Književnost i populizam

Ne, draga moja, forum ti je preslikana stvarnost, gde nase osobine malo lakse dodju do izrazaja i samim tim vise bodu oci. Ako se ovde neko lazno dokazuje, dokazuje se na isti nacin i u stvarnosti. Nikad nisam pogresno procenila coveka ovde, sve se lepo pokazalo i u stvarnosti. Ma ni za dlaku.
A da je ovisnost, jeste, nema sta da se prica. Mada ga je lakse ostaviti, nego cigarete. :lol:
Eeeee, ako se vise ne vratis, mozda se i ja skinem, znas da si mi jedina preostala prava inspiracija ovde! ;)
 
Baš ste interesantne, nešto bi htele, ali.........

Na temi književnost pričate o anarhiji, a tema anarhija je odmah pored....
Pesmicu pišete na jednoj temi , a otvarate drugu koja se bavi kritikom te pesmice....
Prodje i bioskop , stalno se nešto preti , sad će , taj čuveni odgovor u vezi teme, lični stav, a ne bibliografska reklama i marketing...

Ko izmešane šerpe i poklopci , pa možda ovaj odgovara ovoj šerpi , a možda i nije.....
 
A tema je...

Tuzni_patak:
Iako postoji pitanje populizma u književnosti , ovde bih više razvio temu na filozofski i psihološki i sociološki način....

Znam da je mizantrop nešto pisao na temu umetnosti i pomalo i književnosti i da su neki još dodavali ,ali tu temu ne mogu da pronadjem, i ako mislite da je ona odgovor ili kompatibilna sa ovom , molim postujte mi link...

TEMA:
Da li je književnost bila opterećena u nastanku , ljudskom željom da čitaju ono što im nedostaje?
Da li je danas opterećena tim teretom?
Da li bi razvoj književnosti bio drugačiji da je od početka bila dostupna i drugim slojevima osim eliti?
Da li bi se uticaj populizma osetio na nju i oduzeo joj autoritet koji ima ili je imala?

Kud god da krenete dodjete do skoro sličnih socioloških okvira (moram ih tako nazvati jer su to ograničenja ne u nemogućnosti shvatanja ,//koje bi nazvao iracionalni okviri// , ne ni u nemogućnosti prihvatanja //njih bih nazvao racionalni okviri samosvesti// , već okviri koji su uslovljeni konformizmom , populizmom , nesigurnošću ljudi i njihovom željom da se hijararhijski postave u društvu//nekad je to potreba i ispunjenje//).

Pitanja koja su u vezi:
Elita i gordost , potreba ili hir.
Elitizam i kič , sličnosti i razlike.
Ispoljenje i ispiranje, zašto je srce u modi....
Tolerancija , maskiranje ili uništenje elite...
 
Vreme je da osvežim temu....

Koliko je bitan novac u književnosti možda još nije očigledno , ali recimo koliko je bitan u muzici...to je već očiglednije...

Upravo je Slobino vreme pokazalo koliko je bitno tržište....
Usled ne plaćanja poreza, Električne energije i telefonskih računa, Novi Pazar i ceo taj kraj i Raški okrug je razvijao sasvim solidno privatni biznis, dok je unutrašnjost srbije tavorila....
Zatim dolazi kriza i novac i stalni priliv imaju upravo ti krajevi.... To se odmah projektuje i na sastav studentske populacije i na kupovnu moć ljudi, tako da se muzika koja više odgovara datom lokalnom melosu više i prodaje.....
To znam jer sam ranije radio nasnimavanje po izboru , i imao sam mnogo muzike, čak toliko da sam mogao i dosta takvih zahteva da ispunim , a verujte mi to su sva imena za koje vi niste ovde čuli....Nisam ni ja , ali sam ih imao u kolekciji....

Tako je nastala nova estrada , novi talas, koji je ulazio u uho , i kasnije su kvaka, i ostali estradni "radnici" zajahali dati talas....

Novi talas tačno pokazuje ukus onih koji su bili spremni da izdvoje novac za muzičku produkciju tog doba....

--------------------------------------------------------------
Sad se vratimo na književnost prošlosti i zamislimo se da li je i u nekom periodu i u književnosti postojalo upravo takvo stanje i usmerenje razvoja.....
 

Back
Top