KO JE ARADIA?

ILLUMINAT

Domaćin
Banovan
Poruka
3.050
Dijana je magijom šarmirala Lucifera, boga Sunca. U početku, on se plašio, najviše zbog toga što je Dijana vladala Mesecom, tako mračnijim od Sunca. Ali, Dijana ga je zavela. Iz ove ljubavi je rođena Aradija.

Dijana je volela da koristi magiju i želela je da je koristi svuda u svetu. Zato je sišla na Zemlju, na kojoj su živeli prvi ljudi. Prerušila se u smrtnicu, koja je živela na Zemlji. Tu je videla da su vremena teška, a ljudi ugnjetavani. Rešila je da nauči ljude magiji, kako bi se lakše brinuli o sebi i zaštitili se od svojih ugnjetača. Dijana je postala veštica i naučila mnoge ljude svojoj veštini. Posle nekog vremena, Dijana nije imala drugog izbora, sem da sebe proglasi Velikom boginjom. Posle ovoga, Dijana je shvatila da mora da se vrati na nebo. Na Zemlji je zavladao haos sa dolaskom nove religije koja je ugnjetavala ljude, a pogotovo žene. Ona je znala da neko mora nastaviti sa podučavanjem ljudi, pa je na Zemlju poslala svoju kćerku Aradiju. Ona je nastavila tamo gde je njena majka stala. Dobila je instrukcije od svoje majke. Aradija je ljude naučila agresivnijoj magiji, kako bi se odbranili od strašnih ugnjetača. Kako je bila moćna boginja, kćerka Velike boginje i Velikog boga, naučila ih je mnogo čemu.

Kako je Dijana rodila Aradiju?

Dijana je bila prva kreacija, pre svih ostalih. Iz nje se rodilo sve ostalo, prva tama. Lucifer (svetlonoša) je njen brat, sin i druga polovina. On je svetlost. Kad je Dijana videla kako je svetlo lepo, ispunila se žudnjom prema svetloj veštici - Luciferu. Želela je svetlo ponovo u svojoj tami. Ta želja je postala Zora.

Ali Lucifer je otišao od nje, nije hteo da joj ispuni želju, jer se plašio te tame. On je svetlo koje dopire do najzabačenijih kutaka neba.

Dijana je otišla do otaca Početka, do majki i duhova, i požalila se da ne može da nadvlada Luciferom. Oni su je pohvalili zbog hrabrosti i rekli da siđe na Zemlju, da postane smrtnica.

Tad, kad je svet stvoren, Dijana je sišla na Zemlju, kao i Lucifer. Ona je prve ljude podučavala magiji.

Zatim se pretvorila u mačku, jer je znala da Lucifer ima mačku koju mnogo voli i sa kojom uvek spava.

Tako je Dijana legla u krevet sa Luciferom. Zahvaljujući njemu je zatrudnela.

Dijana je dobila kćerku kojoj je nadenula ime – Aradia (Herodius). U to vreme na Zemlji je bilo mnogo veoma siromašnih i nekoliko izuzetno bogatih. Bogati su napravili siromašne robovima. Robovi su okrutno mučeni: u svakoj palati torture, u svakom zatvoru gomila zatvorenika. Mnogi robovi su pobegli. Bežali su iz države i postajali lopovi i zli ljudi. Nekad bi pokrali svoje gazde i ubili ih. Zatim bi pobegli u planine kao lopovi i ubice, da bi izbegli kaznu.

Dijana je jednom rekla Aradiji: „Ti si rođena da bi postala smrtnica, moraš otići na Zemlju i biti učitelj ženama i muškarcima. Svako ko želi učiti veštičji zanat neka bude u tvojoj školi. Nikad nemoj biti poput onih koji su zli i onih kojima je patnja nepoznata. Ne budi poput onih koji su zastranili, koji su lopovi i ubice... Bićeš prva poznata veštica. Učićes ih umetnosti trovanja... trovanja onih koji su vladari svega materijalnog… Oni će umreti u svojim palatama. Vezaćeš duše ugnjetača (koristeći svoju moć). Kad naiđeš na seljaka, koji je bogat... naučićeš veštinu, svog učenika, kako da uništi njegove useve. Sevanjem i strašnom olujom, nepogodama i vetrom... kad te sveštenik uvredi benediktom (blagoslovom), učinićeš mu dupli bol, i uradićeš to u ime mene, Dijane, Kraljice svih veštica! I ako ti sveštenik kaže da svoju veru treba da slaviš u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, odgovori: ”To je Vas bog, vaša Marija i vaši đavoli... Pravi bog otac nije vaš, nije bog kojeg vi slavite. Ja sam došla da isteram zlo, a ljude zla ću uništiti! Vi koji patite od gladi i zbog zlih ljudi, vi koji imate dušu, bićete nagrađeni, vi ćete biti srećni u drugom životu. Ali, izlečite veru onih koji sve rade pogrešno!„

