Ko će biti novi premijer Ujedinjenog Kraljevstva? Ankete daju veliku prednost opoziciji

Straks92

Stara legenda
Moderator
Poruka
90.413

Ko će biti novi premijer Ujedinjenog Kraljevstva? Birališta se otvaraju sutra ujutru, ankete daju veliku prednost opoziciji, stranka Rišija Sunaka u strmoglavom padu​


1719828656-Tan2024-07-0112074528_4-750x500.jpg
Riši Sunak Foto:Tanjug/Henry Nicholls/Pool photo via AP

U Ujedinjenom Kraljevstvu sutra se održavaju opšti izbori na kojima će birači izabrati 650 poslanika donjeg doma Skupštine, Doma komuna, posle čega će lider stranke s najviše glasova dobiti mandat da sastavi novu vladu i postane premijer.

Predizborne ankete daju dvocifrenu prednost glavnoj opozicionoj Laburističkoj partiji koju vodi Kir Starmer nad Konzervativnom strankom premijer Rišija Sunaka, koja je na vlasti poslednjih 14 godina.
Velika Britanija je podeljena na 650 oblasti, koje se nazivaju izbornim jedinicama. Glasači u svakoj od ovih izbornih jedinica biraju po jednog poslanika za Dom komuna, donji dom Skupštine Ujedinjenog Kraljevstva.
Ko god da pobedi na prvim nacionalnim izborima u Engleskoj, Škotskoj, Velsu i Severnoj Irskoj u poslednjih pet godina, naslediće brojne probleme prepoznatljive u svim zapadnim demokratijama – slab privredni razvoj, oslabljene javne službe i problem s migrantima, navodi AP.

Sunak je raspisao opšte izbore u Velikoj Britaniji za 4. jul, ranije nego što je očekivano, jer su izbori bili planirani na jesen.

Konzervativna stranka Rišija Sunaka doživljava pad popularnosti u anketama od 2021. godine.
Prema najnovijim anketama, Sunakova Konzervativna stranka započinje kampanju u debelom zaostatku u odnosu na glavnog rivala, Laburističku stranku, navodi BBC. Štaviše, tako stoje stvari već poslednjih 12 meseci – laburisti imaju dosledno iznad 40 odsto podrške.
Ankete mogu da pogreše, a Sunak se nada da će skorašnje usporavanje inflacije i naglasak na stranačkoj reformi politike pomoći da konzervativci preokrenu stvar kako kampanja bude napredovala.
Kako stvari sada stoje, međutim, laburisti su započeli kampanju sa ubedljivom prednošću u anketama.

Reforma UK – antimigrantska desničarska stranka – Najdžela Faraža nalazi se na trećem mestu, ali pošto je njihova podrška ravnomerno raspoređena širom zemlje, moglo bi joj biti teško da tu podršku pretvori u poslanička mesta u parlamentu.
Liberalne demokrate – koji su prethodno bili treća najveća stranka u zemlji – prilično su dosledno u proseku na oko 10 odsto, ali se oni nadaju da će usredsređivanjem na glavna željena poslanička mesta uspeti da ostvare uspeh na izborima.
Sunak je obećao da će početi da šalje neke tražioce azila u Ruandu pre opštih izbora, on je ostvarivanje ove politike proglasio ključnim prioritetom njegovog premijerskog mandata, tvrdeći da će to odvratiti ljude od prelaska Lamanša u malim brodovima.
1719258990-Tan2024-06-2420341583_6-1024x642.jpg
Riši Sunak Foto:Tanjug/Stefan Rousseau/PA via AP

Ali nakon što je raspisao vanredne izbore, on sada tvrdi da će program započeti ako bude bio reizabran 4. jula.
Laburisti su najavili da će odbaciti plan ako dođu na vlast, postavivši pitanje da li će ikada iko biti poslat kući.

Premijer Riši Sunak, koji ima 44 godine, predvodi Konzervativnu stranku.
Sunak prvi Britanac indijskog porekla koji je postao premijer, imao je 42 godine kad je postao premijer 2022. godine, postavši tako najmlađi nosilac te funkcije u novijoj istoriji.
Lider Laburističke stranke je Kir Starmer, koji ima 61 godinu.Prethodno je bio na čelu Kraljevske tužilačke službe i direktor Javnog tužilaštva.
U Ujedinjenom Kraljevstvu (Engleska, Škotska, Vels i Severna Irska) politički mandat traje pet godina, a budući da je Konzervativna stranka pobedila na poslednjim izborima u decembru 2019. godine, sledeći izbori prema slovu zakona moraju da se održe do januara 2025. godine, piše BBC.
Velika Britanija je podeljena na 650 oblasti, koje se nazivaju izbornim jedinicama i glasači u svakoj od ovih izbornih jedinica biraju po jednog poslanika za Dom komuna. Većina kandidata zastupa političku stranku, ali neki od njih nastupaju kao nezavisni kandidati.
Kandidat sa najviše glasova postaje poslanik za tu oblast.

