Quantcast

Knjiga na koju ste uzalud potrošili vreme

Poruka
9.053
1400079179.01.LZZZZZZZ.jpg

Uhh, predvidljive li knjige...predvidjena za siroke narodne mase i uzimanje para.
Jedina pozitivna stvar je to...sto su je citali i oni koji su citati zaboravili:D

Hahaha, pa vidi ovu nalepnicu i sve ti je jasno: Now a major motion picture :lol:
Kao obavestenje: Snimljen je film, ne mucite se da citate :)

@zoja

Primećen član
Poruka
590
Uhhh, nikad pred nekim koga poznajem ne bih priznala, ali ovde mogu ;) najdosadnija mi je bila "Na Drini ćuprija" od Andrića. Prvo sam je čitala "pod moraš" kao gimnazijsku lektiru, posle sam je čitala da probam da shvatim zašto mi je bila dosadna, pa sam je još jednom pročitala u zrelim godinama i shvatila da će mi uvek biti dosadna.
Ovako neuka i literarno nepismena, tu knjižurinu od nekih mislim 600 strana, svela bih na pedesetak, aj na sto, da budemo realni. Mislim, ne bih potrošila sto stranica na opisivanje nabijanja na kolac, degutantno, bljutavo, odvratno, meni je sama misao o "nabijanju na kolac" bila dovoljna da zamislim sve muke i patnje koje je doživeo taj jadnik :dash:

gost 39034

Elita
Poruka
20.783
citam vas i stvarno ne kapiram da ne postoji knjiga na koju ste uzalud potroslii vreme, kao svaka je zbog neceg bitna?!?
ma, ajde, molim vas....
ne radi se o tome da li nam se neka knjiga svidela, da li je bila dosadna, ili zanimljiva, da li nam je promenila svest ili misljenej o necemu, vec prosto o osecaju koji imate da ta knjiga nikada nije trebala biti stampana!!! zali Boze drveca...
ja sam knjigu iz uvodnog posta dobila od drage prijateljice, pocela da citam i pored debilnog naslova (btw, sto uopste ne mora da znaci da ce knjiga biti ista takva, "americki psiho" je debilni naslov i knjiga je ogavna, ali ne mogu da kazem da mi je zao sto sam je procitala i da sam na nju izgubila vreme), i naterala se da je procitam, jer mi je nekada stvano bilo zao da bilo koju knjigu ostavim nedovresnu (sada, usled pomanjakanja vremena pravim rigorozniju selekciju, ali to je opet druga stvar), i j
JEDINI osecaj koji sam nakon nje imala je da mi je blio zao
sto sam na nju IZGUBILA vreme
o tome govorim
o takvim knjigama
a, svaka cast vama koji ste iz svih knjiga koje ste u zivotu procitali nesto naucili
ili, ste ih procitali jako malo
ili, ste mnogo, bre uceni

quentin

Iskusan
Poruka
5.802
Naravno da je moguće izgubiti vrijeme čitajući bezvrijednu knjigu. Naravno da nije tačno da svaka knjiga ima vrijednost, da je svaka zbog nečega bitna. U istoriji književnosti štampane su tone i tone potpuno loših, neoriginalnih, neautentičnih knjiga, kojekakvih plagijata, udvorničkih spisa tada aktuelnim vladarima, apologija zločina i koječega drugoga.
Ako neko kaže da se i to treba čitati, bar kao neka istorija ljudskog beščašća, ilustracija lošeg ukusa i nedostatka talenta, kao opšteljudskih pojava, treba da se podsjeti da je ljudski život vremenski ograničen. Čak ni kad bih se posvetio isključivo čitanju knjiga, teško da bih imao vremena za socrealističke gluposti, recimo. Naravno, u životu postoje i druge stvari, od nečega mora da se živi, a postoje i porodica i prijatelji...
Sve u svemu, život je prekratak i da se pročitaju sve dobre knjige, i da se posvetimo svim talentovanim, originalnim i poštenim piscima, tako da na one loše ne treba gubiti vrijeme.
Treba čitati književne kritike. To je najsigurniji način da se ne zabasa u besmisao. Možemo mi o kritičarima i književnim nagradama mislite šta želimo, ali teško se može desiti da se o nekoj dobroj knjizi baš ništa ne čuje. Tačno je da postoji književna čaršija, da se neki neopravdano guraju, a drugi sputavaju, da postoje lobiji itd, ali ipak - za dobrom knjigom prašina se uvijek diže.
I druga stvar, treba razgovarati s ljudima iz okoline koji čitaju. Meni je to glavni razlog zašto dolazim na ovaj forum. Nažalost, iz različitih razloga, teško se ovdje mogu pronaći uvjerljive, opravdane preporuke, ali to je već za neku drugu temu.

