Ko je po vama zaslužio, a nije dobio Nobelovu nagradu?

SoBlue:
Kada je knjizevnost u pitanju,Mesa Selimovic na prvom mestu

Cao :lol: ,

Dervis i Smrt - najbolje delo Mese Selimovica, slazem se da je jedan od najboljih pisaca sa ovih nasih prostora. Secam se da sam dugo posle citanja ove knjige bila obuzeta razmisljanjima o coveku. Njegova poslednja recenica u romanu ostala mi je u secanju.....

>>Zivi nista ne znaju. Poucite me, mrtvi, kako se moze umrijeti bez straha, ili bar bez uzasa. Jer, smrt je besmisao, kao i zivot.<<

Skoro sam gledala predstavu SVAKO u Ateljeu 212, preporucujem je, jer govori o duhovnoj smrti coveka, malo je mracna, ali ova tema tesko da moze da se predoci na drugaciji nacin... :roll: :roll: :roll: :roll:

Napisi neki CITAT koji ti je ostao u secanju, bilo od Mese Selimovica ili od nekoga drugoga....Pozdrav 8) 8) 8) 8) 8)
 
Evo citat:
U zivljenju,u trpljenju srce blijedi,srce vene
sjena slijedi bivseg mene,u trpljenju,u zivljenju.
Izgubih se u trazenju.
Ja sam bio,ja sam i sad.Nisam bio,nisam ni sad.Izgubih se u trazenju.
U lutanju,u snovima,noc me rubi,dan me vraca.
Dan se gubi,zivot kraca,u snovima, u lutanju.
U nadanju,u cekanju,zivot snijem,a snom zivim.
Srce krijem,srce krivim sto ne zivim,sto jos snijem
u cekanju,u nadanju...
 
limunada:
Evo citat:
U zivljenju,u trpljenju srce blijedi,srce vene
sjena slijedi bivseg mene,u trpljenju,u zivljenju.
Izgubih se u trazenju.
Ja sam bio,ja sam i sad.Nisam bio,nisam ni sad.Izgubih se u trazenju.
U lutanju,u snovima,noc me rubi,dan me vraca.
Dan se gubi,zivot kraca,u snovima, u lutanju.
U nadanju,u cekanju,zivot snijem,a snom zivim.
Srce krijem,srce krivim sto ne zivim,sto jos snijem
u cekanju,u nadanju...


Prelepo.... :lol:
 
Арион Дали:
Данило Киш, мада сам читао да је оне године када је умро, добио Нобелову награду, али правила налажу да се она не додељује постхумно .... Али, ето, по мом мишљењу, Киш ју је заслужио, као и Булгаков ....

Kiš je pominjan za Nobela godine kad je dobio Jozef Brodsk, ali su rekli: Brodski je star, umrijeće, za Kiša ima vremena. Uskoro je umro Kiš...
I da, kad ste se već uhvatili pisaca sa našeg govornog područja, Kiš je zaslužio Nobela neuporedivo više od bilo koga drugog, po mom mišljenju više i od Andrića, ali nagrade nažalost nisu odraz zasluga u književnosti nego rezultat raznih kompromisa i globalnog raspoloženja prema nekoj kulturi, ne samo prema konkretnom piscu.
 
'Majstor i Margarita' je objavljen trideset godina nakon Bulgakove smrti
Sa nasih prostora-Mesa Selimovic, prvenstveno za Dervis i smrt, ali i zbog ostalog. Nisam sigurna, mislim da zbog onoga sto je napisao u 'Sjecanjima', nikada nije ni kandidovan. S druge strane, zbog prica iz NOBa ne bi dobio nagradu, jer u to vreme zapad nije podrzavao komunizam (te price nisam citala pa ne znam o cemu se tacno tu radi, mada mislim da Selimovic nije javno podrzavao komunizam ) U svakom slucaju, da je on dobio Nobelovu nagradu, verovatno bi se to odrazilo i na tadasnje drustvene i politicke prilike u zemlji
Istina je da Nobelova nagrada mimoilazi sve one koji su previse progresivni ili ispred svog vremena, zato je Tolstoj i mnogi drugi nisu dobili
 

Back
Top