Ko je definisao sta je dobro a sta zlo

Sve sto meni odgovara je dobro, sve ostalo je zlo nagore vrste.
Prosireno...
Sve sto nama odgovara je dobro, sve ostalo je zlo najgore vrste
Prosireno prosireno...
Sve sto svima nama dogovara je dobro, sve ostalo je zlo najgore vrste.

I tako, naivno ides ti puteljkom kroz sumicu, osmatras ptice i leptirove, lepo sviras frulicu, carlija vetric, greje te sunce, i ne mozes da se nacudis svoj toj lepoti i dobroti i osecas se fenomenalno, uzviseno, vanvremenski i univerzumno sveukupan.

I sta?

Iskoce zombiji iza grma u velikoj kolicini i proglase te za zlo najgore vrste, okace te na drvo, naprave bubanj od tebe, smanje ti glavu, pobiju ti sve po kuci, otmu ti sviralu ....

I ti nista. Gde si bio - nigde! Sta si radio - nista. Nebitan si u svoj sveukupnosti univerzuma.

Za hriscane.jevreje Bog je definisao sta je dobro
a sta zlo. Sve sto je u skladu s njegovim karakterom je dobro. Sta god nije zlo je.
Ima li nekog pre biblije da je to uradio
Ma kakvi, nikad nikome to na pamet nije palo.. :lol:

U kakvoj ti iluziji i neinformisanosti živiš? Pa sve religije, duhovna učenja,
filozofski pravci, pa čak i političke ideologije imaju koncept dobra i zla.

Sve sto meni odgovara je dobro, sve ostalo je zlo nagore vrste.
Prosireno...
Sve sto nama odgovara je dobro, sve ostalo je zlo najgore vrste
Prosireno prosireno...
Sve sto svima nama dogovara je dobro, sve ostalo je zlo najgore vrste.

I tako, naivno ides ti puteljkom kroz sumicu, osmatras ptice i leptirove, lepo sviras frulicu, carlija vetric, greje te sunce, i ne mozes da se nacudis svoj toj lepoti i dobroti i osecas se fenomenalno, uzviseno, vanvremenski i univerzumno sveukupan.

I sta?

Iskoce zombiji iza grma u velikoj kolicini i proglase te za zlo najgore vrste, okace te na drvo, naprave bubanj od tebe, smanje ti glavu, pobiju ti sve po kuci, otmu ti sviralu ....

I ti nista. Gde si bio - nigde! Sta si radio - nista. Nebitan si u svoj sveukupnosti univerzuma.
Da, ali postoje i apsolutne mere, savremeno drustvo je svakako pravednije od starijih drustava.
Postoji odredjena teznja ka poboljsanju. No dokle god postoji interes drzava, tesko cemo napredovati.

Za hriscane.jevreje Bog je definisao sta je dobro
a sta zlo. Sve sto je u skladu s njegovim karakterom je dobro. Sta god nije zlo je.
Ima li nekog pre biblije da je to uradio
Pa, uvek je to isti taj Bog koji nas je na prvom mestu i stvorio, isterao iz rajskog vrta kao nepodobne za kaznu-da se popravljamo uz tu svoju slobodnu volju.
Tu i tamo Bog se mešao kad ostane vrlo malo dobra na svetu. I ovaj soj sad, makar iz moje skučene perspektive, ide ka tome da mu ultimativno treba ta poslednja Božija intervencija inače... inače, ne znam šta-inače će i onaj ko je po svemu stvoren za dobro, ali raslabljen, dalek od prvog roda, lagan i varan konstantno, postati besan od bežanja i sklanjanja od zla, a sve je manje mesta gde zapravo može da se pobegne.

Da, ali postoje i apsolutne mere, savremeno drustvo je svakako pravednije od starijih drustava.
Postoji odredjena teznja ka poboljsanju. No dokle god postoji interes drzava, tesko cemo napredovati.

Ne diskutujem. Dozvoljavam svakom da veruje u sta god zeli da veruje (konsekventno u cemu god da se oseca dobro da veruje).

(Nesto sam darezljiv veceras :) )

Back