Ko je lopov - logički zadatak

Sensei

Master
Moderator
Poruka
67.001
Bane, Lepa i Koja su privedeni u policijsku stanicu na ispitivanje. Inspektor zna da je jedna osoba od njih lopov i da samo jedna osoba govori istinu. Evo njihovih iskaza:

Lepa: "Ja nisam lopov"
Bane: "Lepa je lopov"
Koja: "Ja nisam lopov"

Inspektor je na osnovu ovih izjava rešio slučaj. Ko je lopov?


lopov.jpg


pogledajte još logičkih zadataka (kliknite na link ispod):
https://forum.krstarica.com/tags/logicki-zadaci/
 
Bane, Lepa i Koja su privedeni u policijsku stanicu na ispitivanje. Inspektor zna da je jedna osoba od njih lopov i da samo jedna osoba govori istinu. Evo njihovih iskaza:

Lepa: "Ja nisam lopov"
Bane: "Lepa je lopov"
Koja: "Ja nisam lopov"

Inspektor je na osnovu ovih izjava rešio slučaj. Ko je lopov?


Pogledajte prilog 1139687

pogledajte još logičkih zadataka (kliknite na link ispod):
https://forum.krstarica.com/tags/logicki-zadaci/
Bane je lopov bem mu pleme popovsko! Mislim, lopovsko.... mislim, to je isto ...
 
Samo pogledamo mogućnosti gde je T (tačno), N (netačno)

T N N
N T N
N N T

Gledajući iskaze, možemo zaključiti sledeće:

1. Ako je bane u pravu, onda je njen iskaz laž, ali onda mora i kojin iskaz biti laž, što je nemoguće jer moraju postojati dve laži, a to stvari dva lopova.
2. Ako je slagao bane, lepa onda nije lopov, što ona i potvrđuje govoreći istinu, ali zato moraju postojati dve laži, znači Koja laže i Koja je lopov.
3. Ako je bane slagao, lepa onda nije lopov, a onda ona kaže da nije, a to ispada laž, kontradiktorno je. Ovo važi jer gledamo da bane i lepa lažu (hipotetički).

Tako da je moj zaključak da je koja lopovčina teška. :mrgreen:
 
Samo pogledamo mogućnosti gde je T (tačno), N (netačno)

T N N
N T N
N N T

Gledajući iskaze, možemo zaključiti sledeće:

1. Ako je bane u pravu, onda je njen iskaz laž, ali onda mora i kojin iskaz biti laž, što je nemoguće jer moraju postojati dve laži, a to stvari dva lopova.
2. Ako je slagao bane, lepa onda nije lopov, što ona i potvrđuje govoreći istinu, ali zato moraju postojati dve laži, znači Koja laže i Koja je lopov.
3. Ako je bane slagao, lepa onda nije lopov, a onda ona kaže da nije, a to ispada laž, kontradiktorno je. Ovo važi jer gledamo da bane i lepa lažu (hipotetički).

Tako da je moj zaključak da je koja lopovčina teška. :mrgreen:
brate, tautologiju si izvukao :D
 
brate, tautologiju si izvukao :D
Zakomplikovao ga brate, ide to jednostavnije:
Ako dvoje lažu, a samo jedan govori istinu, onda je jasno da je Bane ubačen samo zato da bi i njegova izjava bila laž.
Da je i on tvrdio "nisam ja", onda ne bi bilo logičkog rešenja.
Kako on tvrdi da je Lepa lopov, a njegova izjava mora da bude laž, znači da Lepa nije lopov, ostaje samo Koja lopovčina.
 
Zakomplikovao ga brate, ide to jednostavnije:
Ako dvoje lažu, a samo jedan govori istinu, onda je jasno da je Bane ubačen samo zato da bi i njegova izjava bila laž.
Da je i on tvrdio "nisam ja", onda ne bi bilo logičkog rešenja.
Kako on tvrdi da je Lepa lopov, a njegova izjava mora da bude laž, znači da Lepa nije lopov, ostaje samo Koja lopovčina.
Jasno, bane je tu samo da učini zadatak smislenim jer bez njega se ne može uopšte početi istraga, neko mora inicirati krivici na nekoga. Ali ja to volim sve postupno da pišem, nerd / geek boi.
 
Ako Bane govori istinu, onda Lepa laže, a Koja govori istinu. To su dve osobe koje govore istinu, što znači da ovo nije tačno, i da Lepa nije lopov.

Pošto Lepa govori istinu, i nije lopov, to znači da druge dve osobe lažu, što znači da je Koja lopov.

To potvrđuje i hipotetički scenario u kome je Bane lopov, što bi onda značilo da i Lepa i Koja govore istinu, što opet ne može.

Dakle, Koja je lopov.
 

Back
Top