Kad je Aradija podučena kako da druge uči Witchcraft-u, kako da kazni zle, ona je sišla na Zemlju. ”Kad se odvojim od ovoga sveta, kad vam nešto treba, jednom u mesecu, kad je on pun, ja ću doći na neko napušteno mesto. Ili u šumu, gde ćemo da slavimo duh vaše kraljice, moje majke – Dijane. Moja majka će nas učiti velikim tajnama. Oslobodićete se ropstva. Bićete slobodni u svemu. Kao znak potpune slobode, bićete nagi u svojim ritualima, i žene i muškarci. Doći ćete do Dijane, pošto je njena kćerka ispunila misiju i provela vreme na Zemlji, sa smrtnicima. Prizivajte je, podarite joj moć, da kad bude prizvana... da učini neka dobra dela. Moći ćete da blagoslovite, ali i da proklinjete. Da razgovarate sa duhovima. Da nađete skrivene tajne u drevnim runama. Da razumete glas divljine.

Prizivajte duh Aradije. U ponoć odlazim na polja, ja sam u vodi, vinu i soli, i u mom talismanu. Ja sam blagoslovila sebe vodom i solju. Blagoslovila sam sebe divinacijom.
 
Hmmm.... Aradia je, pre svega, lik iz istoimenog romana Čarlsa Lilanda.
Čovek je, jednostavno rečeno, stvorio literarni lik, isto kao što je, na primer, Lavrkraft
kreirao Ktulua.

Aradia je lepa, hrabra, lucidna, zavodljiva, ali i osvetoljubiva, i vrlo kapriciozna.
Veštica sa jakim osećajem za socijalno potlačene, ali i uzor svim Bordžijama ovog sveta. Nešto između Lilit i Robina Huda.:lol:


Zašto se uopšte bavimo Wicca idolima?
 
Добро питање, али многи овде то у потпуности подржавају и величају! Јако лоше!!!

Već smo pisali na temu Wicca.
Može neko da podržava, ili ne podržava ali suština je u tome da je Aradia literarni lik. Po toj logici, mogli bismo da otvaramo teme o Gričkoj veštici, Čarobnjaku iz Oza ili Hariju Poteru. Mogli bismo, isto tako, da elaboriramo helenske mitove.
Nemam ništa protiv teme o Aradiji, ili o gore navedenim likovima, ali nisam sigurna da su takve teme uopšte diskutabilne.
 
Već smo pisali na temu Wicca.
Može neko da podržava, ili ne podržava ali suština je u tome da je Aradia literarni lik. Po toj logici, mogli bismo da otvaramo teme o Gričkoj veštici, Čarobnjaku iz Oza ili Hariju Poteru. Mogli bismo, isto tako, da elaboriramo helenske mitove.
Nemam ništa protiv teme o Aradiji, ili o gore navedenim likovima, ali nisam sigurna da su takve teme uopšte diskutabilne.


Наравно, овде и није циљ да се говори о ликовима као таквим, било да су они стварни, нестварни, овакви или онакви. Оно што је овде циљ, по мени, је да се говори у позитивном смислу о ономе шта они представљају и симболишу!
 
Наравно, овде и није циљ да се говори о ликовима као таквим, било да су они стварни, нестварни, овакви или онакви. Оно што је овде циљ, по мени, је да се говори у позитивном смислу о ономе шта они представљају и симболишу!

