KLONIRANjE!!!!

Andreavk:
@Diretore da bi neko bio uspesan i cenjen u bilo kom poslu kojim se bavi, pored strucnog znanja potrebno je da postuje i neke moralne norme a naucnici se tu bas i nisu proslavili.

Koliko ja vidim Andrea ti si dosla konacno na pravu temu, ali ne iz razloga kloniranja vec zbog "lova na naucnike"(u prethodnim vjekovima znan kao "lov na vjestice"). Vjerovatno bih trebao da se zapitam da li si uopste procitala neki od mojih postova, jer sam ja u njima tacno rekao protiv cega jesam, a protiv cega nisam.
Da li bi ja sad trebao da se zapitam, koliko politicara, ekonomista, elektrotehnicara, masinbravara, medicinskih doktora, priucenih "intelektualaca", poljoprivrednika, domacica, dijece, itd. (izvinjavam se svima koje nisam naveo) postuje moralne norme i da li su se u tome proslavili? Da krenemo od mene ili od tebe? Zasto ti mislis da ih ti postujes vise nego ja?
Uzmimo primjer Djordana Bruna, po tebi je on u stvari i trebao biti spaljen, jer je u tom trenutku njegovo ucenje bilo protiv "religioznih" formi tog drustva, koje su nacelno u to vrijeme bile i moralne norme.
Za njega su najvazniji pojmovi bili RAZUM i SLODODNO ISTRAZIVANJE. A optuzba koja je bila zasnovana na njegovoj teoriji o beskonacnosti svemira(preuzetoj od Kopernika), je bila kratka i glasi:"On naucava nauku o mnostvu svjetova i beskonacnosti svemira".
Bloodhound Gang:
Fire Water Burn
"...We don't need no water let the motherfu*cker burn,
Burn motherfu*cker burn..."

Takodje mi se cini da je bila negdje tema oko moralnih i etickih normi, gdje i na ovu temu mozemo vise razgovarati.


Andreavk:
Ne radi se tu samo o generalu - koliko je naucnika "iz svog radnog i naucnog iskustva" tvrdilo da atomske probe nisu stetne iako je danas svakom idiotu jasno koliko su stetne.

O cemu mi ovdje pricamo, o atomskoj bombi ili kloniranju? O atomskoj energiji ili atomskoj bombi? Ko zamjenjuje teze?

Andreavk:
Uostalom po celom svetu ljudi se danas organizuju (predvodjeni razlicitim profilima naucnika, medju kojima su i strucnjaci za genetski inzinjering) da bi se zastitili od takvih "naucnika" i od takve nauke....

Drago mi je da ti je to poznato, ali mi se isto tako cini da te necu upoznati na gore pomenutim konferencijama?


Andreavk:
sta mislis zasto se vode tolike polemike oko toga da li treba ili ne dozvoliti kloniranje coveka i to bas na zapadu gde je novac i profit toliko vazan.

Opet dajes sebi za pravo da pises kritiku, a nisi ni procitala da sam izricito rekao da se protivim kloniranju organizama.

Pri cemu nisi odgovorila na moje pitanje iz prethodnog posta, na ovakav tvoj odgovor:


Andreavk:
a cela prica o klonovima se svodi na samo jedno pitanje kome oni trebaju - nije valjda da se silne pare za ta istrazivanja izdvajaju zato da bi nekim roditeljima koji npr. izgube dete neki klon ublazio bol

diretore:
Da li zaista mislis da je to jedini razlog zasto se daju pare za ovakva naucna istrazivanja i zasto nauku interesuju klonovi?
____________________________________________________________________________

