardovanje Srbije kao milosrdan čin.
Onda se prenikuju i izigravaju nekog drugog.
 

Back
Top