Quantcast

Ko je Savršeni Čovek, Ko ?

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Да ли Платон? - Али, из жеравичног сазнања своје несавршености и своје недовршености, Платон се претворио у стрелу чежње за горњим световима, световима вечних идеја и идеала. Значи, он није савршен и довршен човек.

Да ли Буда? - Али, вијан аждајски немилосрдним осећањем своје човечанске несавршености, Буда је сва тежње људског бића за савршенством сатерао у онострано царство вечне неосетљивости и несаосетљивости: Нирвану. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Мојсије? - Али, гоњен страшним невољама свога народа и своје личне беспомоћности, Мојсије стално вапије за неком помоћи с неба, и незасладиву горчину свога људског бића заслађује пророчким визијама о неком будућем Месији и Спаситељу. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Мухамед? - Али, мучен крвожедношћу свога пакла и сладострашћем свога раја, Мухамед јури овом планетом, и мачем и огњем остварује своје пророчке снове, фанатички усхићено газећи преко лешева кривоверних. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Кант? - Али, измучен несавршеношћу и недовршеношћу људског бића, Кант је из тесне чауре рационалистичког критицизма све што је људско бацио у амбис метарационалне "Ствари по себи", и оставио га на милост и немилост неизвесног, непознатог, језивог. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Шекспир? - Али, у својој ненаситој жудњи за Савршеним и Довршеним, Шекспир је доживео човекову несавршеност и недовршеност у безброј паклених трагичности, повео људско биће у горње светове и оставио га на тамошњим путевима зачуђено и запрепашћено. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Гете? - Али, широко и дубински доживљујући драму људскога бића у којој Мефистофел игра главну улогу, Гете је својим претсмртним криком: Licht, mehr Licht! јасно показао колико је несрећан отишао из овог у онај свет. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Толстој? - Али, у своме сталном и непоштедном ратовању са несавршеношћу и недовршеношћу људског бића, Толстој је дошао до таквог душевног немира да је пред смрт, у неиздржљивој агонији духа, побегао од куће, са намером да побегне од себе сама, од своје тужне несавршености и трагичне недовршености. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Да ли Ниче? - Али, вулкански бурно осећајући трагичну несавршеност и неподношљиву недовршеност људског бића у свима димензијама и стварностима овога света, Ниче је у необузданој чежњи за вишим, савршеним и довршеним човеком, полудео. Значи, и он није савршен и довршен човек.

Тако редом, од првог до последњег човека: тужна поворка несавршених и недовршених људи.

A усред њих - Он, тајанствени и чудесни Богочовек, божански савршен и човечански реалан:
Његово човечанско добро - божански је савршено и довршено
Његова човечанска истина - божански је савршена и довршена
Његова човечанска љубав - божански је савршена и довршена;
Tако и Његова правда, и Његова милост, и Његова самилост, и Његова бесмртност, и Његова вечност, и Његова лепота; - све је човечански реално, али и божански савршено и довршено.

He чудите се томе: све човечије Он је преобразио у Божје, усавршио и довршио Божјим. Једном речју: у Њему је сав човек божански усавршен и божански довршен. :D

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Не, није. Чињеница да је Исус Христос истовремено био и савршени човек и Бог не сме се заборавити. Говорити о Његовој дуалној природи увек и сваком приликом је неопходно. :wink:

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.429
Ni jedan od nabrojanih "nesavršenih" ljudi nije tvrdio da je božji sin.

To Isusa čini najvećim lažovom od svih njih.

Doduše, sada je i on postao prašina kao i sva ostala gospoda, doveden je na svoj realni nivo - nivo najobičnijeg smrtnika. Varalica je u grobu, a život ide dalje.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
То није тврдио ни Исус Христос, него је говорио:

(Јован 10)
24 A Jevreji ga opkoliše, i govorahu mu: dokle ćeš mučiti duše naše? ako si ti Hristos, kaži nam slobodno.
25 Isus im odgovori: ja vam kazah, pa ne vjerujete. Djela koja tvorim ja u ime oca svojega ona svjedoče za me.
26 Ali vi ne vjerujete; jer nijeste od mojijeh ovaca, kao što vam kazah.
27 Ovce moje slušaju glas moj, i ja poznajem njih, i za mnom idu.
28 I ja ću im dati život vječni, i nikad neće izginuti, i niko ih neće oteti iz ruke moje.
29 Otac moj koji mi ih dade veći je od sviju; i niko ih ne može oteti iz ruke oca mojega.
30 Ja i otac jedno smo.