Koliko znaš o Wicca?
Nije lako odrediti šta je dobro, a šta nije. Ne postoji samo crno-belo, već čitav spektar nijansi između te dve krajnosti.
Naravno, ti - sa stanovišta jednog vernika, možeš imati apriori odbojan stav prema svemu onom što odudara od biblijskog koncepta podele na Dobro i Zlo, ali neko, ko ima drugačija shvatanja, možda ne misli da postoje apsolutno Dobro ili apsolutno Zlo.
Da bi ljudi uopšte razmišljali o nekim životnim vrednostima, neophodno je da prime informacije, obrade ih (selektivno ili uopšteno), analiziraju i naprave sopstvene zaključke.
Mislim da autor ove teme nije imao cilj da propagira nešto loše. Jednostavno, hteo je da malo zagolica našu maštu.
 
FORME PAGANIZMA:

Paleo-Paganizam: najstariji, još pre stvaranja prvih država;
Civilo-Paganizam: grčki, egipatski i rimski Paganizam, dakle javio se u civilizaciji, kad su nastale prve države;
Mezo-Paganizam: javio se kasnije, najviše u Americi;
Syncreto-Paganizam: sličan mezo-Paganizmu, ali pod uticajem drugih, kasnijih religija;
Neopaganizam: pokušaj modernih ljudi da ponovo uspostave vezu sa prirodom, koristeći pomalo od svake gore navedene forme.
Neke od formi Neopaganizma su:

Wicca;
Neo-Šamanizam;
Neo-Druidizam;
Ženska spiritualnost;
Crkva Svih svetova;
Muska spiritualnost.

ŠTA JE WICCA?

Reč Wicca potiče od anglo-saksonske reči, koja znači Veštica. To je prva i najraširenija forma Neopaganizma.

Wicca je nova religija, nastala zahvaljujući Geraldu Gardneru, pod uticajem Ceremonijalne magije, kao i Šamanizma. Danas postoji mnogo formi. Poštuju se Velika boginja plodnosti i Veliki bog. Withcraft nije baš isto sto i Wicca. To je bukvalno veštičarenje. To nije religija, već spellovi, rituali... ali uvek ide zajedno sa Wiccom.

Forme Wicce: Gardnerian, Alexandrian, Dianic (poštuju samo Veliku boginju, koveni sastavljeni samo od žena), Feary, Eclectic, Celtic...

Da li su svi pagani veštice? Veštice jesu pagani, ali nisu svi pagani veštice.

Koji su Wiccanski praznici? Točak godine (wheel of the year) je veštičji kalendar. Slavi se 8 sabata: Samhain/Halloween (31 Oct); Yule (21 Dec); Imbolg/Imbolc (1 Feb); Ostara (21 Mar); Beltane/Bealtaine (30 April); Litha (21 Jun); Lughnasadh/Lunasa or Lammas (1 Aug); Mabon (20-23 Sep).

Da li veštice imaju svetu knjigu? Ne, nemaju. Svaka veštica piše svoju Knjigu senki (The book of shadows), u kojoj beleži rituale, čini, napitke, svoje komentare...

Šta je koven? Skup od više veštica, u kom se vrše rituali. Najčešće je u pitanju 13 veštica. Pre iniciranja novog člana, on se uči, i stavlja na proveru, a posle godinu dana i jednog dana, on se inicira. Tad bira lično veštičje ime. Članovi bi trebali biti goli, tokom rituala. To je obavezno u garderovoj tradiciji, dok u Aleksandrijskoj nije, ali je poželjno.

POTRAŽITE KNJIGU „STARHAWK” – „SPIRITUALNI PLES”, može se skinuti sa neta, na srpskom, jako je dobra.

Nemojte pre rituala da zaboravite namestiti oltar. Nije teško. Ima više načina. Najlakši (i najjeftiniji) je način da odaberte prijatno mesto(neki mali sto), stavite simbole elemenata i sve što vam treba za ritual. Mada,možete ređati i kristale (ako ih imate)...

Simboli elemenata: Zemlja (sever) – pentagram; Vazduh (istok) – athame (nož, koristi se za rituale, ne za sečenje, ne za povrede); Voda (zapad) – pehar ili čaša sa vodom i solju; Vatra (jug) – sveća, štap.