Andreavk:
Ceo tvoj post je zamena teza - kazes radis sa materijalom o kom pricamo - radio je i Nils Bor sa materijalom koji je drugima padao na glavu :) ...valjda o tome nije imao vremena da razmislja dok je radio.
Ako kazes da je cio moj post zamjena teza, ajde da tako nesto i uradim. Nils Bor je covjek koji je najzasluzniji za danasnje shvatanje strukture atoma, covjek koji je bio profesor teorijske fizike na Univerzitetu u Kopenhagenu. Covjek koji je uspio da odbaci ucenje svog mentora Radeforda (koji je objavio model atoma "sa sljivama u jorksirskom pudingu") i postavi teoriju elektronskih nivoa u atomu. Isti taj covjek, inace Jevrejin po nacionalnosti, je izbjegao sudbinu ostalih Jevreja u Drugom svjetskom ratu tako sto je izbjegao iz Danske u ribarskom camcu. Posllije svega ovoga Nils Bor se ukljucuje u "Projekt Menhetn" (iliti projekat izgradnje atomske bombe). Da li Nils treba zaboraviti da je u istom tom trenutku krajem 1944. i pocetkom 1945. godine u Njemackoj takodje postojala grupa "naucnika" kojima je glavni cilj bio izgradnja atomske bombe za nacisticku Njemacku? Da li Nils treba zaboraviti Ausvic, Dahau, Baden-Baden i ostale logore?
Jesam li uspio u "zamjeni teza" i to vezano samo za jednog naucnika?

Ne zelim da kazem da je bilo opravdano baciti atomsku bombu na bilo koga, kao da je i opravdano raditi atomske probe. Otvoreno kazem da sam protiv cjelokupnog nuklearnog naoruzanja, ali takodje necu krenuti u "lov na vjesca Nilsa Bora", jer je covjek dao fizici i covjecanstvu mnogo vise od onoga sto si ti napisala..


Andreavk:
Ne radi se ovde o tome ko vise zna o toj materiji nego koliko stete ta "materija" moze da nanese onima kojima je namenjena...a moze mnogo - valjda se zato ljudi i organizuju da bi se zastitili od takvih naucnih dostignuca

Sa ovim postom stvarno zavrsavam diskusiju na pitanja koje nisu tema ovog foruma.
Mislim da je gubljenje vremena raspravljati se sa nekim ko o naucnim eksperimentima, tehnologiji i nauci u cjelini saznaje iz novina, a ne iz specijalizovanih naucnih casopisa i naucnog rada u opste (ipak je i to za pohvalu, vidi se interest :wink: ).
 
Andreavk:
Ceo tvoj post je zamena teza - kazes radis sa materijalom o kom pricamo - radio je i Nils Bor sa materijalom koji je drugima padao na glavu
Tipično. Ti verovatno pojma nemaš šta je tačno radio Niels Bohr, ali te to ne sprečava da lupetaš o njemu. :lol:

Dečko ti lepo i razložno objašnjava stvari, a ti, pošto ne možeš da raspravljaš na tom nivou - jer o kloniranju govoriš u domenu SF priča, počinješ sa tim što vređaš naučnike i nauku.
 
Mora da priznam da mi se ne svidja kad neko ocrnjuje srednji vek u smislu ubijani ljudi od razuma na sve strane... To se desavalo u svim mogucim vekovima pre( uvek ce posteni ljudi da izvlace deblji kraj) pa se desava i danas( ne ubijaju ih bas ali imaju neke druge nacine). Izvinite zbog digresije, morao sam:)
E sad svako naucno otkrice moze da se zloupotrebi. Ne postoji ni jedan naucni zakon, patent, izum... koji nije zloupotrebljen. Ko je napravio atomske bombe koje su bacene na Japan?? I to je za vecinu ljudi tog vremena bila naucna fantastika( ne i za te mucenike koje su sprzili)!!!! Sto se tice kloniranja sve je to vrlo lepo ako iskljucimo mogucnost zloupotrebe! Koliko smo na dobitku ako uspemo da pravimo ljudima organe i slicno a sa druge strane dozvolimo nekom da to zloupotrebi na ko zna koji nacin. Ovo je normalan rizik i zbog toga cak i oni koji bi imali najveci profit na polju ovakvih istrazivanja rade vrlo polako i oprezno. A posto vidim da su krenula prozivanja da napomenem da sam sa prirodnog fakulteta i da iz lichnog iskustva znam da nema goreg sagovornika od zadrtog naucnika!! Taj je tek usio sve vekove od praistorije preko srednjeg pa na ovamo :)
 