Препознај се у овоме Сизифе... :wink:

ПС: (Марко 16-17) I ušavši u grob vidješe mladića obučena u bijelu haljinu gdje sjedi s desne strane; i uplašiše se. A on im reče: ne plašite se, Isusa tražite Nazarećanina raspetoga; usta, nije ovdje, evo mjesto gdje ga metnuše. 8)

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.429
MaranAta:
То није тврдио ни Исус Христос, него је говорио.
Još gore ako je tvrdio da je on sam stvoritelj Univerzuma.

Kakva lopovčina, šta sve čovek neće raditi da pobedi svoju (bez)vrednost. Mada, cela ta priča o Isusu ne bi bila ni blizu toliko brutalna da tolika masa ljudi nije nasela na tu prevaru.

Varalica je u grobu, kao što rekoh, to je jedina stopostotna činjenica. Kao i svi ostali lažni proroci...

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Интересантно је да себе сматраш "паметнијим" од те гомиле... немаш ли осећај нешто попут.. препотентности на пример.. ха ?

Интересантна је и тврдња да је "варалица у гробу", кад се зна да је око гроба постављена стража римских легионара, јер су Фарисеји сумњали да ће неко да украде тело, и тако се пророчанство "испуни". И поред тих стражара, нашли су гроб - празан. А и ВАСКРСЛИ Христос се јавио ученицима после.

Да да... постајеш све гори богоборац. Тужно. :(

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.429
MaranAta:
Интересантна је и тврдња да је "варалица у гробу", кад се зна да је око гроба постављена стража римских легионара, јер су Фарисеји сумњали да ће неко да украде тело, и тако се пророчанство "испуни".
Interesantno je to da mi sa sigurnošću ne znamo ni ko je ubio Kenedija pre 50 godina pred tri hiljade svedoka, a ti si dovoljno siguran da tvrdiš ko je kome pre dve hiljade godina čuvao navodnu stražu pored navodnog groba iz kojekakvih navodnih razloga na osnovu nekih spisa koji su nastali iz nekih navodno istinitih priča mnogo godina posle ovog navodnog događaja.

Ako sam ja prepotentan - ti si svakako lakoveran. A bolje ovo prvo, ako mene pitaš.

MaranAta

Ističe se
Poruka
2.303
Flavius Josephus – Флавије Јосиф (37 – око 100 АД) , јеврејски историчар, свештеник, војник и научник, у својој књизи «Јеврејске старине» на четири места спомиње Христа и Хришћане.

У 18. књизи, 3. глави, 3. пасусу говори о Христу: «У то време живеше Исус, мудар човек, уколико га упоште можемо звати човеком. Јер, он је чинио чуда, био је Христ. Када га је Пилат осудио на распеће, они који су га волели нису га напустили. Трећег дана се он појавио оживљен. И племе Хришћана није нестало.»

Ово је само ЈЕДАН од примера не-хришћанских извора који говоре о Христу. :wink:

Keeper

Buduća legenda
Poruka
29.340
ehm, malo mi je smesno ovo "ko je savrsen covek" ... malkice samo :lol:
hihihihi.
nego, da nije malo blesavo govoriti o savrsenstvu kad je to nedostizni ideal, koji niko ne moze ni da opise priblizno, svakome mozemo naci neku zamerku, neku nesavrsenost. (samo ne Isusu, reci ce Maran, ali nije tako)
mozemo pricati o onome ko je najvise dosao blizu savrsenstva ...... mislim da je to definitivno Leonardo da Vinci, iliti "uomo universale", umetnik i vizionar, i jos stosta ..... on je malo zaboravljen od Marana u onoj TOP listi