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Ја толико поштујем књигу као такву, да за мене заправо нема узалудно потрошеног времена над књигом.
Наравно, разлике постоје, неке књиге ми се веома допадну, па их ценим и волим још више, а неке не.
Препоруке и критичаре уважавам, али, крајњи суд, прво, да ли ћу уопште узети књигу да читам је мој, на основу првих неколико пасуса, а затим, кад је коначно прочитам, комплетни, да ли ми се допала или не.
Све више избегавам безличне оцене, кажем само да ли се мени свидела или није.

Наутилус

Domaćin
Poruka
4.193
Према истраживању у београдским библиотекама, ево шта утиче на избор књига (подаци су нешто старији):
Основно образовање: препорука чланова породице, познаника, библиотекара.
Средња школа: највише утичу листови и часописи, затим лични укус.
Више образовање: телевизија, изложбе и публикација, награда делу.
Висока спрема: највише лични укус, затим прочитано дело истог аутора.
Магистри и доктори наука: на опредељење за књигу највише утиче прочитано дело истог писца.

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.633
Према истраживању у београдским библиотекама, ево шта утиче на избор књига (подаци су нешто старији):
Магистри и доктори наука: на опредељење за књигу највише утиче прочитано дело истог писца.

Pošto sam prošla sve stepene obrazovanja sem poslednjeg, mogu reći da na moj izbor ima uticaja po malo od svega pomenutog, ali konačnu odluku o tome šta ću čitati donosim samo ja. Naravno da ću uvažiti sugestiju člana porodice ili prijatelja čije mišljenje cenim i poznajem njegov književni ukus, pod uslovom da je sličan mom. Opet, naravno da primam i informacije iz javnih glasila, jer kako bih inače znala šta se dešava kada je izdavaštvo u pitanju. Ali moram priznati da ne jurim za jako reklamiranim knjigama, jer one po pravilu i nisu najbolje. Nisam magistar ni doktor, pa ipak nekako sebe pronađoh i u ovoj kategoriji opredeljenja.
A iz iskustva mogu reći da poslednja kategorija ne čita ništa osim svojih radova i naučne literature, bar ovi koje ja poznajem. Ne stižu ljudi od boemštine.

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
. Ali moram priznati da ne jurim za jako reklamiranim knjigama, jer one po pravilu i nisu najbolje.
Има много сјајних књига и писаца који никако нису рекламирани, те тзв. "шира јавност" не зна за њих. На њих се обично налети случајно, (обично преко Интернета) или се чује од неког.
Ипак, тим неким подземним путевима, њихове књиге су врло читане. (Мој лични пример ;))

A iz iskustva mogu reći da poslednja kategorija ne čita ništa osim svojih radova i naučne literature, bar ovi koje ja poznajem. Ne stižu ljudi od boemštine.
Мр и др-и које ја познајем управо су - пасионирани читачи књига других писаца. Они просто гутају књиге.