Po prebrojavanju glasova, kralj će zatražiti od lidera stranke sa najviše poslanika da postane premijer i napravi vladu.
Ako nijedna stranka ne bude imala većinu poslanika – što znači da ne može da izglasava zakone samo sa vlastitim poslanicima – rezultat je blokirani ili zamrznuti parlament, napominje britanski javni servis.
U tom trenutku, najveća stranka bi mogla da odluči da formira koalicionu vladu sa još nekom strankom ili da funkcioniše kao manjinska vlada, računajući na glasove drugih stranaka da bi izglasavala zakone.

https://nova.rs/vesti/svet/ko-ce-bi...ujutru-ankete-daju-veliku-prednost-opoziciji/

Nije dugo trajao Riši a izgleda će i Šolc izgubiti sledeće godine. Makronu će biti teže da vlada.
 
Премијер ће бити Кир Стармер (не могу баш поуздано да се сетим имена), шеф Лабуристичке партије, која ће имати комотну већину.

Иначе су имали килаву кампању, и победиће само захваљујући потпуној пропасти владајуће странке. Чак ни сам премијер не ужива баш неки углед у сопственој странци.

Видећемо 5. или 6. јула шефа лабуриста код краља и то је то.

Тај део ћу да похвалим, да се не праве тромесечне будалаштине као код нас. Предност већинског система. Много изборних јединица, па ко добије највише, тај побеђује.
Треба имати угледне људе на локалу, и не мора превише да се брине. Сасвим супротно од нас, који имамо вођу и хрпу анонимуса.
 

Izbori u Velikoj Britaniji i Severnoj Irskoj: Otvorena biračka mesta​

Biračka mesta otvorena su jutros u Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Severne Irske, na vanrednim parlamentarnim izborima.

Na izborima se očekuje pobeda opozicione Laburističke partije posle 14-godišnje vladavine konzervativaca.

Građani će birati 650 članova donjeg doma parlamenta, po jednog u svakoj od 650 izbornih jedinica.


U svakoj izbornoj jedinici pobeđuje kandidat koji osvoji prvo mesto, bez obzira na procenat dobijenih glasova.

Biračka mesta biće otvorena do 22.00, po lokalnom vremenu.

https://www.danas.rs/svet/izbori-u-velikoj-britaniji-i-severnoj-irskoj-otvorena-biracka-mesta/
-------------------------------------------------

Kažu da se zločinac protiv mira Boris Jonson vraća na velika vrata.
 

Sve što treba da znate o izborima u Velikoj Britaniji: Ko su kandidati, kakve su prognoze i kakav ih HAOS TEK ČEKA​

Britanci će izabrati novu vladu na opštim izborima koji se održavaju danas, 4. jula. Na birališta izlaze usred slabog privrednog rasta i problema sa javnim službama. Uz rusku invaziju na Ukrajinu i rat u Gazi, reč je o glavnim stranim i domaćim političkim izazovima koji predstoje sledećoj administraciji.

Blic
4. jul 2024.09:12

Prema anketama, opoziciona Laburistička partija pod vođstvom Kira Starmera ima prednost od oko 20 odsto u odnosu na konzervativce premijera Rišija Sunaka, koji su bili na vlasti poslednjih 14 godina, u periodu izlaska Britanije iz Evropske unije i odgovora na pandemiju koronavirusa koja je oštro kritikovana.

- Jasno je da postoji široko rasprostranjeno i veoma duboko nezadovoljstvo konzervativcima - rekla je Ursula Haket, politička analitičarka na Rojal Holovej univerzitetu u Londonu.

- Nezadovoljstvo zbog troškova života, ali takođe mislim da su tu i skandali - rekla je ona za Asošijeted pres.

Dok su laburisti u živahnom raspoloženju uoči izbora, analitičari upozoravaju da se čini da se nezadovoljstvo birača odnosi na čitav politički spektar - sa malo dokaza o pozitivnom entuzijazmu za glavnu opozicionu stranku ili njenog lidera Starmera.

