Ko je definisao sta je dobro a sta zlo

Mislim da to niko nije definisao u nekom određenom tenutku. Dobro i zlo su arhetipovi urezani u ljudski gen. Verovatno je u početku zlo bilo možda samo ubistvo, krađa, a dobro zaštita deteta, pomoć bolesnom itd. a kasnije razvojem čoveka i ljudskog društva su se zlu priključili izdaja, prevara... a dobru vernost, deljenje materijalnog dobra itd. A neki prorok ili više mudraca su samo u datom trenutku zabeležili tekući sistem dora i zla.
Kasnije je taj sistem postao još finiji, pa je loše (da ne kažem baš zlo) hvalisavost, sujeta, licemerje, a dobro dostojanstvo, nesebičnost...

Za hriscane.jevreje Bog je definisao sta je dobro
a sta zlo. Sve sto je u skladu s njegovim karakterom je dobro. Sta god nije zlo je.
Ima li nekog pre biblije da je to uradio
Dobro i zlo se definise pre Biblije u tvojoj savesti koja funkcionise po Bozjem moralnom zakonu 10 zapovesti...
Dakle to je vec definisano u tebi u meni u prvom coveku itd ..

E sada sto se neko iskvari pa radi suprotno savesti to je druga prica
Ali mnoge ta savest dovede da prizna ili se pokaje a neko ko nece i poludi itd...

Pa budimo iskreni, kada bi se svi drzali 10 zapovesti nema vise zla na svetu...

Ali to je nemoguce bez sile Duha svetoga.
To je opet druga prica.

Mislim da to niko nije definisao u nekom određenom tenutku. Dobro i zlo su arhetipovi su urezani u ljudski gen. Verovatno je u početku zlo bilo možda samo ubistvo, krađa, a dobro zaštita deteta, pomoć bolesnom itd. a kasnije razvojem čoveka i ljudskog društva su se zlu priključili izdaja, prevara... a dobru vernost, deljenje materijalnog dobra itd. A neki prorok ili više mudraca su samo u datom trenutku zabeležili tekući sistem dora i zla.
ono što je za tebe zlo ne mora da znači da je i za mene. koliko puta iz dobre namere napraviš zlo.
zato ljudi stvaraju zakone.
globalno dobro van svih zakona je zlatno pravilo i maltene sve religije ga svojataju iako se ne zna ko je autor. "ne čini drugima što ne želiš sebi"

Mislim da to niko nije definisao u nekom određenom tenutku. Dobro i zlo su arhetipovi urezani u ljudski gen. Verovatno je u početku zlo bilo možda samo ubistvo, krađa, a dobro zaštita deteta, pomoć bolesnom itd. a kasnije razvojem čoveka i ljudskog društva su se zlu priključili izdaja, prevara... a dobru vernost, deljenje materijalnog dobra itd. A neki prorok ili više mudraca su samo u datom trenutku zabeležili tekući sistem dora i zla.
Kasnije je taj sistem postao još finiji, pa je loše (da ne kažem baš zlo) hvalisavost, sujeta, licemerje, a dobro dostojanstvo, nesebičnost...
U kom početku? Kako je uopšte nastala ideja da su ljudi danas razumniji
i svesniji? Pogledaj samo kakve poslovice i mudosti iz prošlosti stižu do
nas. Jel znaš nekoga iz današnjeg vremena ko smišlja poslovice?
Ne govori samo biblijska priča o padu čoveka. U hinduizmu se isto priča
o ciklusima koji vode u sve veći pad. U budizmu se priča o periodima
gubitka suštinskog znanja. Jedino zvanična nauka priča o nekakvoj
evoluciji i napretku čovečanstva, ali to važi samo za materijalni plan.
U duhovnom je pad konstantan.

Ovako kako je kod tebe posloženo ispada da je znanje postalo sve
finije i suptilnije, što dovodi do toga da oko nas nastane totalni lom.
Nema logike. Nešto se tu ne uklapa.

U kom početku? Kako je uopšte nastala ideja da su ljudi danas razumniji
i svesniji? Pogledaj samo kakve poslovice i mudosti iz prošlosti stižu do
nas. Jel znaš nekoga iz današnjeg vremena ko smišlja poslovice?
Ne govori samo biblijska priča o padu čoveka. U hinduizmu se isto priča
o ciklusima koji vode u sve veći pad. U budizmu se priča o periodima
gubitka suštinskog znanja. Jedino zvanična nauka priča o nekakvoj
evoluciji i napretku čovečanstva, ali to važi samo za materijalni plan.
U duhovnom je pad konstantan.

