Ko je firma iz Srbije koja se našla na novoj listi američkih sankcija

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
361.300
Na najnovijoj listi, koja je obuhvatila više od 400 ljudi i firmi iz 17 zemalja, među kojima su Indija, Kina, Turska, Švajcarska, našla se još jedna firma iz Srbije - Ventrade d.o.o. iz Subotice.

Kako je navedeno u saopštenju američkog Ministarstva finansija koje je pratilo objavljivanje novog spiska sankcionisanih, firma Ventrade d.o.o. je povezana sa kompanijom Promsvjazradio iz Rusije. Povezanost se sastojala u činjenici da su im izvozili radio komponente vojne klase, a ruska kompanija ih je koristila u proizvodnji opreme za radio emitovanje. Formalno govoreći, firma Ventrade je označena za sankcije na osnovu izvršne uredbe američke vlade zbog toga što je „pružala finansijsku, materijalnu i tehnološku podršku ruskoj kompaniji, ili joj pak slala robu i usluge“.

Američko ministarstvo finansija sa ruskom firmom Promsvjazradio povezuje i kompaniju Bencea Horvata, biznismena poreklom iz Mađarske, koji je u avgustu uhapšen u San Francisku zbog sumnje da je ilegalno izvozio američke sisteme za radio-komunikaciju u Rusiju, kako je navelo američko ministarstvo pravde.
Kako dodaje ministarstvo pravde SAD, Horvat se tereti da je organizovao kupovinu američkih sistema radio-komunikacije i njihov šverc u korist ruske vlade preko mreže povezanih firmi u Španiji, Srbiji, Mađarskoj, Letoniji i drugde.

Da je kompanija Ventrade d.o.o možda namenski osnovana za izvoz u Rusiju tokom rata u Ukrajini sugeriše podatak Agencije za privredne registre da je ta kompanija počela da radi u aprilu 2022. godine, neposredno nakon početka rata u Ukrajini. Osnivački kapital je iznosio 120.000 dinara, a osnovala ju je mađarska državljanka Renata Meznerics. Nju je kao osnivača i direktora u julu 2023. godine zamenio Žolt Lajgut, takođe mađarski državljanin.

Stavljanjem pod američke sankcije, firma Ventrade d.o.o. našla se na spisku srpskih firmi koje su ranije sankcionisane zbog optužbi za izvoz robe dvostruke namene u Rusiju tokom rata. Pored tih, na listi američkih sankcija su, ali iz različitih razloga, i druge ličnosti i kompanije iz Srbije, poput potpredsednika Vlade Srbije Aleksandra Vulina ili ministra Nenada Popovića, te firmi povezanih sa Milanom Radoičićem i Zvonkom Veselinovićem, nekoliko kompanija koje se dovode u vezu sa Slobodanom Tešićem.Na listi je, kako je NIN ranije pisao, i kompanija „Kominveks“ koja je u 2021, pre početka rata u Ukrajini, imala poslovni prihod od 16 miliona dinara (136.000 evra), dok je u 2022, kada je ruska invazija na Ukrajinu bila u jeku, prema objavljenom finansijskom izveštaju, imala prihod od 15 milijardi dinara (128 miliona evra),
skoro 1.000 puta više nego godinu dana ranije.

Na listu sankcionisanih tada je uvrštena i kompanija Conex, te još tri firme iz Srbije, Soha info, Goodforwarding i Research and Development Company TR Industries,
koje su, slično kao i Ventura, osnovane 2022, kada je rat već počeo.link
 
Recimo Amerika je uvela sankcije ruskoj kompaniji Kaspersky pod optužbom "majke m morate da nam verujetei"
Bajden je rekao da u ruskoj antivirusnoj kompaniji na čelnim mestima rade FSB-ovci i da direktno pristupaju računarima korisnika.
Niko i nigde nije potvrdio ništa slično medjutim ako to kaže čovek koji priča sa svojom pokojnom mamom na pres konferenciji plus se rukuje sa duhom i ide na sladoled onda moramo verovati.

Trenutno se Kaspersky licenca ne može kupiti u Americi a ni u fizičkom pakovanju.
Najtvrdokorniji Amerikanci odavno upoznati sa neverovatnim mogućnostima ovog antivirusa odbijaju da odustanu.
U nekim regijama se mora koristiti VPN da bi se pristupilo update-u a u nekim ne ili se prosto navede izvor koji nije blokiran od ISP

a jel sam vam rekao kako sam dobio full premium licencu na 2 godine za DŽ?
a da jesam...
Radi Rus ga kovao u zvezdice, ostalim antivirusima nikad nisam nešto verovao...

1730666099649.jpeg
 
Poslednja izmena:

Back
Top