Nezadovoljstvo birača​

Grad Dartford, istočno od Londona, poznat je kao izborna jedinica koja decenijama postavlja i ukazuje na politički trendove. Glasači u ovom gradu su birali kandidata iz pobedničke partije na svim opštim izborima od 1964, što ga čini korisnim merilom nacionalnog političkog osećanja.

Osamnaestogodišnja Jasmin Nikols, koja volontira u lokalnoj banci hrane, sprema se da prvi put glasa - ali je već razočarana.

- Narod Engleske zapravo ne može da odlučuje o tome šta će se desiti u zemlji. … Mi zapravo nemamo pravo da utičemo na mnoge stvari koje se dešavaju, samo moramo da ih pratimo - rekla je ona.

Penzionisana radnica Linda Skiner, koja ima 64 godine, ponovila je to mišljenje. „Vlade više nisu za ljude. Da budem iskrena, dugo nisam glasala. Naši glasovi se ne računaju. Isti ljudi u osnovi ulaze svaki put, laburisti, konzervativci, svi su isti“, rekla je ona za AP.

Za neke je taj nedostatak poverenja podstaknut nedavnim političkim skandalima.

- Prešli su granice. Ne verujem nikome od njih. Pogotovo kada je naš (bivši) premijer Boris Džonson lagao. Lagao je svugde. Otišao je na žurku kada su svi bili u izolaciji, a od tada pa nadalje, to je to, to mi je bilo dovoljno - rekao je penzioner Hilmi Hilmi.

Skandal​

Džonson, koji je podneo ostavku prošle godine nakon niza skandala, uključujući kršenje pravila o karantinu tokom pandemije koronavirusa - jedan je od pet konzervativnih premijera u proteklih osam turbulentnih godina.

Boris Džonson
FOTO: TANJUG/AP
Boris Džonson

Analitičari kažu da se aktuelni premijer Sunak trudi da se otrese te slike usred novih istraga britanske komisije za kockanje o članovima konzervativaca koji su se kladili o vremenu održavanja izbora.

Slaba privreda​

Opoziciona Laburistička partija pod Starmerom je daleko ispred u većini anketa.

Ali on će naslediti privredu u teškom stanju, primetio je Anand Menon, profesor međunarodne politike na Kings koledžu u Londonu.

- Imamo urušene javne usluge nakon, u nekim slučajevima, godina nedovoljnog ulaganja. Imamo veoma, veoma nizak srednji rast plata u poslednjih 10 do 15 godina. Dakle, imamo javnost koja je sve zabrinutija za stanje privrede.


- Istovremeno, imamo vrlo malo novca za rešavanje ovih problema. Poresko opterećenje je najveće od kraja Drugog svetskog rata. Otplate dugova su visoke, a što je najvažnije, rast je veoma, veoma nizak. Jedno od prvih velikih pitanja sa kojima će se suočiti Starmerova vlada biće, kako ćete prikupiti novac da popravite naše javne usluge koje se raspadaju? - Menon je rekao za Glas Amerike.

Globalni izazovi​

Sledeća vlada će se takođe suočiti sa zastrašujućom listom globalnih izazova.

Postoji neizvesnost u vezi sa budućom vojnom pomoći Zapada Ukrajini, dok se Kijev bori da povrati teritoriju izgubljenu tokom invazije ruskih snaga.

Usred ogromnog broja poginulih u Gazi, članovi Laburističke partije zahtevaju da Starmer bude kritičniji prema postupcima izraelske vlade. Starmer je rekao da želi da prizna palestinsku državu kao deo šireg mirovnog procesa.

Kina nastavlja da predstavlja ekonomski i geopolitički izazov za Zapad. Ali britanski saveznici ne bi trebalo da očekuju dramatičnu promenu spoljne politike, ocenio je Menon.

- Jedna od upečatljivih stvari u vezi britanske politike u ovom trenutku je da tokom dve velike krize našeg vremena, Gaze i Ukrajine, postoji vrlo mala, ako uopšte postoji, razlika između stavova koje su usvojile velike stranke. Dakle, mislim da neće biti mnogo promena - rekao je Menon.

Male stranke​

Manje britanske stranke mogle bi da igraju veliku ulogu u odlučivanju o ishodu izbora i razmerama očekivane pobede laburista. Liberalne demokrate levog centra imaju šansu da gurnu konzervativce na treće mesto.