Ovako kako je kod tebe posloženo ispada da je znanje postalo sve
finije i suptilnije, što dovodi do toga da oko nas nastane totalni lom.
Nema logike. Nešto se tu ne uklapa.
Ja verujem u TE, tako da taj početak nije neki tačan momenat nego kontinualan razvoj. Poslovica u modernom društvu (tu ubrajam čak i 19. vek) ima nebrojeno više, samo su autori poznati pa se ne zovu više poslovice nego citati poznatih. Znanje jeste suptilnije i finije, samo je problem što 2 psihopate upropaste realizaciju ideja 98 dobrih i pametnih ljudi.

Ja verujem u TE, tako da taj početak nije neki tačan momenat nego kontinualan razvoj. Poslovica u modernom društvu (tu ubrajam čak i 19. vek) ima nebrojeno više, samo su autori poznati pa se ne zovu više poslovice nego citati poznatih. Znanje jeste suptilnije i finije, samo je problem što 2 psihopate upropaste realizaciju ideja 98 dobrih i pametnih ljudi.
Kada uzmeš sve te poslovice i citate poznatih i sva ta suptilna i fina
znanja, jel možeš potpuno da se ponašaš u skladu sa tim ili ne?
I šta misliš, zašto ne možeš?

ono što je za tebe zlo ne mora da znači da je i za mene. koliko puta iz dobre namere napraviš zlo.
zato ljudi stvaraju zakone.
globalno dobro van svih zakona je zlatno pravilo i maltene sve religije ga svojataju iako se ne zna ko je autor. "ne čini drugima što ne želiš sebi"
Ideje dobra i zla ja vidim kao univerzalne, samo ih ne prepoznajemo u istom trenutku jer nismo uvek introspektivni ili nemamo prave informacije. Npr. svi osuđujemo licemerje, laž, izdaju, malodušnost u književnim delima, ali ne prepoznajemo kod sebe.

Ideje dobra i zla ja vidim kao univerzalne, samo ih ne prepoznajemo u istom trenutku jer nismo uvek introspektivni ili nemamo prave informacije. Npr. svi osuđujemo licemerje, laž, izdaju, malodušnost u književnim delima, ali ne prepoznajemo kod sebe.
zato što imamo balvan u svom oku.
ograđeni smo svojom idejom dobra i zla i po tome definišemo.

Kada uzmeš sve te poslovice i citate poznatih i sva ta suptilna i fina
znanja, jel možeš potpuno da se ponašaš u skladu sa tim ili ne?
I šta misliš, zašto ne možeš?
Naravno da ne mogu. Evo sad jedem kolač, pijem kafu i pišem ovde s tobom iako treba sutra ujutru da ustanem rano. Znači nemam karaktera da sprovedem ono što je dobro. Što ne znači da nemam svest da je to što radim loše.

Za hriscane.jevreje Bog je definisao sta je dobro
a sta zlo. Sve sto je u skladu s njegovim karakterom je dobro. Sta god nije zlo je.
Ima li nekog pre biblije da je to uradio

The Code of Ur-Nammu is the oldest written text of a code of law. The code was written sometime between 2100 and 2050 BCE by the Sumerian king, Ur-Nammu, or possibly by his son, Shulgi of Ur. There was at least one code of law called the Code of Urukagina that was written in Mesopotamia before the Code of Ur-Nammu; however, this code merely exists as a reference within other surviving ancient works and has never been found.

Dakle mnooogo pre biblije su ljudi imali zakone kako bi primorali ljude da ne cine zlo, sto znaci da su znali za dobro i zlo.

The Code of Ur-Nammu is the oldest written text of a code of law. The code was written sometime between 2100 and 2050 BCE by the Sumerian king, Ur-Nammu, or possibly by his son, Shulgi of Ur. There was at least one code of law called the Code of Urukagina that was written in Mesopotamia before the Code of Ur-Nammu; however, this code merely exists as a reference within other surviving ancient works and has never been found.

Dakle mnooogo pre biblije su ljudi imali zakone kako bi primorali ljude da ne cine zlo, sto znaci da su znali za dobro i zlo.
Zakoni su j tebi covece...

Back