Isus33

Domaćin
Poruka
3.336

Koliko sam mogao primijetiti, osim ovih pobrojanih faktora, na izbor knjiga u bibliotekama jako utiče i dizajn korica kao i starost knjiga, ma koliko to zvučalo besmisleno. Ali postoji jedna prilično brojna kategorija čitalaca koji dolaze u biblioteku neznajući šta traže, a u biblioteci u kojoj sam član, "svježe" knjige su odvojene na jednoj polici, i svi idu prvo ka tim knjigama, dok na ove "stare" rijetko ko više i obraća pažnju. Sjećam se, bilo je to prije 5-6 godina, vraćao sam u biblioteku roman "Lutka" od poljskog klasika Boleslava Prusa (jako dobar roman) i pošto sam ostavio knjigu na bibliotekarkin sto i zamakao među police, čujem kako jedna gospođa poluglasno i poluzaprepašteno govori bibliotekarki: "Pa kako ovo može čitati?" a ova joj odgovara pomalo rezignirano: "Ah, pa svako ima svoje ukuse". Ja izađem iza polica napravivši se da nisam ništa čuo, pogledam tu Prusovu knjigu, a ona stvarno neugledna, prljava, požutila, raskupusana, onda pogledam gospođu i njenu knjigu a one obje dotjerane, našminkane, skockane... Ime nisam zapamtio.

krasuljak

Buduća legenda
Poruka
26.633
Има много сјајних књига и писаца који никако нису рекламирани, те тзв. "шира јавност" не зна за њих. На њих се обично налети случајно, (обично преко Интернета) или се чује од неког.
Ипак, тим неким подземним путевима, њихове књиге су врло читане. (Мој лични пример ;))

Мр и др-и које ја познајем управо су - пасионирани читачи књига других писаца. Они просто гутају књиге.
Slažem se s tobom.
Moji prijatelji koji gutaju knjige uglavnom nisu post diplomci. A ovi na koje mislim su uglavnom prirodnjaci.

Милунка Савић

Buduća legenda
Poruka
36.021
Koliko sam mogao primijetiti, osim ovih pobrojanih faktora, na izbor knjiga u bibliotekama jako utiče i dizajn korica kao i starost knjiga, ma koliko to zvučalo besmisleno. Ali postoji jedna prilično brojna kategorija čitalaca koji dolaze u biblioteku neznajući šta traže, a u biblioteci u kojoj sam član, "svježe" knjige su odvojene na jednoj polici, i svi idu prvo ka tim knjigama, dok na ove "stare" rijetko ko više i obraća pažnju. Sjećam se, bilo je to prije 5-6 godina, vraćao sam u biblioteku roman "Lutka" od poljskog klasika Boleslava Prusa (jako dobar roman) i pošto sam ostavio knjigu na bibliotekarkin sto i zamakao među police, čujem kako jedna gospođa poluglasno i poluzaprepašteno govori bibliotekarki: "Pa kako ovo može čitati?" a ova joj odgovara pomalo rezignirano: "Ah, pa svako ima svoje ukuse". Ja izađem iza polica napravivši se da nisam ništa čuo, pogledam tu Prusovu knjigu, a ona stvarno neugledna, prljava, požutila, raskupusana, onda pogledam gospođu i njenu knjigu a one obje dotjerane, našminkane, skockane... Ime nisam zapamtio.
Јесте, доиста, и тај фактор утиче.
А, иначе, "Лутка" је стварно феноменална књига. Скоро 800 страна, а чита се у једном даху. :cool:

majska_maja

Primećen član
Poruka
761

e, i ja tako...
kada naidjem na pisca koji mi bas prija, volim da procitam bar jos nesto od njega/nje..
ali volim i kada, recimo na netu, naidjem na neki lep odlomak ili stih..i pozelim da vidim vise od toga..
:p

tbmdeluxe

Obećava
Poruka
73
najgori su ovde oni komentari tipa "pa kako ti se ne svidja, knjiga je NAGRADJIVANA/DOBILA NAGRADU"
:D:D:D:D:D

sto se tice Nobelovaca, retko pobedi najbolja knjiga
tu se neki religijsko masonerijski lobiji pitaju...

a najgore knjige na koje ne treba vreme trositi
su ove iz najezde seksualnih dnevnika sponzorusa
i slicna onanisanja

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.