Najdžel Faraž
FOTO: BEN BIRCHALL / TANJUG/AP
Najdžel Faraž
Anti-imigraciona, reformska stranka za Bregzit takođe bi mogla da uzme desničarsko-konzervativne glasove. Lider reformista Najdžel Faraž bio je na meti žestokih kritika drugih stranaka nakon što je rekao da je Zapad isprovocirao Rusiju da izvrši invaziju na Ukrajinu, dok su partijski aktivisti nedavno snimljeni na tajnom zadatku koristeći rasističke uvrede, što je izazvalo osudu stranaka svih delova političkog spektra.

(Glas Amerike)
 
Ja sam pre nekoliko godina govorio da im izlazak iz EU nije pametna opcija, niko nije verovato. Ubrzo je sve krenulo nizbrdo, onda su krenuli sumanuto da vrte premijere misleći da će među njima da se pojavi neki spasioc, ali biće da neće. Jbg, mogli su mene da pitaju, ali dobro, svako ima pravo na loše poteze ;)
 
Samo gospodni Nigel i njegova stranka donose dobro UK. Danas nažalost pobeđuju crveni na talasu pakistanskih glasova i 5 godina će sprovoditi svoju s*anje politiku, nadu uliva činjenica da ostale zemlje Zapada idu u suprotnom pravcu pa neće moći u potpunosti da se razmašu i zas*ru baš sve sa svojim pedersko-komunjarskim filozofijama.
 
Ja sam pre nekoliko godina govorio da im izlazak iz EU nije pametna opcija, niko nije verovato. Ubrzo je sve krenulo nizbrdo, onda su krenuli sumanuto da vrte premijere misleći da će među njima da se pojavi neki spasioc, ali biće da neće. Jbg, mogli su mene da pitaju, ali dobro, svako ima pravo na loše poteze ;)

Jeste, ne znaju šta će bez mudrosti beogradskih pederodemokrata.
 
Samo gospodni Nigel i njegova stranka donose dobro UK. Danas nažalost pobeđuju crveni na talasu pakistanskih glasova i 5 godina će sprovoditi svoju s*anje politiku, nadu uliva činjenica da ostale zemlje Zapada idu u suprotnom pravcu pa neće moći u potpunosti da se razmašu i zas*ru baš sve sa svojim pedersko-komunjarskim filozofijama.
Levičari će i u Francuskoj početi žešće da drmaju u vlasti.
 

Izlazna anketa: Britanski laburisti će osvojiti ogromnu većinu na izborima​


Foto: Reuters

04.07.2024. 23:07h

Kir Starmer će biti sljedeći premijer Velike Britanije, a njegova Laburistička partija je na putu da osvoji ogromnu većinu na parlamentarnim izborima, pokazala je izlazna anketa, dok se predviđa da će konzervativci Rišija Sunaka pretrpjeti istorijske gubitke.
Izlazna anketa je pokazala da će laburisti osvojiti 410 mjesta u parlamentu od 650 mjesta, čime je okončano 14 godina vlade koju su vodili konzervativci, prenosi agencija Rojters.

Predviđalo se da će Sunakova stranka zauzeti samo 131 mjesto, što je manje u odnosu na 346 kada je parlament raspušten, jer birači kažnjavaju konzervativce zbog troškova života i godina nestabilnosti i sukoba u kojima je od 2016. godine bilo pet različitih premijera.
Sunak je zaprepastio Vestminster i mnoge u svojoj stranci raspisavši izbore ranije nego što je trebalo u maju, dok su konzervativci zaostajali za laburistima za oko 20 procentnih poena u istraživanjima javnog mnjenja.
On se nadao da će se jaz smanjiti kao što je to tradicionalno bio slučaj na britanskim izborima, ali se razlika nije pomjerila u prilično katastrofalnoj kampanji.
Sunakov rani odlazak sa komemorativnih događaja za Dan D u Francuskoj kako bi napravio TV intervju razbjesnio je veterane, a čak su i oni iz njegove stranke rekli da je to pokrenulo pitanja o njegovoj političkoj oštroumnosti.
Dok su ankete pokazale da nema velikog entuzijazma za lidera laburista Starmera, čini se da je njegova jednostavna poruka da je vrijeme za promjene naišla na odjek kod glasača, navodi Rojters.
Za razliku od Francuske gdje je krajnje desničarska partija Marin le Pen ostvarila istorijski uspjeh na izborima prošle nedjelje, izgleda da se razočarana britanska javnost umjesto toga pomjerila ka lijevom centru.
 
Poslednja izmena:

Back
Top