Stark_85:
Mora da priznam da mi se ne svidja kad neko ocrnjuje srednji vek u smislu ubijani ljudi od razuma na sve strane... To se desavalo u svim mogucim vekovima pre( uvek ce posteni ljudi da izvlace deblji kraj) pa se desava i danas( ne ubijaju ih bas ali imaju neke druge nacine). Izvinite zbog digresije, morao sam:)
E sad svako naucno otkrice moze da se zloupotrebi. Ne postoji ni jedan naucni zakon, patent, izum... koji nije zloupotrebljen. Ko je napravio atomske bombe koje su bacene na Japan?? I to je za vecinu ljudi tog vremena bila naucna fantastika( ne i za te mucenike koje su sprzili)!!!! Sto se tice kloniranja sve je to vrlo lepo ako iskljucimo mogucnost zloupotrebe! Koliko smo na dobitku ako uspemo da pravimo ljudima organe i slicno a sa druge strane dozvolimo nekom da to zloupotrebi na ko zna koji nacin. Ovo je normalan rizik i zbog toga cak i oni koji bi imali najveci profit na polju ovakvih istrazivanja rade vrlo polako i oprezno. A posto vidim da su krenula prozivanja da napomenem da sam sa prirodnog fakulteta i da iz lichnog iskustva znam da nema goreg sagovornika od zadrtog naucnika!! Taj je tek usio sve vekove od praistorije preko srednjeg pa na ovamo :)

Hvala na ovim (s)mirujucim tonovima kolega. :wink: :lol:
 
Diretore nisi valjda umislio da si Kopernik :) ....Ova planeta je puna usko specijalizovanih "naucnika" koji mnogo znaju o paradaizu ali zato ne vide dalje od svog nosa niti imaju svest o tome kakve mogu biti posledice njihovih naucnih postignuca. Obicno ih zaposljavaju veliki konglomerati agroindustrije, farmacije, hemijske industrije da za njih naprave super paradaiz, super virus, super sta god da bi bili konkurentniji na trzistu i zaradili vise para a posledice ih ne zanimaju....Kakve veze ima sto je Nils Bor napravio atomsku bombu za Amerikance, napravio bi je on i za Hitlera da nije morao da bezi zato sto je bio Jevrej. Nije problem sto je napravio, problem je sto je drugi koriste zarad svojih sebicnih ciljeva - danas na planeti ima toliko nuklearnog oruzja da se cela unisti, ne jednom nego 10X i samo je pitanje vremena kad ce onaj ko je ima, a danas je imaju mnogi, da je i upotrebi. Ono o cemu ja pricam "nije lov na vestice" nego pokusaj da se ljudi dozovu pameti...svest ljudi ne prati napredak nauke i svako naucno dostignuce se ne koristi za dobrobit ljudi. Covek danas ne razlikuje se mnogo od coveka iz Antickog vremena sa emocionalne i eticke strane - svest ljudi se nije mnogo promenila osim sto su se u anticko doba vozili dvokolicom i ratovali sekirom a danas se voze avionom i ratuju atomskim bombama. Ni pored velikog napretka nauke i tehnologije covek nije u stanju da se izbori sa problemima koji ga prate od antickih vremena do danas a taj spisak se svaki dan uvecava: ratovi, glad, zagadjena zivotna sredina, prenaseljenost, globalno zagrevanje, ozonske rupe. Mozda bi i bilo neke nade za covecanstvo kada bi se ljudi bar upola uspesno borili sa prirodom u sebi kao sto se bore sa prirodom oko sebe. Ovaj svet je dovoljno veliki za sve nas ali je mali za gramzivost samo jednog coveka a najveci gramzivci sede u upravnim odborima velikih kompanija i finansiraju istrazivanja o kojima pricamo a pomazu im "naucnici" koji su do sada manipulisali plastikom i metalima a sada zivim materijalom. XX vek je bio vek fizike i hemije a ovaj ce izgleda biti vek biologije. Da bi neki proizvod izasao na trziste potrebno je i da prodje neke testove, da ga neka medjunarodna organizacija za hranu i lekove odobri kao neskodljiv za ljudsku upotrebu ali te kompanije imaju dovoljno novca da to zaobidju - njihovi proizvodi direktno iz laboratorije idu na trziste. Manipulacija prirodom na osnovnom nivou - nivou gena je radikalni naucni i komercijalni experiment i ne moze biti prepusten multinacionalnim kompanijama. Svaki organizam nastao genetskim inzinjeringom predstavlja potencijalnu opasnost za prirodnu sredinu. Zato sto su zivi stupaju u interakciju sa drugim zivim bicima, rastu, migriraju, mutiraju... i kad jednom izadju iz laboratorije u nju ih vise niko ne moze vratiti - to je kao ruski rulet a posledice mogu biti neocekivane i nepopravljive - covekova teznja za novim saznanjima ili profitom, udruzena sa pohlepom moze sve da nas odvede u propast....samo se budale nicega ne boje ili oni koji su umislili da sve znaju i da sve mogu da predvide :)
Cime se ja bavim i gde se obrazujem se ne tice ni tebe ni bilo koga na ovom forumu jer svi smo ovde da bi razmenili svoje misljenje i svoje stavove kao ljudska bica a ne da bi lecili komplekse izdajuci se za virtuelne naucnike i kolege
 