Stvaranje kruga

Potreban alat: Atame ili magicni stap, Voda pomešana sa solju (pročišćena voda). Kada odlučite da ćete raditi, morate pročistiti ritualni prostor. Uzmite posudu slane vode i okrenite se prema Istoku. Pošpricajte vodu prstima i recite „Pročišćujem ovaj prostor da bude spreman za Veliku boginju i Velikog boga”. Ponovite to sa svim ostalim stranama sveta (jug, zapad i sever). Nacrtajte krug ili ga zamislite oko oltara. Stanite na istočnu stranu sa Atameom u desnoj ruci (ako ste dešnjak) uperenim u zemlju. Vizualizirajte svetleći zrak zelenog svetla kako izbija iz vašeg Atamea. Napravite tri kruga vizualizirajući kako vaš zrak postaje krug oko oltara i na kraju kugla unutar koje se nalazite. Kada ste završili, kleknite ispred oltara te recite „Blagoslovljen bio krug koji štiti mene i moj rad.” Kada želite otvoriti krug nakon magičkog rada, učinite to na potpuno suprotan način od stvaranja kruga.

Prizivanje Kula Stražara

Jednom kada ste stvorili krug možete prizvati elementalne duhove kako bi prisustvovali vašem ritualu. To nije nužno ali će učiniti vašu čaroliju snažnijom. Morate to učiniti pravim redosledom:
1. Okrenite se ka Istoku, stanite u poziciju Velike boginje (Poput znaka X) rukama visoko uzdignutim sa magičnim stapom u desnoj ruci (ako ste dešnjak) i recite: „Pozivam čuvare kule istoka, snage vazduha i inteligencije, dođite i blagoslovite moju čaroliju svojom snagom”. Morate vizualizirati nešto poput vazdušnog vrtloga ili tornada kako se približava sa istoka te staje na vašoj istočnoj strani kruga. Kleknite i nacrtajte prizivni pentagram (simboli stižu uskoro).
2. Okrenite se ka Jugu, stanite u poziciju Velike boginje (Poput znaka X) rukama visoko uzdignutim sa magičnim štapom u desnoj ruci (ako ste dešnjak) i recite: „Pozivam čuvare kule juga, snage vatre i promena, dođite i blagoslovite moju čaroliju svojom snagom”. Morate vizualizirati nešto poput vatrene kugle ili nečeg sličnog što vam više odgovara kako se približava sa juga te staje na vašoj juznoj strani kruga. Kleknite i nacrtajte prizivni pentagram.
3. Okrenite se ka Zapadu, stanite u poziciju Velike boginje (Poput znaka X) rukama visoko uzdignutim sa magičnim štapom u desnoj ruci (ako ste dešnjak) i recite: „Pozivam čuvare kule zapada, snage vode i ljubavi, dođite i blagoslovite moju čaroliju svojom snagom”. Morate vizualizirati nešto poput kiše ili nečeg sličnog što vam više odgovara kako se približava sa zapada te staje na vašoj zapadnoj strani kruga. Kleknite i nacrtajte prizivni pentagram.
4. Okrenite se ka Severu, stanite u poziciju Velike boginje (Poput znaka X) rukama visoko uzdignutim sa magičnim štapom u desnoj ruci (ako ste dešnjak) i recite: „Pozivam čuvare kule severa, snage zemlje i materijalnih vrednosti, dođite i blagoslovite moju čaroliju svojom snagom”. Morate vizualizirati nešto poput stene ili nečeg sličnog što vam više odgovara kako se približava sa severa te staje na vašoj severnoj strani kruga. Kleknite i nacrtajte prizivni pentagram.
Kada ste gotovi, spremni ste započeti sa čarolijom.
Kada ste zavrsili sa čarolijom, morate otpustiti čuvara kula, te im zahvaliti na pomoći. Učinite to na tačno suprotan način na koji ste ih pozvali. To znaci: Okrenite se ka Severu i stanite u poziciju Velike boginje. Nacrtajte Terajući pentagram i recite: „Hvala vam što ste prisustvovali mome ritualu, idite u miru.” Vizualizacija je i ovde bitna, te zamislite kako odlaze, svaki na svoju stranu. Učinite to isto na Zapadu, Jugu i Istoku, samo učinite odgovarajuće promene u tekstu i invokacijama zavisno o kojoj strani sveta se radi. Ne zaboravite im se zahvaliti!
 

Back
Top