Andreavk:
jer svi smo ovde da bi razmenili svoje misljenje i svoje stavove kao ljudska bica

Sepultura:
Dead Embryonic Cells

Land of anger
I didn't ask to be born
Sadness, sorrow
Everything so alone

Laboratory sickness
Infects humanity
No hope for cure
Die by technology

A world full of shit coming down
Tribal voilence everywhere
Life in the age of terrorism
We spit in your other face

War of races
World without intelligence
A place consumed by time
End of it all

We're born with pain
No more we're dead
Embryonic cells

Corrision inside -- we feel
Condemned future -- we see
Emptiness calls -- we hear
Final premonition -- the truth

Land of anger
I didn't ask to be born
Sadness, sorrow
Everything so alone

Laboratory sickness
Infects humanity
No hope for cure
Die by technology

We're born with pain
Suffer remains
We're born with pain
Suffer remains
We're dead

No further comment
 
...a ne kao virtuelni naucnici i kolege ...zaboravio si da dodas. Cula sam pricu jednog vodoinstalatera da je bio kod nekog sportiste da mu popravi cesmu i da mu je ovaj, posto mu se ucinilo da mu nije iskazao duzno postovanje rekao "znas li ti da sam ja golman u ...." :)
...a i pesma je bezveze, mnogo patetike
No hard feelings :)
 
Andreavk:
...a i pesma je bezveze, mnogo patetike
No hard feelings :)

Panthera:
Psycho Holiday

Empty and sweating
Head lying in your hands
Shaking in the corner
Done too much alcohol
Gotta get away from it all
'Cause it feels my blood is freezing
My self insanity has taken its toll
Frustration has taken its control

Now I'm far from home
Spending time alone
It's time to set my demons free
Been put to the test
My mind laid to rest
I'm on a psycho holiday...

no further comment
 
Frustration has taken its control

Now I'm far from home
Spending time alone
It's time to set my demons free
Been put to the test
My mind laid to rest
I'm on a psycho holiday...


cool :) ... prosla sam i ja tu fazu
 
uh gde nadje sestro.... tako me nazvao jedan dzeparos u busu pre nekoliko godina kada sam ga uhvatila za ruku koju je stavio u dzep od moje jakne ...."sta je sestro?" i jos se kezio kao "nisam odavde"...da mozda niste rod :)
 
Andreavk:
Frustration has taken its control...
I'm on a psycho holiday...
cool :) ... prosla sam i ja tu fazu

nisam bas siguran

Andreavk:
Znas li da oni koji su prelezali salmonelu ne obolevaju od kancera. U Rusiji su pregledani svi zdravstveni kartoni u zemlji i posle tog saznanja dugo su vrsena ispitivanja o vezi izmedju salmonele i kancera ali bez rezultata. Eto, da te obradujem

....pa pregledani su kartoni svih pacijenata koji su prelezali salmonelu i medju njima nije nadjen niko ko je kasnije oboleo od kancera
... ko zna sta ce ptice u buducnosti iskljucati iz leda na severnom polu, ionako je poceo da se ubrzano topi :)
:shock: :shock: :shock:

Izgleda da te jos uvijek drzi 8-)
 
...o pa ti si bas trudio da citas moje postove...znas i ja mnogo citam pa na svasta naletim...to za salmonelu sam takodje negde procitala ali ne na forumu kao ti...lik koji je to zapazio je bio lekar i pokusao je da na osnovu te informacije nadje lek za rak ali nazalost nista od toga a onome kome je bilo upuceno mozda ta informacija nesto i znaci - psiha je cudo.
Sto se tice drugog posta evo da se malo obrazujes virtuelni naucnice :)
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/435440.stm
 
Andreavk:
...o pa ti si bas trudio da citas moje postove...znas i ja mnogo citam pa na svasta naletim...to za salmonelu sam takodje negde procitala ali ne na forumu kao ti...lik koji je to zapazio je bio lekar i pokusao je da na osnovu te informacije nadje lek za rak ali nazalost nista od toga a onome kome je bilo upuceno mozda ta informacija nesto i znaci - psiha je cudo.
Sto se tice drugog posta evo da se malo obrazujes virtuelni naucnice :)
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/435440.stm
E pa to nema veze sa zivotom, pardon, sa medicinom !
Jesi li ti lekar ? Ja jesam. :D
 
Tuzni_patak:
Ovo je jako dobro rešenje...

Siguran sam da 90% studenata beograda neće dobiti kancer....salmonela vakcinu su primili na vreme , za vreme studija...

...mislim da bi salmonela vakcina bila dobro resenje i steta sto je taj Rus utrosio godine istrazivanja a tako proste stvari se nije setio :)...pokusala sam da nadjem nesto o njemu na netu ali se ne secam imena mada koliko vidim postoje neka istrazivanja na tu temu
http://biology.about.com/library/weekly/aa121699a.htm
http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/content/abstract/65/9/3920
http://cancerres.aacrjournals.org/cgi/content/abstract/37/7/2209
 
Andreavk:
...o pa ti si bas trudio da citas moje postove...znas i ja mnogo citam pa na svasta naletim...to za salmonelu sam takodje negde procitala ali ne na forumu kao ti...lik koji je to zapazio je bio lekar i pokusao je da na osnovu te informacije nadje lek za rak ali nazalost nista od toga a onome kome je bilo upuceno mozda ta informacija nesto i znaci - psiha je cudo.
Sto se tice drugog posta evo da se malo obrazujes virtuelni naucnice :)
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/435440.stm

Pa ja sam bar htio da vidim sa kim bih trebao da diskutujem, ovako kad procitam "to za salmonelu sam takodje negde procitala" - nemam nikakvog razloga da sa tobom diskutujem, vec samo da pratim koje ces jos "velike istine" otkriti.
Pa eto kad si postovala link, mogla si i da objasnis sta je u njemu napisano. Da li si shvatila sta si postovala uopste? Hoces o tome da diskutujemo?
 

Back
Top